دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1068
تعداد نوشته ها : 4
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
دولت مجوز ایجاد 14 منطقه ویژه اقتصادی جدید را تصویب کرد
مشاور رئیس جمهور در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از صدور مجوز ایجاد 14 منطقه ویژه اقتصادی جدید از سوی دولت ، خبر داد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا ،"محمود صلاحی" عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، گفت : ایجاد این مناطق درکمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و دولت باید لایحه آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.
وی در ادامه گفت : منطقه ویژه اقتصادی سلماس در استان آذربایجان غربی، مریوان در استان کردستان ، بیرجند در استان خراسان جنوبی ،‌ جهان آباد در استان همدان ، دوغارون در استان خراسان رضوی ، شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری ، سیستان در استان سیستان و بلوچستان از جمله این مناطق هستند.
صلاحی سپس اضافه کرد : منطقه ویژه اقتصادی اترک در استان گلستان ، کاشان در استان اصفهان، لامرد ، نی ریز و کازرون در استان های فارس، گناوه در شمال استان بوشهر و شهرری نزدیک فرودگاه امام از دیگر برنامه های مناطق ویژه اقتصادی پیشنهادی است.
وی همچنین اظهار داشت: وزیر امور خارجه نیز پیشنهاد داده است که بندرگزهم منطقه ویژه اقتصادی شود که تاسیس آن مشروط به کسب رضایت از سازمان محیط زیست و ایجاد زیرساخت های مناسب از سوی استانداری گلستان شده است.
وی در خصوص تاثیر ایجاد این مناطق بر اقتصاد استان های یادشده،‌ افزود: از آنجا که قوانین کار در مناطق ویژه اقتصادی نسبت به سرزمین اصلی سهل تر است. این امر می تواند در ایجاد اشتغال در این مناطق نقش اساسی ایفا کند.
مشاور رئیس جمهور در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ، پایین بودن قیمت زمین، معافیت مالیاتی ، فعال بودن صنایع مختلف در این مناطق و در نتیجه کاهش هزینه ها را بخشی از دلایل علاقه مندی سرمایه گذاران به حضور در این مناطق ، عنوان کرد.
صلاحی با بیان آنکه اکنون 16 منطقه ویژه اقتصادی و شش منطقه آزاد تجاری در کشور داریم، ابراز امیدواری کرد: لایحه ایجاد هشت منطقه ویژه اقتصادی دیگر که در سال گذشته در دولت تصویب و دو شوری بودن آن درمجلس تصویب شده بود ، بزودی وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی خواهد شد.
وی در خصوص فعالیت های بانک های خارجی در مناطق آزاد تجاری نیز گفت: فعالیت این نوع بانک ها در مناطق آزاد هیچ مشکلی ندارد ، ضمن آنکه برای ترغیب سرمایه گذاران به حضور در این مناطق سرمایه اولیه 300 میلیون دلاری برای شروع فعالیت به 100 میلیون دلار کاهش یافته است.
صلاحی درباره فعالیت شرکت های بیمه خارجی در این مناطق اظهار داشت: الحاقیه ای به ماده 28 قانون مناطق آزاد تجاری ، صنعتی و ویژه اقتصادی از سوی دولت تنظیم شد و به مجلس رفت که شور اول آن به تازگی در کمیسیون اقتصادی به اتفاق آرا به تصویب رسید که به موجب آن از این پس زمینه ایجاد بیمه خارجی در مناطق آزاد که قبلا نداشتیم ، فراهم خواهد شد.
این مقام مسئول در پاسخ به این سئوال که چه دلیلی برای ایجاد و توسعه مناطق آزاد جدید وجود دارد، گفت: نمی توان کار در این مناطق را به موفقیت در دیگر مناطق موکول کرد ، ضمن آنکه برای اجرای طرح ها و تکمیل پروژه های در دست اجرا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فعال نیز کارهای زیادی صورت گرفته و در دست اقدام می باشد.
اقتصام ** 1558 ** 1557

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 236834

دسته ها :
دوشنبه چهارم 9 1387
X