رییس آموزش و پرورش رامسر از تشکیل و راه‌اندازی باشگاه نجوم در مرکز پژوهش‌سرای دانش‌آموزی این شهرستان در روز یکشنبه خبر داد و بر لزوم توجه به تحقیقات در این عرصه تاکید کرد. 

"محمدصالح رضاخانی" در گفت و گو با ایرنا افزود: باشگاه نجوم رامسر در راستای تحقق اهداف علمی خود و همسو با فعالیت‌های مراکز علمی ایرانی، برنامه‌هایی را فعالیت مطلوب خود تدارک دیده است. 

وی با اشاره به این که همه مدارس این شهرستان به سیستم ‪IT‬مجهز هستند، یادآور شد: اولین دبیرستان هوشمند رامسر با صرف ‪۲۰۰‬میلیون ریال راه‌اندازی می‌شود. 

"مهدی میرفتحی" کارشناس ارشد فیزیک نیز گفت: در راستای سال جهانی نجوم برای نخستین بار در مازندران پژوهش‌سرای دانش آموزی رامسر با یک برنامه مدون اقدام به تشکیل باشگاه نجوم نموده است. 

وی اضافه کرد: برگزاری کارگاه آموزشی ، مسابقه نقاشی ، نمایش فیلم ، انتشار دفترچه‌های آموزشی و کلاس‌های آموزشی از جمله برنامه این باشگاه است. 

به گفته وی جلسه باشگاه نجوم رامسر در روزهای پنجشنبه برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند به این باشگاه مراجعه می‌نمایند. 

در غرب مازندران تنها پژوهش‌سرای دانش‌آموزی رامسر فعالیت دارد. 

شهرستان رامسر با ‪۱۲‬هزار نفر دانش‌آموز در غرب مازندران واقع شده است.

 

در آستانه سال جهانی نجوم و جهت تشویق علاقمندان به فراگیری کاربردهای فیزیک ، شیمی و ریاضی ، انجمن نجوم رامسر با همیاری پژوهش سرای دانش آموزی فرید رامسر ، همایش آشنایی با آسمان شب را در قالب باشگاه نجوم رامسر برگزار می نماید. این باشگاه شامل پخش فیلم های آموزشی نجوم، ارائه سخنرانی های کوتاه پیرامون ستاره شناسی و ... می باشد.باشگاه نجوم نخستین پنجشنبه هر ماه برگزار خواهد شد . نخستین جلسه باشگاه نجوم رامسر پنجشنبه3 بهمن 1387 راس ساعت 15 عصر در آمفی تئاتر کانون شهید سلیمان نژاد برگزار خواهد شد. انتشار ماهنامه خبری آسمان برای همه - کارگاه رصد خورشید و کلاس های آموزش نجوم مقدماتی از جمله دیگر فعالیت ها به شمار می آیند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به پایگاه های اینترنتی زیر مراجعه نمایید:

www.ramsky.netfirms.com

 www.pdframsar.ir

 

من هم که رامسریم و امیدوارم که بتوانم عضو آن شوم.(خواهش از مسئولان انجمن)  

پنج شنبه هفدهم 11 1387

بازتاب گسترده پرتاب ماهواره ملی امید در رسانه های جهان
مطبوعاتجهان امروز دقایقی بعد از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید از سویایران، به انعکاس این خبر پرداخته و نکته مهم تاکید آنها بر داخلی بودناین ماهواره است.

بهگزارش خبرگزاری مهر، پرتاب ماهواره ملی امید که صبح امروز سه شنبه باموفقیت انجام شد و در مسیر زمین قرار گرفت، واکنش زیادی در مطبوعات جهانبه دنبال داشت.

دراین باره خبرگزاری ریانووستی با این عنوان که ماهواره ملی امید ایراندر مدار زمین قرار گرفت، نوشت: این ماهواره از نوع ماهواره سبک است و باهدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره ای و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصاتمداری و تله متری مشخصات زیر سامانه ها در مدار زمین قرار گرفت.

به نوشته این خبرگزاری روسی، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می چرخد.

پایگاه خبری "عرب آنلاین" هم با انعکاس این خبر نوشت: ایران ماهوارهامید، اولین ماهواره ساخت داخلی را پرتاب کرد و این موفقیت درحالی به دستآمد که ایران به علت برنامه هسته ای، درمعرض فشار بین المللی قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه و رویترز نیز با انتشار این خبر نوشتند: ایران برایاولین بار در تاریخ خود، ماهواره ای به نام " امید " را با استفاده ازموشک " سفیر 2" به هوا پرتاب کرد.

خبرگزاری عربستان هم با درج این مطلب در سایت خود نوشت: همه اجزای این ماهواره و موشک " سفیر 2 " که حامل آن بود، ساخت ایران است.

پایگاه خبری محیط هم در ادامه با اشاره به این خبر نوشت: عملیات پرتابماهواره ملی امید با نظارت محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران انجام شد.

شبکه تلویزیونی الجزیره قطر هم درخبری گزارش داد: ایران برای اولین ماهواره ساخت داخل را به هوا پرتاب کرد.

"رادیو سوا" نیز نوشت: ایران برای اولین ماهواره ساخت داخل را با استفاده از موشک " سفیر 2 " به هوا پرتاب کرد.

 

ماهواره ملی "امید" با موفقیت پرتاب و در مدار زمین قرار گرفت
ماهوارهملی امید همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی و در آستانه سی امین سالگردپیروزی انقلاب با دستور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با موفقیت بهفضا پرتاب و در مدار کره زمین قرار گرفت.

بهگزارش خبرگزاری مهر، متن دستور رئیس جمهور به این شرح است : با استعانت ازخدای یگانه وخالق زمین وآسمانها حضرت حق وبا توسل به انبیا واولیای الهیبه ویژه اخرین ستاره تابناک اسمان امامت و ولایت حضرت مهدی (عج )و با سلامو درود بی پایان به روح بلند امام راحل عظیم الشان و شهدای گرانقدر انقلابو در ایام خجسته دهه مبارک فجر و سی امین سالگرد پیروزی عظیم "ملت ایران وبشریت "در انقلاب اسلامی ، اجازه پرتاب ماهواره ملی امید به وسیله"ماهواره بر سفیر 2 "را صادر می نمایم وبه مناسبت شعارهای ملت ایران دردهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر آغاز این حرکت نوین قرار می دهم .

الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.

انشاء الله بر ملت ایران وهمه ملتهای آزاده مبارک باشد.

ماهواره ملی امید بوسیله ماهواره بر سفیر 2 که به صورت کاملاً بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، درمدارزمین قرار گرفت.

این ماهواره ازنوع ماهواره سبک است که با هدف برقراری ارتباطات متقابلماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانهها، در مدار زمین قرار می گیرد ، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دورزمین می چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاههای زمینی دورسنجی وبردسنجی کنترل و هدایت می شود.

این ماهواره ملی با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می کند.

ماهواره بر سفیر 2 نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر، قادر استماهواره های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد.کلیه قطعات و اجزاء این ماهواره وماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر کهاز تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، بدست متخصصان افتخارآفرین صنایعهوافضای کشور طراحی و تولید شده است.

ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور ریاست محترم جمهوری اسلامیایران رونمایی و ماهواره بر سفیر 1 در خرداد ماه سال جاری با حضور ریاستجمهوری بصورت آزمایشی با موفقیت پرتاب شد.

پرتاب ماهواره ملی امید رخدادی بزرگ و افتخارآمیز در تاریخ کشور است
رئیسجمهوری اسلامی ایران با تبریک پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی«امید» به ملتبزرگ ایران آن را رخدادی بزرگ و افتخار آمیز در تاریخ کشورمان دانست وگفت: پرتاب ماهواره ملی«امید» جایگاه کشورمان را ارتقاء داده و فرصتهایزیادی را پیش روی ملت عزیز ایران قرار خواهد داد.
بهگزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمود احمدی نژاد پس از پرتاب موفقیت آمیزماهواره ملی «امید» به وسیله ماهواره‌ بر «سفیر 2» تقارن آن را با ایامالله دهه فجر و میلاد امام کاظم(ع) فرخنده و مبارک  و آن را هدیه بزرگیبرای ملت ایران دانست و گفت: این رخداد بزرگ پس از ماهها تلاش پیگیر،تحقیق و پژوهش و محاسبه های پیچیده ریاضی انجام شده و با موشکی که آن همبه طور کامل توسط متخصصین و دانشمندان کشورمان ساخته شده است به فضا پرتابشد .

