گروهی از دانشمندان که در حال امکان سنجی طرح انتقال اطلاعات و هوشیاری از مغز انسان به رایانه‌ها هستند به تازگی اعلام کرده‌اند که این امر تا سال ‪۲۰۵۰‬ممکن می‌شود.

دکتر "ایان پیرسون" از دانشگاه "بوستون تریر" و سرپرست این مطالعه اعلام کرد که انسانها تا ‪۴۵‬ سال دیگری با دستیابی به امکان انتقال کلیه اطلاعات و هوشیاری از مغز خود به رایانه، در واقع به نوعی حیات ابدی مجازی دست پیدا خواهند کرد.

این محقق بیان داشت که فن‌آوری اطلاعات با سرعت سرسام آوری در حال پیشرفت است و ‪۴۵‬سال دیگر این علم چنان پیشرفت کرده که دستیابی به فن‌آوری مذکور تا آن زمان واقع بینانه به نظر می‌رسد.

به گفته دکتر "پیرسون"، تا سال ‪۲۰۵۰‬انتقال کلیه اطلاعات و آگاهی‌های موجود در مغز انسان به رایانه ممکن می‌شود اما هزینه این امر در آن زمان زیاد خواهد بود و تنها افراد ثروتمند خواهند توانست موجودی درون مغز خود را به رایانه دانلود کنند.

وی افزود: تا سال ‪۲۰۷۵‬یا ‪،۲۰۸۰‬فن‌آوری انتقال اطلاعات و هوشیاری از مغز به رایانه ارزان شده و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

دکتر "پیرسون" تاکنون در زمینه‌های ریاضیات، فیزیک نظری، شبکه‌های نوری، تکامل شبکه‌های رایانه‌ای باند پهن و علم فیزیولوژی فعالیت کرده و معتقد است که نوجوانان امروزی در آینده شاهد به ثمر نشستن فن‌آوری دانلود آگاهی‌ها از مغز به رایانه خواهند بود.

دکتر "پیرسون" برای نشان دادن روند سریع پیشرفت فن‌آوری اطلاعات این مثال را مطرح کرد که دستگاه بازی‌های رایانه‌ای "پلی استیشن ‪،"۲‬از نظر توان محاسباتی با ابر رایانه‌های ‪۱۰‬سال قبل قابل مقایسه است و دارای حدود ‪۱‬درصد از توان محاسباتی مغز انسان است.

وی افزود: اگر روند تولید دستگاه‌های "پلی استیشن" همچون گذشته ادامه یابد، احتمالا دستگاه "پلی استیشن ‪"۵‬دارای قدرت محاسباتی برابر با توان مغز انسان خواهد بود.

این محقق عقیده دارد که هوشیاری انسان بر پایه اطلاعات جمع‌آوری شده از دنیای خارج و همچنین سایر نواحی مغز ایجاد می‌شود و هر بخش از مغز انسان هوشیاری را بر پایه یک حس پردازش می‌کند.

به گفته "پیرسون"، ساخت ابر رایانه‌های "هوشیار" تا سال ‪۲۰۲۰‬میلادی ممکن می‌شود و سال ‪۲۰۵۰‬نیز زمان انتقال هوشیاری انسانها از مغز به رایانه‌ها خواهد بود.


يکشنبه بیست و پنجم 12 1387
X