دسته
پیوندها
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 154986
تعداد نوشته ها : 1307
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

عراق، ادعا کرد که جنگنده‌های او امروز، در پاسخ به حملات متعدد هوای ایرانی‌ها، یک پالایشگاه نفت را در تهران بمباران کرده‌اند. حملات، علیه پایتخت ایران زمانی برافروخته شد که دو کشور، در پنجمین روز جنگ، در دئولی سنگین به پالایشگاه‌های مناطق حیاتی نفتی واقع در جنوب غربی، حمله کردند. حملات تهران، همچنین به عنوان تغییر نگرش دو غول نفتی خلیج، در پی تداخلات مرزی‌شان گزارش شد. پالایشگاه تهران، روزانه دویست هزار بشکه نفت تولید می‌کند که معادل یک سوم نفت مصرفی این کشور، پیش از انقلاب می‌باشد. عراق، تهدید کرده که اگر ایران، حملات هوایی روزانه‌اش به خط لوله حیاتی عراق را پایان ندهد، حملات مشابه دیگری را نیز انجام دهد.
دقایقی پس از گزارش حمله هوایی، رادیو تهران اعلام کرد که مسئولان، به شهروندان توصیه کرده‌اند تا به خاطر مسائل امنیتی، همه محدوه حوالی فرودگاه مهرآباد را تخلیه کنند. این اطلاعیه، همچنین گفته است: چراغ منازل خود را خاموش کنید و تا اطلاع بعدی، در محلّ خود بمانید!
هردو کشور، نشان داده‌اند که داوری اسلامی را برطبق پیشنهاد آقاشاهی، نخست وزیر پاکستان، چهره شاخص در میان چهل عضو سازمان کنفرانش کشورهای اسلامی می‌پذیرند. او این مطلب را در نشست فوق‌العاده نمایندگان کشورهای اسلامی در سازمان ملل، در نیویورک به خبرنگاران گفت.
رادیوی بغداد، بیانیه‌ای را از طرف صدوم حماده، وزیر خارجه عراق اعلام کرد که بیان می‌داشت، عراق از هرنوع پیشنهاد گفت‌وگو برای پایان جنگ استقبال می‌کند، اما در عین‌ حال، اخطار کرد که هر نوع مساعدت به ایران، خصوصاً در زمینه قطعات یدکی، به عنوان تهدیدی برای امنیت عراق محسوب خواهد شد.
گزارش‌هایی مبنی بر دریافت قطعات یدکی توسط ایران برای هواپیماهای ساخت آمریکای خود، در ازای 52 آمریکایی که تا نوامبر در اسارت آنها قرار داشتند، وجود داشت که توسط واشتنگتن، تکذیب شد.
ایران، صدمات جانبی بسیار سنگینی را در شهرهای آبادان و خرمشهر که دو شهر اصلی واقع در بزرگراه آبی شط‌العرب می‌باشند، گزارش کرده است. رادیوتهران، سخنی را از رئیس‌جمهور ایران، ابوالحسن بنی‌صدر نقل کرد که ادعای اشغال خرمشهر را نفی کرده بود. او گفت که پنج‌شنبه گذشته از آنجا بازدید کرده و چهارمایل را درون خرمشهر، طی کرده است. رادیوتهران، اعلام کرد که مردم شجاع خرمشهر، در همه‌جای شهر، سنگرهایی را ایجاد کرده‌اند و در خیابان‌ها و بام خانه‌ها، مشغول به جنگ می‌باشند.
ارتش عراق، پیش‌تر اعلام کرده بود که خرمشهر را اشغال کرده و به سوی اهواز، مرکز استان نفتی و ثروتمند خوزستان، واقع در هفتاد مایلی شمال، در حرکت است! این ادعا، نشان می‌دهد که عراق درصدد تصرف همه منطقه 24هزار مایلی نفت‌خیز ایران می‌باشد.
سخنگوی یک شرکت فرانسوی نفتی در پاریس اعلام کرد: شرکت ملّی نفت عراق، گفته است که همه مشتریان او، تمام صادرات نفتی‌اش را متوقف کرده‌اند... منابع دولتی در امارات متحده عربی، اعلام کردند که سی کشتی باربری، موظف شده‌اند تا اجناسی را به عراق و ایران حمل کنند و برای دورماندن از منطقه جنگی، بیرون از خلیج‌فارس، لنگر می‌اندازند! رادیوبغداد، اعلام کرد که ضدهوایی‌های این کشور، دو جنگنده ایرانی که به شهرهای موصل و کرکوک و تجهیزات اقتصادی و نظامی آنها حمله برده بودند را منهدم کرده‌اند.
منبع: نشریه امتداد - ش 44


دسته ها : مقالات
1389/6/28
X