توسعه یافتگی ایران اسلامی طی سه دهه اخیر را نمی توان به راحتی انکار کرد.

رسانه های بیگانه و تریبون های دشمنان انقلاب و نظام اسلامی ایران نیز به ناچار در پاره ای از موقعیت ها در برابر اراده آهنین افکار عمومی و مردم کشورمان و عزم راسخ آنان در پیمودن مسیر انقلاب به سوی توسعه یافتگی و پیشرفت همه سویه سر تسلیم فرود آورده اند و بارها به رغم بایکوت و سانسور متداول خبری خود اخباری از موفقیت ها و پیشرفت های چشمگیر غیور مردان و زنان ایرانی را بازتاب داده اند.

بی تردید توسعه یافتگی، علاوه بر گسترش زمینه های فعالیت تمامی اقشار جامعه امید به زندگی و نگاه به آینده و افقی درخشان را بارور می کند. البته در سایه این امید و نگاه باید در انتظار اخبار خوشی از موفقیت ها و پیروزی ها در تعاملات اقتصادی، صنعتی، سیاسی و فرهنگی بود.انقلاب با ایمان و امید به بهروزی و استقلال و خودباوری کلید می خورد.

اگر این پیروزی را به زبان امروز، به عنوان یک بخش سخت افزاری بخوانیم. کوشش به عمل و اجرا؛ اعتماد به نفس، توسعه، بهینه سازی در عرصه های علمی، فرهنگی و اقتصادی، ایجاد فرصت های شغلی و شکوفایی و بالندگی اندیشه و ... و ... را نیز می توان به عبارتی نرم افزار انقلاب خواند.

در این تردیدی نیست که مدیریت های کلان طی سال های پس از انقلاب همواره عموماً نقش عمده و کارآمد در بخش های مورد اشاره را داشته اند که مسلماً مجموعه توفیق شان غالباً معطوف به اهداف انقلاب اسلامی بوده است اما از یک طرف وسعت دامنه امور یک بخش نوسازی و بازسازی ها در زمینه و عرصه های متنوع بوده و یک بخش هم پیشرفت جامعه و کشور در دیگر ابعاد زیربنایی بوده است.

این نکته که جنگ تحمیلی به تنهایی در هر کشور، مسایل مختلف خود را پیش روی مسئولان و برنامه سازان کلان می گذارد، در اینجا هم تاثیرات فراوان در زیرساخت ها و چرخه های گوناگون زندگی جامعه و برنامه دولت ها به جای می گذارد.

با این تعریف چنانچه در یک بعد زمانی مدیریتی کلان کارها فرضاً در قیاس نظری با دیگر، متفاوت بوده و متغیرهایی می داشته، نمی توان نوسانات شرایط در طول دهه های اخیر را نادیده گرفت.

البته نیز در چنین وضعیتی کارهای بسیار درخشان و بعضاً نو در کشور به منصه ظهور رسیده است که همه از حرکت قطار انقلاب بوده است و تاکنون استمرار دارد.

پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ اعجازانگیزترین واقعه ایرانی- اسلامی در تاریخ کشورمان و بهت آورترین در اذهان جهانی تعریف شد.

تحقق این همیاری بی بدیل ملی از یک سو و سازماندهی کلان و سنگین، برنامه ریزی و نظام بخشی ارکان نو همراه با ساماندهی سریع روند و روال متعادل مدنی - که در مجموع کاری سهل و آسان نبود- از سوی دیگر به واقع امر می توان به نوعی مکمل موفقیت در تغییر بنیادین رژیم گذشته دانست. این امور با مدیریت از اولین دولت منتخب مردم پای می گیرد که به مرور - با توجه به بقایای چالش های مختلف داخلی و مهم دیگر جنگ تحمیلی-، گام به گام طی سال ها به سمت و سوی آرامش و سازندگی، کارسازی می شود.

