دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 6077
تعداد نوشته ها : 8
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب

«پافنوتی وویچ چبیشف»

چبیشف در 16 ماه مه 1821 در اکتاوو، روستایی کوچک درروسیه غربی،در غرب مسکو متولد شد. چبیشف در سال 1841 فارغ التحصیل شد و تحصیلات خود را در فوق لیسانس تحت حمایت استاد محبوبش برشمن ادامه داد. اولین مقاله او به زبان فرانسه، در رابطه با انتگرالهای چندگانه٬ در سال 1843در مجله Liouvill منتشر شد. دومین مقاله او نیز به زبان فرانسه بود و این بار در سال1844در مجله Crelle منتشر شد. در تابستان  1846 مقاله ای در مجله Crelle بر پایه رساله خود منتشر کرد. رساله ی وی در زمینه تئوری احتمال بود و در آن نتایج حاصل از تئوری احتمال را توسعه داد. او هرگز ازدواج نکرد و سر انجام در 8 دسامبر 1894 در سنت پترزبورگ در روسیه در گذشت. 

 

«بلز پاسکال»

بلز پاسکال در 1623 در ایالت فرانسوی اوورنی متولد شد و خیلی زود توانایی شگفت‌انگیزی در ریاضیات از خود نشان داد. پاسکال در هجده یا نوزده سالگی اولین ماشین حساب را اختراع کرد و اختراع آن بدان لحاظ بود که پدرش را در ممیزی حسابهای دولتی در روئن یاری نماید. در سال 1650 مقاله مثلث حسابی خود را نوشت، آزمایشات متعددی درباره فشار مایعات به عمل آورد و مکاتبه   به فرما وی را در پی‌ ریزی شالوده‌های نظریه ریاضی احتمالات یاری کرد.

  

«پیردو فرما»

فرما در بومون دولمانی نزدیک تولوز در 17 اوت 1601 بدنیا آمد. او که حقوقدانی متواضع و گوشه گیر بود قسمت اعظم ساعات فراغت خود را وقف مطالعه ی ریاضیات کرد. گرچه در دوران حیات خود مطالب کمی را منتشر کرد ولی با ریاضیدانان برجسته زیادی که با او همزمان بودند مکاتبه علمی داشت و از راه همین مکاتبات تا حد زیادی معاصران خود را تحت تاثیر قرار داد.قبلاً خاطر نشان کردیم که مکاتبات بین پاسکال و فرما اساس علم احتمال را پیریزی کرد. او درکاستر یادر تولوز در 12 ژانویه ی سال 1665 درگذشت. سنگ قبر او که بدواً در کلیسای آگوستین در تولوز بود،تاریخ مرگ فوق و سن فرما را در بدو مرگ 57 سال میدهد.

 

«یاکوب برنولی» 

بعد از کارهای پاسکال، فرما و هویگنس کتابهایی که یاکوب برنولی در سالهای زندگی اش نوشت، سبب پیشرفت غیر منتظره ای شد. یاکوب برنولی، یکی از نخستین دانش پژوهان نظریه احتمالات بود و در این موضوع کتاب فن گمان را نوشت در بخش اول این کتاب مقاله ی هویگنس درباره بازی تصادفی به چاپ رسیده است. قسمت های دیگر به تبدیلات و ترکیبات مربوط می شود و کتاب با قضیه برنولی درباره ی توزیع های دوجمله ای به اوج خود میرسد.

 

«آبراهام دموآور»

 

یکی از افراد مهمی که سهمی در نظریه احتمالات داشت آبراهام دوموآور بود. دوموآور یک هوگنوی فرانسوی بود.هوگنو نامیست که به پروتستان های فرانسوی قرون 17و 18 داده شده بود. دوموآور بخصوص به خاطر اثرش قسط السنین عمر که نقش مهمی درتاریخ ریاضیات آمارگری دارد، اثر مهم کمترین شانس که حاوی مطالب جدیدتری درباره ی نظریه ی احتمالات است و نیز اثر جنگ تحلیلی که درباره ی سریهای متناوب، احتمال و مثلثات تحلیلی است، شهرت دارد.


دسته ها :
چهارشنبه بیست و سوم 11 1387
X