دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 55
تعداد نظرات : 49
Rss
طراح قالب

 شگفتيهاي آب

* به چه ميزان آب نياز داريد و آب چگونه به کاهش وزن شما کمک مي کند ؟

آب يکي از اساسي ترين عناصر حيات است . اما تشخيص ميزان آبي که بايد بنوشيم به اين سادگيها نيست .

اکثريت مردم فکر مي کنند که علاوه بر مصرف ساير نوشيدني ها ، در روز به هشت ليوان آب نياز دارند . اما آخرين توصيه ها مبني بر اين است که ما نبايد نگران مصرف مقدار بخصوصي از آب باشيم . بلکه براي برطرف کردن تشنگي مي توان از ساير نوشيدني ها استفاده کرد.

البته آب تميز ، تازه و بدون کالري بهترين انتخاب مي باشد .

معيارهاي جديد مطالعات :

مطالعه اي درباره توصيه قديمي مبني بر مصرف روزانه ۸ ليوان آب در سال ۲۰۰۲ انجام شده است . در اين مطالعه مشخص شد که مدارک کافي براي اثبات نياز بالغين سالمي که در آب و هواي معتدل زندگي مي کنند و فعاليت فيزيکي شديد ندارند وجود ندارد که نيازمند مقادير زيادي از آب هستند .

براي افراد سالم فقط توصيه مي شود زماني که تشنه هستند آب بنوشند . همچنين گفته مي شود که مصرف نوشيدني هاي حاوي کافئين نيز مي توانند نياز ما به مايعات را برطرف کنند .

در سال ۲۰۰۴ در مطالعات ديگر اين مطلب تأييد شد . در مطالعات جديد مصرف روزانه ۸ ليوان آب رد شده و ذکر شده است که مي توان از حس تشنگي بعنوان راهنماي ميزان مصرف آب در روز استفاده نمود .

استثنائات اين قانون عبارتند از : تمام مبتلايان به بيماريهائي که نياز به کنترل مايعات دارند ، ورزشکاران و افرادي که فعاليت هاي فيزيکي طولاني مدت دارند و کسانيکه شرايط زندگي آنها خاص است .

* چه ميزان آب کافي است ؟

معيارهاي جديد ميزان مصرف آب را مشخص نمي کنند . بلکه توصيه به مصرف روزانه حداقل ۱۱ فنجان مايعات براي زنان و حداقل ۱۵ فنجان مايعات را براي مردان مي کنند . به ياد داشته باشيد که اين ميزان در برگيرنده مايعات موجود در غذاها و نوشابه ها نيز مي باشد .

تقريباً ۸۰ درصد مايعات ورودي به بدن ما را آب و ساير نوشيدني ها تشکيل داده و منبع ۲۰ درصد باقي مانده نيز از غذاها مي باشد . با قبول دقت اين درصدها در اکثريت افراد ، ميزان توصيه شده مايعات از جمله آب تقريباً ۹ فنجان براي زنان و ۵/۱۲  فنجان براي مردان در روز مي باشد .

در نگاه اول ممکن است دريافت ۲۰درصد از مايعات از طريق غذاها زياد بنظر برسد ،‌ در حاليکه بسياري از غذاهاي معمولي عمدتاً از آب تشکيل شده اند . در جدول زير به نمونه هايي از اين غذاها اشاره مي شود .

غذا

درصد

کاهو

۹۵٪

هندوانه

۹۲٪

کلم بروکلي

۹۱٪

گريپ فروت

۹۱٪

شير (يک فنجان )

۸۹٪

آب پرتقال

۸۸٪

هويج

۸۷٪

ماست

۸۵٪

سيب

۸۴٪

* چه زماني به آب بيشتري نياز داريم ؟

فعاليت فيزيکي ، گرما و رطوبت مي توانند باعث افزايش نياز به مايعات شوند . در اين حالات شيشه آب را دم دست خود نگه داشته و براي جلوگيري از کم آبي ، مرتب آب بنوشيد . اگر قرار است براي مدت طولاني فعاليت فيزيکي داشته باشيد از نوشيدني هاي ورزشي استفاده کنيد که علاوه بر آب مقداري شکر و الکتروليت داشته باشند .

