ComfortAir نرم افزار تهویه مطبوع طراحی شده است و مورد استفاده قرار گیرد ، توسط مهندسین ، معماران ، پیمانکاران و حسابرسان انرژی برای محاسبه و تحلیل بارهای گرمایش و تهویه هوا در ساختمان های تجاری. واحد ورودی و خروجی می تواند به طور مستقل به زبان انگلیسی یا واحدهای متریک تنظیم. این برنامه حاوی آب و هوا و دیگر اطلاعات ضروری برای 1،071 شهرستانها و محلات را در 110 کشور ، در نتیجه ساختن آن برای هر مکان ، عملا در جهان قابل اجرا. خروجی برنامه شامل جداول و نمودار های خنک کننده بارهای (پروفیل بار) برای تمام ساعت شبانه روز و برای تمام ماه می باشد. این سرویس همچنین گزارش های خلاصه ای برای شرایط اوج و انبوهی از اطلاعات دیگر ، مفید مانند گزارش و نمودار سایه شیشه ای ، از دستگاه های خارجی به سایه مثل باله و overhangs. بعنوان مثال از اینکه چگونه از جداول بار ساعت به ساعت می تواند مفید باشد ، در طراحی و نگهداری سیستم های حرارتی تهویه مطبوع ، که در آن تن در ساعت (کیلووات ساعت) باید در محاسبات منظور می شود به اندازه سیستم های شبکه ساخته شده. برنامه بسیار کاربر پسند فراهم می کند و آن را جادوگران چند مفید به فرایند مانند اطلاعات ورود و Ù - محاسبه ارزش آسان به انجام و کمتر مستعد خطا و ommissions. کمکمتن حساس توسط نمودارهای مناسب که در آن ، نشان دهنده این است که در کلیک یک دکمه را. این برنامه به عنوان یک واسط چند سند (MDI) توسعه داده شد ، اجازه به کاربر برای باز کردن و کار بر روی چندین پروژه به طور همزمان.

 

ComfortAir HVAC Software 3.3 download

 

دسته ها :
جمعه بیست و هفتم 9 1388

 در این وبلاگ مجموعه کاملی از مقالات علمی درباره گرمایش تابشی,شیرهای ترموستاتیک رادیاتور,انرژی خورشیدی,سرمایش,آلودگی هوا,مصرف انرژی,تشکلهای بین المللی تاسیسات ,تصفیه هوا,پخش کننده های گرما,آنالیز فنی یک نیروگاه,کنترل هوشمند موتورخانه‌‌Refrigeration Training ,دانه‌های پر رمز برف, معرفی سیستم, مشعل ,عایقکاری ,سونا, فناوری نوین, کمپرسور ها,نیرو گاههای حرارتی, سیکلهای ترکیبی ,پمپ ,چیلر , آبیاری تحت فشار ,برج خنک کن, لوله و لوله کشی ,مبدل های حرارتی و برودتی ,تصفیه خانه آب مشهد ,نانو سیالات , سیکل های حرارت مرکزی,  دی ادیتور , پرده هوا , نیروگاه مشهد (توس)
و موارد گوناگون دیگر از قبیل تحقیق ,گزارش کار و گزارش بازدیدها را در آدرسهای زیر قرارداده ایم

