با سلام وبلاگ «دیگه چه خبر » معرف حضورشماست . سعی شده که آخرین اخبار و رویدادها ثبت و تقدیم حضور شما عزیزان گردد. امیدوارم مفید واقع گردد.

این صداها ازکجای بدن است؟

این صداها ازکجاست؟

تلق و تلوق، و زوز و سوت‌هایی که از بدن شما شنیده می‌شودجان شما را به خطر می‌اندازد؟

مجله سیب سبز - نیلوفر جامه‌بزرگی:در جمع دوستان‌تان نشسته‌اید و به یکباره  صدایی مثل صدای قاروقور از شکم‌تان بلند می‌شود. این صداها ممکن است شما را در جمع خجالت‌زده کند اما از نظر متخصصان موضوع به این سادگی نیست و گاهی تکرار صداهایی را که از بدن‌تان به گوش می‌رسد، باید به عنوان هشدارهایی جدی برای سلامت‌تان تفسیر کنید.

پایگاه «هلث» نوشته است که این صداها می‌تواند شما را از بیماری‌های خاموشی که بدن‌تان را درگیر کرده آگاه کند؛ به همین دلیل در اینمطلب صداهایی را که باید جدی بگیرید، معرفی می‌کنیم و به شما راه‌های رمزگشایی زبان بدن‌تان را آموزش می‌دهیم. شاید اگر بدانید که این صداها چطور و چرا ایجاد می‌شوند، راه کوتاه‌تر و کم‌هزینه‌تری را برای درمان انتخاب کنید.

گوش‌تان زنگ می‌زند؟

صدای زنگ یا وز وز که زود شروع می‌شود و سریع تمام می‌شود، گاهی این صداها که با صدای دینگ شناخته می‌شود، امان‌تان را می‌برد. مغز شما سیگنال‌های الکتریکیصدا را نادرست تعبیر می‌کند در نتیجه شما این صداهای اضافه را می‌شنوید. ممکن است وز وز به علت آسیب مدار داخلی گوش هم اتفاق بیفتد که شاید به خاطرقرار گرفتن در معرض صداهای بلند ایجاد شده باشد که در این شرایط استفاده از گوش‌پنبه هنگام قرار گرفتن در معرض صداهای بلند ضروری است یا ممکن است تنها به علت استرس سرو کله‌ این صداها پیدا شده باشد. گاهی هم مشکل تنها باشست‌وشوی گوش در مطب دکتر و خالی شدن جرم‌های گوش حل می‌شود.

این صداها ازکجاست؟

به پزشک مراجعه کنید اگر...

اگر صدای وز وز تنها در یک گوش شما به‌طور مداوم شنیده می‌شود، ممکن است دچار عفونت گوش یا بیماری گوش داخلی شده باشید.

 البتههنوز علت بسیاری از این دست از بیماری‌ها به‌طور حتم معین نشده است؛ بنابراین درمانی قطعی نیز وجود ندارد که به شما تضمین دهد حتما مشکل وز وز گوش‌تان حل می‌شود اما از آنجا که گوش‌تان می‌تواند حتی تا ایجاد آسیب‌های جدی ناحیه سر و مغز را به همراه بیاورد، نمی‌توانید ساده‌ترین مشکلی که در این ناحیه رخ می‌دهد را بی‌اهمیت تلقی کنید. در مواقعی که علت قطعی منشا صدا پیدا نشود، پزشک از شیوه‌هایی مثل استفاده از «سمعک و ماسک‌های صدا» (شیئی شبیه سمعک که درون گوش قرار می‌گیرد) برای برطرف کردن نشانه‌های آزار‌دهنده استفاده می‌کند. 

در چنین شرایطی، باید با کمک متخصص گوش، حلق و بینی، وضعیت گوش‌تان را بررسی کنید. در صورت زیاد بودن جرم گوش‌های‌تان با شست و شو جرم‌ها را خالی کنید و در صورتی که عفونت گوش باعثاین مشکل شده‌است، با مصرف داروهایی که پزشک‌تان تجویز می‌کند، برای درمانعفونت تلاش کنید. البته یادتان نرود که دوره دارو درمانی را کامل باید طی کنید تا مشکلی که دچارش شده‌اید، دوباره سراغ‌تان نیاید.

آرنج‌تان تلق و تلوق می‌کند؟

اینمفصل هم مثل مفاصل دیگر می‌تواند مشکلات جزئی حرکتی در آرنج‌تان ایجاد کندکه گاه با صدا همراه است. احتمال دیگر این است بخشی از مفصل آرنج‌تان سفت وغلیظ شده باشد. دکتر اسکات استینمن، استاد ارتوپدی در کلینیک مایو می‌گوید: اگر این تلق و تلوق کردن آرنج‌تان با درد همراه نباشد، بی‌ضرر است.

به پزشک مراجعه کنید اگر...