بيماريهاي همراه با افزايش درجه حرارت بدن ، تعريق زياد ، استفراغ ، ادرار زياد يا اسهال مي توانند باعث افزايش نياز به مايعات شوند در صورتي که مبتلا به يکي از حالات فوق هستيد مطمئن باشيد که ميزان کافي مايعات نوشيد هايد و در صورتي که دفع مايعات شما به ميزان زياد و يا طولاني مدت باشد به پزشک مراجعه کنيد .

* مصرف چه ميزان آب زيان آور است ؟

مسموميت با آب بسيار نادر بوده اگر چه مي تواند بسيار شديد و باعث مرگ شود . در صورتي که شما از تشنگي خود تبعيت کنيد کار اشتباهي انجام نخواهيد داد . گفته مي شود مثانه مثل يک بادکنک است زماني که بصورت مرتب به دستشويي نمي رويد مثاثه بيش از حد متسع شده و مي توانند باعث اختلالاتي در تخليه کامل شود .

پزشکان توصيه مي کنند که اکثريت افراد سالم بايد روزانه ۷ الي ۱۲ بار به دستشويي بروند .

* آب و کنترل وزن

سالهاست که براي کاهش وزن توصيه به نوشيدن آب مي شود . عليرغم اين واقعيت که آب تشنگي را برطرف ميکند نه گرسنگي . قابل ذکر است که گرسنگي و تشنگي توسط مکانيزمهاي کاملاً متفاوتي تنظيم مي شوند .

پزشکان معتقدند که آب نمي تواند باعث کاهش وزن شود . تنها راهي که آب بتواند باعث کاهش وزن شود اين است که آب جايگزين ساير نوشابه هاي با کالري بالا و يا غذا شود .

اگر چه خوردن غذاهاي داراي ميزان بالائي از آب مي تواند با افزايش احساس پر شدن معده به افرادي که داراي رژيم لاغري هستند کمک کند .

زماني که آب به سبزيجات و يا غذاها اضافه مي شود احساس اشباع و پري معده افزايش يافته و افراد غذاي کمتري مصرف ميکنند.

منافع کاهش وزن توسط آب از حقاق ذيل ريشه مي گيرد :

  1. غذاهائي که داراي آب هستند به نظر حجيم تر مي رسند .

  2. حجم بالاتر اين گونه غذاها باعث تحريک دهاني بيشتري ميشود .

  3. از همه مهمتر زماني که آب به غذا اضافه مي شود جذب غذا کندتر شده و بيشتر در معده باقي مي ماند .

در يک مطالعه ديده شده در رژيم هاي لاغري استفاده از رژيم هاي با حجم بالاتر باعث کاهش وزن بيشتري به نسبت رژيم هاي با حجم کم غذا مي شود .

در صورتي که مايل به کاهش وزن هستيد بهتر است از رژيم غذائي داراي خوراکي هاي حجيم مانند ميوه ، سبزيجات ، سوپ و آش همراه با ميزان کافي مايعات براي رفع تشنگي استفاده کنيد .

حرف آخر ...

متخصصين معتقدند نوشيدن آب چه گازدار و چه ساده همراه با مقداري ليمو يک راه بسيار خوب و بدون کالري براي رفع تشنگي شماست .

در صورتيکه با نوشيدن آب مشکل داريد تا زماني که به شکل ذيل عمل کنيد مشکلي نخواهيد داشت .

به ميزان کافي از غذاهاي حجيم مانند ميوه و سبزيجات استفاده کنيد .

تشنگي خود را با مجموعه اي از نوشيدني هاي با کالري کم مانند آب ميوه صددرصد طبيعي ، شير يا خامه کم چرب ،‌چاي و البته آب برطرف کنيد .

به علائم کم آبي مانند خشکي دهان و افزايش غلظت ادرار که نشاندهنده نياز به مايعات بيشتري است توجه کنيد

http://www.irib.ir/health/html/Wonders-of-Water-850324.htmمنبع  .


دسته ها :
يکشنبه بیست و هشتم 3 1385
X