Emil:info@tasisat.tk

www.tasisat.tk
www.tasisat.orq.ir
www.solimani.coo.ir
www.solimani.orq.ir

دسته ها :
يکشنبه پنجم 8 1387

نیروگاه توس
نیروگاه توس با 4 واحد بخاری 150 مگاواتی از نیروگاه.های ممتاز کشور و یکی از بزرگترین مراکز تولید برق درخراسان می باشد. این نیروگاه در 12 کیلومتری شمال غربی مشهد مقدس درجوار بارگاه ملکوتی حضرت.علی.ابن.موسی.الرضا(ع ) و دامنه کوه های بینالود در نزدیکی شهر توس مدفن شاعر بلند آوازه ایران زمین حکیم ابوالقاسم فردوسی واقع گردیده و نام نیروگاه توس بدین روی ریشه.ای فرهنگی و سابقه ای کهن دارد . قرارداد احداث نیروگاه در مرداد ماه 1357 با شرکت های براون.باوری و پاتله منعقد گردید ولی در عمل تا پیروزی.انقلاب شکوهمند اسلامی فعالیت قابل ذکری انجام نگرفت تا این که ‌قرارداد شرکت آلمانی براون باوری در سال1360 بررسی و اصلاح گردید و پروژه دراواخر همان سال فعال شد . همچنین در سال 1361 قرارداد بخش بویلر نیروگاه با شرکت اتریشی واگنربیرو منعقد و عملیات اجرایی آن آغاز گردید. نخستین واحد نیروگاه در آبان ماه 1364 و دیگر واحدها نیز تا پایان سال 1366 به شبکه ی سراسری پیوسته و مورد بهره برداری قرار گرفت . از ویژگی.های این نیروگاه استفاده از کندانسور هوایی است که در آن به کارگیری هوا به عنـوان عامل خنک کننده ( جایگزین آب ) از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه با توجه به اهمیت جهانی ذخایر آب، این سیستم، از اتلاف آب و کاهش سطح سفره های آب زیرزمینی پیش گیری می نماید.
توربین
توربین مجموعه توربین ها شامل سه توربین هم محور است . توربین فشارقوی با یک زیرکش، توربین فشار متوسط سه زیرکش و توربین فشار ضعیف دارای یک زیرکش می باشد. بخار پس از خروج از توربین فشارقوی و پیش از ورود به توربین فشارمتوسط در بویلر دوباره گرم می شود. مجموعه توربین ها دارای یک مسیرکنارگذر شامل والوهای بای پاس فشار قوی و فشارضعیف است که می تواند بخار خروجی بویلر را بدون گذر از توربین ها مستقیما به کندانسور هوایی هدایت نماید. سیستم تحریک، ژنراتور و توربین ها، در یک راسـتا قرار داشته و همگی بر روی یک میز بتـنی، برپایه های فولادی استوار است. درفاصله ی میان میز و پایه نیز فنرهای مخصوصی لرزش های دستگاه را دفع می کند

 

کندانسور هوایی
کندانسور نیروگاه توس از نوع کندانسور مستقیم می باشد که در این گونه سیستم، بخار خروجی از توربین فشارضعیف به صورت مستقیم وارد کندانسور هوایی شده و در هنگام گذر از رادیاتورهای دلتا شکل در معرض هوای دمیده شده 30دستگاه فن هر واحد، گرمای نهان خود را ازدست داده و در دمای ثابت به آب اشباع تبدیل می گردد. آب اشباع به مخزنی به نام تانک تقطیرات وارد شده و دوباره توسط پمپ در چرخه ی آب و بخار جریان می یابد. از آن جا که هوا و گازهای غیرقابل تقطیر موجب افت انتقال حرارت و افزایش فشار سیستم می.گردد، این گازها به کمک مکنده هایی از کندانسور به بیرون فرستاده می شود.
دیگ بخار
بویلر نیروگاه با ظرفیت 525 تن در ساعت از نوع معلق ، گردش طبیعی، درام دار، با سه مرحله سوپرهیت و دو مرحله رهیت که 9 مشعل آن در سه طبقه دیوار جلویی نصب و قابل بهره برداری با سوخت مایع و گاز می باشند. آب تغذیه پس از عبور از اکونومایزر دارد درام و از آنجا توسط لوله های پائین آورنده وارد کف و دیواره ها شده در آنها بالا رفته مجددا وارد درام می شود.
بخار اشباع خروجی از درام به ترتیب وارد لوله های نگهدارنده، کویلها و سوپر هیترهای یک، دو و سه شده، در نهایت بخار زنده با دمای 538 و فشار 127 بار وارد توربین فشار قوی می شود. بخار پس از خروج از توربین فشار قوی جهت بازیابی حرارتی و افزایش راندمان مجددا وارد بویلر گردیده و پس از عبور از مراحل رهیت با همان درجه حرارت بخار زنده و فشار 34 بار به توربین فشار متوسط هدایت می گردد.
اطاق فرمان
از این مکان هدایت و کنترل واحدهای نیروگاه انجام می.گیرد، در این مرکز همه ی پارامترهای لازم برای بهره.برداری سیستم ها نشان داده شده و بهره بردار می تواند شرایط نامطلوب و اشکالات سیستم را به صورت آلارم(هشدار دیداری- شنیداری) دریافت نموده و با کلیدهای موجود بر روی پانل بهره برداری عملیات لازم را برای برطرف نمودن اشکالات سیستم انجام دهد. علاوه بر این به کمک بی سیم، سیستم پیج و تلویزیون.های مدار بسته محل.های حساس نیروگاه کنترل می شود.
ژنراتور و ترانسفورماتور
ژنراتور هرواحد دارای قدرت نامی MW150، ولتاژ نامیKV5/11 و جریان نامیA 9413 می باشد. برای تولید برق، روتور ژنراتور توسط مجموعه توربین ها با سرعت نامی rpm3000 به گردش در می آید و با جریان DC که از طریق اتصالات مرکز محور، توسط دیودهای گردان و ژنراتور اکسایتر تامین می شود، تحریک می گردد. جریان تحریک با کنترل ژنراتور اکسایتر از طریق سیستم تابلوهای الکترونیکی تحریک تنظیم می شود. در نتیجه نیروی محرکه الکتریکی سه فاز مورد نیاز در بارهای مختلف به سیم بندی سه فاز متقارن ژنراتور القاء می گردد که در ترمینال ژنراتور به مقدار نامی(KV5/11) تنظیم شده و مستقیما به ورودی ترانسفورماتور ژنراتور منتقل می شود. ترانسفورماتور ژنراتور دارای قدرت نامی MVA5/187 است و توان الکتریکی تولیدی ژنراتور را پس از کسر مصرف داخلی به سطح ولتاژ KV132 می رساند و به شبکه تحویل می دهد. برق مصرف داخلی واحد از طریق یک دستگاه ترانسفورماتور دیگر مستقیما از ترمینال خروجی ژنراتور با قدرت نامی MVA 15و ولتاژ KV 6 تامین می گردد. همچنین انرژی الکتریکی مورد نیاز در هنگام راه اندازی واحد و مصرف داخلی نیروگاه از طریق دو دستگاه ترانسفورماتور (هریک به قدرت MVA 29) از شبکه برق فراهم می شود.

