دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 17286
تعداد نوشته ها : 55
تعداد نظرات : 49
Rss
طراح قالب
خواستگاري
شتري پشت همه درها

 
سليقه خانم هاي فاميل را مي پسنديد يا به شكاف بين نسل ها معتقديد؟
هر كدام كه باشيد بالاخره جايي در آداب و رسوم گير مي افتيد!
011157.jpg
بخواهيد و نخواهيد، شتري است كه در خانه تان مي خوابد. حتي اگر خانه نداشته باشيد!
به فرض هم كه چند سالي را به بهانه درس خواندن و سربازي و كار پيدا كردن و امثال آن بتوانيد سر خانم والده و همشيره و عمه و خاله محترمه و البته ريش سفيدهاي فاميل گول بماليد، اما آخر سر بايد كوتاه بياييد. يعني دست خودتان نيست. بالاخره بايد آستين هايتان را بالا بزنيد و برويد خواستگاري. اگر هم نزنيد، برايتان بالا مي زنند. پس بهتر است راه و رسمش را ياد بگيريد تا وقتي در مقابل عمل انجام شده قرار مي گيريد، زياد! سوتي ندهيد. (گفتم زياد سوتي ندهيد، چون در هر صورت سوتي مي دهيد!)
 
انواع بله گيري

 
خواستگاري سنتي:خانم هاي فاميل به خصوص مادر و خواهر آقا  داماد، دختري را مي بينند و براي گل پسرشان نشان مي كنند.
توصيه: اگر سليقه خانم هاي محترمه را مي پسنديد، كه فبهاالمراد، اما اگر نمي پسنديد و به شكاف بين نسل ها معتقديد! از همان اول آب پاكي را بريزيد روي دستشان. چون اگر اين كار را نكنيد حالا حالاها به نتيجه نمي رسيد. هم خودتان را خسته مي كنيد، هم خانم هاي محترمه را.

خواستگاري فاميلي: فرآيند ورانداز كردن در طول ساليان دراز كه دختر خانم از همه جا بي خبر در حال بزرگ شدن بوده توسط خانم ها صورت گرفته است. نوع ديگري از خواستگاري فاميلي هم وجود دارد كه البته نيمه منسوخ است. آن هم همان نشان كردن دختر و پسر از كودكي ـ و حتي شايد قبل از به دنيا آمدن ـ است.
توصيه: نشان كردن را كه كلا بي خيال شويد. اما در مورد حالت اول به توصيه هاي مربوط به خواستگاري سنتي توجه بفرماييد.

خواستگاري تلفني: دخترم قدت چقدره؟ پوستت سفيده يا سبزه اي؟ انگشتات خپله يا كشيده ست؟
در اين نوع، يك نفر كه به خيال خودش آدم خيري است و نه خانواده عروس را درست و حسابي مي شناسد و نه خانواده داماد را، شماره تلفن خانه عروس خانم را به مادر آقا داماد مي دهد. سركار خانم مادرشوهر هم گوشي را برمي دارد تا به مادر عروس زنگ بزند. اگر از بخت خوش يا شايد هم بد، خود دختر خانم گوشي را بردارد ممكن است با چنين سوالاتي مواجه شود. تازه حرف هاي جالب تري هم قابل پيش بيني است. مثل فسنجون رو شيرين درست مي كني يا ترش؟ آخه پسرم غذاي شيرين دوست نداره! ...
توصيه: جسارت است، اما اگر بخواهيد اين طوري ادامه بدهيد آرزوي ازدواج موفق را به گور خواهيد برد! از ما گفتن.

خواستگاري مدرن!: تفاوت عمده اين خواستگاري با انواع قبلي در اين است كه در اين مورد خود شاه  داماد همسرش را انتخاب مي كند.
بعد از توافق اوليه، خانواده ها وارد قضيه مي شوند كه معمولا هم نقش تزييناتي! دارند.
توصيه: انگار شما خيلي به شكاف بين نسل ها معتقديد. اشكال ندارد. خيلي هم خوب است. اما گرچه خودتان هم خوب مي دانيد كه نظرتان عمرا تغيير نخواهد كرد، ولي مشورت با بزرگ ترها را از دست ندهيد.