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه ماهواره ملی «امید» با الطافالهی و عنایات حضرت ولی عصر(عج) در مدار پیش بینی شده قرار گرفته استاظهار داشت: این رخداد افتخار آمیز را صمیمانه به همه ملت ایران، جوانان،متخصصین، دلسوزان و عاشقان ایران زمین و همه عدالت طلبان تبریک می گویم.

رئیسجمهور با تاکید بر اینکه امروز در فضا نیازمند پیچیده ترین و پیشرفته ترینفناوریهای روز دنیا است خاطرنشان کرد: چندین مجموعه بزرگ دست به دست همدادند تا این کار عظیم با موفقیت انجام شود.

دکتر احمدی نژاد درادامه با اشاره به ویژگیهای ماهواره ملی امید گفت: موشکی که پرتاب شده دومرحله ای است به این معنی که تا مسافت روشنی را موشک اول طی می کند و سپسموشک دوم از دل موشک اول رها می شود و ماهواره را تا مسیر بالاتری حمل میکند. در نقطه معینی نیز مجددا ماهواره با اهرمهایی به سمت مسیر تعیین شدهپرتاب می شود.

رئیس جمهور افزود: فناوری ماهواره امید که بایدبتواند در مدار حرکت کرده و اطلاعاتی که انتظار داریم به زمین منتقل کندهمه ساخت متخصصین داخلی کشورمان است. البته فعلا همه کارآییهای مورد نیازدر این ماهواره نصب نشده است و صرفا فن پرتاب و قرار دادن آن در مدار زمینمد نظر بوده است.

دکتر احمدی نژاد در ادامه با اشاره به اینکهایستگاههای زمینی که ماموریت دریافت پیام از ماهواره را بر عهده دارندگفت: ایستگاههای زمینی دو ماموریت اصلی دارند و آن ردیابی مسیر ماهواره ودریافت پیام از آن است و اکنون ایستگاههای ثابت و متحرک فراوانی در داخلکشور و بعضی کشورها قرار گرفته است تا پیامها را از ماهواره دریافت کنندکه تکنولوژیهای به کار رفته در این ایستگاهها نیز به طور کامل ساخت ایراناست.

رئیس جمهور با بیان اینکه کشورمان مجموعه کامل تکنولوژیماهواره را در اختیار دارد تصریح کرد: از این به بعد کار متخصصین کشورمانارتقای آن از لحاظ افزایش وزن و ارتفاع بیشتر ماهواره است.

دکتراحمدی نژاد با اشاره به اینکه ماهواره ای که توسط کشورمان به فضا پرتابشده در مقایسه با بسیاری از کشورها کم هزینه تر و سریعتر انجام گرفته استخاطرنشان کرد : برخی از کشورها نه مرحله را طی کرده اند تا به نقطه ای کهمتخصصین کشورمان تنها با سه مرحله به آن رسیده اند برسند.

رئیسجمهور در ادامه با بیان اینکه پیشرفتهای علمی کشورمان صلح آمیز و درراستای تقویت دوستی و برادری در جهان است اظهار داشت: ملت ایران علم را درخدمت صلح، عشق و برادری و کمال جامعه انسانها دنبال می کند و نگاه ما بهعلم و فناوریهای علمی با نگاه توسعه طلبان و قدرت مداران متفاوت است چراکه ما نگاه توحیدی به علم داریم و نگاه آنها شیطانی است.
دکتر احمدینژاد با اشاره به تبلیغات منفی دشمنان علیه فناوریهای علمی کشورمان گفت:اینگونه تبلیغات طبیعی است چرا که آنها سی سال تلاش کرده اند که القاءکنند جمهوری اسلامی نمی تواند پیشرفت کند ولی وقتی امروز بر عکس حرف آنها،ملت ایران روز به روز قله های پیشرفت و تعالی را در عرصه های مختلف طی میکند ، طبیعی است که آنها ناراحت باشند. البته امیدواریم آنها از اینگونهاقدامات خود دست بردارند چرا که هیچکس در دنیا حرف آنها را علیه ملت ایراننمی پذیرد .

رئیس جمهور با بیان اینکه همه ملتها پیشرفت ملتایران را متعلق به خود می دانند گفت: مطمئن هستم وقتی این خبر منتشر شودهمه ملتها خوشحال خواهند شد چرا که ارتباط ایران با سایر ملتها یک ارتباطعاطفی است و حرفهای دشمنان نه تنها نمی تواند خدشه ای به این جایگاه واردکند بلکه آن را عمیق تر و برجسته تر هم خواهد کرد. 

دکتر احمدینژاد خاطرنشان کرد: پرتاب ماهواره امید این باور را در انسان تقویت می کندکه هر هدفی برای ملت ایران دست یافتنی است و هیچ مانعی نمی تواند ازپیشرفت کشورمان ممانعت کند. در عصر اندیشه و فرهنگ دیگر نمی توان با زبانصدا و تحریم با ملتها بخصوص ملت ایران حرف زد.

 

منبع: خبر گزاری مهر

دسته ها : سایر
سه شنبه پانزدهم 11 1387
ماهواره ملى امید با موفقیت در مدار قرار گرفت
*‌ماهوارهملى امید به کمک موشک ماهواره ‌بر سفیر (2) به فضا پرتاب شد و در مدارپیش‌بینى شده قرار گرفت*موشک ماهواره بر سفیر (2) به عنوان پرتابگرى دقیق و هدایت پذیر، قادر استماهواره‌هاى سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد

در آستانه جشن عظیم ملت ایران به مناسبت سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ،ماهواره ملی امید با فرمان دکتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور با موفقیت به فضا پرتاب شد ودر مدار پیش‌بینی شده قرارگرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از واحد مرکزی خبر، متن فرمان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصروجعلنا من خیر انصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه.

با استعانت از خدای یگانه وخالق زمین وآسمان‌ها حضرت حق وبا توسل به انبیا واولیاء الهی به ویژه آخرین ستاره تابناک اسمان امامت و ولایت حضرت مهدی (عج) و با سلام و درود بی‌پایان به روح بلند امام راحل عظیم‌الشأن و شهدای گرانقدر انقلاب و در ایام خجسته دهه مبارک فجر و سی‌امین سالگرد پیروزی عظیم "ملت ایران و بشریت" در انقلاب اسلامی، اجازه پرتاب ماهواره ملی امید به وسیله "ماهواره بر سفیر 2" را صادر می‌کنم وبه مناسبت شعارهای ملت ایران در دهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر اغاز این حرکت نوین قرار می دهم.

الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.

انشاء الله بر ملت ایران وهمه ملت‌های ازاده مبارک باشد.

ماهواره ملی امید بوسیله ماهواره بر سفیر 2 که به صورت کاملاً بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، درمدارزمین قرار گرفت.

ماهواره ملی امید از نوع ماهواره سبک است، این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه‌ها، در مدار زمین قرار داده شده است، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می‌چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاه‌های زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می‌شود.

ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می‌کند.

موشک ماهواره بر سفیر 2 نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر، قادر است ماهواره‌های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد. کلیه قطعات و اجزاء این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، بدست متخصصان افتخارآفرین صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است.

این ماهواره در اولین اقدام قرار است پیام رئیس جمهور با صدای وی را به زمین مخابره کند.

یادآوری می‌شود ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور رئیس جمهور رونمایی و ماهواره بر سفیر (1) در خرداد ماه سال جاری با حضور ریاست جمهوری به صورت آزمایشی با موفقیت پرتاب شد.

گفتنی است موشک ماهواره‌بر سفیر 2مرحله‌ای بوده و در هر مرحله از موتورهای جداگانه استفاده شده است. طول این ماهواره‌بر 22 متر، قطر آن 25/1 متر و وزن آن بیش از 26 تن است. سفیر دارای ارتفاع حضیض 250 کیلومتر و ارتفاع اوج 500 کیلومتر است و امکان قرار دادن محموله‌های سبک در مدار پایین را به کشور می‌دهد.

