شرکت اینتل می گوید با عرضه پردازنده های تازه دو هسته ای Core 2 Duo ، پرونده ساخت تراشه های پنتیوم را برای همیشه بسته است پردازنده های جدید اینتل از قدرت پردازش فوق العاده برخوردار بوده و انرژی کمتری مصرف می کنند. این تراشه ها با طیف گسترده ای از محصولات شامل رایانه های سرور، لپ تاپ و وسایل الکترونیک سیار سازگاری دارند. پیش از این شرکت AMD در ماه آگوست نمونه های مشابهی را روانه بازار کرده بود. یکی از مدیران اینتل پیش بینی کرده که Core 2 Duo موتور محرک جدیدی برای نیم میلیآرد نفر کاربران اینترنت خواهد بود. در حالیکه عملکرد این تراشه 40 درصد بهتر از عملکرد بهترین تراشه پنتیوم است، میزان مصرف انرژی آن هم 40 درصد کمتر است.

سرانجام مدلهای جدید MacBook Pro با استفاده از پردازنده های جدید Core 2 Duo شرکت اینتل معرفی شدند. پردازنده های Core 2 Duo نسبت به CoreDuo از برتریهایی چون فرکانس بالاتر، L2 Cache بیشتر(4 مگابایت) و قابلیتهای 64 بیتی برخوردارند. از دیگر تغییرات مدلهای جدید قرار گرفتن یک Firewire 800 حتی در مدلهای 15 اینچ، پشتیبانی از هارد دیسکهای با ظرفیت بالاتر، میزان RAMهای 667 مگاهرتزی DDR2 نصب شده ی بیشتر(1 گیگابایت درمدل اول و 2 گیگابایت در مدلهای دوم و سوم) قابل ارتقا تا حداکثر 3 گیگابایت را می‌توان نام برد.

مدلهای جدید در سه پیکربندی ارائه شده اند، 2 مدل 15 اینچ با قیمتهای 1999 و 2499 دلار که در حال حاضر به فروش رسیده و مدل 17 اینچ با قیمت 2799 دلار که از هفته‌ی آینده به فروش خواهد رسید
شرکت اینتل یکی از بزرگترین تولید کننده های پردازنده در جهان احتمالا عرضه ی پردازنده ها با اسم رمز Conroe برای کامپیوتر های خانگی را به تاریخ 27 جولای 2006 موکول خواهد کرد. دلایل این تصمیم گیری از سوی اینتل هنوز به طور کامل مشخص نشده است اما به نظر می رسد این شرکت قصد دارد تعداد زیادی از این چیپست را روانه بازار کند و همچنین پلتفرم های مخصوص و لازم برای این خانواده ی جدید از پردازنده ها را ایجاد نماید.

در ابتدا قرار بود دو خانواده از پردازنده ها دو هسته ای اینتل به نامهای Intel Core 2 و Intel Core 2 Extreme طبق برنامه در تاریخ 23 جولای سال جاری به بازار عرضه شوند اما طبق جدیدترین تغییرات در برنامه ریزی اینتل این سری جدید در 27 جولای به بازار عرضه می شوند. به علاوه این شرکت قصد دارد دو چیپست جدید با نامهای Intel G965 و Intel Q963 نیز در همان روز معرفی کند.

با اینکه هنوز دلیل این تصمیم مشخص نیست اما تاریخ های اعلام شده به هم نزدیک هستند به همین دلیل می توان نتیجه گرفت این تصمیم به خاطر فناوری ساخت و تولید آنها اخذ نشده و احتمالا با همان مشخصات قبلی به بازار وارد می شوند و این تصمیم بیشتر به خاطر تمایل اینتل به اشباع بازار و تولید به تعداد مورد نیاز این سری از چیپست ها است.


دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
X