معرفی وبلاگ
وبلاگ توريسم ايران ، ديدني ها و جاذبه‌ هاي گردشگري ايران و جهان را معرفي ميکند( ايرانگردى و جهانگردى ). براي مشاهده جاذبه‌هاي هر استان، نام استان را جستجو فرماييد. لطفا اعلام نطر در انتهاي مطالب فراموش نشود. با تشکر.
صفحه ها
دسته
پيوندهاي مرتبط
هم لينكي ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 537994
تعداد نوشته ها : 1192
تعداد نظرات : 348
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

وزارت راه و شهرسازي به رانندگان ‪ پانزده‬توصيه ايمني نموده كه در زير آمده‌است:

‪ -۱‬بااستناد به مواد سه و ‪ ۱۹‬قانون ايمني راه‌ها و راه‌آهن و اصلاحيه‌هاي بعدي آن و نيز تبصره سه ماده ‪ ۱۲۶‬آيين‌نامه راهنمايي و رانندگاني حداكثر سرعت مجاز انواع سواري و وانت بار در آزاد راه‌ها ‪ ۱۲۰‬كيلومتر و اتوبوس ميني‌بوس ، تريلر و كاميون ‪ ۱۱۰‬كيلومتر و حداقل سرعت وسايل نقليه مذكور در اتوبان‌ها ‪ ۷۰‬كيلومتر در ساعت است.

‪ - ۲‬در بزرگراهها خودروهاي سبك ‪ ۱۱۰‬كيلومتر و وسائط نقليه سنگين و عمومي ‪ ۱۰۰‬كيلومتر در ساعت و كليه وسايل نقليه در جاده‌هاي اصلي به هنگام روز ‪ ۹۵‬كيلومتر و شب ‪ ۸۵‬كيلومتر است و در جاده‌هاي فرعي هنگام روز ‪ ۸۵‬كيلومتر و شب ‪ ۷۵‬كيلومتر در ساعت مي‌باشد.

براساس تحقيقات به عمل آمده كاهش سرعت به ميزان ‪ ۱۰‬كيلومتر درساعت ، ميزان تصادف را ‪ ۲۰‬درصد ، تعداد مجروحان را ‪ ۳۰‬درصد و تلفات جاني را ‪۴۰‬ درصد كاهش مي‌دهد.

‪ - ۳‬عدم استفاده از نور بالاي بيجا،استفاده از نور بالا درفاصله ‪ ۱۵۰‬متري با خودروي جلويي مجاز است به جز در مواقع ضروري شامل مه گرفتگي ودرصورت نبود مه شكن در حين بروز كولاك و مه.

‪ - ۴‬عدم خوردن ، آشاميدن و صحبت‌كردن با بغل دستي و يا نگاه كردن به سرنشينان.

‪ - ۵‬توجه به ضخامت عاج لاستيك (حداقل سه‌ميلي‌متر عاج براي ترددهاي برون شهري الزامي مي‌باشد)، اغلب رانندگان خودرو كه مهارت كافي ندارند به محض ورود به معابر خارج از شهر مبادرت به سبقت‌هاي متعدد مي‌كنند كه عدم توجه به اين موضوع در هنگام باران به كاهش سطح اصطكاك لاستيك يا آسفالت و وجود سوانح خطرناك منجر مي‌شود .

‪ - ۶‬رانندگان قبل از سبقت گرفتن بايد به پاسخ صحيح اين سوالات رسيده باشند كه چه مسافتي براي سبقت گرفتن نياز است ؟ شعاع آزاد ديد چه قدر است؟ سرعت خودروي مقابل و طول زمان شتاب‌گيري چه ميزان است ؟ با چه سرعتي مي- توان سبقت گرفت؟ آيا قانون اجازه چنين سرعتي را مي‌دهد؟ و از سبقت گرفتن چه نفعي عايد مي‌شود؟

‪ - ۷‬در خصوص عدم نقايص فني خودرو بايد با آزمايش از سلامتي ترمزها و چراغها اطمينان حاصل شود و نسبت به تميزي شيشه‌ها و ميدان ديد ، تنظيم فرمان و... اقدام كرد.

‪ - ۸‬ضمن توجه به شرايط آب و هوا و حصول اطلاع از وضعيت راهها، هنگام عبور از مناطق پرتردد و محل عبور حيوانات اهلي، كمال دقت را به كار گرفته و در هنگام تعويض تاير فاصله ايمني از خط ترافيك را حفظ نمائيد.

‪ - ۹‬توجه به روشن بودن چراغ قرمز عقب خودرو در شب هنگام.

‪ - ۱۰‬جلوگيري از نشستن افراد فاقد گواهينامه در پشت فرمان.

‪ - ۱۱‬رعايت فاصله به ازاي هر نفر ‪ ۱۵‬كيلومتر سرعت در ساعت به اندازه طول يك ماشين با خودروي جلويي.

‪ - ۱۲‬نصب پرچم قرمز هنگامي كه وسايل مورد حمل بيش از نيم متر از خودرو خارج شده است.

‪ - ۱۳‬بستن كمربند ايمني به عنوان يك قانون الزامي است زيرا كه هنگام تصادف تا حدود زيادي از وارد آمدن لطمه جاني به سرنشينان جلوگيري مي‌كند

‪ - ۱۴‬از سوار كردن بيش از ظرفيت خودرو جلوگيري شود و سرنشينان به هيچ وجه در قسمت روباز وسايل نقليه مثل وانت ، كاميونت سوار نشوند.

‪ - ۱۵‬دلايلي چون خستگي و خواب آلودگي، نقص عضو، استعمال مواد مخدر، بي توجهي به مقررات، عجله و شتاب بي‌مورد، عدم تشخيص سهم عبور سايرين، لجبازي، رانندگي در اوج احساسات از جمله مواردي است كه بايد رانندگان از آن پرهيز كنند.


X