خورشید به کمک موتورسواران آمد!
ساخت کلاه ایمنی خورشیدی
 مخترع جوان ایرانی با ساخت کلاه ایمنی مجهز به سیستم سرمایشی و گرمایشی با استفاده از انرژی خورشیدی موتورسیکلت سوارانی را که به بهانه گرمای کلاه ایمنی از کاربرد این وسیله ایمنی شانه خالی می‌کنند، با چالشی جدی مواجه کرد!

سروین شاهانی مقدم، مبتکر این کلاه ایمنی که امیدوار است با این اختراع موتورسیکلت سواران بیشتری راضی به استفاده از کلاه ایمنی شوند درباره اختراع خود به ایسنا گفت: گرمای شدید تابستان از عللی است که برخی موتورسیکلت‌سواران را ناگزیر از برداشتن کلاه ایمنی هنگام راندن موتورسیکلت می‌کند که این امر بیش از هر چیز امنیت و سلامت موتور سوار را به خطر می‌اندازد و قوانین راهنمایی و رانندگی هم آن را منع کرده است. این مساله مرا به ساخت کلاه ایمنی مجهز به سیستم سرمایشی و گرمایشی خورشیدی ترغیب کرد.

وی گفت: کلاه ایمنی ابداعی با سرمای مطبوعی که در فصل تابستان تولید می‌کند موتورسواران را به استفاده از کلاه ایمنی ترغیب می کند و از طرف دیگر در فصل زمستان هم که جریان باد شدید ناشی از راندن موتورسیکلت، سرمای محیط را تشدید می کند این سیستم، گرمای مطلوبی را در فضای کلاه ایجاد می‌کند.

شاهانی مقدم در ادامه درباره نحوه عملکرد سیستم گفت: در این سیستم برای ایجاد گرما و سرما از اثر پلتایر و قوانین حاکم بر آن استفاده شده است بدین ترتیب که با اتصال دو فلز غیر هم نام به بدین ترتیب که با اتصال دو فلز غیر هم نام - به صورت ترموکوپل - که به فلزات سرد و گرم مشهورند، سازه‌ای تشکیل می‌شود که با اعمال انرژی الکتریکی به آن الکترون‌های فلز سرد از مدارهای خود خارج شده و به سوی مدارهای الکتریکی فلز گرم جهش می‌کنند، در نتیجه سطحی که در آن الکترون کمتری وجود دارد، سرد شده و سطحی که در آن الکترون بیشتری وجود دارد، گرم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: کلاه ایمنی خورشیدی علاوه بر موتورسیکلت سواران در مواردی مثل کارگران معادن و همچنین به عنوان کلاه آفتابگیر هم قابل استفاده است.


دسته ها : علمی
جمعه بیست و هفتم 10 1387
X