دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 20307
تعداد نوشته ها : 55
تعداد نظرات : 49
Rss
طراح قالب
خواستگاري
شتري پشت همه درها

 
سليقه خانم هاي فاميل را مي پسنديد يا به شكاف بين نسل ها معتقديد؟
هر كدام كه باشيد بالاخره جايي در آداب و رسوم گير مي افتيد!
011157.jpg
بخواهيد و نخواهيد، شتري است كه در خانه تان مي خوابد. حتي اگر خانه نداشته باشيد!
به فرض هم كه چند سالي را به بهانه درس خواندن و سربازي و كار پيدا كردن و امثال آن بتوانيد سر خانم والده و همشيره و عمه و خاله محترمه و البته ريش سفيدهاي فاميل گول بماليد، اما آخر سر بايد كوتاه بياييد. يعني دست خودتان نيست. بالاخره بايد آستين هايتان را بالا بزنيد و برويد خواستگاري. اگر هم نزنيد، برايتان بالا مي زنند. پس بهتر است راه و رسمش را ياد بگيريد تا وقتي در مقابل عمل انجام شده قرار مي گيريد، زياد! سوتي ندهيد. (گفتم زياد سوتي ندهيد، چون در هر صورت سوتي مي دهيد!)
 
انواع بله گيري

 
خواستگاري سنتي:خانم هاي فاميل به خصوص مادر و خواهر آقا  داماد، دختري را مي بينند و براي گل پسرشان نشان مي كنند.
توصيه: اگر سليقه خانم هاي محترمه را مي پسنديد، كه فبهاالمراد، اما اگر نمي پسنديد و به شكاف بين نسل ها معتقديد! از همان اول آب پاكي را بريزيد روي دستشان. چون اگر اين كار را نكنيد حالا حالاها به نتيجه نمي رسيد. هم خودتان را خسته مي كنيد، هم خانم هاي محترمه را.

خواستگاري فاميلي: فرآيند ورانداز كردن در طول ساليان دراز كه دختر خانم از همه جا بي خبر در حال بزرگ شدن بوده توسط خانم ها صورت گرفته است. نوع ديگري از خواستگاري فاميلي هم وجود دارد كه البته نيمه منسوخ است. آن هم همان نشان كردن دختر و پسر از كودكي ـ و حتي شايد قبل از به دنيا آمدن ـ است.
توصيه: نشان كردن را كه كلا بي خيال شويد. اما در مورد حالت اول به توصيه هاي مربوط به خواستگاري سنتي توجه بفرماييد.

خواستگاري تلفني: دخترم قدت چقدره؟ پوستت سفيده يا سبزه اي؟ انگشتات خپله يا كشيده ست؟
در اين نوع، يك نفر كه به خيال خودش آدم خيري است و نه خانواده عروس را درست و حسابي مي شناسد و نه خانواده داماد را، شماره تلفن خانه عروس خانم را به مادر آقا داماد مي دهد. سركار خانم مادرشوهر هم گوشي را برمي دارد تا به مادر عروس زنگ بزند. اگر از بخت خوش يا شايد هم بد، خود دختر خانم گوشي را بردارد ممكن است با چنين سوالاتي مواجه شود. تازه حرف هاي جالب تري هم قابل پيش بيني است. مثل فسنجون رو شيرين درست مي كني يا ترش؟ آخه پسرم غذاي شيرين دوست نداره! ...
توصيه: جسارت است، اما اگر بخواهيد اين طوري ادامه بدهيد آرزوي ازدواج موفق را به گور خواهيد برد! از ما گفتن.

خواستگاري مدرن!: تفاوت عمده اين خواستگاري با انواع قبلي در اين است كه در اين مورد خود شاه  داماد همسرش را انتخاب مي كند.
بعد از توافق اوليه، خانواده ها وارد قضيه مي شوند كه معمولا هم نقش تزييناتي! دارند.
توصيه: انگار شما خيلي به شكاف بين نسل ها معتقديد. اشكال ندارد. خيلي هم خوب است. اما گرچه خودتان هم خوب مي دانيد كه نظرتان عمرا تغيير نخواهد كرد، ولي مشورت با بزرگ ترها را از دست ندهيد.