باحرکت آرنج‌تان درد حس می‌کنید یا مفصل‌تان قفل می‌شود، ممکن است آرتریت باعث درد شما شده باشد که در این صوت می‌توانید با درمان‌های دیگری مانند فیزیوتراپی مشکل را کم یا برطرف کنید. شما نباید صدا دادن مفاصل و استخوان‌های بدن‌تان را ساده تلقی کنید و از کنار این موضوع بگذرید.

این صداها ازکجاست؟

زانو و مچ پای‌تان تلق و تلوق می‌کند؟

هنگامپیاده‌روی یا خم کردن و دراز کردن زانو‌های‌تان صدای تلقی را می‌شنوید که اغلب بدون درد بوده و ممکن است سال‌ها با شما همراه باشد. هرچه وزن شما بیشتر باشد، غضروف‌های شما فشار بیشتری را تحمل می‌کنند و به احتمال بیشتریبا صدا همرا می‌شود. اگر هنگام آسیب‌دیدگی صدای تلق بلندی شنیدید و درد احساس کردید، احتمالا رباط‌‌های شما پاره شده‌اند. به گفته متخصصان این صداها عموما از ضربه محکم ناگهانی بالای اتصال زردپی، جابه‌جایی غضروف‌ها یا شکسته شدن غضروف‌ها ناشی می‌شوند.  اگر حرکت اشتباهی حین فعالیت‌های روزانه یا ورزش کردن انجام داده باشید، احتمال اینکه چنین مشکلی سراغ‌تان بیاید و بدن‌تان را به صدا بیندازد، کم نخواهد بود.

به پزشک مراجعه کنید اگر...

دراین ناحیه‌ها درد و تورم دارید یا پاهای‌تان قفل شده‌ یا اینکه در انجام فعالیت‌های ورزشی با محدودیت روبه رو هستید؟  درد زانو ممکن است به علت پاره شدن ساقه مینیسک (نوعی غضروف خاص که مفصل را می‌پوشاند) ایجاد شده و درد مچ پا هم می‌تواند به علت ورم مفاصل و تاندون آسیب دیده، ایجاد شده باشد. البته بیماری آرتروز هم گاهی با چنین سرو صداهایی همراه است، اما زانویی که به علت آرتروز صدا می‌دهد، همیشه تلق و تلوق می‌کند و با صداهاییکه تنها گاهی ایجاد می‌شوند، متفاوت است.

بنابراین حتی اگر صدای زانو‌ها و مچ پای‌تان را گاهی می‌شنوید، چاره‌ای جز پیگیری پزشکی مشکل برای‌تان باقی نمی‌ماند؛ چراکه ممکن است خطر ساییدگی استخوان‌ها و آسیب‌دیدگی جدی مفاصل شما را تهدید کند و کارتان را به عمل‌های سخت و پرهزینه اورتوپدی بکشاند.  مشکلاتی که برای زانوهای شما ایجاد می‌شود، در صورت درمان نشدن در مراحل اولیه ممکن است اختلالی جدی در فعالیت‌های‌تان ایجاد کند یا شما را مجبور به انتخاب درمان‌های پرهزینه و طولانی مدت کند.

معده‌تان قار و قور می‌کند؟

شنیدناین صدا می‌تواند هشداری برای معده شما باشد. دستگاه گوارش شما در میان یکسری انقباض‌های شدید و اغلب پر سر و صدا، هر دو ساعت باقیمانده مواد غذایی را هضم می‌کند. این اتفاق که بین وعده‌های غذایی می‌افتد کاملا طبیعیاست. روده‌ همه افراد چه زمانی که پر و چه زمانی که خالی باشد؛ حرکاتی را دارد که گاهی با سر و صدا همراه است. البته صدای قار و قور کردن شکم به اینمعنا نیست که زمان خوردن میان‌وعده رسیده است. لازم نیست صدای قار و قور شکم‌تان را بهانه‌ای برای پرخوری تلقی کنید. پس  چنین صداهایی را به هیچ وجه اتفاقی تلقی نکنید و حتما در مورد آن با متخصص گوارش مشورت کنید.

به پزشک مراجعه کنید اگر...

معده‌تانورم کرده و درد می‌کند؟  اگر با فشار دادن شکم‌تان صدا را می‌شنوید، حتما به پزشک مراجعه کنید. چراکه در موارد نادر ممکن است روده‌های‌تان دچار انقباضات شدید یا خفیف شده باشد یا ممکن است دچار انسداد دردسرساز روده شدهباشید که نیاز به درمان سریع دارد. گرچه اسنداد روده بیماری نادری است امانمی‌توانید احتمال دچار شدن به آن را از ذهن‌تان بیرون کنید. گذشته از اینموارد، ممکن است صداها به علت استرس و اضطراب و تحریک روده با مواد غذایی خاص یا حتی رشد بیش از حد میکروب‌ها ایجاد شده باشد اما اگر درد و ورم ندارید با استرس غذا نخورید و هنگام غذا خوردن صحبت نکنید تا هوا به معدتاننفوذ نکند.