خواستگاري اينترنتي: اين يك جور بلاي تكنولوژي است! علاوه بر سايت هاي متعدد اينترنتي اعم از خارجي و داخلي كه شما را براي همسريابي كمك مي كنند، چت روم ها هم مدت ها است كه به محلي براي اين امر خجسته! تبديل شده اند. موارد زيادي وجود دارد كه با همان چت كردن و يا نهايتا تلفني يا voice chatيك دل نه صد دل [...] و مابقي ماجرا. در مورد نحوه كسب اجازه در اين نوع خواستگاري هم اطلاعات دقيقي در دست نيست. يك نمونه واقعي خواستگاري اينترنتي، در حدود سه سال پيش به ازدواج يك دختر 20 ساله ايراني با يك مرد 50 ساله پاكستاني الاصل مقيم سوييس انجاميد كه به علت مشكلات قانوني مجبور شدند عقد خود را در قبرس به ثبت برسانند!
توصيه: بعضي ها كتاب را هم مي ترسند از اينترنت بخرند، آن وقت شما.... لااقل وقتي با طرف قرار ملاقات مي گذاريد حواس تان باشد كه يك وقت دخترخاله اي، دخترعمه اي چيزي از آب در نيايد كه سوتي بشود!

خواستگاري غيابي: عروس خوش بخت اجازه دارد عكس آقا داماد را ببيند و توصيفاتش را هم از مادر جان و خاله جانش بشنود چون ايشان در خارجه تشريف دارند.
توصيه: به اين توجه داشته باشيد كه توصيفات ديگران ممكن است از نوع سوسكه به بچه اش مي گه قربون دست وپاي بلوريت بروم باشد.

خواستگاري معكوس!:اين داماد است كه انتخاب مي شود، گاهي توسط عروس خانم و گاهي هم توسط پدر عروس خانم. در حالت اول اگر قضيه جدي شود، نهايتا باز داماد خواستگار رسمي خواهد بود. به احتمال زياد هم كسي از قضيه بو نخواهد برد و باز هم مادر داماد به خيال اين كه اين پسر او است كه هوايي شده از مادر عروس اجازه مي گيرد. تازه ممكن است مادر عروس افه هم بگذارد!
توصيه: از آن جايي كه پدرها دخترشان را خيلي دوست دارند، معمولا در شرايطي دست به اين نوع از خواستگاري مي زنند كه آقاي داماد خيلي چشم شان را گرفته باشد.قضيه را جدي بگيريد. مطمئن باشيد كه حداقل ارزش فكر كردن را دارد.
  Photo - Copyright of Carlson Craft - Engagement Cards
خواستگاري با حروف

 
تولستوي قطعه گچي برمي دارد و مي گويد: سوني آندره يونا مي تواني آن چه را اين جا مي نويسم كشف كني؟ فقط اولين حرف كلمه را مي نويسم. سونيا با لحني محكم جواب مي دهد: مي توانم. و تولستوي با گچ روي روكش پارچه اي ميز مي نويسد. سونيا بعدها مي گويد: دست بزرگ و سرخ رنگ او را تعقيب مي كردم، احساس مي كردم كه همه قواي روحي ام. روي قطعه گچ و دستي كه آن را هدايت مي كند متمركز شده است: ج. و. ت. ث. ب. خ. و. س. م. ك. ب. و. پ. خ. ا. ك. و. ع. خ. ر. د. ك سونيا با خود فكر مي كند هيچ رازي در برابر عشقش تاب مقاومت ندارد. با همين اعتماد، رمز حروف را كشف مي كند: جواني و تشنگي تو براي خوش بختي، مرا وادار مي كنند كه به نحوي وحشتناك پيري خود را احساس كنم. تولستوي كه از آن همه سرعت انتقال در تعجب است مي گويد: و حالا چند حرف ديگر. آن گاه مي نويسد: د. خ. ش. ع. ن. د. م. و. ل. ه. ت. و. ت. ب. م. ك. ت. ا. خ. د نوشته ها پيش مي روند. سونيا هوشيارتر از آن است كه از اين حروف نوعي اشتراك روحي قوي تر از هر سوگندي را بين خود و شريك بازي اش درك نكند.
[ تولستوي هانري ترويا، غلام رضا سميعي، البرز، تهران 1374]
 
چي بايد ببريد؟

 
براي اولين جلسه معارفه دو خانواده، معمولا خانواده داماد يك جعبه شيريني همراه مي برند.
در جلسه خواستگاري علاوه بر شيريني بايد سبد گل يا دسته گل هم ببريد.
براي جلسه بله برون، بايد پول بيشتري براي شيريني خرج كنيد، چون مهمان ها بيشتر خواهند بود. بعضي ها هم براي بله برون به جاي شيريني كيك مي برند. سبد گل بله برون هم پر و پيمان تر خواهد بود.
در جلسه بله برون خانواده داماد به عروس هديه هم مي دهند. اين هديه در حالت ساده شامل يك قطعه طلا و يك قواره پارچه چادري و يك قواره پارچه پيراهني است.
 

