دسته
پیوندها
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 155536
تعداد نوشته ها : 1307
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

با کی داری لج می کنی؟ ! آخه برادر من! رفیق من! نوکرتم! نه تو و نه سایر رزمندگانی که در جبهه ی جنگ بودید آن قدر قدر و منزلتتان بالا نیست که جزء اصحاب امام حسین (ع) باشید؛ و نه امام حسین (ع) و یارانش شأن و منزلتشان این قدر پایین، که تا اسم کربلا بیاد، حضرت آقا برایشان صحنه های جبهه های جنگ خودمان تداعی بشه!
سید در حالی که رو تخت بیمارستان دراز کشیده بود با بغضی گفت:
ببین دکتر جان!
مجید با خشمی نهفته در صدایش، صحبت سید را قطع کرد و گفت: دکتر و زهر مار! مگر من غریبه ام که دکتر، دکتر می گی؟ من همرزم سابقتم؛ رفیق بیست ساله ات. من همان مجیدی هستم که پا به پای تو جوانی ام را تو جبهه ها گذراندم.
سید با خنده حرف مجید را قطع کرد و ادامه داد: خیله خب! مجید جان! همرزم گذشته! هم بزم دیروز و پزشک معالج امروزم! من غلط بکنم که خودم را با آن بزرگواران مقایسه کنم.
مجید حرف های سید را قطع کرد و گفت: پس چرا هر وقت صدای روضه ی اهل بیت (ع) را می شنوی، از حالت طبیعی خارج می شوی و می زنی به جاده خاکی! ؟ می دانی، دیگر مویرگ های مغز ت کشش این همه فشار را ندارند! اگر این رویه ادامه پیدا کند، سکته مغزی می زنی و فاتحه!
سید با لبخند پاسخ داد: من که از خدا می خوام. مجید دوباره چهره اش برافروخته شد و با عصبانیت گفت: لابد این را هم می دانی که ادامه ی این روند یعنی خودکشی!
پسر خوب! من هم مثل تو خالی را که قناسه چی عراقی بین دو ابروی دوستانمان گذاشته ، دیدم ! همان رگ گردن قطع شده ی محسن را که تو بوسیدی، من هم بوسیدم، به اندازه ی تو هم باید از آهن ربا فاصله بگیرم؛ اما تمام آن مشکلات و سختی ها و مصیبت هایی را که ما در جبهه کشیدیم، یک هزارم وقایع کربلای حسین (ع) نمی شود. آخه با چه زبانی به تو حالی کنم!
چند روز بیشتر به محرم نمانده ، تو هم که آدم معتقدی هستی و طبق فتوای تمامی مراجع، اگر پزشک معالجت تشخیص دهد که حتی انجام واجبات دینی باعث لطمه به سلامتی ات می شود، می تواند تو را از انجام واجبات منع کند؛ من هم به عنوان پزشک معالجت به تو امر می کنم، حضور در هر مکانی که باعث شود تا از حالت طبیعی خارج شوی، شرعا حرام است. سید با لبخند کنایه آمیزی گفت: چشم حضرت آیت الله! حالا کی اجازه ی مرخصی می دهید؟
مجید در حالی که داشت از اتاق خارج می شد، پاسخ داد:
همین امروز. ولی دیگه اینجا نبینمت ها!
تنها دکتر مجید نبود که سفارش کرده بود سید از محیط هایی که به هر شکلی برای او صحنه های جنگ تداعی می شود، دور نگهداشته شود، بلکه تمامی پزشکانی که سید را تحت فرمان قرار داده بودند، چنین اعتقادی داشتند.
سید تنها فرزند خانواده بود. وقتی در عملیات بدر ، با اصابت ترکش خمپاره مجروح می شود، او را داخل آمبولانس انتقال مجروحین می گذارند تا به پشت خط منتقل شود، اما ماشین حمل مجروحین مورد اصابت گلوله توپ قرار می گیرد.
از آن تعداد مجروح داخل آمبولانس، تنها سید زنده می ماند، ولی موج انفجار، تأثیرات وخیمی روی اعصاب و روان سید می گذارد.
علی رغم گذشت نوزده سال از آن واقعه، هنوز هم گاهی اوقات سید با شنیدن وقایعی که خاطرات جنگ را برایش تداعی کند، دچار حالتی می شود که اصطلاحا به آن اثرات موج انفجار می گویند.