تصفیه آب و آزمایشگاه
آب مورد نیاز برای تولید بخار در نیروگاه بایستی از هرگونه ناخالصی کاملا پالایش شود تا هنگام تبخیر شدن درون لوله.ها و توربین ها عمل رسوب گذاری انجام نگیرد زیرا ناخالصی های موجود در آب باعث آسیب دیدن لوله ها و سایر تجهیزات سیستم گردش آب و بخار نیروگاه می شود. سیستم تصفیه آب نیروگاه توس به روش تعویض یون عمل می.کند که دارای دوخط تولید آب خالص(هرکدام با ظرفیت .80 متر مکعب در ساعت) بوده و آب مصرفی واحدها را تامین می نمایند. کیفیت شیمیائی آب، بخار، سوخت و روغن در آزمایشگاه های شیمی کنترل که در صورت نامناسب بودن آنها اقدامات لازم انجام می گیرد. بخشی از توانمندی های شرکت مدیریت تولید برق توس که در صنعت برق کشور به اجرا ‌در آمده است ، به شرح زیر می باشد : برنامه ریزی و انجام تعمیرات اساسی ، نیمه اساسی نیروگاه های بخارو نصب تجهیزات واحدهای صنعتی راه اندازی وبهره برداری تجهیزات و تاسیسات نیروگاه.های بخار و سیکل ترکیبی بهینه سازی سیستم های کنترل واحدهای صنعتی انجام عملیات جوشکاری صنعتی وعایق کاری تجهیزات اجرای پروژه های تحقیقاتی درراستای بهینه سازی وافزایش بازده واحدهای صنعتی کنترل شیمیایی چرخه ی آب و بخار و انجام آزمایشات آب و روغن های صنعتی رسوب زدائی، رنگ و پوشش قطعات صنعتی
لینک ثابت

