صفحه ها
دسته
دوستان
دسترسی سریع
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 137482
تعداد نوشته ها : 220
تعداد نظرات : 25
Rss
طراح قالب
وحيد اسدي
سرمربی جدید تیم ملی عربستان با انتخاب متزلزل ترین نیمکت مربیگری در جهان، متعهد شده که این تیم را از قاره کهن به جام جهانی 2010 برساند.
به نقل از سایت AFC، خوزه پسیرو در چهار بازی باقیمانده ماموریت صعود عربستان به جام جهانی 2010 را بر عهده گرفته است.
تغییر 14 مربی در 15 سال عمر تیم ملی می تواند هر کسی را با تعجب روبرو کند؛ اما شرط آن است که آن تیم عربستان سعودی نباشد.
تیم عربستان از سال 1994 تا به حال هرچند نتواسته به طور ثابت طرفداران خود را راضی نگه دارد؛ اما با تعویض متعدد مربیان سعی کرده نشان دهد که به علاقه مندی هواداران توجه دارد.
این پدیده دامنه وسیع تری دارد و کشورهای عربی بیشتری را شامل می شود. فارغ از اینکه نام مربی تا چه اندازه بزرگ است و چه سابقه ای پشت سر خود دارد.
کافی است تیم ملی نتیجه ناموفقی به دست آورد تا طرفداران بلاگ های فوتبالی را پر از اعتراض کنند و در خروجی را به مربی تیم نشان دهند. در این کشورها صندلی مربی خیلی زودتر از هرچیز دیگری متزلزل می شود.

*یک نام جدید دیگر
به طور حتم خوزه پسیرو پرتغالی که هفته پیش مربیگری عربستان را به دست گرفته هم از این موضوع آگاه است و خطرات کار در این منطقه را می داند.
مربی سابق پاناتینایکوس وظیفه خود را خیلی خلاصه تعریف کرده است: رساندن تیم به جام جهانی 2010.
عربستان اینک در شرایط حساسی قرار دارد و ممکن است بعد از چهار صعود پیاپی به جام جهانی ناگهان پشت در بسته گروه دوم انتخابی یا بازی پلی آف بماند.
وی در این زمینه می گوید: رساندن تیم ملی برای پنجمین بار پیاپی به جام جهانی بزرگ ترین مسئله من است. اطمینان کافی دارم؛ اما خیلی چیزها به بازیکنان برمی گردد یا اعتمادی که مسئولان فوتبال به من خواهند داشت. البته طرفداران را هم نباید فراموش کرد.
پسیرو می افزاید: بازیکنان خوبی در عربستان پیدا می شوند و این مهمترین دلیلی بود که در این شرایط حساس من مربیگری تیم را در دست گرفتم. از این به بعد باید با قدرت حمله کنیم و امتیاز بگیریم.
خیلی ها اعتقاد دارند این حرکت ها در فوتبال عربستان تلاش در بن بست است و از نبود اعتماد به نفس یا برنامه ریزی مطمئن ناشی می شود.
همه این تفکرات از سال 1994 آغاز شد. زمانی که عربستانی ها در جام جهانی 1994 آمریکا چشم ها را خیره کردند و توانستند از گروه خود صعود کنند و به مرحله دوم برسند، هرچند در نهایت جهش آنها برابر هلند متوقف شد.
رویای تکرار موفقیت 94 همچنان همه را سرگردان نگه داشته است. بدترین روزها هم جام جهانی 2002 بود که عربستان دروازه اش را به روی تیم ها باز کرد و شکست های سنگینی برای ناصر الجوهری رقم خورد.
در این سال ها عربستانی ها برای برگشت به دوران جام جهانی 1994 در برکنار کردن هیچ سرمربی ای تردید نکرده اند.
زماریو، نلو وینگادا، اوتو فیستر، میلان ماچالا، کارلوس آلبرتو پریرا و گابریل کالدرون نام هایی بودند که هیچکدام دوامی پیدا نکردند.
پریرا بزرگ که در سال 1994 قهرمانی جهان را برای برزیل به ارمغان آورد فقط بعد از دو بازی در جام جهانی 1998 اخراج شد.
دوس آنجوس، سرمربی عربستان که در جام ملت های آسیا 2007 که تا دیدار پایانی صعود کرد در این زمینه می گوید: من از تعویض مرتب نام بازیکنان تعجب می کنم. تغییرات زیاد هویت یک تیم را نابود می کند و ثبات کار را از میان می برد و این ها یعنی از بین رفتن همه تلاش های گذشته.
با این وجود پسیرو که هنوز روزهای سخت و پرفشار را ندیده است می گوید: من یک مربی حرفه ای ام و از ماموریتی که دارم نمی ترسم.
سرمربی پرتغالی تاکید می کند: با عربستان و بازیکنانی که این تیم دارد شانس خوبی خواهم داشت. از همین الان هم می گویم که بهانه ای برای باخت هایم نخواهم داشت.
عربستان در دیدار حساس روز هشتم فروردین ماه سال آینده در تهران به مصاف تیم ملی ایران می رود.

دوشنبه پنجم 12 1387
X