دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 13414
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 22
Rss
طراح قالب

سفیر انگلیس  آن وقت‌ها ... صدر اعظم (ایران) را زد به دیوار و مشت تو کله‌اش  زد که تو این کار را چرا نمی‌کنی؛ یک سفیر این کار را کرد. حالا سلطان  انگلستان هم بیاید نمی‌تواند با یک نفر اشخاص  عادی اینجا این طور رفتار بکند.( صحیفه نور جلد 18 صفحه 298) 

 * سابقه رابطه ایران و انگلستان

کشورانگلستان یکی از قدیمی ترین و مداوم ترین قدرتهای استعماری جهان محسوب می شود. پیشرفتها وموفقیت های استعماری انگلستان- بویژه درخاورمیانه - تابه آنجا رسید که درشروع قرن بیستم، این پیراستعمار برحدود یک چهارم کل خشکیهای کره زمین وساکنان آن سلطه داشت. به همین دلیل بود که وینستون چرچیل نخست وزیراسبق انگلستان اعلام کردکه: "آفتاب درامپراتوری انگستان هیچگاه غروب نمی کند". سابقه استعماری بریتانیا به گواه اسناد متقن تاریخی به اوائل قرن شانزدهم میلادی و بویژه بعداً به زمان تشکیل "کمپانی هندشرقی انگلستان"درسال ۱۶۰۰م. برمی گردد. ایران به دلیل قرار داشتن در میانه راه هندوستان، یک منطقه استراتژیک برای بریتانیا به حساب می آمد. بعدها در سال های 1920، مسأله نفت نیز بدان افزوده شد و انگلیسی ها در امور مختلف ایران وارد شدند. در بیست سال آخر زندگى ناصرالدینشاه، انحصاراتی نظیر انحصار گمرکات، انحصار دخانیات، انحصار راه‌آهن و ... را دریافت کردند و پس از آنکه قاجاریه را در به ثمر رساندن اهداف خود ضعیف یافتند با کودتایی رضاخان را به سلطنت رساندند. در جریان جنگ جهانی دوم، زمانی که رضاخان کم کم به آلمان نازی نزدیک می شد، انگلیس و روسیه به ایران حمله کردند تا شاه را مجبور کنند که به نفع پسرش از سلطنت کناره گیری کند. " در اوایل رفتن رضاخان که هنوز تکلیف سلطنت در ایران درست معلوم نشده بود، سفیر انگلیس در تهران به کسى که از طرف محمّدرضا به او مراجعه کرده بود تا تکلیف خودش را بداند، مى‌گوید چون بر طبق اطّلاعات ما، محمّدرضا به رادیو برلین گوش مى‌کند و پیشرفتهاى آلمان را روى نقشه پى مى‌گیرد، پس مورد اعتماد ما نیست. آن شخص، خبر را به محمّدرضا مى‌دهد. او هم گوش کردن به رادیو برلین را ترک مى‌کند و کنار مى‌گذارد! آن وقت سفیر انگلیس مى‌گوید: حالا دیگر عیبى ندارد؛ مى‌شود او را به سلطنت انتخاب کرد." نقش انگلستان در کودتای 28 مرداد 32 تا همینک که با دیگر متحدانش برای محروم کردن ایران از حقوق مسلمش تلاش می کند نیز همواره مشهود بوده است. 

