اسلایدر


جدیدترین اخبار ایرانگردی در سرزمین اریایی

فید خوان rss reader

آدرس :
45 كيلومتري شهر اروميه، ميان كوهستانها ودر مرز ايران و تركيه

اين درياچه‌اي آبي و دل‌انگيز در ميان كوه‌هاي زاگرس با انبوه پوشيده از درختان جنگلي و آب جاري حاصل از ذوب برف ‌هاست. درياچه در شمال ‌غربي شهرستان اروميه در ميان دره‌اي طولاني واقع گرديده است كه دور تا دور آن ‌را كوه‌هاي اطراف محصور نموده و به عنوان يكي از جاذبه‌هاي طبيعي هر ساله در فصول بهار و تابستان مشتاقان زيادي را به خود جلب مي‌كند.

آب‌هاي جاري از ناحيه‌ي شمال ‌غربي ايران در سرحدات بين دو كشور ايران و تركيه، سرچشمه‌ي اصلي اين درياچه است. ولي سرچشمه‌ي اوليه در خاك تركيه است كه پس از دريافت ساير آب‌هاي موجود در حوضه‌ي خود "رودخانه‌ي نازلوچاي" را تشكيل مي‌دهد كه قسمتي از اين رودخانه از نقطه‌ي ورود به خاك ايران خط سرحدي را به طول ده كيلومتر تشكيل داده و با توجه به موقعيت كوهستاني، جنگلي و آبي خود يكي از زيباترين مناظر طبيعي را رقم زده كه مي‌تواند مكاني براي آرامش جسم و جان انسان باشد.

پيدايش درياچه را به ناآرامي‌هاي درون زمين نسبت مي‌دهند، به نحوي كه براثر زلزله و ريزش كوه مسير آب مسدود و ضمن تشكيل درياچه‌اي، اكنون به وضعيت فعلي درآمده است. به روايتي، درياچه نام خود را از نام رهبر مسيحيان ساكن منطقه به نام "بنيامين مارشيمون" گرفته كه به عنوان رئيس روحاني جلوها در سنوات ۱۲۰۰ (ه.ش) در آن منطقه مي‌زيسته و در ۲۵ اسفندماه ۱۲۹۶ به دست "اسماعيل آقاسمكو" به قتل رسيده است. در كتاب نگاهي به آذربايجان غربي نوشته "افشار سيستاني" از آن به ماربيشو نيز ياد شده است. مساحت تقريبي دره در حدود ۵ هكتار است و از جنوب به قلل سي‌تاو، قايدوك، و چال، از شمال به كوه "بايدوست"، از غرب به روستاي مخروبه "دري"، و از شرق به روستاهاي "باني" و "پسان" منتهي مي‌شود.

در طول رودخانه تا درياچه علاوه بر انواع و اقسام درختان جنگلي، درختان بيد به عنوان حفاظ طبيعي، دور درياچه را فرا گرفته‌اند. در پوشش جنگلي علاوه بر درختان بيد و وفور درختان گردو در اطراف روستاها و منطقه، درختان بلوط، بنه، عناب، گلابي، زالزالك، بادام، گز، صنوبر و ساير درختچه ها جلوه‌اي از سرسبزي را به طبيعت منطقه بخشيده‌اند تا در ميان انواع مختلف گون مكان مناسبي براي پرورش زنبور عسل و جذب زنبورداران فراهم آورند. اما از گونه‌هاي گياهي آن بايد از خارشتر، گزنه، زنبق، لاله كوهي، شيرين‌بيان، خشخاش، پياز كوهي، بومادران، كاسني، آويشن، كنگر و غيره نام برد.
حيات جانوري آن به دو دوره تقسيم شده است به نحوي كه در وضعيت فعلي از خرس، روباه، گرگ، خرگوش نام مي‌برند. حال اينكه قبلاً بزكوهي، گراز و پلنگ نيز جز جانوران منطقه بوده است. از پرندگان نيز بايد به كبك، شاهين، بلدرچين و غيره اشاره نمود. ماهي قزل‌آلا، ماهي سفيد و سمور از جمله آبزيان فراوان درياچه بوده‌اند كه با بازشدن پاي آدميزاد و صيد بي‌رويه آن اكنون با كاهش جدي روبه‌رو هستند. شايد ديگر از سمورها خبري نباشد.
مارميشو جدا از همه اوصاف خود، سرچشمه اصلي رودخانه نازلوچاي (پر آب‌‌‌‌ ‌ترين رود‌‌ منطقه) نيز است كه از غرب به شرق جريان داشته كه از به هم پيوستن دو انشعاب اصلي ديگر "سروچاي" و "ارزين‌چاي" در كوه‌هاي مرزي با عبور از دره تنگ "موانا" در حوالي قريه "نازلو" وارد جلگه اروميه شده تا در نزديكي كوه "زنبيل" به درياچه شور اروميه ملحق شود.
استفاده از قلاب براي صيد ماهي قزل‌آلا و ماهي سفيد از ديگر لذت‌هاي طبيعي مارميشو است كه مي‌تواند با ضوابط و مقررات بدون آسيب‌رساني جدي به زندگي آبزيان ادامه داشته باشد.


1390/8/24
دیدگاه شما :(0)
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبلاگ محفوظ و متعلق به وبلاگ سرزمین اریایی می باشد
طراح قالب و لوگو :سرزمین اریایی
X