صفحه ها
دسته
عاشقونه ღ☆ஜ
لينك شخصي
لينك
قابل ورود
وبستون هوشمند
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 39770
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 3
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

ناپدید شدن درایوها!
از دستـرس خـارج شدن درایوهای کامپیوتر، بخش بزرگی از عملکـرد کامپیوتـر شمـا را غیـر فعال می‌کنـد. حتـی اگر بـتوانید به فایل‌های موجود در درایوهای هارد‌دیسک کامپیوتر خود دسترسی داشته باشید، بـاز هـم عـدم دستـرسـی بـه درایـو CD یا DVD می‌تواند مشکل ساز باشد.
مشکل وقتی بروز می‌کنـد که کاربـر، یک برنامه به ویژه از نوع ضد ویروس یا نـرم‌ افزارهای ضبط
CD را روی سیستم خود نصب یا اجـرا می‌کند یا برنـامه‌‌ای از ایـن نوع را که بر روی سیستم قرار دارد، از حالت نصب خارج می‌کنـد (UNINSTALL). البتـه این تنها دلیل ممکن نیست. اما منشا اصلی مشکل در این بـرنامه‌ ها ایجاد تغییرات نادرست در رجیستری سیستم است.
وقتـی شما برنـامه‌ای را نصب یا حـذف می‌کنیـد، اطلاعـات رجیستـری خود به خـود تغییـر می‌کند (یا باید تغییر کند) یا تغییرات در رجیستـری با یک برنامه موجود در تناقض است و یا حالت‌هـای حذف همه ورودی‌هـای مرتبط با برنـامه، از رجیستری حذف نشده‌اند. باقی ماندن اطلاعات در رجیستری نیز می‌توانـد مشکل ساز باشد.
دریافت یک برنامه اصلاح رجیستری
برای رفع چنین ایرادهایی از رجیستری سیستم، می‌توانید از آدرس
WWW.AUMHA.ORG/DOWNLOADS/CDGONE.ZIP یک برنامه اصلاح کننده رجیستری دریافت کنید. اما قبل از آنکه این نسخه را دریافت و استفاده کنید، باید نکات زیر را در نظر بگیرید:
کاربران ویندوز
XP ابتدا باید با استفاده از ابـزار تهیه نسخه پشتیبان، یک کپـی از رجیستری سیستـم خود تهیه کنند. برای تهیه پشتیبان: در پنجره RUN عبارت "REGEDIT " را تایپ کنید. برنامه رجیستری باز می شود، گزینه EXPORT را از منوی FILE انتخاب کنید.و فایل پشتیبان را ذخیره نمایید.
اگر که با رجیستری کار کردید و دیدید که اشتباها یک فایل را پاک کرده و یا نام آنرا تغییر دادید، می توانید برای برگشتن به وضعیت سابق، بر روی فایل پشتیبان ایجاد شده (همان فایلی را که از طریق فرمان
EXPORT ذخیره کردید)، دوبار کلیک کنید و به سوالی که از شما می پرسد، جواب YES دهید. دقت داشته باشید که پسوند فایلهای رجیستری، REG می باشد.
بعد از ایجاد نسخـه پشتیبـان، می‌تـوانید برنامه را مستقیمـا اجـرا کرده یا آن را روی سیستم خود ذخیـره و سپـس اجـرا کنید. اگـر به هیـچ یک از درایوهـای سیستم خود دسترسی ندارید، این برنـامه را مستقیما اجرا کنید. در غیر این‌ صـورت بـرنامه را در یکی از درایـوها ذخیره کرده سپس با یـک ویروس‌ یاب محتویات برنامه را بررسی کنید.
نـام نرم‌افزار ترمیمی که به آن نیاز دارید
CDGONE.REG است. فایـل را بـاز کنید. ایـن فـایـل از طـریق حذف ورودی‌هـایی که برنامه ایـراد دار به رجیستری شمـا افـزوده بود، رجیستری را اصلاح می کنـد. برنـامه خود را مجـددا راه انـدازی کنـید تـا درایـوهـای شـمـا در دسترس قـرار گیرند. اگر به بـرنـامه‌‌ای که این مشکـل را ایجاد کرده نیاز دارید، باید مجددا آن را نصب کنید.
برنامه را غیرفعال و مجددا فعال کنید.
تولیدکنندگان نرم‌ افزارهای معتبر هیچ گاه احتمال تداخل بین برنامه خود را با سایر برنامه‌‌ها یا درایورها انکار نمی‌ کنند.
درایورها برنامه‌‌های کوچکی هستند که قطعاتی مانند صفحه کلید و ماوس را کنترل می کنند. برای مثال سایت
SYMANTEC واقع درآدرس WWW.SYMANTEC.COM، دستوراتی را در وب‌ سایت خود قرار داده تا با آنها بتوان تداخل بین برنامه ضد ویروس NORTON ANTIVIRUS و درایوهای ذخیره‌‌سازی قابل حمل را برطرف کرد.
این وب سایت گزارشی دارد مبنی بر اینکه یکی از امکانات برنامه ضدویروس
NORTON با نام AUTO-PROTECT ممکن است در قسمت زمان‌ بندی خود با بعضی از برنامـه‌ هایی که هم زمان با بارگـذاری سیستم فعال می‌ شوند، دچـار تداخل شود. راه حـل ارائه شده بـرای ایـن مشکل، غیرفعـال کـردن برنامه و سپس دوباره فعال کردن آن است.
این مثال‌هـا نشـان می‌دهد کـه در صـورت عـدم دستـرسـی به درایوهای سیستم، ابتـدا باید برنامه‌‌هایی را که احتمـالا مشکل ساز شده‌اند شناسایی کرد و سپس صفحه وب مرتبط با تولید کننده آن برنامه را بررسی کرد. به احتمال زیاد در قسمت پشتیبانی یا
FAQ آن سایت، دستورات ویژه‌ای خواهید یافت که نحوه حل مشکل را توضیح داده اند.
به روز رسانی برنامه های دیگر
یک راه حل احتمالی دیگر اصلاح جزئی یا به روز رسانی کامل برنامه‌ای است که ممکن است منشا مشکل باشد. برای مثال کاربران
NORTON ANTIVIRUS با تداخلی مواجه شدند که بین برنامه INCD از مجموعه برنامه های NERO و ضـد ویـروس NORTON رخ می‌دهـد. در صورت نصب نسخه 5 یا 6 نرم افزار NERO با ضـد ویروس NORTON به تداخـل بر می‌خورید و این امر می‌تـواند باعث از دسترس خارج شدن درایو CD شود.
اگر از یک برنامه ضبط
CD مانند NERO استفاده می کنید، مطمئن شوید که آخرین برنامه‌های به روزرسانی این نرم افزار نصب شده است. فایل‌هـای به روز رسانـی برای حل مشکل تداخل بین نرم‌افزارها معمولا به صورت رایگان در سایت شرکت تولیدکننده قرار دارد.