این صداها ازکجاست؟

تمام شب خروپف می‌کنید؟

صدایآرامی که از میان دهان و گلوی شما هنگام نفس خارج می‌شود، خروپف نامیده می‌شود که گاهی مخل خواب و آسایش خود شما و دیگران می‌شود. هنگامی که بینی شما کیپ است، ورود هوا به داخل مشکل می‌شود و حالتی که شبیه مکش در گلو ایجاد می‌شود، بافت نرم گلو را به هم می‌چسباند و این صداهای آزار‌دهنده راایجاد می‌کند. البته گذشته از این موضوع انحراف بینی یا مشکلات در تیغه بینی هم ممکن است باعث ایجاد خروپف شود.

به پزشک مراجعه کنید اگر...

شبدر حالی که نفس نفس می‌زنید، عرق می‌کنید، ازخواب بیدار می‌شوید یا طی روزاحساس خواب‌آلودگی می‌کنید، شاید به آپنه خواب دچار شده باشید و برای بهترنفس کشیدن در شب به دستگاهی به نام «CPAP» نیاز داشته باشید اما همیشه آپنه دلیل خرخرو شدن شما نیست. ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین دلیل خروپف چاقی است که باعث می‌شود چربی بیشتری در اطراف گردن‌تان ایجاد شود و مانع عبور هوا می‌شود. برای خلاص شدن از این مشکل، نباید سیگار هم کشید و بیشتر به پهلو بخوابید و البته از بالشی با ارتفاع مناسب استفاده کنید.

استخوان فک‌تان صدا می‌دهد؟

صد‌اییکه از فک شما خارج می‌شود به علت نزدیک بودن به گوش معمولا بسیار آزار‌دهنده است. گاهی این صدا آنقدر زیاد است که اطرافیان هم آن را می‌شنوند. اگر فک‌تان صدای زیاد و بلندی دارد، ممکن است مفصل یاغضروف فک بالا و پایین‌تان از محورش خارج شده باشد. البته شنیده شدن این صدا الزاما به معنی وجود مشکل جدی برای شما نیست. البته جدی نبودن این مشکل مبنی بر این نیست که مجبورید تا آخر عمر این صداها را تحمل کنید و دم برنیارید؛ بلکه با مراجعه به پزشک و بررسی عوامل احتمالی می‌توانید بدون تلق و تلوق فک‌تان به زندگی ادامه دهید.

به پزشک مراجعه کنید اگر...

فک‌تانقفل می‌شود یا به‌طور کامل بازو بسته نمی‌شود یا هنگام شب فک‌تان گره می‌خورد و به هم فشرده می‌شود، برای کاهش این مشکل می‌توانید از اسپیلت دندان که با سفارش دندانپزشک‌تان ساخته می‌شود، استفاده کنید. گذشته از ایناگر مشکلی در فک‌تان دارید، نباید آدامس بجوید و سراغ خوراکی‌هایی که جویدن‌شان سخت است، بروید یا لقمه بزرگ بگیرید. عاداتی مانند جویدن ته خودکار و ناخن‌ها می‌تواند شرایط بیمار را حادتر کند. برای درمان اولیه می‌توانید از قرار دادن کیسه‌های یخ یا حوله گرم روی مفصل فک استفاده کنید.

 قلب‌تان در گوش‌تان می‌زند؟

صدایتپشی که در گوش‌تان شنیده می‌شود، گرچه به معنای ابتلای‌تان به بیماری مهمی نیست، اما می‌تواند خبر از مبتلا شدن تان به مشکلی نیازمند درمان را بدهد. در واقع ممکن است خیلی از افراد بعد از ورزش یا فعالیت شدید این صدا را تجربه کرده باشند اما در برخی دیگر این صداها قطع نمی‌شود. البته این حالت ممکن است به این علت که گوش‌های شما نسبت به صدا حساس‌تر شده‌اند یا اینکه به دلایلی صدای جریان خون شما بلند‌تر شنیده می‌شود، ایجاد شده باشد.

به پزشک مراجعه کنید اگر...

شایع‌ترینعلت صداهای غیرنرمال، اختلالاتی است که در رگ‌های بسیار بزرگ که خون را ازمغز به پایین و به قلب می‌برند، ایجاد می‌شود و درست زمانی اتفاق می‌افتد که از گوش عبور می‌کند. اگر مشکل از گوش‌تان آغاز شده باشد، احتمالا مشکلی جدی نیست وممکن است تنها از کانال گوش‌تان که به علت چرک بسته شده است، ناشی شده باشد. البته ممکن است این صدا‌ها به‌خاطر علت‌های دیگری مثل اتواسکلروز، سفت شدن استخوان‌های گوش میانی، از دست دادن استخوان پوشاننده بخشی از گوش داخلی هم ایجاد شده باشد.