* انگلستان و مرزهای خاورمیانه

پس از جنگ جهانی اول، بریتانیا سلطه‌ تعیین کننده‌ای بر خاورمیانه کسب کرد و مطابق مصالح خود کشورهای نوینی‌ ایجاد و مرزبندی نمود. در سال1916 در حالی که هنوز جنگ جهانی اول تمام نشده بود قرارداد «سایکس ـ پیکو» بین فرانسه و بریتانیا به صورت محرمانه برقرار گشت که بر اساس آن کشور عثمانی به فلسطین ، عراق ، اردن ، سوریه ، لبنان و عربستان تقسیم گردید و تمامی این مرزها با نظر انگلستان تنظیم گشت. همچنین در نیمه دوم قرن 19، شیخ نشین های حوزه خلیج فارس را به زیر سلطه خود درآورد. حتی در تعیین مرزهای شمالی افغانستان با شوروی نیز نظر انگلستان اعمال گردید. اگرچه ایران تنها کشور منطقه است که دارای سابقه تاریخی و با مرزهای مشخص بوده است؛ اما سابقه دخالت انگلستان در امور مرزی ایران نیز بسیار کهن است، حتی قرارداد ترکمانچای در زمان فتحعلی شاه قاجار نیز با میانجیگری دولت انگلستان منعقد شد و خطوط مرزی جنوب و جنوب غربی ایران علی الخصوص حریم های آبی ایران با همسایگان به طور عمده با دخالت مستقیم انگلستان تعیین گردید. (نگاه کنید به توافقات ایران با بریتانیا در مورد امارات عربی در سال ۱۹۶۵ ، قطر در سال ۱۹۷۰ ،بحرین در سال ۱۹۷۲ ، عمان در سال ۱۹۷۴ و قرارداد مرزی رودخانه ای میان ایران و عراق در سال ۱۹۷۵) 

* بازی جدید استعمارگر پیر

با بررسی چگونگی حضور انگلستان در منطقه و شناسایی تحرکات آن در دوره های زمانی مختلف ، می توان درک عمیق تری از مناسبات جاری داشت، در شرایطی که علاقه ی انگلستان به سلطه بر منطقه نه تنها کم نشده ، بلکه استعمار گر پیر برنامه های جدید تری نیز آماده کرده است . این کشور که هم اکنون در عراق و افغانستان حضور دارد ، چشم طمع خود را بر دیگر کشور های آزاد منطقه دوخته و سعی در جهت تخریب آنها می نماید .البته باید توجه داشت که در این بازی جدید، انگلستان بیشتر نقش دنباله رو و پشت پرده را بازی می کند و آمریکا نوک حمله و سپر بلای انگلستان است. اما با توجه به تحرکات غیر قانونیش در مرزهای ایران در 3 سال گذشته دوبار بحران سیاسی جدی آفرید.

در اول تیرماه 1383 (21ژوئن 2004) ، هشت ملوان بریتانیایی سرنشین سه قایق در اروند رود در حالیکه یک کیلومتر به داخل آبهای سرزمینی ایران نفوذ کرده بودند توسط نیروهای ایرانی بازداشت شدندکه سه روز بعد آزاد گشتند. روزنامه انگلیسی گاردین درباره این رویداد نوشت: "دلیل حل شدن این موضوع در ظرف چند روز این مسئله بود که انگلیس اشتباه نیروهای خود را پذیرفته و تضمین داده بود که دیگر چنین اتفاقاتی رخ نخواهد داد" پس از این حادثه مستندی به نام "شکست هیمنه" ساخته شد که مجوز پخش نیافت، اما سه سال بعد این فیلم توزیع شد، این توزیع متاخر به نظر می رسد حاوی پیامهای هشدار به بریتانیا برای توجه به خطوط مرزی بود. اما بی بی سی که در 14 اسفند 1385 در واکنش به این  فیلم مستند تحلیلی منتشر کرد در جمع بندی نوشت : "با این حال ورود قایق ها وشناورهای نیروهای نظامی حاضر در منطقه به آبهای اروند رود امری است که در سالهای گذشته بارها رخ داده است و اغلب با تذکر گارد ساحلی ایران یا توقیف کوتاه مدت این شناورها خاتمه یافته است."