منبع:http://solimani.blogfa.com

دسته ها :
يکشنبه جهاردهم 7 1387

The Most Essential Standard in the World
Now in Four Hardbound Volumes

Geoffrey Hewitt
Imperial College London

This new 2002 Edition of the HEAT EXCHANGER DESIGN HANDBOOK marks the 20th anniversary of the completion of the first edition of the Handbook. Since then, the HEDH has become the standard reference source for both industrial and academic circles for information and guide for the thermal, fluid and mechanical design and maintenance of heat exchangers and on the associated heat transfer and fluid flow phenomena as well as an indispensable prime source of thermophysical property data.
Under the editorship of Professor Geoffrey F. Hewitt, the HEAT EXCHANGER DESIGN HANDBOOK continues to serve the community as a tool in the heat exchanger design practice and teaching.
Greatly expanded, revised and replaced contents of the HEDH represent the progress in the field over the last quarter of a century. This steady growth, achieved through updating is being accomplished through the continuous quarterly publication of the HEAT EXCHANGER DESIGN UPDATE and has become the standard tool in the art and science of heat exchanger design.


HEDH 2002 consists of five parts published in four volumes


VOLUME I
PART 1. HEAT EXCHANGER THEORY
This part describes the heat exchanger types and defines quantitative relationships for solving of the equations for heat balance and temperature differences. It provides a unique collection of charts for mean temperature differences in industrial heat exchanger configurations. New methods and computer applications have been added for, among others, exchangers with three tube-side passes and applications for spiral and bayonet-type equipment.
Also, newly developed methods for baffle design have been added and a new Section p rovided for Exergy Analysis and Entropy Generation to supplement the earlier presentation of Pinch Analysis. All three technologies stress the importance of the thermodynamic overview of the heat transfer process.

VOLUME II
PART 2. FLUID MECHANICS AND HEAT TRANSFER
This essential part of the 2002 Handbook provides the basic information on topics such as single and two phase fluid flow, convective heat transfer, radiative heat transfer, condensation, boiling, etc. The present edition has been extensively revised and extended. CFD techniques are covered, as is turbulence modeling. Both liquid and gas fluidized bed sections have been expanded, as has the Section dealing with non-Newtonian flow. Multiphase flow has been revised and updated. Pressure drop prediction methods have been brought to current practice levels.
Single-phase heat transfer in ducts and cross-flow is one of the keystone areas for heat exchanger design. It has been rearranged to include smooth straight tubes, annuli, and tube banks and new dimensionless correlations. Packed beds have been extensively covered.
A new major section on porous media is presented. Multiphase heat transfer is thoroughly covered. Enhancement has been included. Industrial boiling equipment and design are presented in depth and new equations and systems are discussed. Deterioration of heat transfer coefficients in multicomponent systems is analyzed. Dynamically and statically stable foams are covered in new sections, with prediction of low-energy consumption

VOLUME III
PART 3. THERMAL AND HYDRAULIC DESIGN OF HEAT EXCHANGERS
General heat exchanger design deals with the full gamut of heat exchanger types ranging from shell-and-tube exchangers to cooling towers, from reboilers to condensers, from agitated vessels to furnaces, New sections describe the selection, rating and design are stressed with computer algorithms for exchangers included. New and modern flow stream method is described as a replacement for the Bell-Delaware system for use with commercial computer codes. New sections on reboilers and falling-film evaporators are presented as are new upgrades of cooling towers. A totally new and comprehensive section on fouling has been printed with emphasis on the industrial applications.

PART 4. MECHANICAL DESIGN OF HEAT EXCHANGERS
Basic mechanical principles, materials of construction, design codes, testing and inspection, costing, flanges, tube-to-tube attachments, etc. are treated in this section. Major revisions have been included ion the present edition of HEDH 2002. A new Section of proposed European standard for unfired pressure vessels has been added, introducing new ISO work. Software for design is discussed together with various new information on new titanium metal and titanium alloys. Heat exchanger costing on the basis of per unit heat transfer surface is presented. Comparisons between heat exchanger types are included. Numerical examples are cited. Gasket materials are classified and analyzed. External insulation and protection are discussed.

