پس از عرضه پردازنده های جدید بحث های متعددی حول قابلیت های 64 بیتی آن از جمله شایعاتی مبنی بر اینکه پردازنده های جدید به خوبی حالت 32 بیتی، قادر نیستند در حالت 64 بیتی ایفای نقش کنند مطرح شد. (برای مطالعه بیشتر دراین مورد به سایر مقالات سایت میکرو رایانه مراجعه نمایید) با توجه به آینده قریب الوقوع همه گیر شدن برنامه ها و سیستم عامل های 64 بیتی آیا این شایعات صحت دارند؟

همانطور که مشاهده کردید در حالت 32 بیتی پس از بررسی 28 آزمایش، پردازنده های Core 2 Duo برتری بی‌چون و چرای خود را به اثبات رسانده و به درستی اینتل را به عنوان تولیدکننده سریع‌ترین پردازنده‌های کامپیوتر‌های خانگی معرفی کردند. اما در حوزه برنامه های 64 این موضوع تا چه حد تفاوت خواهد کرد؟

در بررسی معماری Core در مقاله «معماری اینتل در مقابل AMD» به قابلیت های ویژه معماری Core در حالت 32 بیتی اشاره کردیم، اما به محدودیتی که در حالت 64 بیتی برای این معماری وجود دارد اشاره‌ای نکردیم. اولین محدودیت این است که تکنولوژی منحصر به فرد «همجوشی Macro-op» از دستورالعمل های طولانی 64 بیت پشتیبانی نمی کند و دومین محدودیت، کاهش سرعت واحدهای کدگشایی پردازنده در حالت 64 بیتی به جهت فعال شدن ثبات های اضافی حالت 64 بیت است.

«همجوشی Macro-op» تکنولوژی است که امکان کدگشایی 5 دستورالعمل در هر سیکل ساعت را برای 4 واحد کدگشایی پردازنده میسر می‌سازد، این تکنولوژی به تفصیل در مقاله قبلی بررسی شد، اساس کار این تکنولوژی ترکیب دستوالعمل‌های انشعابی متداولی است که در انتهای تصویر شماره (3) لیست آنها نشان داده شده.

 

 

در این تصویر که برگی از مستندات معماری Core منتشر شده توسط اینتل است، محدودیت معماری Core را در بکاری گیری دستورالعمل های 64 بیتی در حالت EM64T زرد رنگ کرده ایم، در ایده آل ترین حالت موجود با فراهم نمودن تمامی شرایط لازم برای ترکیب دو دستورالعمل در پایان هر پنج دستورالعمل x86 ، «همجوشی Macro-op» حدود 25 در صد افزایش کارایی را به ارمغان خواهد آورد، با این حال در واقعیت شرایط لازم برای ترکیب همواره فراهم نیست، در نتیجه مهندسین اینتل میزان بهبود عملکرد ممکن برای این تکنولوژی را در حالت کلی بین 3 تا 5 درصد تخمین زده‌اند، به همین خاطر هیچ دلیلی برای نگرانی فقدان تکنولوژی «همجوشی Macro-op» در حالت 64 بیتی وجود ندارد.

کاهش سرعت کدگشایی در حالت 64 بیتی که دومین محدودیت معماری Core در اجرای برنامه های 64 بیتی به شمار می رود نیز تنها مختص معماری Core نیست و این مشکل در معماری K8 پردازنده های Athlon 64 نیز وجود دارد، به همین دلیل بحث های متعددی که در مورد ضعف پردازنده های Core 2 Duo در حالت پردازش 64 بیتی مطرح شده چندان حقیقت ندارند.

 

نتایج بررسی ها نشان داده است که رشد عملکرد برنامه ها هنگام انتقال از حالت 32 بیتی به 64 بیتی در پردازنده های Athlon 64 X2 بیشتر است، میانگین افزایش کارایی در نتیجه گذر به حالت 64 بیتی در پردازنده های Athlon 64 X2 حدود 16 درصد می باشد، در حالی که پردازنده های Core 2 Duo در حالت 64 بیتی تنها 10 درصد رشد عملکرد نسبت به حالت 32 بیتی از خود نشان داده اند، این 6 درصد اختلاف با درنظر گرفتن این موضوع که به طور میانگین پردازنده های Core 2 Duo حدود 20 درصد سریع تر از Athlon 64 X2 ها هستند، باز هم در نتیجه‌گیری های ما تغییری ایجاد نخواهد کرد


دسته ها : علوم فناوری
شنبه بیست و هشتم 10 1387
X