این تحلیل دو هفته قبل از آن منتشر شده بود که 15 ملوانان انگلیسی در سوم فروردین ماه 6 بار حریم  آبی جمهوری اسلامی ایران را نقض کرده و دستگیر شوند. انگلستان و دیگر متحدانش در غرب که پس از صدور قطعنامه های شورای امنیت ، ایران اسلامی را در موضع ضعف تصور می کردند با هدف ارزیابی میزان حساسیت کشورمان تجاوز گشتی های نظامی را برنامه ریزی کرده بودند.( همانگونه که صدام در سال 59 مدتی پیش از حمله به ایران به دستور غرب و به جهت سنجش حساسیت ایران  به دفعات حریم مرزی ایران را نادیده گرفت که با همدستی بنی صدر زمینه حمله به ایران فراهم شد.)

در چنین شرایطی بازداشت طولانی مدت آنها، مطابق «کنوانسیون 2891 جامائیکا» حق ایران بود؛ اگرچه انگلیس و متحدانش انتظار داشتند در صورت دستگیری نیروها  بر اساس یک عرف پذیرفته شده با اغماض روبرو شوند ، اما پاسخ ایران اسلامی برخلاف انتظار آنان قاطع و مقتدرانه بود.

دولت بلر با حساسیت و واکنش فوق‌العاده ای که در موضوع ملوانان بازداشت شده، نشان داد، عملا ثابت کرد که شکنندگی سیاسی حزب کارگر و شخص تونی بلر به حدی است که بازتاب‌ بازداشت موقت این پانزده نفر، به سرعت برای دولت وی بطور جدی چالش آفرین و مسئله‌ساز شده است و این موضوع از سویی ضعف انگلستان و از سوی دیگر اقتدار ایران را ثابت کرد. روند دستگیری تا آزادی نظامیان بازداشتی انگلیسی از جمله احضارهای مکرر سفیر و کاردار آن کشور در تهران، تاکید بر انجام تخلف ازسوی نظامیان انگلیسی از مقررات بین‌المللی و پاسخ به گفت وگوی تلفنی وزیر خارجه انگلیس؛ مشی سیاسی منطقی و بدور از جوسازیهای مرسوم بین‌المللی از سوی جمهوری اسلامی ایران را نشان داد. اما نحوه برخورد انگلیس و اظهارات نسنجیده مقامات این کشور حکایت از عادت کردن به نادیده گرفتن حقوق سایر کشورهای جهان در راستای تامین منافع ملی آن کشور داشت.  انگلستان که خود را تعیین کننده مرزهای خاورمیانه می دانست تحمل پذیرش اعتراف به خطای خود در نقض مرز ایران را نداشت. از اینرو دولت انگلیس دست به اقدامات وسیع رسانه ای ، تبلیغی و سیاسی برای محکومیت ایران زد و با همه توان خود سعی کرد که ایران را در موضع محکومیت قرار دهد. انگلستان خواستار طرح موضوع ملوانان خود در شورای امنیت شد اما شورای امنیت سازمان ملل از پذیرش کامل آن خودداری کرد و با رد درخواست "آزادی فوری" ملوانان انگلیسی به صدور بیانیه ای غیر الزام آور اکتفا کرد. تعلیق روابط سیاسی با ایران تلاش دیگر انگلستان بود که با بی تفاوتی و حتی استقبال ایران هم مواجه شد. محاصره و تیراندازی به سوی سرکنسولگری کشورمان در بصره نیز تنها اثبات کننده حقانیت ایران در متجاوز دانستن انگلستان بود. اتحادیه اروپا نیز با درخواست این عضو پرسابقه اش برای توقف مبادلات تجاری 28 میلیارد دلاری این اتحادیه با ایران تا زمان آزادی ملوانان انگلیسی مخالفت کرد. در این هنگام، خواسته اصلی ایران، یعنی تعهد انگلیس به عدم تکرار تجاوز -که متضمن نوعی عذرخواهی نیز هست- تأمین شد و دولت انگلیس از مواضع قبلی عدول کرد. با چنین نتیجه ای بر جهانیان ثابت شد ایران اسلامی در پی گیری منافع خود جدی است.

