معرفی وبلاگ
سلام به خدمت تمامی کاربران و بازدید کنندگان این وبلاگ. خوشحال و خرسندم از اینکه شما نیز از جمله بازدید کنندگان این وبلاگ بودید. لطفا ما را از پیشنهادات و نظرات خود محروم نسازید. در سایه حضرت بقیه الله(عجل الله تعالی فرجه الشریف) زنده و بنده باشید.
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 26034
تعداد نوشته ها : 62
تعداد نظرات : 33
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

چند نمونه از روایات علائم ظهور

1 - ((سیف بن عمیره )) مى گوید: نزد ابوجعفر، منصور دوانیقى (دوّمین خلیفه عباسى ) بودم ، آغاز به سخن نمود و به من گفت : اى سیف بن عمیره ! ناگزیر از آسمان به نام مردى از فرزندان ابوطالب ، ندا شود.
گفتم : تواین حدیث را نقل مى کنى ؟!
گفت : سوگند به کسى که جانم در دست اوست ! به گوش خودم شنیده ام .
گفتم : من این حدیث را تاکنون نشنیده بودم !)).
گفت : اى سیف ! این سخن ، حق است و وقتى که ندایى از آسمان آمد ما نخستین کسى هستیم که به آن پاسخ مثبت مى دهیم بدان که این ندا به نام یکى از پسر عموهاى ماست .
گفتم : از فرزندان حضرت فاطمه (سلام اللّهُ علیها).
گفت : آرى ، اى سیف !
اگر من این سخن را از شخص محمّد بن على (امام باقر (علیه السلام ) ) نشنیده بودم ، اگر همه مردم روى زمین به من مى گفتند، نمى پذیرفتم ، ولى محمّد بن على (امام باقر (علیه السلام )) گوینده این سخن است .
2 - ((عبداللّه بن عمیر)) مى گوید: رسول خدا (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم ) فرمود:((روز قیامت برپا نمى شود تا وقتى که مهدى از فرزندان من خروج کند و او خروج نمى کند تا اینکه شصت نفر کذّاب ، که همه آنان مى گویند: من پیغمبر هستم )).
3 - ((ابوحمزه ثمالى )) مى گوید: به امام باقر (علیه السلام ) عرض کردم : خروج سفیانى (197) از امور حتمى است ؟
فرمود:((آرى و نداى آسمانى از امور حتمى است ، و طلوع خورشید از مغرب ، از امور حتمى است و اختلاف بین بنى عباس در سلطنت از امور حتمى است و کشته شدن ((نفس ‍ زکیّه )) حتمى است . و خروج قائم (علیه السلام ) از آل محمّد (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم ) حتمى است )).
گفتم : نداى آسمانى چگونه است .
فرمود: در آغاز روز، منادى از آسمان ندا مى کند:
((الا ان الحق مع على وشیعته ؛ آگاه باشید، حق با على (علیه السلام ) و شیعیان اوست )).
سپس در آخر روز، در زمین ندا مى شود:
((اَلا اَنَّ الْحَقَّ مَعَ عُثْمانِ وَشِیَعتِهِ ؛ آگاه باشید حقّ با عثمان و پیروان اوست )).
در این هنگام رهروان راه باطل به شک مى افتند.
4 - ((ابى خدیجه )) مى گوید: امام صادق (علیه السلام ) فرمود:((قائم (علیه السلام ) خروج نمى کند تا دوازده نفر از بنى هاشم قبل از او مى آیند و هرکدام از آنان ، مردم را به سوى (امامت ) خود دعوت مى نماید)).
5 - امیرمؤ منان على (علیه السلام ) فرمود:((در آستانه ظهور قائم (علیه السلام ) مرگ سرخ و مرگ سفید به وجود مى آید و ملخهایى که همانند رنگ خون ، قرمز هستند در فصل و در غیر موقع ، آشکار مى شوند، اما مرگ سرخ عبارت از کشتن با شمشیر است و اما مرگ سفید، عبارت از بیمارى طاعون مى باشد)).