این صداها ازکجاست؟

کسی در سرتان داد می‌زند؟

شنیدناین صداهای ناگهانی به نام سندرم انفجار سر شناخته می‌شود. بنابر تحقیقاتیکه انجام شده است، افرادی مبتلا صداهایی مثل انفجار بلند، صدای جریان الکتریکی، صدای کف زدن، صدای ترقه بازی و رعد و برق را می‌شنوند. برخلاف اینکه این سندرم بسیار آزاردهنده و ترسناک است، از جنبه پزشکی کاملا بی‌ضرراست. اما علت این بیماری چیست؟ یک نظریه می‌‌گوید: فعالیت ناقص در ساقه مغز اتفاق می‌افتد و این سندرم را ایجاد می‌کند. شما برای خوابیدن ابتدا باید بدن‌تان که ساقه مغزتان هم جزء آنهاست، آرام کنید. این آرام‌سازی شاملآرام کردن نورون‌های حرکتی (مسوول حرکت)، نورون‌های بصری (مسوول بینایی)، سلول‌های عصبی شنوایی (مسوول صدا) هستند.

به پزشک مراجعه کنید اگر...

سندرمانفجار سر را مداوم تجربه می‌کنید و باعث آزار شما می‌شود؟این صداها امان‌تان را بریده است و نمی‌دانید چرا این صداها در گوش‌تان پیچیده است؟

افرادیکه اختلالات خواب دارند، بیشتر مستعد این بیماری هستند. با مراجعه به پزشکو با توضیحات کامل به درمان مناسب بپردازید، حتما مشکلات احتمالی را به‌طور کامل بررسی کنید. شاید با درمان بی‌خوابی‌تان از شر این صداهای مزاحم خلاص شوید. درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما بسیاری از روانشناسان علت اصلی آن را به خستگی نسبت می‌دهند. آرامش‌تان را حفظ کنید ،شاید با مراجعه به روانشناس و حل مشکلاتی که ریشه ای هستند هم ناراحتی هایروحی‌تان را کاهش دهید و راحت تر بخوابید و مشکلات‌تان حل شود. این بیماریعموما در زنان بیشتر از مردان شیوع دارد و معمولا در افراد بالای 50 سال اتفاق می‌افتد.

گلوی‌تان تیک تیک می‌کند؟

اینصدا می‌تواند به علت بیماری‌های عصبی مثل پارکینسون که بر کنترل عضلات شمااثر گذاشته است، ایجاد شده باشد. به‌طورکلی افرادی که پیر می‌شوند عضلات صوتی آنان نیز ضعیف‌تر می‌شود و انحنای بیشتری پیدا می‌کند. در برخی موارد صدای تیک به علت مشکل در غضروف تیروئید است که دکتر می‌تواند با جراحی مشکلرا حل کند.

به پزشک مراجعه کنید اگر...

هنگامبلعیدن غذا صدای تیک تیک می‌شنوید؟  این بیماری بسیار نادر است و به همین دلیل پزشکان گوش و حلق بینی تجربه درمانی زیادی در این زمینه ندارند. در این موارد می‌توانید به کلینیک‌های صدا مراجعه کنید. در تهران هم کلینیک صوت و حنجره دکتر صالحی بالاتر از میدان ونک در این زمینه فعالیت می‌کند.
[ چهارشنبه بیست و چهارم 4 1394 ] [ 7:21 ] [ paiesan ] [ نظرات (0) ]

اولین واکنش بازار به توافق بزرگ

اولین واکنش بازار به توافق بزرگ


دربازار امروز - سه شنبه - سکه تمام طرح جدید با ادامه روند کاهشی نسبت به روز گذشته ۸۶۶ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود و هر دلار آمریکا با کاهش ۳۶ تومانی در مقایسه با روز قبل ۳۱۹۱ تومان فروخته می‌شود.


هر گرم طلای 18 عیار در بازار امروز 88 هزار و 517 تومان فروخته می‌شود، همچنین نیم سکه 459 هزار تومان و ربع سکه 258 هزار تومان عرضه می‌شود.
 

نوع طلا

قیمت

تفاوت قیمت نسبت به روز گذشته

هر گرم طلای 18 عیار

88 هزار و 517 تومان

46 تومان کاهش

هر مثقال طلا

383 هزار و 800

200 تومان کاهش

اونس جهانی

1154 دلار و 10 سنت

1 دلار و 20 سنت

نوع سکه

   

سکه تمام طرح جدید

866 هزار و 500 تومان

2000 تومان کاهش

سکه تمام طرح قدیم

867 هزار تومان

1000 تومان کاهش

نیم سکه

459 هزار تومان

4000 تومان کاهش

ربع سکه

258 هزار تومان

2000 تومان کاهش

یک گرمی

167هزار تومان

1000 تومان کاهش

نوع ارز

   

دلار آمریکا

3190 تومان

37 تومان کاهش

یورو

3550 تومان

50 تومان کاه

[ چهارشنبه بیست و چهارم 4 1394 ] [ 7:20 ] [ paiesan ] [ نظرات (0) ]

زمان دقیق پرداخت یارانه تیرماه اعلام شد

    
از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها:

زمان دقیق پرداخت یارانه تیرماه اعلام شد

مدیرعامل سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها، زمان دقیق واریز پنجاه و سومین مرحله یارانه نقدی مربوط به تیر ماه سالجاری را اعلام کرد.

