در احادیث متواتری از طریق«شیعه و سنی» آمده است که ازدواج واقعی علی با فاطمه در آسمان چهارم از طرف خدا صورت پذیرفت،و «جبرئیل» امین این تزویج «نور با نور» را به پیامبر خدا رسانید،و به آن حضرت اعلان کرد:من مأمورم نور را با نور تزویج نمایم،و آنان علی و فاطمه می باشند.

آری پیوند مقّدس دو قلب معصوم (علی و زهرا) پیوند الهی و آسمانی بود،و بدین جهت نبیّ اعظم و فرزندان معصوم آن بزرگوار می فرمودند:اگر «علی (ع) » نبود کفو و همتایی بر روی زمین از زمان آدم(ع) به بعد برای «فاطمه» پیدا نمی شد!!و در برابر تمام خواستگاران «فاطمه زهرا» از سوی رسول خدا اعلان می شد:«من هم مثل شما بنده و مخلوق الهی هستم،از شما زن می گیرم و به شما زن می دهم،و لکن امر فاطمه با خدا است،و ازدواج او آسمانی می باشد.

تمام این پیام ها به گوش علی(ع) رسید،و پیغام الهی نیز به او ابلاغ گردید،ولی از نظر ظاهری و «تشریعی» نیز لازم بود مراسم ازدواج و خواستگاری و اجرای «عقد و خطبه» به طور مرسوم انجام پذیرد،و لذا امیر مؤمنان رهسپار خانه قلب عالم امکان شد،و در گوشه ای نشست،و تمام حقایق و خواسته های دل با زبان بی زبانی روشن گردید.

رسول خدا فرمود:یا علی!گویا سخنی داری؟و می خواهی فاطمه را برای خویش خواستگاری نمائی؟البتّه بدان که سایر مردم در مورد دخترم خیلی مراجعه نموده،و چون جواب منفی شنیده اند،ناراحت گشته و مرا عتاب نموده اند!! ولی نگران مباش،من هم اکنون به پیش زهرا رفته،و از طرف تو به مذاکره با وی می پردازم.
پیامبر اسلام وارد اتاق دخترش فاطمه شد،و پیغام علی را رسانید،این بار فاطمه بر خلاف گذشته ها که درمورد سایر خوستگاران چهره اش را به عنوان نارضایتی برمی گردانید،سخنی نگفت:و به عنوان رضایت خاطر سکوت کرد،و رسول گرامی اسلام «تکبیر» گویان از نزد فاطمه خارج گشته،و رضایت و موافقت دخترش را اعلان فرمود.

به همین کیفیت از نظر تکوینی و تشریعی ازدواج دو نور صورت پذیرفت و یک فضیلت و منقبتی بر مناقب مولای متّقیان افزوده شد،تا جایی که دوست و دشمن نمی توانستند این حقیقت را منکر شوند،و ازدواج زهرا با علی(ع) را یکی از افتخارات بزرگ آن حضرت می شمردند.... .

از این احادیث و سیره رسول خدا و امیر المؤمنین در مورد خواستگاری از فاطمه زهرا (س) نتیجه می گیریم که کلّیه خواستگاری های ما باید خیلی بی آلایش و همراه با صداقت و صفا و دوستانه صورت گیرد،و بدون تکلّف و همراه با محبّت و احترام طرفینی پایان پذیرد   منبع:سایت ازدواج


X