دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11160
تعداد نوشته ها : 77
تعداد نظرات : 8
Rss
طراح قالب
GraphistThem239

آشنايي با خواص گريپ فروت

4 views

 

از جمله خواص گريپ فروت، درمان اختلالات گوارشي، ديابت، آنفلوانزا و تب است.
اين ميوه نيروبخش، برخلاف طعم ترشي كه دارد پس از هضم در بدن، واكنش قليايي از خود نشان مي‌دهد چراكه اسيدسيتريك آن، در سيستم بدن اكسيده مي‌شود و به دنبال آن خواص قليايي مايعات بدن افزايش مي‌يابد.
آب گريپ فروت براي پيشگيري و درمان اسيدي شدن معده مفيد است.

برخي ديگر از خواص گريپ فروت عبارتند از:
•  درمان اختلالات گوارشي: اين ميوه، براي رفع يبوست مفيد است و اگر كل آن خورده شود برا ي پيشگيري از ابتلا به بيماري تيفوس موثر است و اسهال و اسهال خوني و نيز التهاب روده و ديگر بيماري‌هاي عفوني دستگاه گوارش را درمان مي‌كند.

• درمان ديابت:  اگر قند داريد سه عدد گريپ فروت را سه بار در روز بخوريد و اگر قند نداريد ولي ميزان آن در مرحله مرز است سه بار در روز گريپ فروت استفاده كنيد و مصرف مواد نشاسته‌اي، شيريني‌جات و چربي را كم كنيد و سعي كنيد اغلب آب ميوه، سبزيجات و ميوه تازه مصرف كنيد.[نكته بهداشتي روز: سلامت قلب افراد ديابتي ]

• درمان آنفلوانزا: مصرف گريپ فروت  در درمان آنفلوانزا تاثير بسزايي دارد

• درمان تب: مصرف آب گريپ فروت براي درمان تمام تب‌ها مفيد است. تشنگي را رفع مي‌كند و احساس سوزش به هنگام تب رابرطرف‌مي‌كند. در اين‌مواقع آب گريپ‌فروت راهمراه با آب‌مصرف‌كنيد.

• رفع خستگي مي‌كند: مصرف مخلوط آب گريپ فروت وآب ليمو به مقدار مساوي ، بهترين راه براي رفع خستگي ، بخصوص پس از يك روز كاري است.

• درمان ادرار غيركافي: آب گريپ فروت منبع بسيارغني ويتامين C و پتاسيم است كه مي‌تواند به عنوان يك دارو براي رفع مقدار غيركافي ادرار ناشي از اختلالات قلبي، كليوي و كبدي موثر باشد.

ارزش غذايي ۱۰۰ گرم از بخش خوراكي گريپ فروت:
رطوبت: ۹۲%
پروتئين: ۰٫۷ %
چربي:۰٫۱%
مواد معدني: ۰٫۲%
هيدرات كربن: ۷%
كلسيم: ۲۰ ميلي‌گرم
فسفر: ۲۰ ميلي‌گرم
آهن: ۰٫۲ ميلي‌گرم
ويتامين C : سي و يك ميلي‌گرم
كالري: ۳۲

در مصرف گريپ فروت دقت كنيد
تحقيقات جديد دانشگاه كاروليناي شمالي نشان مي دهد موادي كه در آب گريپ فروت وجود دارند فعل و انفعالات شيميايي خطرناكي با برخي از داروها ايجاد مي كنند.
از اين رو نزديك به ده سال است به افرادي كه از داروهاي خاصي نظير فشار خون و يا ضد كلسترول استفاده مي كنند توصيه مي شود كه از خوردن آب گريپ فروت پرهيز نمايند.
تحقيقات نشان مي دهد آب اين ميوه باعث ورود بيشتر اين داروها به جريان خون در بدن ميگردد و عوارض جانبي خطرناكي را در پي دارد. در گذشته عموما تصور مي شد ماده ايكه با داروها فعل و انفعالات شيميايي انجام مي دهد ، فلاونئيد (flavonoids) است كه موجب تلخي اين ميوه نيز مي شود.
ولي بر اساس مطالعات جديد گروهي از مواد شيميايي با نام فورانوكومارين ها (furanocoumarin) در اين ميوه وجود دارند كه موجب اين فعل و انفعالات مي شوند، اين مواد مانع عملكرد صحيح يكي از آنزيم هاي روده با نام CYP3A شده و باعث جذب بيشتر داروها توسط بدن مي شوند.
در آزمايشاتي كه در اين زمينه انجام شد محققين اين مواد را از آب گريپ فروت خارج و تاثير آن را بر داروها بررسي كرده و دريافتند در اين حالت، آب اين ميوه همانند آب پرتقال بر اين داروها نيز بي تاثير مي باشد.

از اين رو محققين در پي يافتن ساير مواد خوراكي حاوي فورانوكومارين ها مي باشند و اكيدا افرادي كه از داروهاي خاص استفاده مي كنند را ازخوردن آب گريپ فروت منع مي كنند.

بر گرفته از سايت شب وروز

دسته ها :
يکشنبه بیست و هفتم 1 1391 17:43
X