شهر باستانی شوش مرکز تمدن عیلام بوده که واقع در یکصد و پنجاه کیلومتری شرق رود دجله در استان خوزستان است.

شوش یکی از قدیمیترین سکونتگاههای شناخته شدهٔ منطقه است، احتمالاً به سال ۴۰۰۰ پیش از میلاد پایه گذاری شده، با وجود اینکه نخستین آثار یک دهکدهٔ مسکونی در آن مربوط به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد هستند.

شهر باستانی شوش روزگاری مرکز برخورد دو تمدن مهم بوده، که هریک به سهم خود در دیگری تأثیر داشته است، یکی تمدن میانرودان ودیگری تمدن عیلام. قرار گرفتن این منطقه در شمال خلیج فارس و نیز همسایگی با میانرودان در پیدایش این وضع ویژه تأثیر بسیاری داشته است.

شوش در دوره هخامنشیان شکوه گذشته خویش را باز یافته وچهار راه شرق وغرب گردید. با توجه به اهمیت و موقعیت جغرافیایی و سیاسی خاص شوش بود که راههای بسیاری و به ویژه راه بزرگ موسوم به «راه شاهی» ارتباط این شهر را به نقاط گوناگون جهان برقرار کرد.

راه شاهی که در دوره هخامنشیان و به دستور داریوش بزرگ ساخته شد، شهر شوش، پایتخت سیاسی دولت هخامنشیان را به پاسارگاد، تخت جمشید و دیگر شهرهای امپراتوری، از جمله شهر نامی سارد پایتخت کشور لیدی پیوند می‌‌داد.


می‌توان گفت اداره سرزمین پهناور ایران وحفظ امنیت آن و انتقال سریع یگان‌های نظامی و گسترش بازرگانی و ترابری و تسهیل در امر مسافرت از مهم‌ترین عوامل ساخت و گسترش شبکه راه‌ها در این دوره بوده است .

از سوی دیگر ایجاد راهها و برقراری امنیت و تسهیل و بازرگانی، خود موجب پیوند و آشنایی ملتهای گوناگون گردید که این امر مایه انتقال فرهنگ‌ها و باورهای گونه‌گون گردید وبسیاری از نظرات فلسفی و باورهای دینی از این راه میان ملتها مبادله شد. بر طبق تاریخ فتح الفتوح و همچنین تاریخ طبری ، اعراب به هنگام فتح شهر شوش بیشتر از 30 هزار نفر را به قتل رساندند و تعداد 20 هزار گاو - اسب ،زن و دختر را به غنیمت بردند این شهر تا قرنها بعد از رونق افتاد.

به سبب اخلاص مسلمانان شیعه و یهودیان ایران به حضرت دانیال، شوش یک دهکدهٔ مسکونی است. امروزه شهر شوش در شمال استان خوزستان از یادمان‌های تاریخی کهن؛ دیگر آن شکوه و اهمیت دیرین خود را دارا نیست. نامهایی مانند سوس - شوشا- سوسه - سویس و سویز که در بعضی مناطق شمال آفریقا وجود دارد نیز مرتبط با نام شهر شوش است مهاجران ایرانی و عرب که از این منطقه به شمال آفریقا مهاجرت کرده اند این نامها را در دوره اسلامی رایج نموده اند شهر شوش در دوره قبل از اسلام شهرت بین المللی داشته و به همان اندازه شهرت داشته که بابل ، کلده ، لیدی ، نیل و لیبیه و ..

 

پنج شنبه پنجم 10 1387
نتایج تحقیقات با استفاده از فناوری نانو نشان می دهد آب زمزم در مکه مکرمه , آب معمولی نیست بلکه از خواصی برخوردار است که در هیچ یک از آب های جهان پیدا نمی شود.