خواستگاري اينترنتي: اين يك جور بلاي تكنولوژي است! علاوه بر سايت هاي متعدد اينترنتي اعم از خارجي و داخلي كه شما را براي همسريابي كمك مي كنند، چت روم ها هم مدت ها است كه به محلي براي اين امر خجسته! تبديل شده اند. موارد زيادي وجود دارد كه با همان چت كردن و يا نهايتا تلفني يا voice chatيك دل نه صد دل [...] و مابقي ماجرا. در مورد نحوه كسب اجازه در اين نوع خواستگاري هم اطلاعات دقيقي در دست نيست. يك نمونه واقعي خواستگاري اينترنتي، در حدود سه سال پيش به ازدواج يك دختر 20 ساله ايراني با يك مرد 50 ساله پاكستاني الاصل مقيم سوييس انجاميد كه به علت مشكلات قانوني مجبور شدند عقد خود را در قبرس به ثبت برسانند!
توصيه: بعضي ها كتاب را هم مي ترسند از اينترنت بخرند، آن وقت شما.... لااقل وقتي با طرف قرار ملاقات مي گذاريد حواس تان باشد كه يك وقت دخترخاله اي، دخترعمه اي چيزي از آب در نيايد كه سوتي بشود!

خواستگاري غيابي: عروس خوش بخت اجازه دارد عكس آقا داماد را ببيند و توصيفاتش را هم از مادر جان و خاله جانش بشنود چون ايشان در خارجه تشريف دارند.
توصيه: به اين توجه داشته باشيد كه توصيفات ديگران ممكن است از نوع سوسكه به بچه اش مي گه قربون دست وپاي بلوريت بروم باشد.

خواستگاري معكوس!:اين داماد است كه انتخاب مي شود، گاهي توسط عروس خانم و گاهي هم توسط پدر عروس خانم. در حالت اول اگر قضيه جدي شود، نهايتا باز داماد خواستگار رسمي خواهد بود. به احتمال زياد هم كسي از قضيه بو نخواهد برد و باز هم مادر داماد به خيال اين كه اين پسر او است كه هوايي شده از مادر عروس اجازه مي گيرد. تازه ممكن است مادر عروس افه هم بگذارد!
توصيه: از آن جايي كه پدرها دخترشان را خيلي دوست دارند، معمولا در شرايطي دست به اين نوع از خواستگاري مي زنند كه آقاي داماد خيلي چشم شان را گرفته باشد.قضيه را جدي بگيريد. مطمئن باشيد كه حداقل ارزش فكر كردن را دارد.
  Photo - Copyright of Carlson Craft - Engagement Cards
خواستگاري با حروف

 
تولستوي قطعه گچي برمي دارد و مي گويد: سوني آندره يونا مي تواني آن چه را اين جا مي نويسم كشف كني؟ فقط اولين حرف كلمه را مي نويسم. سونيا با لحني محكم جواب مي دهد: مي توانم. و تولستوي با گچ روي روكش پارچه اي ميز مي نويسد. سونيا بعدها مي گويد: دست بزرگ و سرخ رنگ او را تعقيب مي كردم، احساس مي كردم كه همه قواي روحي ام. روي قطعه گچ و دستي كه آن را هدايت مي كند متمركز شده است: ج. و. ت. ث. ب. خ. و. س. م. ك. ب. و. پ. خ. ا. ك. و. ع. خ. ر. د. ك سونيا با خود فكر مي كند هيچ رازي در برابر عشقش تاب مقاومت ندارد. با همين اعتماد، رمز حروف را كشف مي كند: جواني و تشنگي تو براي خوش بختي، مرا وادار مي كنند كه به نحوي وحشتناك پيري خود را احساس كنم. تولستوي كه از آن همه سرعت انتقال در تعجب است مي گويد: و حالا چند حرف ديگر. آن گاه مي نويسد: د. خ. ش. ع. ن. د. م. و. ل. ه. ت. و. ت. ب. م. ك. ت. ا. خ. د نوشته ها پيش مي روند. سونيا هوشيارتر از آن است كه از اين حروف نوعي اشتراك روحي قوي تر از هر سوگندي را بين خود و شريك بازي اش درك نكند.
[ تولستوي هانري ترويا، غلام رضا سميعي، البرز، تهران 1374]
 
چي بايد ببريد؟

 
براي اولين جلسه معارفه دو خانواده، معمولا خانواده داماد يك جعبه شيريني همراه مي برند.
در جلسه خواستگاري علاوه بر شيريني بايد سبد گل يا دسته گل هم ببريد.
براي جلسه بله برون، بايد پول بيشتري براي شيريني خرج كنيد، چون مهمان ها بيشتر خواهند بود. بعضي ها هم براي بله برون به جاي شيريني كيك مي برند. سبد گل بله برون هم پر و پيمان تر خواهد بود.
در جلسه بله برون خانواده داماد به عروس هديه هم مي دهند. اين هديه در حالت ساده شامل يك قطعه طلا و يك قواره پارچه چادري و يك قواره پارچه پيراهني است.
 
 
 
 
 
چقدر باید پیاده شوید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 
......... ادامه دارد
منبع :حاج علیرضا

دسته ها :
يکشنبه چهارم 4 1385
X