تلاش پزشکان برای بهبود کامل سید تاکنون نتیجه ای دربر نداشته است و خود سید هم به توصیه های آنان چندان عمل نمی کرد. زیرا پزشکان او را از شرکت در مجالس روضه ی اهل بیت (ع) منع کرده اند، ولی سید به آن سفارش ها عمل نمی کند و می گوید: اگر قرار است روزی پیمانه ی عمر من هم سر بیاید، ترجیح می دهد در مجلس روضه ی ائمه معصومین (ع) باشد.
از امشب تکایا و هیئات مذهبی به مناسبت دهه ی اول ماه محرم، مراسم عزاداری را آغاز می کنند و در این میان خانواده ی سید در هراسی گنگ، می اندیشند چگونه می توانند سید را از شرکت در مجالس منع کنند.
دکترها اتمام حجت کرده اند که هر شوک دیگری می تواند باعث سکته ی مغزی و مرگ سید شود! خانواده نیز در هراس چنین امری با دلهره، آخرین غروب ذیحجه را به نظاره نشسته اند!
سید در تمام طول سال مشکی پوش است و علت این امر را عزاداری برای خودش عنوان می کند که لایق شهادت نبوده و اکنون تنها جامانده ای بیش نیست! به همین منظور کسی هیچ وقت پیراهنی غیر از رنگ مشکی در تن سید ندیده است!
سید در مقابل آیینه ایستاده و پس از عطر زدن، مشغول شانه کردن موهای سر وصورتش است. خانواده به این کار سید عادت دارند، زیرا او تنها برای رفتن به مسجد و خواندن نماز این قدر به خودش می رسد. مادر با چشمانی نگران فرزندش را نظاره می کند و دنبال بهانه ای است که سید را پس از نماز به خانه بکشاند.
سید از داخل آیینه متوجه نگاه نگران مادر می شود؛ برمی گردد و دوزانو در مقابلش می نشیند.
چشمان مرطوب مادر را که نگاه می کند، طاقت نمی آورد و سرش را پایین می اندازد و آرام می گوید: فقط می روم مسجد نماز بخوانم. اگر می خواهی برای نماز هم نمی روم.
مادر با کنایه پاسخ می دهد: چیه! باز هم داری از روش «گردن کج را شمشیر نمی زنند» ، استفاده می کنی!
برو پسرم، ولی زود برگرد. یادت نرود که دکترها چی گفته اند؛ لااقل حرف آنها را گوش کن!
حالت مادر در هنگام گفتن برو پسرم، سید را به زمانی برد که می خواست برای اولین بار به جبهه برود، آن زمان هم لحن کلام مادر درست مثل حالا سرشار از نگرانی بود. مادر آن موقع هم مانع از رفتن فرزندش به جبهه نشد، ولی در کلامش همین نگرانی موج می زد.
مادر با همان حالت ادامه داد: پدرت هم مثل سال های قبل، دیگه بعد از نماز مغرب، مغازه را باز نمی کند، سعی کن به اتفاق هم برگردید.
در این هنگام مادر با حالتی خاص که در صدایش هویدا شد، ادامه داد: هر کدامتان که بدون دیگری بیاید، توی خانه راهش نمی دهم!
سید در حالی که از جایش بلند می شد، با لبخندی گفت: چشم مادر! حتما پدر را کت بسته تحول شما می دهم.
هشت شب از دهه اول ماه محرم گذشته بود و سید در این مدت در خلوت خود به تنهایی به عزاداری پرداخته بود. در این مدت رادیو و تلویزیون هم روشن نمی شد، تا نکند مداحی مابین برنامه ها، حال او را عوض نکند. هنگام نماز جماعت هم پدرش بلافاصله پس از اتمام نماز او را به خانه برمی گرداند.
امشب شب تاسوعا بود و سید بی قرارتر از همیشه! بعد از نماز، طبق معمول پدر او را به خانه آورده بود. صدای سنج و نوحه سرایی دسته های عزاداری از دور به گوش می رسید.
سکوت سنگینی فضای خانه را دربر گرفته بود. انگار که منتظر واقعه ای بودند مادر با چشمانی نگران نظاره گر بی قراری های تنها فرزندش.
او به خاطر آن که فرزندش را از حال و هوای مداحی دسته ی عزاداری خارج کند، با اشاره چشمی به همسرش گفت: مرد! تا کی می خواهی این شازده را ور دل خوت نگه داری! ؟ فکری به حالش کن؛ من دلم برای دیدن نوه ام آب شد.