چقدر بايد پياده شويد؟
حالا كه فهميديد چي بايد بخريد، خودتان با اين قيمت ها حساب كنيد:
قيمت يك كيلو شيريني تر در حدود 2000 تومان است كه يك جعبه دو كيلويي در حدود 4000 تومان خواهد شد. قيمت كيك كمي بيشتر از شيريني تر است و البته وزن كيكي هم كه مي بريد خيلي بيشتر از دو كيلو خواهد بود.
براي يك دسته گل ساده بايد از 6000 تومان به بالا كنار بگذاريد و البته سبد گل گران تر است. حداقل 10000 تومان را براي يك سبد گل آبرومند! در نظر بگيريد.
قيمت طلا بستگي به زمان دارد. ولي براي يك دستبند معمولي در حدود 80000 تومان و براي يك انگشتر سبك در حدود 40000 تومان بايد بپردازيد.
پارچه چادري را به قيمت متري 2500 تا 3500 تومان مي توانيد تهيه كنيد و براي پارچه پيراهني هم بايد حداقل متري 7000 تومان هزينه كنيد. اين را هم بد نيست بدانيد كه يك قواره چادري در حدود 5 متر و يك قواره پيراهني در حدود 3 متر است كه بسته به عرض پارچه و قد استفاده كننده نوسان كمي خواهد داشت.
خوب، تا حالا هيچ خرجي براي خودتان نكرده ايد. اگر دستي به سر و كله تان بكشيد برايتان حدود 3000 تومان آب مي خورد.
كت و شلوار هم مجبور نيستيد بپوشيد. اما اگر خواستيد اين كار را بكنيد مي توانيد با 1500 تا 2000 تومان سر و ته خشكشويي اش را هم بياوريد. البته اگر قصد خريد داريد قضيه فرق مي كند. از 25000 تا 500000 تومان مي شود كت و شلوار خريد كه 25000 توماني اش را نپوشيد بهتر است. قيمت كت و شلوار مرغوب و معمولي بين 50000 تا 70000 تومان است.
براي كفش هم مي توانيد 200 تومان بدهيد كفش تان را واكس بزنند يا اينكه از 20000تومان به بالا براي خريد آن هزينه كنيد.
البته به همه اين ها هزينه هاي رفت و آمد اين چند روز را هم اضافه كنيد.
از آن جايي كه قصد ما تشويق شما به خواستگاري رفتن است، هزينه ها را با هم جمع نكرديم!
 
سفارش هايي براي روز خواستگاري
كفش ها را جفت كنيد!

 
بهتر است كه شما آخرين نفر وارد خانه عروس بشويد. ضمنا يادتان نرود كه كفش هايتان را جفت كنيد. ديگر داريد بزرگ مي شويد!
زياد در و ديوار را نگاه نكنيد. عين بچه خوب سرتان را بيندازيد پايين. بعدا براي تماشاي در و ديوار اين خانه وقت زياد داريد.

اعتماد به نفس تان را به خصوص در جلسه بله برون حفظ كنيد. اگر مرحله گفت وگو را درست و موفق گذرانده باشيد، كار را تمام كرده ايد. پس نگران هر حرفي كه ممكن است در بله برون بشنويد نباشيد و با آرامش و اطمينان با آن برخورد كنيد.
با عرض شرمندگي، در جلسه خواستگاري انگشت مبارك را به هيچ وجه داخل بيني تان نكنيد.