منبع: dolat.ir

 

 پرتاب ماهواره «امید» با موشک ایرانی
همزمان با میلاد فرخنده حضرت ولی عصر(عج) صورت گرفت

•ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی، دومین پرتاب
    موفقیت آمیز «ماهواره بر» سفیر را به محضر
    حضرت حجت امام عصر (عج) و نایب بر حقش مقام
    معظم رهبری و ملت رشید ایران اسلامی تبریک گفت
    •رئیس جمهور هنگام اعلام دستور پرتاب ماهواره امید
    به فضا، نام مبارک حضرت ولی عصر(عج) را قرائت کرد
    و این ماهواره به مناسبت میلاد باسعادت حضرت
    مهدی موعود (عج) پرتاب شد
    •ماهواره مخابراتی «امید» از محل پایگاه پرتاب فضایی ایران،
    به وسیله موشک ایرانی «سفیر» به فضا فرستاده شد
    •ماهواره پیشرفته «امید» با فناوری کاملاً بومی در حالی
    توسط متخصصان داخلی کشورمان ساخته شد که برخی
    کشورهای پیشرفته حتی کوچک ترین تجهیزات ساخت
    چنین سامانه هایی را در اختیار ایران قرار نمی دهند

    
    گروه سیاسی ـ ماهواره مخابراتی «امید» از محل پایگاه پرتاب فضایی ایران، بوسیله موشک ایرانی «سفیر» به فضا فرستاده شد تا هدیه ای در سالروز میلاد ولی عصر (عج) به ملت ایران باشد.
    ماهواره پیشرفته «امید» با فناوری کاملاً بومی، درحالی توسط متخصصان داخلی کشورمان ساخته شد که برخی کشورهای پیشرفته حتی کوچکترین تجهیزات ساخت چنین سامانه هایی را در اختیار ایران قرار نمی دهند.
    دکتر غلامحسین الهام سخنگوی دولت در این باره گفت: دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور در مراسم پرتاب ماهواره مخابراتی «امید» در پایگاه پرتاب فضایی ایران حضور داشته است و این ماهواره با پیام و دستور رئیس جمهور به فضا پرتاب شد.
    الهام در گفت وگو با فارس، پرتاب این ماهواره را به ملت ایران تبریک گفت و افزود: رئیس جمهور در هنگام اعلام دستور پرتاب ماهواره امید به فضا، نام مبارک حضرت ولی عصر(عج) را قرائت کرد و این ماهواره به مناسبت میلاد با سعادت حضرت مهدی(عج) پرتاب شد.
    ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی دومین پرتاب موفقیت آمیز ماهواره بر سفیر را به محضر حضرت حجت امام عصر(عج) و نایب بر حقش مقام معظم رهبری و ملت رشید ایران اسلامی تبریک گفت.
    به گزارش ایرنا، در این پیام آمده است: دومین پرتاب ماهواره بر سفیر با حمل نخستین ماهواره امید با موفقیت انجام شد و نام مبارک امام عصر(عج) را در فضا تصویر کرد.ستاد کل نیروهای مسلح در این پیام نوشت: این دومین پرتاب آزمایشی است که بحمدالله به اهداف خود رسید و موجبات شادی و اقتدار ملت شریف ایران اسلامی را فراهم آورد.
    پیش از این نیز راکت کاوشگر ۱ با حضور رئیس جمهور و جمعی از مقامات عالی رتبه کشوری و لشکری در تاریخ ۱۱ بهمن ماه سال ۸۶ به مناسبت دهه فجر پیروزی انقلاب به فضا پرتاب شد تا وظیفه شناسایی محیط پروازی ماهواره ها قبل از پرتاب را انجام دهد که این پرتاب با انعکاس وسیعی در دنیا همراه بود. هم اکنون جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهای جهان است که هم ماهواره و هم موشک پرتابگر آن را در اختیار دارد.
    روز جمعه رئیس جمهور کشورمان در جمع ایرانیان مقیم ترکیه از پرتاب قریب الوقوع ماهواره مخابراتی ایران به وسیله موشک و پرتابگر ایرانی خبر داده بود.l

منبع: http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1678217

 

پرتاب ماهواره ملی امید به فضا در صدر اخبار رسانه‌های عرب قرار گرفت

خبرگزاری فارس: در حالی که تنها ساعتی از اعلام خبر پرتاب ماهواره ملی امید به فضا از سوی خبرگزاری فارس نمی‌گذرد، این خبر در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفته است و لحظه به لحظه بر حجم بازتاب این خبر افزوده می‌شود.


به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه این خبر را به نقل از خبرگزاری فارس بازتاب داد و نوشت ایران نخستین بار در تاریخ خود، ماهواره ملی امید را به وسیله ماهواره‌بر سفیر2 به فضا پرتاب کرد.
خبرگزاری آلمان نیز از دیگر خبرگزاری بود که به بازتاب این خبر پرداخت و گزارش داد که ایران صبح امروز ماهواره ملی را به فضا پرتاب کرده است.
این خبرگزاری گزارش داد که پرتاب این موشک همزمان با سی سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 میلادی صورت گرفته است.
بنابر این گزارش، تهران پارسال نیز پرتاب دو موشک ماهواره‌بر را آزمایش کرده بود. تهران پرتاب این موشک تحولی بزرگ در فناوری هوافضای این کشور توصیف کرد که با وجود مجازات‌های اقتصادی تحمیلی علیه ایران به دلیل برنامه‌های هسته‌ای ایران بدان دست یافته است.
خبرگزاری رویتر نیز با انعکاس این خبر تلاش کرد که موفقیت ایران در پرتاب ماهواره ملی امید به فضا را بدون ارائه سند یا مدرک خاصی، به برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران ارتباط دهد.
این خبرگزاری به نقل از تلویزیون سیمای جمهوری اسلامی ایران گزارش داد که ایران نخستین ماهواره بومی را به مدار فضا پرتاب کرد.
خبرگزاری رویترز، موفقیت ایران را در عرصه هوا فضا را به برنامه‌های هسته‌ای ایران ارتباط داد و نوشت که سازمان ملل تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده است زیرا آمریکا و دیگر کشورهای عربی مظنون هستند که ایران در تلاش برای دستیابی به توانمندی هسته‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای است.
خبر پرتاب ماهواره ملی امید به فضا توسط ماهواره‌بر سفیر2 در خبرگزاری عربستان‌سعودی "واس " نیز بازتاب داشت.
این خبرگزاری به نقل از خبرگزاری دولتی ایران گزارش داد که این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی در مدار زمین قرار داده شده است. ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می‌چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاه‌های زمینی سنجش از دور و بُردسنجی کنترل و هدایت می‌شود.
بنابر این گزارش، همه قطعات و اجزای این ماهواره و ماهواره‌بر، به دست متخصصان صنایع هوافضای ایران طراحی و تولید شده است.
رادیو و تلویزیون مصر با انعکاس این خبر گزارش داد که ایران نخستین ماهواره بومی خود را به فضا پرتاب کرد.
بنابر این گزارش، سیمای جمهوری اسلامی ایران، تصویری از پرتاب این موشک را به نمایش گذاشت و تأکید کرد که دانشمندان ایرانی و در سایه تحریم‌ها توانستند به دستاوردی دیگر دست یابند و ایران نخستین ماهواره ملی را در مدار فضا قرار داد.
این پایگاه خبری همچنین دستاورد ایران در زمینه دفاعی را به برنامه‌های هسته‌ای مرتبط دانست و گزارش داد که شورای امنیت سازمان ملل مجازات‌هایی را علیه ایران وضع کرده زیرا آمریکا و برخی کشورهای عربی ایران را به تلاش برای دستیابی به توانمندی‌های هسته‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند.
این در حالی است که ایران با رد این گزارش ها اعلام کرده است که برنامه هسته‌ای‌اش تنها جنبه صلح‌آمیز دارد و با هدف تولید برق برای رفع نیازمندیهای اقتصادی این کشور است.
خبرنگاری شبکه تلویزیونی الجزیره قطر نیز از تهران گزارش داد: مدار ماهواره "امید " بین 250 تا 500 کیلومتر از سطح زمین فاصله دارد و مسؤولان ایرانی با موفقیت‌آمیز خواندن این اقدام، اعلام کردند که سیگنال‌های مثبت را از این ماهواره دریافت کرده‌اند.
به گزارش الجزیره، ایران پارسال نخستین مرکز فضایی کشور را با هدف پرتاب ماهواره به فضا افتتاح کرد.
خبرگزاری "معا " وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین نیز با بازتاب این خبر گزارش داد که ایران نخستین ماهواره بومی را با ماهواره‌بر سفیر2 به فضا پرتاب کرد.
بنابر این گزارش، این آزمایش نقطه عطفی در برنامه‌های هوافضای ایران به شمار می‌رود.
پایگاه خبری "لبنان‌الآن "نیز تیتر خبر خود را به نقل از خبرگزاری فارس برگزید و گزارش داد که خبرگزاری فارس اعلام کرده است که ایران نخستین ماهواره ملی را به فضا پرتاب کرده است.
این گزارش به نقل از خبرگزاری فارس حاکی است: ماهواره ملی امید به وسیله ماهواره‌بر سفیر2 برای نخستین بار در تاریخ کشورمان به فضا پرتاب شد.
خبرگزاری بحرین "بنا " نیز به انعکاس این خبر پرداخت و نوشت پرتاب این موشک با فرمان احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری به فضا پرتاب شد و در مدار قرار گرفت.
بنابر این گزارش، ایران پارسال نیز چند آزمایش پرتاب موشک ماهواره‌بر به فضا را با موفقیت انجام داد.
 
