صفحه ها
دسته
لينکستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 125299
تعداد نوشته ها : 262
تعداد نظرات : 27
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

نهاد مقررات گذاری د امنه های اینترنتی ( آیکان) طرحی را به تصویب رسانده است که بر اساس آن شرکت ها و اشخاص می توانند پسوندهای دلخواه خود را برای دامنه های مرتبه اول (TLD) به کار بگیرند.

بر اساس این مقررات جدید که کارشناسان به آن انقلابی در عرصه دامنه های اینترنتی لقب داده اند، عملا آدرس های اینترنتی دیگر محدود به com. و net. و پسوندهایی از این قبیل نخواهد بود.
تصمیم جدید آیکان یک تصمیم بسیار مناقشه برانگیز به حساب می آمد چراکه برخی صاحب نظران معتقدند که چنین کاری باعث ایجاد بی نظمی و هرج و مرج در عرصه دامنه های اینترنتی خواهد شد. روبرتو گاتانو یکی از اعضای آیکان معتقد است که این تصمیم جهانی تازه را به روی همگان می گشاید موضوعی که پیش از این نمی توانستیم تصور کنیم.

در همین حال آیکان پیشنهاد مربوط به وجود اسکریپت هایی چون عربی و آسیایی در دامنه های اینترنتی به تصویب رسانده است. بر این اساس دامنه هایی با زبان های جدید عملا در اینترنت به وجود خواهند آمد. برخی افراد مانند امیلی تایلور مدیر امور حقوقی دامنه uk. معتقدند که چنین کاری باعث ایجاد پلی روی شکاف دیجیتالی موجود در جهان می شود.

دیو وودلت یکی دیگر از اعضای هیات مدیره آیکان این تصمیم را پاسخی به خواست آیندگان می داند و می گوید: ما نباید منابع دامنه های اینترنتی را محدود کنیم در غیر این صورت آیندگان ما را به دلیل این محدود سازی بی مورد مورد سرزنش قرار می دهند. با این وجود او نیز اعتراف میکند که چنین کاری با مشکلات فراوانی روبه رو خواهد بود.

مصوبه های جدید آیکان بخشی از تلاش هایی از آزاد سازی و تحول در این عرصه طی شش سال اخیر است. پیش بینی می شود که تصمیم های جدید آیکان در نشست پاریس باعث ایجاد صدها هزار آدرس جدید خواهد شد هر چند هنوز زمان بندی و نحوه عمل این کار مدتها زمان خواهد برد.

گفته می شود که سیستم جدید از سال 2009 به اجرا درخواهد آمد با این حال نگرانی هایی از سوی برخی شرکت ها در این زمینه وجود دارد. این شرکت ها معتقدند که در صورت آزادسازی ثبت دامنه های اینترنتی با پسوندهای دلخواه ممکن است بسیاری از مردم دامنه هایی با پسوند این شرکت ها ثبت کنند. یکی از اعضای هیات مدیره آیکان اما گفته که آنها از این نگرانی ها با اطلاع اند و به همین دلیل تصمیم دارند که هنگام اجرای این کار تمام این ملاحظات را در نظر بگیرند.

چهارشنبه چهارم 10 1387
X