صفحه ها
دسته
لينکستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 195251
تعداد نوشته ها : 262
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

وب هاستینگ چیست ؟ 

وب هاستینگ و یا در اصطلاح میزبانی وب در اصل تخصیص دادن مقداری فضا بر روی شبکه جهانی اینترنت با یک سری شرایط و ضوابط خاص میباشد. این فضایی که به شما تعلق میگیرد توسط تمامی افراد از تمام جهان و از طریق اینترنت قابل دسترسی است.

 

پهنای باند چیست؟ 

مقدار اطلاعاتی که از سایت شما رد و بدل میشود پهنای باند نامیده میشود. به عنوان مثال اگر در صفحه اصلی شما 4 عکس قرار داشته باشد که حجم هر کدام از آن عکسها 10 کیلوبایت باشد و همچنین خود صفحه 5 کیلوبایت حجم داشته باشد ، زمانی که یک کاربر به سایت شما مراجعه میکند 45 کیلوبایت از پهنای باند شما را استفاده کرده است.

 

فضای وب چیست ؟ 

فضای وب ، در اصل فضای تخصیص داده شده به هر سایت درون هارد یک سرور در اینترنت است. شما میتوانید فایلها، عکسها و یا کلا هر چیز مورد علاقه خود را درون این فضا قرار دهید. این فضا مانند همان فضای هارد کامپیوتر شخصی شما میباشد با این تفاوت که این هارد در اینترنت قرار دارد و همیشه و در تمام طول روز و از تمامی نقاط جهان قابل دسترسی است.

 

سرور چیست ؟ 

سرور یک کامپیوتر با مشخصات و شرایط سخت افزاری خاص است که یک سری نرم افزاری های مخصوص و لازم بر روی آن نصب شده است و درون اینترنت قرار دارد به نحوی که همیشه و از همه نقاط جهان قابل دسترسی است. وب سایتها بر روی سرور قرار میگیرند.

 

من به چقدر فضا و یا پهنای باند نیاز دارم ؟ 

این موضوع به عوامل و فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد. از آنجایی که مقدار پهنای باند و فضای وب تاثیر مستقیم در تعیین قیمتهای هاستینگ دارد این موضوع نیاز به تحمل بیشتری دارد که شما بتوانید بصورت تخمینی مقدار فضا و پهنای باند را مشخص کنید.

مقدار فضا بستگی به طراحی سایت شما دارد. شما میبایست حجم تمامی فایلهایی که سایت شما در بر گرفته است را محاسبه کنید البته همیشه در نظر گرفتن مقداری فضا بیشتر از فضایی که نیاز دارید برای احتمالات لازم است. اگر سایت شما بصورت داینامیک است و از بانک اطلاعاتی استفاده میکنید و هر روز مقدار آن تغییر میکنید ، راه دقیقی برای محاسبه فضا وجود ندارد شما باید ابتدا فضایی که فایلهای شما اشغال کرده اند را محاسبه کنید و با توجه به فعالیت سایت خود و تعداد بازدید کننده سایت فضایی بیشتر از فضای محاسبه شده (جهت بانکهای اطلاعاتی) در نظر بگیرید.

برای محاسبه کردن پهنای باند مورد نظر چند فرمول وجود دارد. اگر شما در سایت خود بخشی برای دانلود فایل و یا برنامه های مختلف در نظر نگرفته اید فرمولی که میتوان مقدار پهنای باند لازم را محاسبه کرد به شکل زیر است :

میانگین تعداد افراد بازدید کننده در روز * میانگین تعداد بازدید صفحات در روز * میانگین حجم هر صفحه * 31

اگر در سایت خود بخشی را برای دانلود فایل و برنامه های گوناگون در نظر گرفته اید میبایست از فرمول زیر استفاده کنید:

)]میانگین تعداد افراد بازدید کننده در روز * میانگین تعداد بازدید صفحات در روز * میانگین حجم هر صفحه) + ( میانگین تعداد دانلود روزانه * میانگین حجم فایلهای برای دانلود)] * 31

البته این موضوع را یاد آور میشویم کلا محاسبه فضا و پهنای باند قاعده خاصی ندارد و عملا با تجربه و گذشت زمان و استفاده از سایت میتوان آنرا مشخص کرد


دسته ها : اینترنت
شنبه دوازدهم 11 1387
X