منبع: فارس نیوز

 

دسته ها :
سه شنبه پانزدهم 11 1387
احمدی‌نژاد در جشنواره خوارزمی:
ماهواره امید در کنترل ایستگاه‌های ایرانی است
جام جم آنلاین: رئیس جمهور گفت: دانشمندان ایرانی توانستند انواع ایستگاه‌های دریافت، مدیریت و کنترل ماهواره را بسازند که در پرتاب ماهواره امید هم آن را به کار گرفتند و هم اکنون هم در حال کنترل ماهواره امید هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور پیش از ظهر امروز سه ‌شنبه در بیست و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، این جشنواره را جشنی بزرگ و امیدبخش دانست و گفت: بدون علم امکان حرکت، زندگی متعالی و شکوفایی استعدادها وجود ندارد و البته آن علمی مفید و منشاء اقتدار است که در خدمت تعالی جامعه و شکوفایی استعدادهای الهی انسان باشند.
وی افزود: آن اقتدار برآمده از علمی شایسته تقدیر است که در خدمت برادری، صلح و سلامت جامعه بشری باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: در طول تاریخ مجاهدت زیادی برای فتح عرصه‌های جدید انجام شده اما متاسفانه حاصل آن در خدمت کمال جامعه انسانی قرار نگرفت از اقتدار برآمده از علم، برای بسط سلطه و توسعه خودخواهی خود بر ملت‌ها استفاده کردند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه امروز باید فرهنگ بهره‌مندی صحیح از علم و فناوری را در دنیا گسترش دهیم اظهار داشت: "ملت ایران به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، یک حرکت پرشتاب، سازنده و رو به جلو را در عرصه‌های علمی آغاز کرده و هر روز اخبار پیشرفت‌های علمی ملت ایران در دنیا منتشر می‌شود و دانشمندان ایران به سرعت در حال رساندن خود به مرزهای دانش هستند.

رئیس‌جمهور ابعاد، تنوع و حجم خلاقیت‌ها، نوآوری‌ها، اختراعات و نظریه‌ها را بسیار امیدبخش و حرکت آفرین دانست و با بیان اینکه ملت ایران به دنبال علمی است که منشاء صلح و در خدمت برادری و پیشرفت همه ملت‌ها باشد، گفت: شب گذشته اولین ماهواره ساخت ایران به فضا پرتاب شد و در مدار قرار گرفت و دانشمندان ما با تکیه بر توانمندی‌های پولی و همت‌های بلند و خودباوری عمیق و علیرغم همه فشارها و محدودیت‌ها توانستند با موفقیت پا به عرصه فضا بگذارند.

وی با اشاره به دستاوردهای پرتاب موشک امید به فضا افزود: موشک پرتابگر باید ماهواره را تا ارتفاع بالا ترک کند و سپس آن را با سرعت و زاویه مشخص در مدار رها کند. موشک ماهواره‌بر سفیر 2 متشکل از 2 بالابرنده، ماهواره را تا ارتفاع حدود 250 کیلومتر بالا بردند و سرعت پرتاب بیش از 5 هزار کیلومتر در ساعت است.

احمدی‌نژاد ماهواره امید را دستاورد دیگری دانست و ادامه داد: مدتهای طولانی است که دانشمندان ما به کمک دانشمندان کشورهای دیگر یک ماهواره مخابراتی را ساخته و آماده پرتاب کرده‌اند اما کسانی که علم را در انحصار خود می‌خواهند، مانع از پرتاب ماهواره مصباح شدند، اما ماهواره امید که در مدار قرار گرفته، 15 بار یک مدار بیضوی را با اوج 500 کیلومتر طی می‌کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به دستاورد دیگر پرتاب ماهواره امید گفت: دو سال قبل یک ماهواره مشترک ایران و یک کشور دیگر به فضا پرتاب شد اما تا به امروز هنوز ایستگاه‌های زمینی کنترل آن ماهواره در اختیار ایران قرار نگرفت. اما دانشمندان ما توانستند انواع ایستگاه‌های دریافت، مدیریت، و کنترل ماهواره را بسازند که درپرتاب ماهواره امید هم آن را به کار گرفتند و هم اکنون هم در حال کنترل ماهواره امید هستند.

احمدی‌نژاد خودباوری و ابتکار عمل را دستاور د دیگر پرتاب ماهواره امید عنوان کرد واظهار داشت« انحصارگران تلاش دارند به ملت‌ةا به باورند که تنها راه دستیابی به فناروری‌های پیشرفته ،صرفا همان راهی است که آنها پیموده‌اند و همه باید از آنها اجازه بگیرند اما دانشمندان ما اثبات کردند که اگر یک ملت یا یک گروه بخواهد برای خدا وخدمت به انسان‌ها کار مهمی انجام دهد، حتی فراتر از مرزهای دانش، این هدف قابل حصول است و در حقیقت دانشمندان ما راه جدیدی را به ملت‌های مستقل و آزاده هدیه دادند.

رئیس‌جمهور از متخصصین ماهواره بر سفیر 2 و ماهواره امید و ملت ایران تشکر کرد و افزود: از رهبری گرانقدر انقلاب اسلامی که با افق بلند نگاه خود راه را در مقابل ملت‌ ما و دیگر ملت‌ها باز می‌کنند تشکر می‌کنم، تاکید ایشان بر جنبش نرم‌افزاری وعلم بومی، راهگشای همه ملت‌های آزاده برای فتح عرصه‌های جدید علم و فنآوری است.

احمدی‌نژاد خطاب به دانشمندان جهان اظهار داشت: امروز ما باید دست در دست هم بدهیم و یک جنبش عظیم و حرکت جهانی وانسانی را برای نجات علم از سیطره خودخواهان سامان بدهیم و باید علم مفید و سازنده را خارج از استیلای مستکبران در خدمت جامعه بشری قرار دهیم تا صلح وامنیت واقعی در سایه معنویت مستقر شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید علم را از سلطه سرمایه‌داری کور و مستکبران خودخواه نجات دهیم تصریح کرد: شاید بعضی‌ها این آرزو را نشدنی و دور از تصور بدانند اما در آینده نزدیک بشریت شاهد شکوفایی استعدادها برای رشد جامعه بشری و برادری و مهر و کمال خواهد بود.

رئیس‌جمهور خطاب به برگزارکنندگان جشنواره خوارزمی، ضمن تشکر از آنان اظهار داشت:‌ایران قرن‌ها مرجع علمی رشته‌های گوناگون در جهان بوده و فرهنگ ما انتشار علم را یک وظیفه دینی و یک ارزش انسانی می‌داند. به همین جهت ملت ایران هیچگاه به دنبال انحصار علم و استفاده ابزاری از آن برای سلطه نبوده است.

وی افزود: جشنواره خوارزمی این ظرفیت را دارد که در آینده نزدیک به یک کانون و مجمع هم‌اندیشی دانشمندان جهان تبدیل شود و باید تلاش کنیم که این مرجعیت علمی را که در خدمت انسان‌ها است، در برابر مرجعیت علمی سلطه‌گر برپا داریم و بدانیم که این شدنی است و شما می‌توانید.

رئیس‌جمهور پیش از سخنرانی در جشنواره خوارزمی به نفرات برتر این جشنواره جوایزی را اهدا کرد که از جمله آنان از مصطفی محمدنجار وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به خاطر پرتاب موفق ماهواره امید تجلیل شد.

