کد خبر : 11711

تاریخ ارسال : 19مرداد1387

نسخه قابل چاپ

پرش‌های عضلانی تنه بدن را جدی بگیرید
متخصص بیماریهای مغز و اعصاب گفت: پرش‌های عضلانی صورت علل متفاوتی دارد که اغلب مردم آن را به تغذیه نسبت می‌دهند ولی این تنها یک عامل است و افراد در مواردی به جز پرش‌های ظریف عضلانی صورت باید به پزشک مراجعه کنند.

مریم نوروزیان سرپرست دپارتمان حافظه و نورولوژی رفتار و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با  ایسنا با بیان این مطلب اظهار داشت: پرش‌های ظریفی که معمولا در پلک تحتانی و فوقانی احساس می‌شوند و افراد دیگر نمی‌توانند آن را ببینند پرش‌های ظریف عضلانی صورت (فسکیلاسیون خوش خیم) هستند که نشان دهنده تحریک پذیری فیبرعضلانی می‌باشند.

این متخصص بیماریهای مغز و اعصاب، علت عمده پرش‌های ظریف عضلانی صورت (فسکیلاسیون خوش خیم) را خستگی زیاد، استرس و کمبود کلسیم دانست که با استراحت و ایجاد شرایط روحی مناسب رفع می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: اگر پرش‌ها در نقاط دیگر بدن به خصوص عضلات بالای تنه نظیر پشت شانه‌ها و یا جلوی سینه باشد و سبب ضعف عضلانی یعنی کاهش قدرت فرد در انجام کارها شود باید آن را جدی گرفت.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اسپاسم نیمه صورت به عنوان نوع دیگر پرش‌های عضلانی ابراز کرد: در این مورد فرد در گوشه‌ای از صورت حرکت و پرشی احساس می‌کند به طوری که ناگهان حرکتی غیرارادی باعث بسته شدن چشم‌ها و لب‌ها ‌شده و عضلات صورت منقبض می‌شود که با تزریق دارو می‌توان آن را رفع کرد. مانند اسپاسم غیرارادی پلک که سبب مختل شدن دید فرد می‌شود.

دکتر نوروزیان بعضی از پرش‌ها را پیش درآمد تشنج دانست و افزود:‌ در کسانی که تشنج آنان در ابتدا فوکال (کانونی) است و در تمام بدن وجود ندارد، پرش‌ها از دست و صورت شروع و به تمام بدن ختم می‌شود.

این متخصص بیماریهای مغز و اعصاب با اشاره به وجود تیک در افراد به خصوص پسر بچه‌ها که گاهی نیز تا بزرگسالی ادامه دارد، گفت: تیک حرکتی غیرارادی است که به طور متناوب تکرار می‌شود. مانند پلک زدن زیاد، حرکت پره بینی و ایجاد صدا در گلو که بیشتر در پسر بچه‌های بیش فعال و افراد وسواسی دیده می‌شود.


دسته ها :
جمعه نهم 12 1387
X