VOLUME IV
PART 5. PHYSICAL PROPERTIES
The availability of physical property data on the materials of construction of heat exchangers and on the fluids passing through them has always been one of the most troublesome aspects of the equipment design process. This self-standing part of the HEAT EXCHANGER DESIGN HANDBOOK 2002 addresses this problem by providing information and, more importantly, wide-ranging tabular data on a great variety of substances and properties.
Part 5 gives data on all relevant vapor and liquid properties along the saturation curve. Also, data for subcooled liquids and superheated gases are given in numerous tables.
Data on density, specific heat capacity, thermal conductivity and dynamic viscosity have been greatly expanded to include latent heat of vaporization, saturated vapor pressure, Prandtl number, surface tension and thermal expansion coefficient. Also, new data on the physical properties of superheated gases at atmospheric pressure are tabulated including a myriad of physical and thermal properties. This volume is truly an indispensable tool for heat exchanger designers

منبع: www.solimani.blogfa.com

 لینک ثابت

دسته ها :
چهارشنبه سوم 7 1387

بنابر اصول زیر گازهای محلول در آب (اکسیژن و دی اکسید کربن) توسط دستگاه دی اریتور حذف می گردد:

 •  از آنجا که افزایش درجه حرارت آب نسبت معکوس با حلالیت گازها در آب دارد بنابراین افزایش درجه حرارت آب در اثر تماس با بخار سبب کاهش حلالیت گازهای محلول در آب می گردد.

 •  به دلیل پائین بودن فشار جزئی گازهای مورد نظر در فضای داخلی دی اریتور، گازهای محلول در آب به فضای مجاور خود (فاز بخار) منتقل می گردند.
  خلاء موضعی ناشی از کندانس شدن بخار به حذف گازهای محلول در آب منجر می شود.

علل کاربرد دی اریتور:

وجود گازهای اکسیژن و دی اکسید کربن در آبهای تصفیه شده مورد مصرف در دیگهای بخار واحدهای صنعتی و مسکونی سبب ایجاد ضایعات زیر می گردد:

 •  اکسیژن موجود در آب مصرفی دیگهای بخار در حد فاصل فاز مایع و فاز بخار باعث ایجاد حفره های موضعی (Pitting) می گردد که انفجار حفره ها یکی از عوامل آسیب دیدگی دیگهای بخار می باشد.

 • وجود گازهای اکسیژن و دی اکسیدکربن علاوه بر ایجاد خوردگی در لوله های برگشت (کندانس)، عامل ایجاد پدیده کویتاسیون در پمپها می باشند که این پدیده باعث ایجاد خوردگی پره های پمپها می گردد.

 • در فرآیندهایی که از بخار آب به منظور بوزدایی (Stripping) استفاده می شود، وجود اکسیژن نه تنها عامل بوزدایی را مختل می سازد بلکه در اثر اکسیداسیون، در محصول ایجاد بو خواهد نمود. (نظیر فرآیند تولید روغن نباتی(

 •  به منظور جلوگیری از ایجاد شوک حرارتی دردیگهای بخار، افزایش درجه حرارت آب ورود به دیگ بخار تا محدوده نقطه جوش بسیار حائز اهمیت می باشد.

 • در دستگاه دی اریتور علاوه بر حذف گازهای اکسیژن و دی اکسیدکربن از آب، درجه حرارت به نحو مطلوب افزایش می یابد.

مهمترین مزایای این دستگاه عبارت است از:

 • به لحاظ جداسازی گاز از آب در ستون جداکننده، اختلاط بخار با آب ذخیره شده در مخزن دی اریتور صورت نمی پذیرد.

 •  استفاده از مبدل حرارتی جریان مخالف در ستون جداکننده در مقایسه با نمونه های مشابه از نقطه نظر اقتصادی کاملاً مقرون به صرفه می باشد.

 • اطلاعات جمع آوری شده از واحدهای نصب شده، نشانگر کارآیی بالای این سیستم در مقایسه با نمونه های مشابه و حذف کامل گازهای مضر از آب می باشد.

 منبع:www.solimani.blogfa.com

 لینک ثابت

دسته ها :
چهارشنبه سوم 7 1387

برج خنک کننده :

 در گزینش صحیح دستگاه خنک کننده آب متناسب با مقتضیات یک پروژه معین باید چند عامل اصلی را لحاظ کردتوان خنک کنندگی , مسائل اقتصادی , سرویسهای مورد نیاز و شرایط طبیعی و . . .این عوامل اغلب به هم وابستگی متقابل دارنداما هر یک بایستی جداگانه مورد بررسی قرار گیرند از آنجا که ممکن است انواع زیادی از دستگاهها توانایی تامین مقصود را داشته باشند عواملی همچون ابعاد دستگاه , مساحت محل نصب , حجم هوای جریانی , میزان مصرف انرژی فن و پمپ , موارد بکار رفته در ساخت دستگاه , سهولت یافتن دستگاه در بازار بر انتخاب نهایی  تاثیر گذار خواهد بود.