نفرات برتر جشنواره خوارزمی در پایان این مراسم به گفتگوی رو در رو و صمیمی با رئیس‌جمهور پرداختند و با وی عکس یادگاری گرفتند.

 

ماهواره امید به فضا پرتاب شد
پخش‌ پیام رئیس‌جمهور در فضا
جام جم آنلاین: ماهواره ملی امید پس از پرتاب و قرار گرفتن در مدار خود پیام محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران را در فضا پخش کرد.

به گزارش جام جم آنلاین رئیس جمهور در این پیام با تبریک حرکت افتخار آمیز دانشمندان و متخصصین ایران در قرار دادن نخستین ماهواره ملی ایران در فضا گفت:ثبت حضور رسمی جمهوری اسلامی ایران در فضا حاوی این پیام است که ملت ایران در هر حرکت خود گسترش یکتا پرستی و عدالت و صلح را پیگیری می‌کند.

ماهواره ملی امید از نوع ماهواره سبک است که توسط موشک ماهواره بر سفیر 2 که توسط متخصصین داخلی ساخته شده است در مدار زمین قرار گرفت. این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی،؛ تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیر سامانه‌ها در مدار قرار داده شده است.

ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می‌چرخد و در هر دور 2 بار به وسیله‌ ایستگاه‌های دور سنجی‌ و برد سنجی کنترل و هدایت می‌شود.

ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و 8 آنتن، اطلاعات را به زمین ارسال و از زمین دریافت می‌کند.

ماهواره بر سفیر 2 به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر قادر است ماهواره‌ای سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش‌بینی شده قرار دهد.

همه‌ی قطعات و اجزای این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، به دست متخصصین صنایع هوا فضای کشورمان ساخته شده است.

منبع: جام جم آنلاین

دسته ها : سایر
سه شنبه پانزدهم 11 1387

پرتاب ماهواره امید هدیه ای بزرگ به ملت ایران

15 بهمن 1387  10:22
رئیس جمهور پرتاب ماهواره امید در شب میلاد امام موسی کاظم (ع) را هدیه ای بزرگ به ملت ایران دانست.
به گزارش خبرنگار صدا و سیما؛ محمود احمدی نژاد پس از پرتاب ماهواره امید گفت: پس از ماه ها کار فشرده و پیگیری های محاسباتی طولانی، نخستین ماهواره ساخت ایران با موشکی که آن هم به طور کامل ساخت ایران است به فضا پرتاب شد و به لطف الهی و تحت عنایات حضرت ولی عصر(عج) در مدار پیش بینی شده قرار گرفت. 

وی این اقدام بزرگ را به ملت ایران، جوانان، متخصصان و دلسوزان، عاشقان ایران زمین و تعالی انسان و عدالت طلبان تبریک گفت. 

رئیس جمهور حضور در فضا را نیازمند دستیابی به پیچیده و پیشرفته ترین فناوری های روز جهان دانست و گفت: چند مجموعه دست به دست هم دادند تا این کار بزرگ انجام شد. 

احمدی نژاد در خصوص ویژگی های این کار عظیم افزود: خود موشک پرتابگر باید به صورت قائم و در جهت مخالف جاذبه زمین حرکت کند و این موشک دو مرحله است: یک مرحله تا ارتفاعی می رود و موشک دوم از دل موشک اول رها می شود و ماهواره را تا مرحله بالاتری حمل می کند و در نقطه ارتفاعی معین باز می شود، سپس ماهواره با اهرم هایی در زاویه تعیین شده به سمت مسیر پرتاب می شود. 

رئیس جمهور گفت: این دو موشک باید سرعت لحظه پرتاب را به بالای هفت هزار متر بر ثانیه برسانند. 


احمدی نژاد درباره ماهواره نیز خاطرنشان کرد: این ماهواره که ساخت خودمان است باید بتواند در آن مدار حرکت و اطلاعات مورد نظر ما را به ایستگاه های زمینی منتقل کند. 

وی افزود: البته هنوز کارایی های مورد نیاز ما روی این ماهواره نصب نیست و فعلاً فن پرتاب ماهواره و قرار دادن آن را در مدار بدست آورده ایم. 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه این ماهواره شبانه روز 15 بار در مداری بیضوی دور زمین می چرخد، گفت: این ماهواره پس از ارسال پیام هایی به زمین موقعیت خود را اعلام می کند. 

احمدی نژاد افزود: ایستگاه های زمینی بخش بعدی کار است که حلقه را کامل می کند و ردیابی مسیر و گرفتن پیام ها دو نقش مهم این ایستگاه هاست. 

وی با اشاره به اینکه خود این ایستگاه ها نیز ساخت داخل است، گفت: این ایستگاه ها به صورت ثابت و متحرک است و با توجه به برنامه وضع هوا، مسیر پرتاب و نوع موشک و ماهواره می توانیم با ایستگاه های سیار، محل ها را تغییر دهیم. 

محمود احمدی نژاد افزود: هم اکنون کل مجموعه را به طور کامل در اختیار داریم که اتفاقی بزرگ و فصلی جدید در علم و فناوری کشور است و جایگاه کشور را در جهان ارتقا می دهد. 

وی مزایای اطلاعاتی، مخابراتی، رسانه ای و زمین شناسی را از دیگر ویژگیهای این اقدام بزرگ دانست. 

رئیس جمهور درباره اقدامات بعدی گفت: از این پس کار ما ارتقای افزایش مراحل و موتورهای موشک هاست تا وزن بیشتری را با خود ببرند. 

وی با بیان اینکه در مقایسه با چند کشوری که موفق به پرتاب ماهواره شده اند، بسیار کم هزینه تر و سریع تر پیش رفته ایم،  افزود: برخی کشورها 9 مرحله آزمایش کردند اما ما در مرحله سوم موفق به پرتاب ماهواره شدیم.

رییس جمهور گفت: همه ملت های آزاده جهان از پرتاب ماهواره امید و دیگر پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران خوشحال می شوند. 

احمدی نژاد در خصوص پیام ایران از پرتاب این ماهواره، افزود: این ماهواره پیامی را با صدای بنده به زمین مخابره می کند و آن پیام، پیام صلح و دوستی برای همه جهانیان است چرا که ما علم را در خدمت دوستی، برادری و عدالت می خواهیم. 

رییس جمهور گفت: نگاه ما به جهان با نگاه سلطه طلبان متفاوت است. 

احمدی نژاد تبلیغات سوء دشمنان در مواجهه با پیشرفت های ایران اسلامی به ویژه چنین فناوری هایی را طبیعی دانست و افزود: آنها سی سال است که انتظار مرگ ما را می کشند اما ملت ایران به سرعت و هر روز قله های جدیدی را فتح می کند. 

رییس جمهور ابراز امیدواری کرد: دشمنان ایران اسلامی این مباحث را تمام کنند و به خود آیند. 

احمدی نژاد با اشاره به اینکه انتشار چنین اخباری باعث خوشحالی همه ملتها می شود، گفت: در گام قبلی که پرتابگر کار خود را به درستی انجام داد ملت ها و شخصیت های آزاده جهان پیام های تبریک فراوانی برای ما ارسال کردند. 

وی افزود: ملت های جهان پیشرفت های ما را از آن خود می دانند و وقتی موفقیت ایران را می بینند اشک می ریزند. 

رئیس جمهور گفت: در مقیاس صدها میلیونی مشاهده کردم که مردمی، توجهشان به اخبار ایران بسیار بیشتر از اخبار کشور خودشان است و این به سبب ارتباط عاطفی ملت ایران با سایر ملتهاست. 

وی افزود: اینگونه ارتباطات را هیچ تبلیغاتی نمی تواند مخدوش کند. 
احمدی نژاد در ادامه از تلاش همه دانشمندان ایرانی در انجام دادن چنین اقدام عظیمی قدردانی کرد و گفت: صدا و سیما نیز باید ابعاد علمی، فنی و انسانی این اقدام بزرگ را بیشتر تبیین و این باور را در انسانها تقویت کند که هر هدفی برای ملت ایران دست یافتنی است و هیچ مانعی نمی تواند آنها را از رسیدن به اهداف انسانی بازدارد. 

وی از استکبار جهانی خواست با زبان تحریم و سلاح با ملت ایران سخن نگویند چرا که بچه های دبستانی ما در مقابل تهدیدات آنها لطیفه می سازند. 