به گزارش گروه اقتصادی «خبرگزاری دانشجو»؛مدیرعامل سازمان هدفمند سازی یارانه ها ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن عیدسعید فطر اعلام کرد؛ پنجاه و سومین مرحله یارانه نقدی مربوط به تیر ماه سالجاری ساعت 24:00 روز پنج شنبه مورخ ۱۳۹۴/۴/۲۵ به حساب سرپرستان محترم خانوارها واریز و قابل برداشت خواهد بود .

[ چهارشنبه بیست و چهارم 4 1394 ] [ 7:20 ] [ paiesan ] [ نظرات (0) ]

چهار اثر منفی لغو تحریم‌ها بر اقتصاد ایران

اگر مشکلات ساختاری اقتصاد کشور برطرف نشوند، با برداشته شدن تحریم‌ها، آن مشکلات ساختاری فراموش می‌شوند و اقتصاد ایران با همان وضعیت ناکارآمدی که در همه‌ی این سال‌ها داشته است، ادامه خواهد داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه داناآیا تحریم‌های خارجی بر اقتصاد ایران فقط زیان و خسارت تحمیل کرد؟ این سؤالی است که این روزها بعد از گذشت 5 سال از اعمال فشارهای اقتصادی خارجی برخی از کارشناسان به‌گونه‌ای دیگر به آن پاسخ می‌دهند. واقعیت این است که طبق شواهد آماری و میدانی در واقع تحریم‌ها برای ایران اثر مثبتی هم داشته است که این اثر مثبت اتفاقاً قابل‌توجه بوده است. برای مثال فرض کنید وقتی شلنگ گاز را به لوله‌ی گاز متصل می‌کنید، برای تست نشتی آن از کف استفاده می‌کنید. اگر در این کف حباب‌هایی ایجاد شود، معلوم است که نشتی دارد.

 امروز و در وضعیت موجود، تحریم‌ها برای اقتصادایران مثل آن کف برای لوله‌ی گاز عمل کرده است؛ یعنی اکنون که تحریم هستیم، متوجه شده‌ایم که اقتصاد کشور سوراخ‌ها و نشتی‌هایی دارد که بعضاً جدی نیز هستند. دلیل اینکه قبل از تحریم‌ها متوجه نشتی‌ها یا ضعف اقتصاد کشور نشده بودیم این است که با دلارهای هنگفتی که از محل فروش نفت به‌ دست می‌آمد و بودجه‌ی سنگین دولت، این سوراخ‌ها پوشانده می‌شدند و مشخص نبودند.


 در شرایط تحریم‌های اقتصادی متوجه شدیم که اقتصاد کشور از نظر ساختاری مشکل جدی دارد. در واقع این تحریم‌ها چنین مسائل و مشکلاتی را به ما نشان داد. حالا عده‌ای می‌گویند که برای حل مسائلاقتصادی باید تحریم‌ها را برطرف کنیم. به نظر می‌رسد، قبل از بستن نشتی‌هاو سوراخ‌های اقتصاد به‌دنبال برداشتن تحریم‌ها بودن دقیقاً مثل این است کهقبل از برطرف کردن نشتی گاز به‌دنبال پاک کردن کف از روی شلنگ باشیم. درحال‌حاضر، این کف به ما نشان می‌دهد که نشتی وجود دارد. لذا به‌طورقطع اولویت اول در اقتصاد ایران برداشتن تحریم‌ها نیست، بلکه اولویت اول اصلاح ساختار اقتصاد و در واقع بستن سوراخ‌ها و نشتی‌های آن است.


 بشکه آبی را فرض کنید که شلنگی داخل آن است. این بشکه همیشه پر به نظر می‌رسد. وقتی آب این شلنگ قطع می‌شود، سطح آب اینبشکه نیز مرتباً کاهش پیدا می‌کند. بعد از بررسی مشخص می‌شود که این بشکه سوراخ است. ممکن است بگویید چرا قبلاً سوراخ نبوده است؟ اما باید بدانید کهقبلاً نیز سوراخ بوده است، اما چون حجم آبی که در بشکه ریخته می‌شد بیشتر از حجم آبی بود که خارج می‌شد، متوجه سوراخ نمی‌شدیم. توجه داشته باشید، مسئله‌ی تحریم‌ها نیز به این ترتیب است.


