محمدعلي عسگري برادر ارشد شـهـيـد تـازه تـفـحص شده  «اكـبر عسگري» : اكبر در نيمه شعبان 1350 مـتولد شد؛ پدرم در هفتم مهرماه سال 1364 در حالي كه اكبر، 14 ساله بود در منطقه فاو به شهادت رسيد؛ بعد از شـهادت پدرم، اكـبر خيلي تلاش مـي‌كرد تا به جبهه اعزام شود.

برادر  شهيد«اكـبر عسگري» گفـت : بـرادرم مي‌گـفـت : «نمي‌خواهم جنازه‌ام برگردد چون اگر جنازه مـن بيايد مـردم مسئوليت‌شان در قبال‌مان زياد مي‌شود».

وي ادامه داد: يك سال بعد از شهادت پدرم، اكبر توانست به جبهه اعزام شود و از جايي كه طراحي و خطاطي خوبي داشت، در واحد تبليغات سپاه مشغول به فعاليت شد.

عسگري افزود: برادرم دفترچه يادداشتي داشت كه هرشب اعمال روزانه‌اش را در آن مي‌نوشت. او به قدري پرهيزكار بود كه حتي مراقب بود كوچكترين گناهان را هم مرتكب نشود؛ او مقيد به نماز اول وقت بود، به طوري كه اگر جايي هم مهمان بود به محض شنيدن صداي اذان، از همه عذرخواهي مي‌كرد و نماز اول وقتش را مي‌خواند.

برادر شهيد تازه تفحص شده «اكبر عسگري» بيان داشت: مادرم تعريف مي‌كرد «نيمه‌هاي شب، ديدم چراغ راه‌پله روشن است؛ به سمت راه‌پله رفتم؛ اكبر داشت در دفترچه‌اي مي‌نوشت خدايا مرا ببخش كه مستقيماً در چشم‌هاي مادرم نگاه كردم».

وي يادآور شد: اكبر در سال 1366 طي يك مرحله به جبهه اعزام شد؛ مرحله دوم اعزام وي مصادف با نيمه شعبان 1367 شد؛ همان سالي كه به گفته دوستانش اكبر مفقود مي‌شود. 28 فروردين سال 1367؛ سال 1383 در پي اجراي طرح اعلام اسامي شهداي مفقودالاثر، بيش از 80 نفر از شهداي خميني‌شهر را مفقودالاثر اعلام كردند كه نام «اكبر» هم در ليست شهداي مفقودالاثر بود.

عسگري با بيان اينكه مادر شهيد 10 ماه بعد از شنيدن خبر شهادت برادرش از دنيا رفت، گفت: مادرم، دو برادرش نيز در دفاع مقدس به شهادت رسيده بودند؛ در طول سال‌هايي كه منتظر آمدن اكبر بود، ايام را با صبوري پشت سر مي‌گذاشت؛ روحيه خاص و عالي داشت و بسياري از خانواده‌ شهداي مفقود، مادرم را به عنوان الگوي خود قرار مي‌دادند.

وي به بازگشت اخير پيكر تعدادي از شهداي دفاع مقدس اشاره كرده و بيان داشت: چند روز پيش مطلع شديم برادرم در عمليات بازپس‌گيري فاو، مجروح مي‌‌شود و به اسارت نيروهاي بعثي درمي‌آيد؛ او در اسارتگاه‌هاي عراق به شهادت مي‌رسد و پيكرش در قبرستان «الكعب» به خاك سپرده مي‌شود؛ تا اينكه بعد از 24 سال در تبادل شهداي ايران با اجساد عراقي، پيكر مطهر اكبر هم به كشور بازمي‌گردد.

اين برادر شهيد با بيان خاطره‌اي از تأكيد شهيد «اكبر عسگري» بر مفقودالاثر ماندنش گفت: اكبر بعد از شهادت پدرم با خط زيبايي كه داشت، نوشته بود «شهيد مفقودالاثر اكبر عسگري فرزند شهيد رجبعلي عسگري»؛ او مي‌خواست شهيد شود و جنازه‌اش برنگردد و چند بار اين جمله را به زبان آورد؛ زماني كه به وي اعتراض كرديم، گفت «نمي‌خواهم جنازه‌ام برگردد چون اگر جنازه من بيايد و مردم بخواهند آن را تشييع كنند، مسئوليت‌شان در قبال شهدا زياد مي‌شود».

وي افزود: امروز كه شهيد عسگري بعد از 24 سال بازگشته است، قطعاً پيامي براي ما، جوانان و مردم دارد و آن اين است كه هميشه پيرو ولايت فقيه و اسلام باشيم و از خون شهدا پاسداري كنيم. 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع گفتگو با جناب آقاي عسكري: خبرگزاري فارس 

دسته ها : فرهنگ پايداري
1391/2/5
CenterImage/ul href=div class=Itema href=div class= Down LeftImage a href=tebyan.comItemContentWeblogRight/divDowna href=
X