رییس جمهور با اشاره به بدقولی برخی از کشورها در پرتاب ماهواره مصباح، گفت: از همه متخصصان خواستم که ماهواره مصباح را نیز خودمان پرتاب کنیم چون آن را خودمان ساخته ایم .
 

 

بازتاب پرتاب ماهواره ملی امید در محافل خبری جهان

15 بهمن 1387  13:10
پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید ساخت متخصصان ایران در در رسانه های خبری جهان بازتاب گسترده داشته است.
به گزارش شبکه خبر، نکته محوری در پخش گزارش های رسانه های غربی اذعان آنها به پیشرفت های علمی ایران در عرصه های مختلف با وجود اعمال محدودیت های غرب ضد کشورمان بود. 

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس این موفقیت را تحولی دیگر در برنامه فضایی ایران توصیف کرد . 

رویتر نیز در گزارشی فوری از تهران اعلام کرد: ایران موفق شد با وجود محدودیت های اعمال شده غرب، نخستین ماهواره بومی خود را در مدار زمین قرار دهد. 

شبکه خبری بی بی سی هم با اذعان به موفقیت دانشمندان ایرانی در عرصه های مختلف علمی و پژوهشی اعلام کرد: ایرانی ها در نخستین دقایق بامداد امروز نخستین ماهواره مخابراتی بومی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کردند و در مدار قرار دادند. 

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد : ایران با استفاده از ماهواره بر سفیر 2 نخستین ماهواره ساخت داخل را در مدار زمین قرار داد . 

این خبرگزاری اعلام کرد : تمام قطعات ماهواره امید ساخت ایران است. 

شبکه فرانس 24 نیز ضمن پخش موفقیت آمیز پرتاب ماهواره ملی امید اعلام کرد : ایران توان فضایی خود را به دنیا نشان داد. 

در همین حال پرتاب ماهواه ایرانی در رسانه های خبری روسیه هم بازتاب گسترده ای داشت.خبرگزاری های ایتارتاس و ریانووستی و شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه گزارش دادند: نخستین کاوشگر ایرانی برای گردآوری اطلاعات تحقیقاتی به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب به فضا پرتاب شد. 

همچنین پرتاب موفق ماهواره ملی امید به فضا در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و عربی قرار گرفته است .شبکه الجزیره ضمن پخش خبر موفقیت دانشمندان کشورمان ، اعلام کرد: ایران در فهرست کشورهای معدود جهان قرار گرفت که فناوری ماهواره را در اختیار دارند.

خبرگزاری عربستان (واس) رادیو و تلویزیون مصر و خبرگزاری بحرین (بنا) ضمن پخش خبر پرتاب ماهواره امید تاکید کردند: همه قطعات و اجزای این ماهواره را متخصصان صنایع هوا فضای ایران طراحی و کرده اند.
 
 
 منبع : سایت شبکه خبر
 
ماهواره ملی امید با موفقیت به فضا پرتاب شد

ماهواره ملی امید که بدست متخصصان صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شدهاست صبح امروز با دستور رئیس جمهور به فضا پرتاب شد.


به گزارش باشگاه جوانی برنا ماهواره ملی امید که بدست متخصصان صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است صبح امروز با دستور رئیس جمهور به فضا پرتاب شد.
دراین مراسم که علاوه بر رئیس جمهور ،وزیر علوم ،وزیر ارتباطات ،رئیس سازمان تربیت بدنی ،معاون اجرائی رئیس جمهور و وزیر دفاع نیز حضور داشتند رئیس جمهور با بیان فرمانی دستور پرتاب ماهواره را صادر نمود.
متن فرمان رئیس جمهور به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم .اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصروجعلنا من خیر انصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه .

با استعانت از خدای یگانه وخالق زمین واسمانها حضرت حق وبا توسل به انبیا واولیای الهی به ویژه اخرین ستاره تابناک اسمان امامت و ولایت حضرت مهدی (عج )و با سلام و درود بی پایان به روح بلند امام راحل عظیم الشان و شهدای گرانقدر انقلاب و در ایام خجسته دهه مبارک فجر و سی امین سالگرد پیروزی عظیم "ملت ایران و بشریت "در انقلاب اسلامی ، اجازه پرتاب ماهواره ملی امید به وسیله "ماهواره بر سفیر 2 "را صادر می نمایم وبه مناسبت شعارهای ملت ایران در دهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر اغاز این حرکت نوین قرار می دهم .

الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.

انشاء الله بر ملت ایران وهمه ملتهای ازاده مبارک باشد.
ماهواره ملی امید بوسیله ماهواره بر سفیر 2 که به صورت کاملاً بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، درمدارزمین قرار گرفت.

ماهواره ملی امید از نوع ماهواره سبک است، این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه ها، در مدار زمین قرار داده شده است، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاههای زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می شود.

ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می کند.

ماهواره بر سفیر 2 نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر ، قادر است ماهواره های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد . کلیه قطعات و اجزاء این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، .

لازم به ذکر است ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران رونمایی و ماهواره بر سفیر 1 در خرداد ماه سال جاری با حضور ریاست جمهوری بصورت آزمایشی با موفقیت پرتاب شد .
 
منبع : برنا نیوز
 
 
 
دسته ها :
سه شنبه پانزدهم 11 1387

در آستانه جشن عظیم ملت ایران به مناسبت سی امین سال پیروزی انقلاب اسلامی، ماهواره ملی امید با فرمان دکتر احمدی نژاد، رئیس جمهور با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار قرار گرفت.
به گزارش شبکه خبر ، متن فرمان رئیس جمهور به این شرح است :
بسم الله الرحمن الرحیم .اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصروجعلنا من خیر انصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه .

با استعانت از خدای یگانه وخالق زمین واسمانها حضرت حق وبا توسل به انبیا واولیای الهی به ویژه اخرین ستاره تابناک اسمان امامت و ولایت حضرت مهدی (عج )و با سلام و درود بی پایان به روح بلند امام راحل عظیم الشان و شهدای گرانقدر انقلاب و در ایام خجسته دهه مبارک فجر و سی امین سالگرد پیروزی عظیم "ملت ایران و بشریت "در انقلاب اسلامی ، اجازه پرتاب ماهواره ملی امید به وسیله "ماهواره بر سفیر 2 "را صادر می نمایم وبه مناسبت شعارهای ملت ایران در دهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر اغاز این حرکت نوین قرار می دهم .

الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.

انشاء الله بر ملت ایران وهمه ملتهای ازاده مبارک باشد.
ماهواره ملی امید بوسیله ماهواره بر سفیر 2 که به صورت کاملاً بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، درمدارزمین قرار گرفت.

ماهواره  ملی امید از نوع ماهواره سبک است، این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه ها، در مدار زمین قرار داده شده است، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاههای زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می شود.

ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می کند.

ماهواره بر سفیر 2 نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر ، قادر است ماهواره های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد . کلیه قطعات و اجزاء این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، بدست متخصصان افتخارآفرین صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است.

ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران رونمایی و ماهواره بر سفیر 1 در خرداد ماه سال جاری با حضور ریاست جمهوری بصورت ازمایشی با موفقیت پرتاب شد .

ویژگی ها و مشخصات "ماهواره برسفیر" 2

"ماهواره برسفیر" 2 موشک حامل ماهواره از کلاس سبک که قادراست ماهواره ای سبک رادر مدار LEO قرار دهد و کمترین ارتفاع مدار آن 250 کیلومتر و ارتفاع اوج آن در حدود 500 کیلومتر است .
به گزارش شبکه خبر؛ «ماهواره بر سفیر2» دو مرحله ای بوده و در هر مرحله از موتورهای جداگانه استفاده شده است.

بخش محموله نیز بر روی مرحله دوم نصب می شود، محموله متشکل از ماهواره، آداپتور و فیرینگ می باشد.

فیرینگ پوشش محافظ دو تکه ای می باشد که بر روی مرحله دوم نصب شده و ماهواره را در بر می گیرد و از آن در برابر شرایط نامساعد محیطی محافظت می نماید، این پوشش به محض خروج از جو باز شده و جدا می گردد. طول «ماهواره بر سفیر2»در حدود 22 متر، قطر آن 1 / 25 متر و وزن آن بیش از 26 تن می باشد.

«ماهواره بر سفیر2»اولین حامل ماهواره ساخت ایران است و با پرتاب موفق آن، توانایی کشور در قراردادن محموله های سبک در مدار پایین زمین به اثبات می رسد .