6 - ((جابر جُعفى )) مى گوید: امام باقر (علیه السلام ) فرمود:((در زمین قرار گیر و دست و پایت را حرکت مده تا نشانه هاى (ظهور) را که براى تو مى گویم بنگرى ، ولى گمان ندارم عمر تو کفاف کند و تو به آن زمان برسى (مقدارى از آن نشانه ها عبارتند از:) اختلاف بنى عباس ، نداى آسمانى ، فرو رفتن قریه اى از قریه هاى شام به نام ((الجابیه ))، ورود ترکها به جزیره ، ورود رومیان به رَمْله ، اختلاف و کشمکش بسیار در همه نقاط زمین تا اینکه شام ویران گردد و علّت خرابى آن ، جمع شدن سه گروه داراى سه پرچم در آن است که عبارتند از: 1 - پرچم اصهب 2 - پرچم ابقع 3 - پرچم سفیانى )).
7 - ((ابوبصیر)) مى گوید: از امام صادق (علیه السلام ) شنیدم که این آیه را خواند:
(اِنْ نَشَاءْ نُنَزِّلْ عَلَیْهِمْ مِنَ السَّماءِ آیَةً فَظَلَّتْ اَعْناقُهُمْ لَها خاضِعِینَ ). (198)
((اگر ما اراده کنیم (مى توانیم ) از آسمان براى آنان نشانه اى نازل مى کنیم که گردنهایشان در برابر آن خاضع گردد)).
سپس فرمود:((به زودى خداوند این نشانه را براى آنان مى فرستد)).
عرض کردم : براى چه کسى مى فرستد؟.
فرمود:((براى بنى اُمَیّه و پیروان آنان )).
گفتم : آن نشانه چیست ؟
فرمود:((توقّف خورشید از آغاز ظهر تا وقت عصر. و دیده شدن سینه و صورت مردى در قرص خورشید که حسب و نسبش معلوم باشد و اینها در زمان سفیانى رخ مى دهد و در این هنگام ، سفیانى و پیروانش نابود مى شوند)).
8 - ((سعید بن جُبَیر)) (مفسّر عالیقدر شیعه ) مى گوید: در آن سالى که حضرت مهدى ( علیه السلام ) در آن قیام مى کند، 24 روز باران مى آید و آثار و برکات باران در آن سال آشکار مى گردد.
9 - ((ثعلبه اَزُدى )) مى گوید: امام باقر (علیه السلام ) فرمود:((دو نشانه ، قبل از ظهور قائم (علیه السلام ) پدید مى آید:
1 - گرفتن خورشید در نیمه ماه رمضان .
2 - گرفتن ماه در آخر همان ماه )).
عرض کردم : کسوف خورشید در آخر ماه رمضان و خسوف ماه در نیمه ماه مى باشد؟
فرمود:((من به آنچه مى گویم آگاهتر هستم و این دو حادثه ، نشانه اى است که از زمان هبوط آدم (علیه السلام ) تا حال اتفاق نیفتاده است )).
10 - ((محمّد بن مسلم )) مى گوید: از امام صادق (علیه السلام ) شنیدم فرمود:((پیش از ظهور قائم (علیه السلام ) از سوى خدا، بلا و آزمایش به وجود مى آید)).
عرض کردم : فدایت شوم ! آن بلا چیست ؟ این آیه را خواند:
(وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَى ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الاَْمْوالِ وَالاَْنْفُسِ وَالثَّمَراتِ ... ). (199)
:((قطعا همه شما را با چیزى از ترس ، گرسنگى ، زیان مالى و جانى و کمبود میوه ها آزمایش مى کنیم )).
سپس (معناى آیه را توضیح داد و) فرمود: ترس از شاهان بنى فلان (بنى عباس ) گرسنگى از گرانى قیمتها و کمبود اموال ، از کساد و رکود تجارت و بهره اندک از آن و کاهش ‍ میوه ها و محصول به خاطر خشگى زمین و کمى برکت میوه ها.
سپس دنبال آیه فوق را خواند:(وَبَشّرِ الصّابِرینَ) ؛ ((و به صابران مژده بده )) مژده از اینکه در آن هنگام ، حضرت قائم (علیه السلام ) به زودى خروج کند. (200)
11 - ((منذر جوزى )) مى گوید: از امام صادق (علیه السلام ) شنیدم فرمود:((مردم در آستانه قیام حضرت قائم (علیه السلام ) از گناه دست مى کشند به خاطر آتشى که در آسمان آشکار شود، و سرخى اى که سراسر صفحه آسمان را فرا گیرد و فرو رفتن زمین در بغداد و در بصره و خونریزى و خرابى خانه ها در بصره و نابودى مردم آن و ترس ‍ همگانى بر عراق که مردمش را پریشان و نگران کند)).
سال و روز قیام قائم (ع )