برجهای خنک کن در اندازه های مختلف  برای دفع حرارت از یک تا چند تن تبرید ساخته می شوند, برجهای بزرگ برای کاربردهای معین ساخته می شوند و معمولا از چندین سلول تشکیل می شوند که هر یک اجزای خاص خود را دارند.

 

محل نصب :

 اگر بتوان برج خنک کن را در فضای باز با جریان هوای آزاد قرار داد در حصول یک بازده مناسب از برج مشکلی وجود نخواهد داشت اما چنانچه قرار باشد برج در داخل ساختمان و محصور بین دیوارها نصب شود موارد زیر بایستی مورد توجه قرار گیرد :1) باید فضای کافی و بدون مانع مزاحم در اطراف برج وجود داشته باشد تا هوای لازم به برج برسد2) هوای گرم خروجی از برج باید به گونه ای تخلیه شود که امکان بازگشت و گردش مجدد آن به برج وجود نداشته باشد زیرا گردش مجدد چنین هوایی در برج دمای مرطوب هوای ورودی به برج را افزایش می دهد و باعث گرم ماندن آب در خروج از برج می شود گردش مجدد هوا به داخل برج هنگامی مورد توجه قرار می گیرد که چند برج در مجاورت هم باشند

تعیین محل نصب برج به عوامل دیگری هم بستگی دارد از قبیل استحکام محل نصب , تجهیزات اضافی برای تقویت آن , هزینه فراهم کردن تجهیزات اضافی برای برج و مسائل مربوط به معماری ساختمان و …

 

لوله کشی :

 سیستم لوله کشی برج خنک کن بایستی به گونه ای طراحی شود که امکان انبساط و انقباض بین لوله ها فراهم باشد و چنانچه برج بیش از یک اتصال ورودی باشد باید جهت متعادل کردن جریان آب به هر یک از سلولهای برج شیر متعادل کننده نصب شود و چنانچه لازم باشو یکی از سلولهای برج جهت تامیرات از مدار خارج شود باید دارای شیر مسدود کننده جریان باشداگر دو یا چند برج بصورت موازی نصب شده باشند باید از یک لوله مشترک بین دو تشت برج جهت متعادل کردن آب داخل برج استفاده شود

به منظور ممانعت از سرریز آب داخل برج هنگام توقف کار تمامی مبدلها بایستی پایین تر از سطح آب برج قرار داشته باشند .

 

کنترل ظرفیت :

 بیشتر برجهای خنک کن در معرض تغییرات قابل توجه دمای مرطوب هوا و بار در طول فصل گرم می باشند بدین لحاظ ممکن است جهت ابقای شرایط تجویز شده برای کارکرد مطلوب برج بعضی از روشهای کنترل ظرفیت به کار گرفته شود .ساده ترین روش کنترل ظرفیت برجها تغییر سرعت فن می باشد که اغلب در برجهای چند سلولی به کار می رود با موتورهای دور متغییر میتوان این کار را انجام دادروش دیگر در کنترل طرفیت استفاده از دمپر تنظیم کننده در دهانه خروجی  فن سانتریفوژ می باشد

روش دیگر بای پاس کردن آب می باشد .

 

کار زمستانی برج خنک کننده :

