معرفی وبلاگ
وبلاگ توريسم ايران ، ديدني ها و جاذبه‌ هاي گردشگري ايران و جهان را معرفي ميکند( ايرانگردى و جهانگردى ). براي مشاهده جاذبه‌هاي هر استان، نام استان را جستجو فرماييد. لطفا اعلام نطر در انتهاي مطالب فراموش نشود. با تشکر.
صفحه ها
دسته
پيوندهاي مرتبط
هم لينكي ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 535992
تعداد نوشته ها : 1192
تعداد نظرات : 348
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

ميدان آزادي به عنوان اولين نماد شهري كه قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ميدان شهياد نام داشت، بصورت بيضي ساخته شده‌ است و در مركز آن برج آزادي قرار گرفته است. اطراف ميدان نيز باغچه‌هاي چمن‌كاري شده بصورت 6 ضلعي ساخته شده‌ است. ميدان آزادي با مساحت ۵۰٬۰۰۰ مترمربع پس از ميدان نقش جهان با مساحت ۸۹٬۶۰۰ مترمربع، بزرگترين ميدان ايران است.

 

برج آزادي يكي از نمادهاي شهر تهران است كه در سال ۱۳۴۹ خورشيدي به دست معمار ايراني، حسين امانت با نام برج شهياد آريامهر، به دستور فرح پهلوي براي يادبود جشنهاي ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهي ايران طراحي و ساخته ‌شد. اين برج، پس از انقلاب ۱۳۵۷ بنام برج آزادي معروف شد. در محوطه زيرين آزادي چندين سالن نمايش، نگارخانه، كتابخانه، موزه و... قرار دارد. طول اين بنا ۶۳ متر، ارتفاع آن از سطح زمين ۴۵ و ارتفاع از كف موزه ۵ متر است. گفته ميشود در ساخت برج آزادي چهل و شش هزار قطعه سنك پرداخت شده به كار رفته‌است. حسين امانت مي‌گويد: «اين بنا به گذشته‌هاي درخشان تاريخ ايران نظر دارد؛ به دوراني كه ايران در ادبيات، هنر، معماري، صنايع دستي، علوم مختلف و خيلي چيزهاي ديگر سرآمد بود. من ميخواستم جمع بندي خودم از اينها را در آزادي ارائه كنم تا اگر كسي از خارج ميآيد يا حتي مردم ايران بدانند كه اين اثر به كجا و به كدام فرهنگ مربوط ميشود. در اين بنا، قوس اصلي وسط برج، نمادي از طاق كسري مربوط به دوره پيش از اسلام (دوره ساساني) است و قوس بالايي كه يك قوس شكسته‌ است از دوران بعد از اسلام و نفوذ اسلام در ايران حرف ميزند. رسمي سازيهايي كه بين اين دو قوس را پر ميكند، خيلي ايراني است و من آنرا از گنبد مساجد ايران الهام گرفته‌ام. اساسا تكنيك گنبدسازي در ايران خيلي جالب است و شما در هر مسجدي كه ميرويد، يك چيز تازه‌اي ميبينيد. در اين گنبدها كه نشانه نبوغ ايراني است، معماران قديم از قاعده مربع بنا وارد دايره گنبد شده‌اند و اين كار را با كمك رسمي بنديها و مقرنس كاريهاي بسيار زيبا انجام داده‌اند. در برج آزادي هم همين كار انجام شده. هندسه بنا يك هندسه مربع مستطيل است كه از روي چهار پايه خود ميچرخد و ۱۶ ضلعي ميشود و بالاخره به صورت يك گنبد شكل ميگيرد. البته شما اين گنبد را از بيرون نميبينيد، اما از داخل برج قابل مشاهده ‌است. دو طبقه داخل برج، يكي بالاي قوس طاق اصلي و ديگري زير گنبد است كه با آسانسور به آن مي‌رسيد. اين طبقه كه به عنوان نمايشگاه طراحي شده با گنبدي از بتن سفيد پوشيده شده. اين گنبد مقرنس ايراني را به نوع تازه‌اي اجرا ميكند و ارتفاع آن از بام آزادي بيرون ميزند و از بام ديده ميشود كه با كاشي‌هاي فيروزه‌اي معرق ايراني پوشيده شده ‌است. مصرف بتن سفيد در اين قسمت و در سالن پذيرايي آن، در آن زمان يك كار جديدي در ايران بود.»

X