 اگر مشکلات ساختاری اقتصاد کشور برطرف نشوند، با برداشته شدن تحریم‌ها آن مشکلات ساختاری فراموش می‌شوند و اقتصاد ایران با همان وضعیت ناکارآمدی که در همه‌ی این سال‌ها داشته است، ادامه خواهد داد. بنده به چند اتفاقی که بعد از برداشتن تحریم‌ها ممکن است در وضعیت کنونی اقتصادی کشور بیفتد اشاره می‌کنم. در وضعیت کنونی اقتصاد در کشور که بعداً درباره‌ی چگونگی وضعیت آن بحث می‌شود، برداشتن تحریم‌ها چند اثر قطعیخواهد داشت. یکی افزایش صادرات نفت خام است که امروز به دلیل تحریم‌ها محدود شده و تقریباً به یک‌میلیون بشکه در روز رسیده است. بعضی از مسئولان صنعت نفت در تلاش هستند که این مقدار را به پنج میلیون بشکه در روز برسانند.


 درحالی‌که یکی از افتخارات اقتصاد ایران این است که فروش نفت خام را که در سال 56 حدود شش میلیون بشکه در روز بوده است به جایی رسانده است که با فروش یک‌میلیون بشکه نفت خام در روز نیز این اقتصاد اداره می‌شود. بااینکه افزایش صادرات نفت خام در کل به ضرر اقتصاد ایران بوده است اما متأسفانه بسیاری از مسئولان و مشخصاً وزیر محترم نفت بررساندن این عدد به پنج میلیون بشکه فروش نفت خام تأکید دارند و دلیل اینکهنمی‌توانند این کار را بکنند وجود تحریم‌ها می‌دانند. به نظر بنده، از اینجهت تحریم به‌عنوان عاملی مثبت عمل کرده است؛ زیرا فروش نفت خامِ بیشتر به‌هیچ‌وجه به نفع اقتصاد ایران نیست.


آیا افزایش صادرات نفت یک دستاورد مثبت است؟ بهنظر می‌رسد افزایش صادرات نفت خام در نتیجه‌ی برداشتن تحریم‌ها، اقدام و دستاورد مثبتی نیست. یکی از دلایلِ آن این است که نفت خامی که صادر می‌شود،سرمایه‌ی کشور و ملت است که به ثمن بحث فروخته می‌شود.


به نظر می‌رسد از هر بشکه نفت خامی که می‌فروشیم در غرب هزار و سیصد دلار ارزش‌افزوده ایجاد می‌شود. درحالی‌که نفت خام در شرایط فعلی پنجاه تا شصت دلار فروخته می‌شود. بنابراین در وضعیتفعلی فروش بیشتر نفت خام در واقع به معنی حراج کردن سرمایه‌های ملی است، بهتر است نفت خام را با تقویت تولید داخلی به محور توسعه‌ی صنعتی کشور تبدیل کنیم و آن هزار و سیصد دلار ارزش‌افزوده‌ای که غربی‌ها از هر بشکه نفت به دست می‌آورند خود کسب کنیم. این‌گونه علاوه ‌بر اینکه رفاه بیشتری ایجاد می‌شود، اشتغال فوق‌العاده‌ای نیز حاصل خواهد شد. در نهایت نیز قدرت اقتصادی کشور در سطح بین‌الملل افزایش می‌یابد.


 در واقع کشوری که نفت خام بیشتری می‌فروشد کشور پیشرفته‌ای دانسته نمی‌شود. درحال‌حاضر عربستان روزانه حدود ده میلیونبشکه نفت خام صادر می‌کند، اما هیچ‌کس در هیچ‌کجای دنیا عربستان را اقتصادی قدرتمند و پیشرفته نمی‌داند. درحالی‌که اگر نفت خام را به‌جای صادرکردن به فرآورده و محصولات صنعتی پیچیده‌ای که در پایین‌دست نفت خام و گازوجود دارند یا به محصولات دانش‌بنیان تبدیل کنیم، ارزش فوق‌العاده‌ای داردو همان‌طور که عرض شد می‌تواند مقدار تولید و اشتغال را بیشتر کند و قدرت اقتصاد کشور را در سطح بین‌الملل تا حد زیادی افزایش دهد.