 اگر قرار باشد برج در دمای زیر صفر درجه کار کند باید موارد زیر بحث شود :1) گردش باز آب در برج خنک کن 2) گردش بسته آب در یک سرد کننده تبخیری مدار بسته3}آب تشت در برج خنک کن  منبع :http://solimani.blogfa.comحتما تصاویر زیر را دانلود کنید1   2  3  4  5  6  7
دسته ها :
شنبه پنجم 5 1387
کمپرسورها را برحسب نیاز در اندازه های مختلفی می سازند و با توجه به نحوة کارکرد به سه نوع پیستونی ، دوار و گریز از مرکز تقسیم می شوند . کار کمپرسورها ، ایجاد نیروی مکش لازم برای مکیدن گاز مبرّد  از اواپراتور ، متراکم کردن گاز ، و سپس فرستادن آن به کندانسور است ، که در آن گاز به مایع تبدیل می شود . مکندگی کمپرسور ، گاز را از سمت راست فشار ضعیف به سمت فشار قوی منتقل می کند ، و حجم گازی که باید متراکم شود بستگی به میزان جابه جایی پیستون کمپرسور دارد .کمپرسورها را برحسب نیاز در اندازه های مختلفی می سازند و با توجه به نحوة کارکرد به سه نوع پیستونی ، دوار و گریز از مرکز تقسیم می شوند . کار کمپرسورها ، ایجاد نیروی مکش لازم برای مکیدن گاز مبرّد  از اواپراتور ، متراکم کردن گاز ، و سپس فرستادن آن به کندانسور است ، که در آن گاز به مایع تبدیل می شود . مکندگی کمپرسور ، گاز را از سمت راست فشار ضعیف به سمت فشار قوی منتقل می کند ، و حجم گازی که باید متراکم شود بستگی به میزان جابه جایی پیستون کمپرسور دارد . وظیفة کمپرسور در سیستم تبرید تراکمی این است که با ایجاد اختلاف فشار لازم ، جریان مبرّد را از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر برقرار کند . در اثر وجود همین اختلاف فشار بین سمت فشار قوی و سمت فشار ضعیف است که مایع مبرّد از میان شیر انبساط به اواپراتور رانده می شود . برای اینکه بخار کم فشار ، اواپراتور را ترک کند و راهی واحد تقطیر شود باید فشاری بیشتر از فشار موجود در قسمت مکش واحد تقطیر داشته باشد .کمپرسورهایی که در تهویه مطبوع به کار می روند برحسب ساختمان و طرزکار به انواع زیر تقسیم می شوند :۱- تک سیلندر۲- چند سیلندرکمپرسورهایی که در تهویه مطبوع به کار می روند برحسب  روش تراکم به انواع زیر تقسیم می شوند :۱ - پیستونی۲دوار

۳- گریز از مرکز

بقیه مقاله درادامه مطلب

منبع:www.solimani.blogfa.com

دسته ها :
پنج شنبه سوم 5 1387

کاربرد انواع لوله ها در صنعت تاسیسات

کاربرد لوله ها در صنعت تاسیسات نکته مهمی است که از کنار آن ساده می گذرند و در پروژه های بزرگ مواردی به وجود می آید که به مشکل می خورند پس لازم است تا یک تصویر ذهنی از کاربرد لوله ها داشته باشیم تا در مواقع مختلف بتوانیم از آن بهره بگیریم

آهنی سیاه لوله کشی تاسیسات حرارت مرکزی و تهوی مطبوع
فولادی بی درز لوله کشی تاسیسات بخار و هوا با فشار زیاد
فولادی استینلس لوله کشی فاضلاب حاوی مواد اسیدی غلیظ
آهنی گالوانیزه لوله کشی آب سرد و گرم و گاهی فاضلاب
آهنی نرم لوله کشی آب و فاضلاب
لوله آلومنیومی ساخت کوئل
لوله آزبست سیمانی لوله کشی فاضلاب و انتقال آب
لوله برنجی لوله کشی تاسیسات گاز و مواد شیمیایی
لوله پلاستیک لوله کشی آب
لوله پلی اتیلن لوله کشی آب و فاضلاب
لوله پی وی سی لوله کشی آب و فاضلاب
لوله چدنی لوله کشی  فاضلاب
لوله سربی لوله کشی فاضلاب حاوی مواد اسیدی غلیظ
لوله سفالی لوله کشی فاضلاب حاوی مواد اسیدی و تخلیه گاز چاه
لوله سیمانی لوله کشی آب و فاضلاب در زیر زمین
لوله لاستیکی به عنوان شیلنگ در تاسیسات آبی
لوله فیبری لوله کشی آب و فاضلاب
لوله مسی لوله کشی مبرد و گاهی در ساخت کوئل

منبع:www.solimani.blogfa.com
دسته ها :
چهارشنبه دوم 5 1387
X