به اعتقاد یک کارشناس فناوری اطلاعات، رشد تخصصی‌نویسی در وبلاگ‌ها فضای گفت‌وگو در این فضا را منظم‌تر و جدی‌تر می‌کند و موجب بروز ایده‌ها و خلاقیت‌ها می‌شود.


محمود اروج‌زاده، از مدیران «بلاگ اسکای» در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به تدریج وبلاگ‌ها از جنبه‌ عمومی و همه چیز نویسی به سمت نوشتن در مورد موضوعات خاص می‌روند. در این میان هر موضوعی که به صورت خاص به آن پرداخته شود، تخصصی‌نویسی است و از این جهت با گذشت عمر وبلاگ‌نویسی درکشور ما، این پدیده به سمت نوشتن در مورد موضوعات خاص می‌رود.

به گفته وی، تخصصی‌نویسی در وبلاگ‌ها یک جهش و قدم به پیش است، گرچه ممکن است همه وبلاگ‌نویسان دغدغه چنین کاری را نداشته باشند، اما تخصصی نوشتن در سایر وبلاگ‌ها، فضای وب را به جلو می‌برد و باعث تقویت حضور محتوای فارسی در وب می‌شود. اروج‌زاده تصریح کرد: به دنبال حرکت وبلاگ‌نویسان به سراغ موضوعات مشخص، خوانندگان وبلاگ‌ها هم به سمت تخصصی شدن می‌روند و به جای حضور در یک فضای انبوه اطلاعات و بیهوده وقت خود را گذراندن، ‌به سمت وبلاگ‌هایی می‌روند که با علاقه خودشان متناسب باشد و بنابراین استفاده بیشتری هم از فضای وب می‌کنند.

وی با تاکید بر اهمیت تولید محتوا در فضای وب، گفت: تولید بیشتر محتوا در این فضا با تولید مطالب تخصصی امکان بیشتری پیدا می‌کند. همچنین وبلاگ‌های تخصصی حضور زبان فارسی در فضای وب را جدی‌تر، قابل توجه و قابل اعتناتر می‌کند. اروج‌زاده درباره تدوام کار در وبلاگ‌ها گفت: وبلاگ در همه جای دنیا یک پدیده جذاب و جالبی است و این توانایی را به فرد می‌دهد که در یک شبکه‌ای به وسعت جهانی نظر بدهد و با دیگران گفت‌وگو کند، بنابراین طبیعی است که با ورود این پدیده به کشور ما، استقبال زیادی از آن شد و حتی به عقیده برخی این استقبال اغراق‌آمیز بود.

وی افزود: هر پدیده‌ای با گذر زمان تعدیل می‌شود و به ثبات می‌رسد. بنابراین طبیعی است که بعضی از وبلاگ‌ها از ادامه کار می‌مانند و آن التهاب و موج گرایش به وبلاگ‌ها کم می‌شود و بعد از گذر زمان آن‌هایی ماندنی‌تر هستند که در نوشتن و تعامل با دنیا و فعالیت در وب جدی‌تر هستند و به تدریج خود را بیشتر نشان می‌دهد. اروج‌زاده در عین حال با بیان اینکه همچنان موج گرایش به وب وجود دارد، گفت: با وجود وبلاگ سرویس‌های قدیمی، محکم و با امکانات فراوان ما همچنان شاهد راه‌اندازی سرویس‌های وبلاگ جدید هستیم که این امر نشان می‌دهد هنوز علاقه و استقبال به این پدیده وجود دارد. این درحالی است که اوضاع و احوال نویسنده و شرایط اجتماعی نیز بر میزان حضور وبلاگ‌نویسان و پست‌های ارسالی آن‌ها تاثیرگذار است.

دسته ها : اینترنت
چهارشنبه نهم 11 1387
X