 مورد دومی که در اثر برداشتن تحریم‌ها در وضعیت فعلی اتفاق می‌افتد، افزایش شدید واردات است. واقف هستید که به دلیل تحریم‌ها حدود صد تا صد و چهل میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران در حساب‌های خارجی بلوکه ‌شده است. سؤالی که مطرح می‌شود این است که بعد از برداشته شدن تحریم‌ها چه اتفاقی برای این مبالغ بلوکه‌شده خواهد افتاد؟ بخشی از آن که قبلاً به بانک مرکزی فروخته شده است. بانک مرکزی نیز لاجرم باید آن را در خزانه نگهداری کند و وارد بازار نکند. بخشی نیز متعلق به دولت است که طبیعتاً تبدیل به واردات خواهد شد، اما آیا به واردات سرمایه‌ای تبدیل خواهد شد؟ عرض می‌کنم که خیر؛ زیرا به واردات مصرفی تبدیل خواهد شد. دلیل این است که درحال‌حاضر گفته می‌شود حدود شصت تا هفتاد درصد ظرفیت صنعت در اقتصاد ایران تعطیل است؛ یعنی از سرمایه‌گذاری انجام‌شده بهره‌برداری نمی‌شود. این از خلأها، ضعف‌ها و مشکلات بنیادین اقتصاد کشور است که درحال‌حاضر با آن دست‌به‌گریبان هستیم. در حقیقت این مشکلات ناشی ازضعف مدیریت است؛ زیرا سرمایه‌گذاری انجام شده و کارخانه ساخته شده است، اما از آن بهره‌برداری نمی‌شود.


 قطعاً در این شرایط دلارهای نفتی به سرمایه‌گذاری جدیدی تبدیل نخواهد شد؛ زیرا درحال‌حاضر سرمایه‌گذاری‌هایی داریم که از آن‌ها استفاده نمی‌شود. بنابراین سرمایه‌گذاری جدید منطقی نخواهد بود. در نتیجه گرایش به واردات کالاهای لوکس و لوکس‌گرایی در اقتصادکشور افزایش خواهد داشت. واردات کالاهایی که مشابه ایرانی آن وجود دارد تولید ملی را دچار لطمه می‌کند. واردات کالاهای اساسی نیز خودکفایی در زمینه‌ی تولید کالاهای اساسی را به تعویق می‌اندازد. اکنون در شرایط تحریم ده تا چهارده میلیارد دلار در سال واردات محصولات کشاورزی داریم. بعضی از مسئولان کشاورزی کشور می‌گویند بحث رسیدن به خودکفایی در زمینه‌ی کشاورزی مزخرف است. تصور کنید که دولت با این دلارهایی که دارد می‌تواند واردات کشاورزی بیشتری داشته باشد. در نتیجه باید منتظر باشیم که واردات کشاورزی کشور از ده تا چهارده‌ میلیارد دلار به بیست ‌میلیارد دلار برسد. به‌تبع آنمزارع کشور از رونق می‌افتد و بهره‌وری کشاورزی در کشور پایین می‌آید. سطحزیر کشت کاهش پیدا می‌کند و بهره‌وری آبی کاهش خواهد داشت.


به این علت که دلیلی برای تولید مواد کشاورزی دیده نمی‌شود؛ زیرا هرآنچه لازم است وارد می‌شود. طبیعتاً این روند باعث کاهش قیمت محصولات کشاورزی خواهد شد و سود کشاورز را کم خواهد کرد. به‌تبع آن باید منتظر باشیم تا مقادیر زیادی از زمین‌های کشاورزی کشور تعطیل شوند ودیگر در آن‌ها کشتی انجام نشود. این اتفاقی است که درحال‌حاضر تا حدودی شاهد رخ دادن آن هستیم.


 در حال حاضر از سی‌وهفت تا سی‌وهشت میلیون هکتار زمین قابل‌کشت در حدود پانزده میلیون آن با روش‌های سنتی کشت می‌شود؛یعنی درحال‌حاضر حدود بیست‌ودو تا بیست‌وسه‌ میلیون زمین قابل‌کشت کشور تعطیل است. در شرایط کنونی اقتصادی با بیشتر شدن واردات محصولات کشاورزی کهدر نتیجه‌ی آزاد شدن دلارهای نفتی اتفاق افتاده است، باید منتظر ضعیف‌تر شدن بخش کشاورزی کشور و حتی شاید زمین خوردن آن باشیم.


سومین تأثیری که برداشتن تحریم‌ها در وضعیت فعلی اقتصاد ایران دارد، حضور بیشتر شرکت‌های غربی در صنعت نفت و گاز کشور خواهد بود. حدود صد و شش الی صد و هفت سال است که ایران نفت خام استخراج می‌کند.. تقریباً در همه‌ی ادوار شرکت‌های غربی در ایران حضور داشته‌اند و به‌اصطلاح برای ایران و با ایران کار می‌کرده‌اند. حضور این شرکت‌های غربی در دوران قبل از انقلاب بسیار جدی‌تر بوده است، اما در دوران بعد از انقلابنیز کم‌وبیش حضور اصلی در این صنعت متعلق به شرکت‌های غربی بوده است.