پدر هم که دلیل صحبت های همسرش را خوب درک کرده بود، ادامه ی حرف او را پی گرفت و گفت: چرا شما مادر و پسر، تمام تقصیرها را گردن من می اندازید؟ خودت به این شاخ شمشادت بگو، این همه دخترهای خوب تو فامیل و همسایه ها، آرزوی ازدواج با او را دارند، ولی این شازده پسر شما ناز می کند!
سید در حال خودش بود و انگار صحبت های مادر و پدرش را متوجه نمی شود. پدر وقتی بی تفاوتی فرزندش را دید به سمت او رفت و دستی به شانه اش گذاشت و گفت: جواب مادرت را نمی دهی؟
سید یکه ای خورد و با لکنت گفت: مگر مادر چیزی گفت؟
پدر با خنده رو به همسرش کرد و گفت: بفرما! بعد از این همه صغری، کبری چیدن، تازه آقا می فرمایند لیلی زن بود یا مرد! آخه مرد مؤمن! خدا و پیغمبر راضی نیستند که تو با این سن و سال همچنان مجرد باقی بمانی . خدا بیامرز پدرم می گفت: زمین هم مرد مجرد را نفرین می کند. پدر جان! سی و پنج سالت است. دیگه پیر شدی، موهایت دارند سفید می شوند. نمی خواهی لااقل آرزوی مادرت را که دیدن نوه اش است، برآورده کنی؟
سید که معلوم بود حال خوبی ندارد، پاسخ داد: چشم. ولی اجازه بدهید محرم و صفر تمام شود، بعد درباره اش صحبت می کنیم. مادر با لبخندی تلخ گفت: بزک نمیر بهار میاد تا حالا یادت هست چند بار از این وعده و وعیدها دادی؟
سید به سمت اتاقش رفت.
چشم . ولی بعد از محرم و صفر.
صدای دسته های عزاداری واضح تر به گوش می رسید. سید کنار پنجره با چشمانی خیس نظاره گر عزادارن حسینی بود.
سوز صدای نوحه و طبل و سنج ها، به همراه حال و هوای سینه زنان، حال قریبی برای سید ایجاد کرده بود.
امشب شهادت نامه ی عشاق امضا می شود
فردا به خون عاشقان، این دشت دریا می شود
دیگر چشمان سید به قرمزی می زد پاهایش سست شد و بر زمین افتاد.
بدن سید به لرزش افتاده بود و زیر لب زمزمه می کرد:
امشب شهادت نامه ی عشاق امضا می شود ...
در تاریکی مطلق دور سید حلقه ای تشکیل شده بود. دست ها با شدت بر سینه می نشست. حال و هوای خاصی سوله ای را که به آن نمازخانه می گفتند، فراگرفته بود . تا دقایقی دیگر نیروها باید برای اجرای عملیات، به خط مقدم اعزام می شدند. هیچکس نمی دانست از آن جمع، چه کسی تا ساعتی دیگر زنده می ماند!
اگر حاجی که فرمانده بود، مانع نمی شد، عزاداری بچه ها تمامی نداشت. حاجی پس از آن که با ذکر صلواتی بچه را آرام کرد، گفت: وقت زیادی باقی نمانده . می دانم هر کدام از شماها به عشق چنین شبی به جبهه آمده اید و این همه سختی را تحمل کرده اید. حالا به هر دلیلی، هر کدام از شماها آمادگی رفتن به خط را ندارد، می تواند ... .
تا ساعتی دیگر زمین از شدت انفجار گلوله ها به لرزه درمی آید. در این زمین تنها پاهایی می توانند قدم بردارند که نیت خود را خالص کرده باشند؛ بی تعارف بگویم، اگر با هر نیتی ، غیر از خدا به جبهه آمدی، از اینجا به بعد جایت توی خط مقدم نیست. اگر برای خاک و عرق ملی به اینجا آمدی، در این شرایط نمی توانی قدم از قدم برداری و مانع پیشروی نیروهای دیگر شوی. تنها کسانی می توانند از اینجا به خط اعزام شوند که تنها برای ادای تکلیف به جبهه آمده اند و برای چنین افرادی هم کشتن و کشته شدن، پیروزی یا شکست، هیچ فرقی ندارد.
پس کسانی که در نیتشان خدشه ای وجود دارد، همین الان در همین تاریکی برگردند . تا ساعتی دیگر زمین تشنه را باید با خون پاکترین افراد سیراب کرد.
بغض حاجی شکست و به همراه او فریاد و ضجه ی نیروها به هوا بلند شد.
در این حین یکی از بچه ها سر نوحه را با صدای محزونی تکرار کرد:
امشب شهادت نامه ی عشاق امضاء می شود
دستان سید بی مهابا به آسمان بلند می شد و با شدت بر سینه اش فرود می آمد.