شبکه تلویزیونی العالم به نقل از پایگاه اینترنتی باب , با اعلام این مطلب توضیح داد:نتایج تحقیقات نانو تکنولوژی یک دانشمند ژاپنی نشان می دهد اگر یک قطره از آب زمزم به هزار قطره آب معمولی افزوده شود , آن هزار قطره آب معمولی , خواص آب زمزم را پیدا می کنند
.
دکتر ماسارو ایموتو از محققان ژاپنی افزوده است در تحقیقات و مطالعات علمی خود بر آب زمزم با استفاده از فناوری نانو نتوانسته است هیچ یک از خواص آب زمزم را تغییر دهد.
دکتر ایموتو گفته است آب زمزم منحصر به فرد و از آب های دیگر متمایز است و ساختار بلوری آب زمزم با همه ی آب های جهان متفاوت است.

این محقق ژاپنی اظهار داشته است همه مطالعات و تحقیقات در آزمایشگاه ها نتوانست هیچ یک از خواص این آب را تغییر دهد و ما تاکنون نتوانسته ایم علت آن را تشخیص دهیم.

وی در پایان گفته است آب زمزم یک آب معمولی نیست.

گفتنی است دکتر ایموتو بنیانگذار نظریه تبلور ذرات آب است.
دسته ها : اطلاعات عمومی
پنج شنبه پنجم 10 1387
حـــــــدود شش قرن قبل از میلاد، بابلی ها «در عصر امپراطوری دوم چند مورد ابداعی از خود بجای گذاشته اند که امروزه نیز مورد استفاده کلیه کشورها ست . مرسوم داشتن هفت روز هفته و تعیین عدد پایه 60 برای ساعت، از یادگارهای بابلی ها بشمار میرود .بابلی ها عقیده داشتند چون عدد 60 به
اعداد 1 ، 2 ، 3 ، 5 ، 6 ، 10 ، 15 ، 20 ، 30 قابل تقسیم است . لذا، این عدد را پایه در نظر گرفته و مبنای تقسیم بندی ساعت قرار دادند. همچنین تقسیم بندی دایره به 360 درجه «مضربی از 60 از کارهای بابلی ها میباشد.

بــــــد نیست بدانیم که در گذشته بشر برای دانستن وقت وایام، با توجه به تجربه و دانش زمانه، ساعت هائی را اختراع کرده و مورد استفاده قرار داده است، که
: مهمترین آنها عبارت می شده از

ســـــــــــاعت آبی : در این نوع ساعت، از جریان یک نواخت آب استتفاده میشده، باین ترتیب که داخل ظرف مدرج سوراخ دار را با آب پر میکردند. آب قطره قطره از سوراخ کوچک می چکیده، و با توجه بمقدار آب خروجی، زمان تا حدودی معلوم میشده است .

ســـــــــــاعت آفتابی : در ساعت خورشیدی، میله ای عمودی بر سطح افقی نصب میشده است .با اندازه گیری سایه آن میله، زمان معلوم میگردیده .

ســـــــــــاعت شنی یا ماسه ای : تشکیل میشده از دو حباب شیشه ای چسبیده بهم که میان آن، سوراخ باریکی برای رد شدن شن یا ماسه تعبیه میکردند، تا شنها بتدریج از حباب بالا به حباب پایین جمع شود. بعد ظرف را وارونه میکردند و همان عمل تکرار میشد .با معلوم شدن تعداد دفعات جابجا شده شن ها در حبابها، حدود تقریبی زمان مشخص میگردید .

بــــــــــــا پیشرفت علم و دانش بشری، بتدریج ساعتهای دقیق تر مکانیکی، وزنه ای، فنردار، برقی، باطری دار و کامپیوتری جای ساعتهای آبی، آفتابی و ماسه ای را گرفتند . مخصوصا از زمان استفاده انسان از فنر جهت راه انداختن چرخ های دندانه دار، که به ساعت شمار و دقیقه و حتی ثانیه شمار متصل هستند، سنجش دقیق زمان برای همه بطور ساده امکان پذیر گردید . در اوایل قرن شانزدهم اولین ساعت مچی آهنی، که نسبتا زمخت بوده، توسط یکنفر آلمانی ساخته شد . بعدها اواخر قرن هجدهم با استفاده از فنر و چرخ دندانه های بسیار کوچک،امکان ساختن ساعتهای مچی ظریف بوجود آمد، بطوریکه اولین ساعتهای مچی شبیه ساعتهای امروزی، در کشور سوئیس «از سالهای 1790 ببعد» ساخته شد .

