صفحه ها
دسته
دوستان
دسترسی سریع
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 89159
تعداد نوشته ها : 220
تعداد نظرات : 25
Rss
طراح قالب
وحيد اسدي

حضرت اجل، تیمسار سپهبد بختیار رئیس محترم سازمان امنیت کشور! در حدود پنج ماه قبل مقرر فرمودید ماهیانه مبلغی به عنوان کمک به هیأت تحریریه روزنامه ستاره شرق پرداخت گردد.این روزنامه ،به مدیریت چاکر در اسرائیل منتشر می‌شود.

در طول سال های حکومت محمد رضا پهلوی ، روابط سیاسی ایران و رژیم صهیونیستی با قوت اما توام با پنهانکاری برقرار بود.«مئیر عزری» اولین سفیر «تل آویو» در دستگاه پهلوی به شمار می رود که اخیرا نیز خاطرات خود را منتشر نموده است.سندی که خواهید دید در حقیقت متن نوشته «مئیر عزری» خطاب به رییس وقت «ساواک» می باشد که تاریخ نگارش آن 14 بهمن ماه سال 1338 می باشد. به پیوست این دستنوشته، دو برگ سند دیگر ضمیمه شده است که مربوط به یک دهه بعد می باشد.مطابق این اسناد، نشریه مورد نظر، بر خلاف نوشته آقای «عزری» نه در اسراییل، بلکه در ایران چاپ می شده است:

حضرت اجل تیمسار سپهبد بختیار رئیس محترم سازمان امنیت کشور
تیمسار معظم
بطوری که خاطر آنجناب مستحضر است روزنامه ستاره شرق مدت چهار سال است که به مدیریت چاکر در اسرائیل برای استفاده هشتاد هزار نفر ایرانیان و فارسی زبانان آن کشور منتشر می‌شود. چندی پیش در اثر کسر بودجه تصمیم به تعطیل آن گرفته البته از این که این جریده تنها وسیله‌ای بود که اخبار و ترقیات ایران را تحت رهبری شاهنشاه جوانبخت به اطلاع سایرین می‌رسانید ناچار قبل از اقدام به تعطیل آن کوشش شد توجه عده‌ای جلب گردد. تا اینکه خوشبختانه توجه به این مسئله جلب و در حدود پنج ماه قبل مقرر فرمودید ماهیانه مبلغی به عنوان کمک به هیأت تحریریه پرداخت گردد تا بتواند به حیات فرهنگی و خدمات اجتماعی روزنامه ادامه دهد. و چون تاکنون وجهی پرداخت نگردیده مستدعی است دستور فرمایند اوامر مربوطه در این مورد به موقع اجرا گذاشته شود. ضمناً متذکر می‌شود که روزنامه کمافی‌السابق منتشر شده و در دسترس خوانندگان قرار می‌گیرد.
با تقدیم احترامات شایسته
«مئیر عزری»

*******

به: ریاست ساواک تهران شماره: 23352/325
از: اداره کل سوم تاریخ: 8/3/47
درباره: نشریه ستاره شرق (اخبار اسرائیل)
خواهشمند است دستور فرمائید در مورد اینکه نشریه مذکور در تهران طبع می‌گردد یا خیر. تحقیق و نتیجه را به این اداره کل اعلام نمایند.
از طرف مدیرکل اداره سوم ـ مقدم
گیرنده:
اداره کل هشتم جهت استحضار و تعیین محل چاپ نشریه مزبور

* * * *

مدیریت کل اداره سوم 325 شماره: 9670/820/823
تاریخ: 19/6/47
درباره نشریه ستاره شرق (اخبار اسرائیل)
بازگشت به شماره 23663/325 ـ 13/5/47
با تحقیقاتی که در مورد طبع نشریه مزبور به عمل آمد معلوم گردید که چاپ نشریه فوق در تهران صورت می‌گیرد و سرلوحه روزنامه مزبور در چاپخانه (هاشت) خیابان پهلوی ـ کوچه مقابل سینما امپایر چاپ و خود روزنامه‌ها هم به احتمال قوی در همین محل و یا در وابستگی نظامی اسرائیل با دستگاه پلی‌کپی چاپ می‌شود.
مدیرکل اداره هشتم ـ هاشمی
رهبر عملیات محمودزاده 17/6/47
رئیس بخش
رئیس اداره


دسته ها : 30سالگی انقلاب
چهارشنبه شانزدهم 11 1387
X