بدافزار سه بار در مي‌زند
سه شنبه پنجم 2 1391

سه ماه آغازين سال 2012 ميلادي به پايان رسيده است و آمار برخي از خرابكاري‌هاي بدافزارها در اين مدت منتشر شد.

بيش از 1.5 ميليون حساب كاربري بانكي در اين مدت سرقت شد. بدافزار فلش‌بك، بيش از 600 هزار رايانه مجهز به Mac OS را آلوده كرده و اطلاعات شخصي كاربران اين رايانه‌ها را سرقت كرد. بيش از 5 هزار وب سايت در سراسر جهان هك شد و به همين واسطه، اطلاعات كاربري بيش از 100 ميليون كاربر اينترنت در جهان به دست هكرها افتاد. چند حفره در گوشي‌هاي آندرويدي و iOS كشف شد و مشخص شد خرابكاران براي مدت‌ها تعداد نامعيني از حساب‌هاي كاربري فيس‌بوك و ايميل كاربران اين دستگاه‌ها را سرقت كرده‌اند! و قطعا قصه به همين جا ختم نشده است.

همه اين اتفاقات در حالي رخ داده است كه تمام مرورگرهاي مشهور در اين سه ماه حداقل دوبار به‌روز شده‌اند.

نرم‌افزارهاي كاربردي شركت Adobe ،Java و مايكروسافت چندين بار براي رفع حفره‌هاي امنيتي شناسايي شده به‌روز شده‌اند و گوگل براي تقويت و بهينه‌سازي امنيت سيستم‌هاي آندرويدي، سايت Google Play را راه‌اندازي كرده است اما دست آخر، باز هم همچنان بدافزارنويسان، هكرها و خرابكارها چند قدم جلوتر هستند.

نكته قابل توجه اين است كه تمام خطرهاي امروزي فضاي مجازي، از طريق اينترنت كاربران را تهديد كرده است.

در واقع شايد برخي از اين حملات حتي ايمن‌ترين رايانه‌ها را نيز هدف قرار داده و موفق شده تا به آن‌ها نفوذ كرده باشند اما به يقين رعايت ايمني در محيط‌هاي آن‌لاين يكي از شروط اوليه براي استفاده از اينترنت است.

مانند هميشه مهم‌ترين عامل آلوده شدن‌هاي آن‌لاين، خطاي انساني است. اگر كاربر با دست خود بدافزارها را به رايانه خود راه ندهد، به يقين آلوده نمي‌شود. چرا كه هيچ بدافزاري نمي‌تواند به طور مستقيم و بدون دخالت انساني مسيري براي ورود به رايانه‌هاي آن‌لاين موجود در شبكه اينترنت بيابد اما از آن‌جايي كه سايت‌هاي آلوده نام و نشان مشخصي ندارند، كاربران در وبگردي‌هاي خود به سراغ آن‌ها مي‌روند و آلوده مي‌شوند.

بنابراين وبگردها بايد چند نكته ساده را براي بالا بردن امنيت خود هميشه رعايت كنند.

اولين نكته براي حفظ ايمني آن‌لاين، استفاده از يك ابزار Internet Security است. البته برخي از آنتي‌ويروس‌ها ابزاري با كاربرد مشابه را با نام ديگري عرضه مي‌كنند اما مشخصه تمام ابزارهاي حفظ ايمني اينترنت، مجهز بودن به فايروال، آنتي‌اسپم، بررسي‌كننده ايميل، بررسي كننده Instant Message و مهم‌تر از همه، بررسي‌كننده وب سايت هستند. اين ابزار درست به اندازه يك مرورگر براي كاربران اينترنت الزامي است و هميشه بايد به‌روز و فعال باشند.

دومين قدم، استفاده از يك افزونه مديريت كلمات عبور است. زماني بود كه در مورد تاثير مثبت اين افزونه‌ها ترديدهايي وجود داشت اما به مرور زمان ثابت شد كه كاربران اين محصولات به طور غيرقابل انكاري در حفظ كلمات عبور خود موفق‌تر بوده‌اند. Last Pass و RoboForm دو نمونه بسيار خوب از نرم‌افزارهاي مديريت كلمات عبور هستند.

اين نرم‌افزارها با افزوده شدن به مرورگرهاي مشهور امروزي مانند فايرفاكس، كروم و IE، به طور مستقيم بر فيلد ورود نام كاربري و كلمه عبور نظارت مي‌كنند. اين ابزارها مي‌توانند كلمات عبور ايمن توليد كرده و مانع از حملات براي سرقت كلمه عبور از دل مرورگر شوند. اين نرم‌افزارها با بي‌نياز كردن كاربران به تايپ كردن كلمات عبور، راه را بر Key Logger‌ها نيز مسدود مي‌كنند.

سومين قدم، تجهيز رايانه، تبلت و گوشي هوشمند تلفن همراه به دو مرورگر است.

عموم مخاطبان وب مي‌توانند فعاليت‌هاي خود را به دو دسته فعاليت‌هاي قابل پيش‌بيني و غيرقابل پيش‌بيني تقسيم كنند. وقتي در حال جست‌وجو يا سر زدن به سايت‌هاي تازه هستيد، معلوم نيست قرار است به چه مسيرهايي هدايت شويد و از چه سايت‌هايي بازديد كنيد. در حالي كه وقتي به سايت بانك، صندوق پست الكترونيك، شبكه اجتماعي و ديگر سايت‌هاي مورد علاقه خود سر مي‌زنيد، مي‌توانيد فعاليت‌هاي خود را پيش‌بيني كنيد.

هميشه بايد اين دو دسته فعاليت در دو مرورگر مجزا از يكديگر انجام شوند چرا كه مرورگر، يكي از درهاي ورود بدافزار و سرقت اطلاعات است. خوشبختانه مرورگرها مستقل از يكديگر كار مي‌كنند و هك شدن و آسيب ديدن يكي از مرورگرها، اثري روي مرورگر ديگر نخواهد گذاشت و بدين ترتيب احتمال سرقت اطلاعات شخصي شما كم‌تر و كم‌تر خواهد شد.

هرگز گمان نكنيد كه بدافزارها هميشه از رايانه شما دور باقي مي‌مانند و از اين رو به حفظ اطلاعات شخصي و امنيت رايانه خود توجه بسيار ويژه‌اي نشان دهيد.

بايت - مورخ چهارشنبه 1391/01/30 شماره انتشار 18097

مجموعه آنتي ويروسهاي 2011


برچسب ها :
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 28306
تعداد نوشته ها : 81
تعداد نظرات : 8