خبرگزاری فارس: معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری خراسان گفت: سیستم‌های هوشمند مبتنی بر پایه بینایی ادراکی ماشین توسط یکی از موسسات فناور مستقر در این پارک ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، سعید صمدی امروز در بازدید خبرنگاران از این طرح اظهار داشت: امکانات این سیستم شامل یابش و شناسایی اتوماتیک چهره انسان، سامانه کنترل تردد و شمارش عابرین بر مبنای بینایی ماشین، سیستم ماوس بدون دخالت دست و از طریق بینایی ادراکی رایانه است. 

وی ادامه داد: در ایران فعالیت‌های تحقیقاتی پراکنده‌ای در این زمینه صورت گرفته که بیشتر آنها نیز بر پایه الگوریتم‌های غیرتجاری بوده اما این سامانه‌ها برای نخستین بار در ایران و خاورمیانه در قالب یک محصول تجاری توسط این شرکت طراحی و تولید شده است.

وی تاکید کرد: طراحی و تجاری سازی این محصول در حالی در پارک علم و فناوری خراسان انجام شده است که سیستم‌های جهانی مطرح در این زمینه به دلیل ابعاد امنیتی پروژه برای تست و بررسی قابل دسترس نبوده‌اند. 

وی درباره کاربردهای سامانه یابش و شناسایی اتوماتیک چهره انسان گفت: جستجوی پرونده مجرمان با استفاده از چهره متهم در اداره آگاهی و سازمان زندان‌ها، کنترل تردد و دسترسی در مراکز حساس صنعتی، سیستم حضور و غیاب پرسنلی و کنترل تردد کارکنان و عابران در اماکن پر رفت و آمد، بهزیستی و اماکن متروکه برای پیدا کردن افراد گمشده از جمله مهم‌ترین کاربردهای این سامانه است. 

وی ادامه داد: سامانه ماوس بدون دخالت دست که از طریق بینایی ادراکی رایانه کار می‌کند، برای جانبازان و معلولان جسمی و حرکتی طراحی شده که به عنوان موشواره می‌توانند از این محصول استفاده کنند. 

مدیر عامل موسسه فناور ارائه دهنده این سیستم نیز گفت: دلایل انتخاب تولید سیستم‌های هوشمند مبتنی بر بینایی ادراکی ماشین به عنوان ایده‌محوری این موسسه نیاز گسترده مراکز داخل کشور به سیستم‌های امنیتی منطبق بر علم روز و فناوری جدید دنیا، تحریم‌های موجود و قیمت بالای خرید محصولات خارجی و همچنین بعد علمی آن که امکان دسترسی به فناوری جدید بینایی ادراکی ماشین را در کشور فراهم می‌آورد‌. 

حمیدرضا ابریشمی با اشاره به اینکه این محصول برای نخستین بار در سطح خاورمیانه در قالب یک محصول عرضه شده است، افزود: هنوز بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به این ابزار مجهز نیستند و همچنین رشد چشمگیر فروش این محصولات بر اساس آمار انجمن بین‌المللی امنیت رایانه‌ای و انجمن بیومتریک بر ضرورت طراحی و تولید انبوه این سامانه در داخل کشور برای صادرات آن می‌افزاید. 

وی با بیان اینکه هزینه نصب و راه‌اندازی این محصولات حدود 60 درصد کمتر از نمونه‌های مشابه خارجی‌ست، تاکید کرد: این مجموعه با حمایت پارک علم و فناوری خراسان و پس از هفت سال فعالیت مداوم و تولید محصولات مختلف بر پایه بینایی ماشین که همه معیارها و استانداردهای جهانی در آنها رعایت شده، موفق شده است نام ایران را در ردیف کشورهای صاحب این فناوری قرار دهد. 

ابریشمی گفت: سیاست‌های حمایتی دولت از موسسات دانش‌بنیان، در قالب فرآیندهای پارک علم و فناوری و مراکز وابسته بسیار موثر است.


سه شنبه هشتم 11 1387
X