ماموریت سفیر قراردادن ماهواره امید به وزن حدود27 کیلوگرم در مداری به ارتفاع حضیض 250 کیلومتر می باشد .

سابقه فنی :

ارسال محموله به فضا معمولاً با موشک های غول پیکر انجام می شود و تنها مراکزی می توانند وارد این مقوله شوند که ساختار کارشناسی و فناوری لازم را دارا باشند، پرتاب «سفیر امید» با اینکه پله اول در این مسیر می باشد، لاکن پرتاب یک ماهواره بر 26 تنی جهت قراردادن یک ماهواره در مدار بیضوی 530-250 کیلومتری می باشد .

این مهم با تکیه بر سوابق تجربی مراکز هوافضایی جمهوری اسلامی ایران که تا کنون بارها موشک های بزرگی را برای تست های مختلف و از جمله تست کاوشگر پرتاب نموده اند قابل انجام می باشد، این مراکز هستند که با داشتن سیستم های مدیریتی و کیفیتی بالا و داشتن متخصصین مورد نیاز می توانند ضریب اطمینان لازم برای اینگونه ماموریت ها را ایجاد نمایند .

نکته مهم اینکه در «ماهواره بر سفیر2»بیش از 10 هزار تنوع قطعه به کار رفته است .

سهم قطعات پیچیده صنعتی در آن قابل توجه است و تمام قطعات تولیدی آن در صنایع داخلی ساخته می شود.

صنایع تولید بخش های مختلف «ماهواره بر» :

الف: بخش طراحی و تحقیقات

برای تحقیقات، طراحی و تولید یک «ماهواره بر» بخش طراحی با توجه به انتظارات کارفرما طراحی کلان «ماهواره بر» را انجام می دهد و سپس مشخصات مورد نیاز خود را از مجموعه های موتور و پیشرانه، سوخت، هدایت و کنترل، سازه و محفظه ی ماهواره معلوم می نماید.

پس از آن صنایع سیستم ، به عنوان کارفرما برای سازنده اجزاء فوق عمل کرده پروژه های مختلفی برای هر یک از صنایع تعریف می کند .

ب: صنایع موتور

«ماهواره بر سفیر 2» دارای دو موتور مرحله یک و مرحله دو می باشد که هر دو در این صنایع ساخته می شود . موتور مرحله اول که موتور اصلی پرتاب می باشد قادر است محموله 26 تنی را تا ارتفاع 68 کیلومتر حمل نماید و پس از آن با جدایش مرحله اول مامویت موتور مرحله دوم شروع می شود که خود از دو موتور تشکیل شده است و علاوه بر ایجاد پیش رانش با تغییر زوایه امکان کنترل مرحله دوم سفیر را فراهم می نماید .

در صنایع موتور فرایندهای پیچیده ای در ساخت قطعات، محفظه موتور، انژکتورها و توربوپمپها وجود دارد که تماماً با توان داخلی انجام می شود .

ج: صنایع سازه

سازه های فضایی به خاطر نوع کابرد از ویژگی های خاص برخوردارند، و علاوه بر سبک بودن بایستی دارای تحمل خوب مکانیکی باشند تا در برابر فرکانس های لرزش و تنش ها و فشارهای درونی و بیرونی مقاومت نمایند .

لذا نیاز به تخصص بالای طراحی و فناوری قابل قبول تولید می باشد تا مواد مورد نظر انتخاب شده و اجزاء ساخته شوند و به روش های علمی و مهندسی اتصالات صورت گیرد .

د: صنایع سوخت

«ماهواره بر ها» در جهان از سوخت های خاص استفاده می نمایند که تامین آنها به هیچ وجه از منابع خارجی میسر نمی باشد لذا در این صنایع تاسیسات صنعتی سوخت های مورد نیاز ایجاد شده که توانایی تامین نیازهای صنایع موتور و بخش های تحقیقاتی را دارا می باشد. مهندسین طراحی در این صنایع بدون نیاز به کمک خارجی کارخانجات لازم را طراحی و به بهره برداری رسانیده اند .

هـ: صنایع هدایت کنترل

در این صنایع ده ها مجموعه الکتریکی و الکترونیکی که در سامانه پرتاب ماهواره کاربرد دارند، طراحی و ساخته می شود. قطعات الکترونیک را بخش آماد تهیه می کند و قطعات تولیدی در بخش های صنعتی تولید می شوند بلوک های کامپیوتر پرواز، سیستم ناوبری، منابع تغذیه، باطری ها، عملگرها، فشارسنج ها، کابلاژ و کلیه تسترهای ذاتی بلوک ها، تستر «ماهواره بر» و تستر پرتاب در این صنایع طراحی و ساخته می شوند .

و: صنایع تجهیزات پرتاب

در این صنایع کلیه تجهیزات حمل و آماده سازی «ماهواره بر» و تجهیزات میدان تست و پرتاب «ماهواره بر» ساخته شده و نصب می گردند برج سرویس مستقر در میدان نیز در این صنایع طراحی و ساخته شده است . همچنین آماده سازی قبل از پرتاب و شارژ سوخت در این میدان انجام می گردد .

ز: صنایع ساخت سنسور

در صنایع هوافضایی ساخت سنسورهای شتاب و سرعت از عوامل تعیین کننده می باشد و توانمندی در این زمینه گام مهمی در ساخت سیستم های ناوبری می باشد .

 پیام تبریک رئیس جمهور به رهبر معظم انقلاب
به مناسبت پرتاب ماهواره ملی امید

رئیس جمهور در پیام تبریک به رهبر معظم انقلاب اسلامی پرتاب نخستین ماهواره ساخت ایران به فضا را سرآغاز جهش های بزرگ علمی و موجب ارتقای تراز ملت ایران در جهان دانست.
به گزارش شبکه خبر، محمود احمدی نژاد همچنین در این پیام تبریک پرتاب نخستین ماهواره ساخت ایران به فضا را سبب تقویت خودباوری جوانان و شکوفایی بیش از پیش استعدادهای الهی آنان دانست.

متن پیام احمدی نژاد به حضرت آیت الله خامنه ای،رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظلّه العالی)
رهبر عزیز انقلاب اسلامی
سلام علیکم
در ایام بزرگداشت دهه فجر و در آستانه دهه چهارم انقلاب اسلامی ،دهه پیشرفت و عدالت با کمال افتخار به عرض می رسانم که فرزندان انقلابی شما در صنعت هوا و فضا پس از یک دوره تلاش مستمر و شبانه روزی موفق به ساخت پرتابگر، ماهواره و ایستگاه های زمینی کنترل و مدیریت به صورت بومی شدند و در شب میلاد حضرت امام موسی کاظم (ع) اولین ماهواره ساخت جمهوری اسلامی ایران در مدار قرار گرفت و پیام خداپرستی، عدالت، صلح و دوستی را به جهان مخابره کرد.

بدون تردید این اقدام سرآغاز جهش های بزرگ علمی و موجب ارتقای تراز ملت ایران در سطح بین الملل و تقویت خودباوری جوانان و شکوفایی بیش از پیش استعدادهای الهی آنان و همچنین تقویت روحیه همه ملت های آزاده جهان خواهد شد.

اینک ضمن عرض تبریک این موفقیت بزرگ به حضرت ولی عصر (عج)، حضرت عالی و ملت بزرگ ایران، تقدیر و تشکر صمیمانه مجموعه دست اندرکاران را از حمایت ها و ارشادات امیدبخش و راهگشای حضرت عالی به استحضار می رساند و امیدوار است که جوانان مؤمن و آرمانی را از عنایات و رهنمودهای خود برخوردار فرمایید.

از خداوند بزرگ سلامتی و عزت جناب عالی و پیشرفت روزافزون ملت ایران را مسئلت دارم.
محمود احمدی نژاد

منبع: سایت شبکه خبر

 

نظر فراموش نشود

دسته ها :
سه شنبه پانزدهم 11 1387
آسمان زمین در ماه فوریه علاوه بر میزبانی سیاره ونوس که نور آن نسبت به گذشته افزایش خواهد داشت میزبان اجرام محبوب و درخشانی خواهد بود که تا اواسط این ماه در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته و با تشکیل اجتماع های ستاره ای مناظر زیبایی را به وجود خواهند آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیاره ونوس (زهره) که نام خود را از نام الهه عشق از فرهنگ یونان باستان به دست آورده است طی ماه فوریه درخششی بی نظیر و زیبا خواهد داشت.