اجازه بدهيد بزرگ ترها با خيال راحت حرف هايشان را بزنند. بيشتر وقت جلسه به حرف هايي در مورد سياست و فوتبال و آشپزي و خاطرات سال هاي دور خواهد گذشت! اما وقتي در مورد اصل موضوع صحبت مي كنند به دقت حرف هايشان را گوش كنيد. اگر هم احساس كرديد كه جايي به ضرر شما صحبت مي كنند، آرامش خودتان را حفظ كنيد.
011037.jpg
اگر منتظريد كه عروس خانم به شما چاي تعارف كند و شما با دست لرزان آن را برداريد، معلوم است كه خيلي سريال ايراني تماشا مي كنيد؛ چون لااقل در نيمي از خواستگاري ها اين اتفاق نمي افتد و چاي را كس ديگري تعارف خواهد كرد.
011025.jpg
سبد يا دسته گل احتمالا دست شماست. همه هم مي دانند كه شما اين دسته گل را براي عروس آورده ايد، پس هول نشويد و براي نشان دادن اين مساله آن را به عروس خانم تقديم نكنيد! كمي براي اين كار زود است. ترجيحا دسته گل را به پدر يا برادر عروس بدهيد.
011016.jpg
چون معمولا وقت نوشيدن چاي در اول جلسه است و هنوز يخ دو خانواده آب نشده، سكوت شديدي برقرار است. پس مواظب سر و صداي چاي خوردن تان باشيد!
011073.jpg
ببخشيد، كتي خانم شماييد يا اون خانم محترمي كه اون پشت نشستن؟!
اگر خانواده عروس بيشتر از يك دختر دارند حتما دختر مورد نظرتان را مشخص كنيد. در غير اين صورت عواقب بعدي به عهده شخص شماست.
011058.jpg
خدمت مادرزن عزيزم!
موقع لباس پوشيدن عجله نكنيد. اگر دير برسيد بهتر است از اين كه اوضاعتان ناجور باشد.
011043.jpg
در مورد ميوه خوردن هم توصيه ها مشابه چاي خوردن است. ترجيحا خيار نخوريد! چون معمولا درست در لحظه اي كه شما خيار را گاز مي زنيد همه ساكت مي شوند!
011049.jpg
مامان! فكر نمي كني اينجوري يه كمي ضايست؟
نه عزيزم من دو سال تو رو همين جوري بزرگت كردم
ترجيحا كاري كنيد كه در اين چند ساعت دست شويي نرويد! اگر مضطرب باشيد شايد نتوانيد جلوي خودتان را بگيريد. پس سعي كنيد مضطرب هم نشويد.
 
سفارش هايي براي جلسه گفت وگو
شما، هم بز هستيد هم علف

 
در هيچ كتابي نوشته نشده كه جلسه گفت وگو بايد ظرف يكي دو ساعت و آن هم در حالي كه بزرگ ترها در اتاق كناري نشسته اند و گوش هايشان را تيز كرده اند انجام شود! اين را بگذاريد براي همان طنزهاي شبانه. اگر شما و عروس خانم متفقا تصميم بگيريد كه اين گفت وگو چند جلسه ادامه پيدا كند و خيال خانواده هايتان را هم از سالم بودن اين ارتباط راحت كنيد، مطمئن باشيد كه با شما موافقت مي كنند. ضمنا اشتباه نكنيد، اين توصيه مخصوص خواستگاري مدرن نيست. در آن نوع خواستگاري كه خود به خود همين طور مي شود.
شما را به خدا لااقل يك بار در زندگي تان راستگو باشيد. خالي بندي آخر و عاقبت خوشي ندارد، مخصوصا در خواستگاري.
اين قدر قربان صدقه همديگر نرويد! كمي هم از عقل تان استفاده كنيد. به اين فكر كنيد كه زماني ـ معمولا ـ بيشتر از آنچه تا به حال زندگي كرده ايد، بايد در كنار همسرتان زندگي كنيد، پس به تمام مشكلاتي كه ممكن است اتفاق بيفتد فكر كنيد و درباره آن ها صحبت كنيد.
مهم تر از آن كه به نقاط ظاهرا مشترك دل تان را خوش كنيد و فكر كنيد كه ليلي و مجنون هستيد، اين است كه نقاط غيرمشترك را پيدا كنيد و همين الان در موردشان تصميم بگيريد. هر چقدر در جلسه گفت وگو تو سر و كله هم بزنيد و به هم فحش بدهيد! بهتر است از اين كه بعدا اين كارها را بكنيد.
درباره درشت ترين و ريزترين موضوعاتي كه به ذهن تان مي رسد طرح موضوع و راجع به آن ها بحث كنيد. از رنگ ماشين تا بوي جوراب تان!
حتما اين مثل را شنيده ايد كه علف بايد به دهن بزي شيرين بياد ، فراموش نكنيد كه شما به همان اندازه اي كه علف هستيد، بزي هم هستيد! قرار نيست فقط شما تاييد بشويد، طرف مقابل هم بايد توسط شما تاييد شود. پس چشم و گوش تان را باز كنيد.
يك توصيه كاملا جدي: توكل به خدا را اصلا فراموش نكنيد.

http://teblog.tebyan.net/ستاره%20سربي/archive/1385/04/06/1188.aspx   وبلاگ ستاره سربی -نویسنده بچه شرجی

برگرفته از وبلاگ حاج علیرضا


دسته ها :
سه شنبه ششم 4 1385
X