 حضور شرکت‌های غربی باعث عقب‌افتادگی بسیار جدی در صنعت نفت ایران شده است که حتی امروز نیز احساس می‌شود. بااینکه سال‌های مدیدی شرکت‌های غربی در اقتصاد ایران حضور داشته‌اند، هنوز کشوری که این همه سال نفت و گاز استخراج کرده است و دارنده‌ی مجموع بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان است، نمی‌تواند یک دکل حفاری بدون نقص تولید کند. به این دلیل که وقتی شرکت‌های غربی در ایران حضور پیدا می‌کنند، اجازه‌ی دست به سیاه‌وسفید زدن در صنعت نفت را به ایرانیان نمی‌دهند. این شرکت‌ها خوشانچاه می‌زنند. خودشان استخراج می‌کنند. خودشان سکوی نفتی می‌زنند. از تجهیزات و تکنولوژی و هرچه لازم است، همراه خود می‌آورند. درحالی‌که بحث انتقال تکنولوژی یا (Technology Transfer) در قراردادهای نفتی ایران با اینشرکت‌های غربی وجود داشته است. در واقع انتقال تکنولوژی جزء ثابت قراردادهاست، اما هرگز چنین چیزی اجرا نشده است.

[ چهارشنبه بیست و چهارم 4 1394 ] [ 7:19 ] [ paiesan ] [ نظرات (0) ]

بلیعده شدن دختر 14 ساله توسط دریا


بلیعده شدن دختر 14 ساله توسط دریا
چشم دوختن پدر به دریای خشمگین برای یافتن فرزند / آمار غرق‌شدگان بازار گرمی نیست

چشمدوختن پدر به دریا برای یافتن دردانه‌اش از دریای خشمگین قصه خانواده‌ای ساوه‎ای است که دختر 14 ساله‎اش به دریا رفته و هنوز خبری از وی نیست.

خبرگزاری فارس: چشم دوختن پدر به دریای خشمگین برای یافتن فرزند / آمار غرق‌شدگان بازار گرمی نیست

به گزارش خبرگزاری فارساز رامسر، دور دوم ورود گردشگران به مازندران در حال آغاز است، کم‌کم آمارهای تلخی از شهرستان‌های ساحلی به گوش می‌رسد، فرماندارانی که تا دیروزبا خرسندی اعلام می‌کردند که هیچ آماری از غرق‌شدگان وجود ندارد، دوباره نگران گرداب دریا و والدین نگرانی هستند که دریا عزیزترین‌شان را بلعیده و از آن بدتر که چند روز هم باید صبر کنند تا پیکر عزیزشان را دریای خشمگین پس دهد.

شامگاه گذشته خبر ناپدید شدن دختر نوجوان ساوه‌ای دلهمه را لرزاند، مهدیه علی‌نژاد که فقط 14 سال از بهار را دیده بود در دریای مواج دوشنبه رامسر که حال و هوای متغییر داشت، رفت و دیگر کسی او را ندید.

تمام اعضای خانواده ساوه‌ای که در پلاژ ساحل طلایی رامسر در حال تفریح بودند حدود ساعت 19:30 دختر 14 ساله‌شان را گم کرده و از همه برای امداد کمک خواستند.

چه خبری بدتر از این می‌تواند باشد که در حال شادی وسرور، از جای خالی یک عضو خانواده با خبر شوی و حال، ساعت‌هاست ماموران امدادی و کارکنان هلال‌احمر رامسر در سواحل این شهرستان و مناطق اطراف در جست‌وجوی مهدیه هستند اما همچنان خبری نیست.

حال هیچ کس خوب نیست و پدر چشم به دریای سیاه دوخته تا پاره تنش را بیابد، تمام خانواده زیر سرم و دارو این خبر ناگوار را تا اینجا تحمل کردند تا شاید بیدار شوند و این کابوس وحشتناک پایان یابد.

روی سخنم به تمام خانواده‌هایی است که آمار غرق‌شدگان در دریا را صرفا بازار گرمی می‌دانند و یا کمترین توجهی به نحوه وقوع اتفاق نمی‌کنند، باید بدانیم خانواده‌ها می‌توانند در کم‌شدن آمارهای ناگوار غرق‌شدگان موثر شوند.

دریای مواج و هوای نیمه‌بارانی رامسر، همه دلالت بر ناامن بون دریا داشته اما مسافرانی که از شهرهای غیرساحلی به استان ما می‌آیند، هر ساعت شبانه‌روز که باشد به دل دریا هجوم آورده و اتفاقی که نباید، می‌افتد و خبری که نباید بشنویم را می‌شنویم.

دریای رامسر آنقدر مواج است که غریق نجات‌های باتجربه هم با رعایت تمام اصول، تن به آب می‌زنند و ساعت‌های طولانی شب را به دنبال مسافر گمشده هستند.

به گزارش فارس، هنوز مهدیه علی‌نژاد پیدا نشده است وتمام مسئولان رامسری پیگیر این حادثه هستند تا بتوانند از بار غم این خانواده داغدار کم کنند.

[ چهارشنبه بیست و چهارم 4 1394 ] [ 7:17 ] [ paiesan ] [ نظرات (0) ]
X