در مورد آن سالى که حضرت قائم (علیه السلام ) قیام مى کند و همچنین در مورد روز قیام نیز روایاتى نقل شده است ، به عنوان نمونه :
1 - ((ابوبصیر)) مى گوید: امام صادق (علیه السلام ) فرمود:((حضرت قائم قیام نمى کند مگر در سال طاق مانند: سال یک ، سه ، پنج ، هفت و نه )).
2 - نیز ((ابوبصیر)) مى گوید: امام (علیه السلام ) فرمود:((در شب بیست و سوم (ماه رمضان ) به نام قائم (علیه السلام ) ندا داده مى شود (اعلام مى گردد) و در روز عاشورا قیام مى کند و آن روزى است که امام حسین (علیه السلام ) در آن کشته شد، گویى اکنون آن حضرت را در روز شنبه ، دهم محرّم مى نگرم که بین حجرالا سود و مقام ابراهیم (کنار کعبه ) ایستاده و جبرئیل در سمت راست او ندا مى کند:((اَلْبَیْعَةُ للّه ؛ بیعت براى خدا (که صداى او به همه جهانیان مى رسد)).
پس پیروان آن حضرت از همه نقاط زمین ، به سوى او رهسپار مى گردند و زمین براى آنان پیچیده مى شود (و در نتیجه آنان زودتر به محضر آن بزرگوار مى رسند) و با آن حضرت بیعت مى نمایند و خداوند به وسیله او سراسر زمین را پر از عدل و داد مى کند، همانگونه که پر از ظلم و ستم شده بود)).
حرکت حضرت مهدى (ع ) از مکّه به کوفه

از روایات استفاده مى شود که حضرت مهدى (علیه السلام ) پس از ظهور، از مکّه حرکت مى کند تا به کوفه مى آید و در قسمت بلندیهاى کوفه استقرار مى یابد و از آنجا لشکرهاى خود را به شهرها و اطراف گسیل مى دارد، به عنوان نمونه :
1 - ((ابوبکر حضرمى )) مى گوید: امام باقر (علیه السلام ) فرمود:((گویا قائم (علیه السلام ) را مى نگرم که از مکّه با پنج هزار فرشته به سوى نجف کوفه ، حرکت کرده در حالى که جبرئیل در سمت راست او و میکائیل در سمت چپ او و مؤ منان پیش رویش هستند و آن حضرت لشکرهاى خود را به سوى شهرها و اطراف مى فرستد)).
2 - ((عمرو بن شمر)) از امام باقر (علیه السلام ) نقل مى کند که نزد امام باقر (علیه السلام ) از حضرت مهدى (علیه السلام ) سخن به میان آمد، فرمود:((آن حضرت وارد کوفه مى گردد و در آنجا سه پرچم (و سه گروه ) وجود دارد که هرکدام پرچم خود را به اهتزاز درآورده ، همه آنان گروه واحد شده و در خطّ آن حضرت قرار مى گیرند، او در مسجد کوفه ، بالاى منبر مى رود و سخنرانى مى کند، آنچنان از مردم گریه بلند مى شود که بر اثر صداى گریه ، کلام امام را نمى فهمند، وقتى که جمعه دوّم مى شود، مردم از آن حضرت مى خواهند که نماز جمعه را اقامه کند و با او نماز جمعه را بخوانند، حضرت دستور مى دهد که در سرزمین نجف ، نقشه اى به نام مسجد مشخّص کنند. آنگاه در آنجا با مردم ، نماز جمعه را اقامه مى کند.
سپس دستور مى دهد، نهرى از پشت کربلا تا نجف ، احداث نمایند به طورى که آب در نجف فراوان گردد و بر دهانه آن نهر، پلها و آسیابها بسازند که گویى پیرزنى را مى نگرم زنبیل گندم بر سر گرفته و به آن آسیابها مى برد تا به طور رایگان به آرد تبدیل کند)).
2 - ((صالح بن ابى اسود)) مى گوید: در محضر امام صادق (علیه السلام ) سخن از مسجد سهله (نزدیک کوفه ) به میان آمد، فرمود:((اِنَّهُ مَنْزِلُ صاحِبِنا اِذا قَدَّمَ بِاَهْلِهِ ؛ آن مسجد، منزل صاحب ما (حضرت مهدى (علیه السلام ) ) است ، آنگاه که با اهل خانه اش به آنجا آید)).
3 - ((مفضّل بن عمر)) مى گوید: از امام صادق (علیه السلام ) شنیدم ، فرمود:((هنگامى که قائم آل محمَد (صلّى اللّه علیه و آله و سلّم ) قیام کند؛ در پشت کوفه ، مسجدى بسازد که داراى هزار در است و وسعت شهر به قدرى زیاد مى شود که خانه هاى کوفه به نهرهاى کربلا، متصل مى گردد)).

 

 

 

 

 

 

 

دسته ها : نشانه ظهور
چهارشنبه سیم 1 1391 22:14
X