 


همچنین اگر شما جدیدا ویندوز
XP را روی یـک ویندوز قدیمی‌تر نصب کرده باشید و روی سیستم‌عامل قبلی شما، بعضی از برنامه‌هـای خاص نصب باشد، احتمـالا با پیام خطایی با عنوان «عملکرد نادرست» مواجه خواهید شد که می‌ گوید یکی از درایوهای خاص در دسترس نیست.
مایکروسافت دستـوراتی را در قسمـت پشتیبانـی و راهنمایـی وب سایت خود ارائه کرده است تا بتوان تداخلی را که هنگام ارتقای سیستم عامل خود به ویندوز
XP با آن مواجه می‌‌شـوید را بـرطـرف سازید. بنابـراین برای یافتن تداخـل بین برنامه‌‌ها و راه‌ حـل موجود بـرای آنهـا به قسمت پشتیبانی سایت شرکت مایکروسافت مراجعه کنید.
کنترل کننده ها را بررسی کنید
کنترل جریان داده‌ها بین کامپیوتر و وسایل ذخیره سازی نظیر دیسک‌های نوری، توسط کنترل کننده‌های
IDE (ابزارهای ارتباطی بین تجهیزات الکترونیک) انجام می‌شود. اگر کنترل کننده به درستی کار نکند درایو جانبی نیز از دسترس خارج می شود.
بـرای آنکه بدانید آیا سیستم شمـا با این مشکل مواجه است یا خیر، در ویندوز
XP ابزار DEVICE MANAGER را از مسیر زیر انتخاب کنید:
START>CONTROLPANEL>SYSTEM>HARDWARE>DEVICE MANAGER
در پنجـره
DEVICE MANAGER روی عـلامت (+) کنـار IDE یا IDE ATA/ATAPI CONTROLLERS کلیک کنید.
روی کنترل‌هـای لیست شـده کلیک راست کنیـد و سپس از لیست ظاهر شده گزینه
PROPERTIES را انتخاب کنید. پنجره جدیـدی ظاهـر می‌شـود و در زبـانه GENERAL از این پنجـره می‌ توانید وضعیت درایور مورد نظر را مشاهده کنید.
اگر درایور به درستی کار نمی‌کند، برای پیداکردن آدرس شرکت سـازنده آن درایـور و آدرس اینترنتی آن شرکت، زبانه
DRIVER را انتخاب کنید. برای آنکه ببینید آیا نسخه به روز رسانی شده درایور موردنظر موجود است، در زبانه DRIVER از دکمه UPDATE DRIVER یا UNINSTALL استفاده کنید تـا مشکل درایور برطرف شود.
راهکار جلوگیری
برای جلوگیری از خارج از دسترس شدن درایوها، قبل از نصب هر برنامه جدید، از ابزار
SYSTEM RESTORE استفاده کنید.
این ابزار به شما کمک می‌کند تا در صورت مواجهه با مشکل، دوباره عملکرد سیستم خود را به حالت عادی بازگردانید. از مسیر
START>ALL PROGRAMS>ACCESSORIES>SYSTEM TOOLS، ابزار SYSTEM RESTORE را انتخاب کنید.
در پنـجـره ظاهـر شـده گـزینـه
CREATE A RESTORE POINT را انتخاب کنید. حال تاریخ و ساعت را وارد کنید و سپس روی دکمه CREATE کلیک کنید. با این کار، برای سیستم عامل خود یک نقطه بازگشت (RESTORE POINT) ایجاد کرده‌اید.
هرگاه می‌خـواهید برنامه جدیـدی نصب کنید یا تغییراتی در رجیستری ایجاد کنید، حتما قبل از انجام تغییرات از برنامه
SYSTEM RESTORE استفاده کنید. این کار بسیار ساده می‌تواند در رفع بسیاری از مشکلات احتمالی کارساز باشد.


يکشنبه هجدهم 12 1387
X