تــــــــــکنولوژی امروزی، انسان را قادر ساخته ساعتهای بسیار ظریف و دقیق مکانیکی و تمام الکترونیکی، کامپیوتری و حتی اتمی بسازد .

بـــــــــین سالهای 1865 تا 1868 بزرگترین، حجیم ترین و جسیم ترین ساعت دیواری جهان، در کلیسای سن پیر در فرانسه نصب گردید .ارتفاع ساعت 1/12 متر
عرض آن 09/6 متر و ضخامتش 7/2 متر بوده که از 90000 قطعه تشکیل یافته . در مقابل بزرگترین ساعت، ظریف ترین ساعت دنیا فقط 98/0 میلی متر قطر دارد .

پنج شنبه پنجم 10 1387

1-      مارتین لوتر کینگ، آزادیخواه آمریکایی با جمله«من یک رویا در سر دارم» معروفترین سخنرانی دنیا را انجام داده است. تلاش برای برطرف کردن تبعیض نژادی از در جامعه امریکا هدف اصلی او بوده است.

2-      سخنرانی فرانکلین روزولت رئیس جمهور امریکا در روز حمله به ژاپنی ها به پول هاربر و اعلام ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم ،بعد از این سخنرانی چرچیل که کشورش بریتانیا درگیر جنگ بود ادعا کرد خوشبخت ترین مرد روی زمین است.

3-      سخنرانی مالکوم ایکس سیاهپوست مسلمام آمریکایی که سخنرانی اش به «رای یا گلوله» معروف شد.او در سخنرانیهایش مذهب اسلام حذب جدید خود را معرفی می کرد.لحن دوستانه اش و کلمات بجای اوباعث معروفیت بیشتر او شد.

4-      جان اف کندی،رئیس جمهور آمریکا دو سخنرانی معروف دارد. یکی از آنها که میگویید« نگویید کشورتان چه کاری برای شما کرده است بگویید شما چه میتوانید برای کشورتان انجام دهید؟» و سخنرانی دیگر که در زمان جنگ سرد در آلمان انجام داد. او با هوشمندی خواست که مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهد که با اشتباهی کوچک وترجمه آن به آلمانی سخنرانی اومعروف شد.  اومیخواست به آلمانی بگوید «من یک برلینی هستم».اما یک اشتباه کوچک باعث شد تااو بگوید« من یک پیراشکی دونات هستم.»!!

5-      سخنرانی چرچیل در مجلس عوام انگلیس در آخرین سال های جنگ جهانی دوم: او با حرارت داد میزد «باید در ساحل با آنها بجنگیم» بعد از این سخنرانی نقشه حمله به فرانسه و نیرو های آسمان توسط متفقین انجام شد.

6-      سخنرانی مارک تواین نویسنده و طنز پرداز با عنوان روستای وحشی من.   سخنرانی طنزآمیز او راجع به جزایر هاوایی و هونولولو به قدری معروف شد که در همان روز ها بیش از 100بار پخش شد و هماکنون به عنوان یک الگوی سخنرانی در دانشگاه ها تدریس میشود.

7-      سخنرانی النور روزولت رئیس جمهور آمریکا در سازمان ملل متحد در مورد پذیرفتن قوانین حقوق بشر توسط آمریکا هم جز سخنرانی های برتر قرار گرفته است.

8-      آبراهام لینکلن رئیس جمهور آمریکا سخنرانی گتسبورگ در سال 1863 .این قدیمی ترین سخنرانی دز لیست مشهور ترین سخنرانی هاست.آبراهام لینکلن در جریان جنگ های داخلی آمریکا در کنار یادبود کشته شدگان گتسبورگ با این سخنرانی  باعث تغییر نتیجه جنگ شد.این سخنرانی فقط2 دقیقه طول کشید.

دسته ها : گوناگون
چهارشنبه چهارم 10 1387
X