سید وقتی چشم باز کرد، خود را در بیمارستان دید و دکتر مجید هم بالای سر او بود.
مجید با اخمی در چهره، ولی با صدای مهربان، سید را خطاب قرار داد: چه عجب آقا از دیار عاشقان برگشتند!
من به تو چی بگم! اگر به فکر خودت نیستی، لا اقل به فکر پدر و مادر پیرت باش!
سید زاویه ی نگاه مجید را دنبال کرد و نگاهش برروی صورت کبود پدر خشک شد. تا آمد دلیل کبودی زیر چشم پدر را بپرسد، مجید که انگار فکر او را خوانده بود، گفت: آقا وقتی به دیار عاشقان سفر می کنند، مابقی را عراقی می پندارند! کبودی زیر چشم پدرت ...
مجید جمله اش را تمام نکرده، اما با لحنی که سرزنش از آن به آسانی قابل درک بود ادامه داد: دانشجوی تجدیدی مدرسه ی عشق! این بار اولت نیست که این پدر و مادر پیرت را و یا هر کسی که در اطرافت باشد، مورد نوازش قرار می دهی تا حالا هم به اصرار اینها به تو چیزی نگفتیم که آقا زیاد خجالت نکشد.
پدر و مادر سید بدون آنکه حرفی بزنند؛ اتاق را ترک کردند تا فرزندشان بیشتر خجالت نکشد. مجید با رفتن پدر و مادر سید از اطاق، با عصبانیت بیشتر بر سر سید داد زد:
بس کن دیگه! تا کی می خواهی با هر بهانه ای ... .
سید که با دیدن صورت کبود پدر، اشک تمام صورتش را گرفته بود، با بغضی در صدا و حالتی که شرمندگی از آن به خوبی قابل درک بود. حرف مجید را قطع کرد و گفت: مگر دست خودم است! مجید داد زد:
بله! اگر آقا هر زمان که فیلش یاد هندوستان می کند، بلافاصله فضای ذهنی خود را عوض کند و یا دیگران را متوجه تغییر حالتش کند، می شود جلوی حمله ی عصبی اش را گرفت. نه این که تا دلت می لرزد به کنجی خلوت پناه می بری که کسی اشک هایت را نبیند!
سید که نگاهش را از صورت دکتر می دزدید، با شرمندگی گفت: می گی چه کار کنم؟
مجید به آرامی پاسخ داد: کربلا را این قدر کوچک نکن که تو جبهه های ما جا بگیره!
سید با لرزشی در صدا گفت: من غلط کنم. ولی دکتر جان! من عمق واقعه ی کربلا را در وقایع جبهه های خودمان درک کردم . قصد قیاس یا مشابه سازی ندارم، ولی باور کن وقتی می شنوم که ابا عبدالله (ع) فانوس را در خیمه ها خاموش کرد تا آنهایی که بنا به هر دلیلی آمادگی شهادت را ندارند در تاریکی از خیمه ها خارج شوند، یاد شب های عملیات خودمان می افتم که فانوس ها خاموش می شد تا ناخالص ها جدا شوند.
سید با بغض ادامه داد: وقتی صحبت از تشنگی می شود، یاد تشنگی های بچه ها در محاصره می افتم.
وقتی از حضرت ابوالفضل (ع) می گویند که چگونه آب را شرمنده کرد، من یاد قمقمه آب می افتم که بارها و بارها دست به دست شد، ولی هیچ کس راضی نشد علی رغم تشنگی شدید، اولین نفری باشد که لب خود را تر می کند.
وقتی کسی از گلوی بریده حرف می زند، بی اختیار یاد پیکرهای سر جدای بچه ها می افتم.
وقتی صحبت از تل زینبیه می شود، یاد صحنه ای می افتم که جلوی چشمم، عراقی ها به مجروح های ما تیر خلاص می زدند.
وقتی صحبت از اسارت خاندان اهل بیت (ع) می شود که چگونه آنها را به نشانه ی پیروزی، شهر به شهر می گرداندند و افراد از خدا بی خبر آنها را سنگ می زدند و کافر خطاب می کردند، یاد کاروان اسرای خودمان در بغداد می افتم که چگونه آنها را در شهر می گرداندند و مشتی از خدا بی خبر به آنها سنگ پرتاب می کردند و آنها را مجوس و کافر می نامیدند.
منبع: ماهنامه راهیان نور، امتداد، شماره ی 25 و 26


دسته ها : مقالات
1389/6/28
X