این سیاره را طی ماه فوریه می توان در قسمت غربی آسمان و در ساعات اولیه غروب خورشید مشاهده کرد. سیاره ونوس یا زهره سومین جرم درخشان آسمانی پس از ماه و خورشید شناسایی شده است و در اواخر ماه جاری این سیاره با نوری چند برابر در کنار ماه نوپا در آسمان مشاهده خواهد شد. در تاریخ 27 فوریه ماه در کنار ونوس و در 28 ژانویه در بالای این سیاره قابل رصد خواهد بود. 

بر اساس گزارش واشنگتن پست، همچنین در اواسط ماه فوریه سیاره های مریخ، مشتری و عطارد در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته و باریکه ماه نیز در تاریخ 22 فوریه به این انجمن ستاره ای افزوده خواهد شد. طی این گردهمایی مریخ نزدیکترین سیاره به افق بوده و بالاتر از آن سیاره مشتری قرار خواهد گرفت و عطارد و ماه نیز به ترتیب در بالای این دو سیاره قرار خواهند گرفت.

دسته ها : ستاره شناسی
دوشنبه جهاردهم 11 1387
آیا می دانستید که ناخن های شما می توانند سرنخ هایی در مورد سلامت عمومی شما بدهند؟ سفید شدن ناخن، زرد شدن آن و علائم دیگری که در ناخن ها ظاهر می شوند به چه معنی می توانند باشند؟

شما می توانید مشکلات و بیماری های اعضای داخلی بدن تان(مشکلات ریه، قلب، کبد و …) را در ناخن هایتان ببینید.

ناخن های رنگ پریده

ناخن های بسیار رنگ پریده بسیاری از اوقات به افزایش سن نسبت داده می شوند. اما می توانند نشانه بیماری های زیر نیز باشند:
آنمی (کم خونی)
نارسایی احتقانی قلب
دیابت
مشکلات کبدی
سو تغذیه

ناخن های سفید

اگر ناخن ها سفید شده اند و اطراف ناحیه سفید، یک حاشیه پر رنگ وجود دارد، می تواند نشان دهنده وجود مشکلات کبدی مانند هپاتیت باشد.

ناخن های زرد

یکی از شایع ترین دلایل زرد شدن ناخن ها، عفونت قارچی است. چنانچه عفونت قارچی پیشرفت کند باعث بلند شدن ناخن از بستر و ضخیم شدن و خورد شدن لبه های ناخن می شود. در بعضی موارد نادر، ناخن های زرد می تواند نشان دهنده بیماری های جدی تری مانند بیماری تیروئید پیشرفته و یا پسوریازیس باشند.

ناخن های متمایل به آبی

ناخن هایی که دارای ته رنگ آبی هستند، نشان دهنده این هستند که بدن به مقدار کافی اکسیژن دریافت نمی کند. در واقع این حالت می تواند نشان دهنده یک عفونت در ریه مانند پنومونیا باشد.

ناخن های با سطح نا هموار

چنانچه سطح ناخن نا هموار و نقطه نقطه و موجدار شده است، مینواند یکی از نشانه های اولیه پسوریازیس و یا التهاب مفاصل باشد. پسوریازیس یک مشکل پوستی است که در ۱۰% از موارد از ناخن ها شروع می شود.

ناخن های ترک دار و شکننده

ناخن های خشک و شکننده که به دفعات ترک می خورند، می توانند نشان دهنده بیماری های تیروئید باشند. ناخن های شکننده و تر کدار با نما و ته رنگ زرد، نشان دهنده عفونت قارچی ناخن ها هستند.

ناخن با حاشیه و پوست اطراف پف کرده

اگر پوست اطراف ناخن، قرمز شده و پف کرده است، نشان دهنده این است که شیار اطراف ناخن دچار التهاب شده است. این حالت می تواند نشان دهنده بیماری لوپوس و یا سایر بیماری های بافت همبندی باشد.

خطوط سیاه زیر ناخن

به ناخن هایی که دارای خطوط سیاه هستند بایستی به سرعت رسیدگی شود. این خطوط سیاه معمولا نشانه ملانوما(خطرناک ترین نوع سرطان پوست) هستند.

تحلیل رفتن و کوتاه شدن ناخن ها

گاز گرفتن ناخن ها ممکن است فقط یک عادت در بعضی افراد باشد، اما در بعضی موارد نشان دهنده اظطراب و استرس پایدار است که نیاز به مداخله پزشکی دارد. همچنین ممکن است نشانه اختلال روانی جبری-وسواسی باشد.

در پایان به این نکته توجه کنید که بسیاری از تغییرات ناخن ها، بی ضرر هستند و همیشه نشان دهنده بیماری نیستند. برای مثال هر کسی که ناخن هایش سفید است به معنی ابتلای او به هپاتیت نیست. چنانچه از تغییرات ناخن خود نگرانید و آن را غیر طبیعی می دانید، با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

منبع: http://napteam.com

لینک مطلب: http://napteam.com/?p=3391 

دسته ها : سایر
چهارشنبه نهم 11 1387
سیارک 2003 YN107 در حال حلقه زنی در اطراف سیاره زمین می باشد. این سیارک تنها 20 متر عرض دارد و ابعاد آن برای رویت با چشم غیر مسلح بسیار کوچک است و هر سال یک دور به دور خورشید می گردد.
محققان با اشاره به رسیدن سیارک مذکور در سال 1999, افزودند: این جرم بسیار نادر مانند "بطری بازکن" ها در اطراف زمین می گردند و امیدواریم بتوانیم با پوشش دادن به موقع این رویداد سعی در جلب توجه افکار عمومی نسبت به برخورد سیارک ها به زمین باشیم
بیشتر سیارک های نزدیک به ما هنگامی که به زمین نزدیک می شوند در ارتفاع هایی نزدیک به زمین شروع به حرکت می کنند و اغلب آنها نزدیک زمین می شوند و سپس بعد از مدتی در مسیر خود تغییر ایجاد می کند و گهگاه در برخی از جراید نامی از آنان نیز ذکر می شود اما سیارک 2003 YN107 بسیار متفاوت عمل کرده است یا به بیان بهتر علاقه ای نسبت به ترک کردن زمین ندارد!

این دسته از سیارک ها را کوربیتال (coorbital) نامیده اند آنها همراه زمین به دور خورشید می گردند و دوره گردش آن ها به دور خورشید با زمین برابر است. به بیان ساده تر این سیارک ها مانند ماه همراه زمین خورشید را دور می زنند.

درواقع این دسته از سیارک ها به طور کامل جذب گرانش زمین نمی شوند و اخترشناسان می دانند که سیارک های کوچک مانند 2003 YN107 و 2002 AA29 و 2004 GU9 و 2001 GO2 والبته تعدادی بیشتر هم ممکن است دچار چنین سناریویی بشوند و یکی دیگر از کارهای اخترشناسان تهیه فهرست از این دسته سیارک ها است.
شایان ذکر است که از میان سیارک های نام برده شده تنها سیارک 2003 YN107 و 2004 GU9 در نزدیکی زمین قرار دارند و باقی در اطراف مدار زمین پراکنده شده است. سیارک 2004 GU9 به دلیل داشتن حدود 200 متر عرض مورد توجه است و بر اساس مقاله ی منتشر شده در ماهنامه انجمن نجوم سلطنتی این سیارک برای 500 سال به دور زمین خواهند گشت.

هر رویارویی برای محققان می تواند فرصتی جدید برای بررسی و اکتشاف باشد لازم به ذکر است که بیشتر تلسکوپ های غول پیکر نیز نمی توانند این سیارک های کوچک را مشاهده کنند و آنها در بهترین وضعیت مانند نقطه ای کم فروغ خود نمایی می کنند اما امروزه پروژه های فضایی بسیار پیشرفته هستند ودانمشندان قصد دارند آنها را از نزدیک مورد مشاهده و بررسی قرار دهند

منبع : www.nightsky.ir

http://www.nightsky.ir/content/view/783/1 : لینک خبر 

دسته ها : ستاره شناسی
چهارشنبه نهم 11 1387

این دو تا مطلب در دو پست قبلی وجود دارند و با هر 3 نظر یک هدیه دیگه قرار میدم.

گفتم شاید این مطالبو ندیده باشین 

دسته ها : سایر
جمعه بیست و هفتم 10 1387
X