 

اینک خواسته ها و اهداف ایران اسلامی از بازداشت نظامیان انگلیسی تأمین شده بود و با ابتکار عمل دیگری برای نشان دادن روحیه صلح دوستانه ایران به دنیا در آستانه میلاد پیامبر رحمت و عروج حضرت مسیح، آزادی و عفو آنان چنان شوکی بر افکار عمومی دنیا وارد کرد که هفته نامه نیوزویک عملکرد ایران در بازداشت نظامیان انگلیسی و سپس آزادی آنها را سبب سرگردانی مقامهای کاخ سفید اعلام کردو نوشت" گویی واشنگتن شناخت چندانی از مقامهای ایرانی ندارد."

انگلستان که به روایت روزنامه های داخلیش تحقیر شده بود، با پخش مصاحبه های از قبل تعیین شده و از روی متن چند تن از ملوانان سعی در گشودن باب جدیدی در کشمکش رسانه ای برای تحریف حقیقت داشت اما وقتی شبکه عرب زبان العالم ایران تصاویر جدیدی از دوران بازداشت آنها پخش کرد وزارت دفاع بریتانیا تداوم خاطره سازی و انتشار آنها را را ممنوع اعلام کرد. زیرا حتی شبکه بی بی سی که رسمی ترین شبکه انگلستان است نیز نتوانست اعتراف نکند که "در این تصاویر ویدیویی، پانزده نظامی بازداشتی در حال بازی پینگ پونگ و شطرنج و غذا خوردن نشان داده می شوند در حالیکه ستوان فیلیکس کارمن، یکی از دو فرد بازداشتی که دارای درجه افسری است و پس از آزادی از شرایط در بازداشتگاه به شدت انتقاد کرده، با دوربین شوخی می کند."

کاریکاتور یکی از نشریات آمریکایی : آقای بلر... یک هدیه دیگر از سوی آقای احمدی نژاد

 شبکه اسکای نیوز انگلیس نیز با پخش گزارشی آخرین میخ را بر تابوت جنجالهای رسانه ای غرب زد ؛ این شبکه با پخش مصاحبه ای از ساعاتی قبل از دستگیری آنها گزارش داد که ماموریت پانزده ملوان انگلیسی جمع آوری اطلاعات جاسوسی درباره ایران بوده و این شبکه به خاطر آزادی این افراد اطلاعات خود را پیش از این فاش نکرده است. 

* آینده رابطه ایران با انگلستان

انگلستان در سالهای اخیر بارها عدم حسن نیت خود را به اثبات رسانده است؛ به عنوان نمونه دیگر می توان از دخالت در انفجارهای اهواز و تلاش برای محروم کردن ایران از فعالیتهای صلح آمیز هسته ایش نام برد. تداوم رابطه با این کشور تنها در صورتی به مصلحت ایران است که تداوم بخش موضع مقتدرانه ایران باشد. بیانات شیوای رهبر معظم انقلاب در خطبه‌هاى نماز جمعه14/11/1373 (که بیانگر آینده نگری ایشان است) همچنان افق روابط دو کشور در آینده را ترسیم می نماید: "البته ما رابطه‌مان را با دنیا حفظ کردیم و هنوز هم با انگلیس رابطه‌ى سیاسى داریم. منتها به نظر من، این رابطه از آن رابطه‌هاى متزلزل است؛ زیرا انگلیسیها نمى‌توانند از ابراز دشمنى خوددارى کنند و هر چندگاه یک بار، نیشى مى‌زنند... اما به نظر من، بهتر است دولت انگلیس در مقابل ایران، قدرى محتاطتر باشد ... آنها باید خیلى محتاطانه عمل کنند و حرفى نزنند که ملت ایران احساس کند همان اغراض پلید چند ده ساله را باز هم حفظ کرده‌اند. اگر چه انگلیسِ امروز، دیگر انگلیسِ آن روزها نیست و تمام شده است. "


دسته ها : انقلاب اسلامی
شنبه پنجم 11 1387
X