هر دولت تلاش بر اجرای اهداف انقلاب، توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و ... در قالب برنامه های پنج ساله و ساخت و سازهای صناعی و تولیدی و ... و ... دارد. منحنی های پیشرفت همه جانبه کشور طی سه دهه مدیریت می شوند تا اکنون که وسعت و عمق ثبات برنامه های اجرایی حتی در زمینه هایی به صورت پدیده های نو در بافت و ساز جامعه و کشور، پای می گیرند و مورد بهره مندی خودکفایی می شوند.

... اینک در حال و هوای سی امین سالگشت انقلاب اسلامی، همچنان نظر جوانان درباره شکوفایی استعدادها که به سهم خود یکی از پدیده های همسوی اهداف انقلاب در حوزه خودباوری است را جویا شده ایم که می خوانیم.

● شکوفایی استعدادها جایگاهی که نزدیک می شویم

یک دانشجو معتقد است که علم از اجرا جدا است و باید هم علم و هم اجرا داشت اما تاکید بر این دارد که توامان بودن این دو عامل پیشروی در شکوفایی استعدادها و نوآوری ها می شود؛ جایگاهی که اکنون از این رهگذر به آن نزدیک می شویم اما در عین حال به شتاب بیشتر نیاز دارد.

«آهنگر» دانشجوی عمران دانشگاه تهران، در بیان نظرات خود نخست با اشاره به این که بسیاری از افراد جوان با تخصص های مختلف در حوزه های اداری- اجرایی و علمی فعالیت دارند می گوید:«جامعه ای که جایگاه مشخص دارد و می خواهد موقعیت علمی- شکوفایی- داشته باشد، یکی از راه های حصول آن، تحصیل دانش با علاقه است و بدون علاقه به هیچ نمی رسد.»

ادامه صحبت وی تاکید بر منفک بودن دانش و علم و توامانی این موارد در شکوفایی توانایی ها است. او معتقد است علم از اجرا جدا است و باید هم علم و هم اجرا داشت و می گوید:«در حال حاضر به این جایگاه نزدیک می شویم. »

این دانشجو همچنین می گوید: پیشرفت های علمی و شکوفایی استعدادها را باید سرعت بخشید. در حالی که بودجه در این زمینه به حد توان کافی هست لیکن فکر سازماندهی چندان کافی نیست.»

● اعتماد به علم ایرانی

«مسعود وثوقی» رشته مکانیک تا سطح فوق دیپلم تحصیل کرده و در سیستم انژکتوری تخصص دارد.

ارزیابی این جوان از چند و چون موقعیت جوانان با استعداد در جامعه را می خوانیم: «جوانان ایرانی استعدادشان خوب است. شکوفایی و نوآوری های جوانان ایرانی در علم پزشکی الان در دنیا معروف شده است. به نظر من اگر زمینه های شکوفایی توانایی های جوانان بیشتر شوند تاثیر فراوانتر بر خودباوری و شوق همه جوانان می گذارد.» به گفته او « استعداد های بالقوه ایرانی می توانند توانمندی حتی بالاتر از کشورهای پیشرفته ارائه بدهند.»

«به نظر این جوان، زمینه سازی، حمایت، پشتیبانی مالی و بهره مندی از امکانات مورد نیاز جوانان مستعد سبب پیشروی در زمینه های علمی و فنی می شوند و همچنان اعتقاد دارد که توان جامعه دانشجویی کشورمان خیلی بالاتر از جوامع کشورهای دیگر است.»

از «وثوقی» می پرسم: موقعیت فعلی پیشرفت و نوآوری های علمی و صنعتی کشور را چگونه استنباط و قلمداد می کند؟ می گوید:«با توجه به این که الان هم این وضعیت خوب است، باز تا سطح جهانی فاصله داریم. برای کاهش فاصله، لازم به حمایت و سرعت عمل است.»

یک خانم دانشجو به نام «گنجی» اعتقاد دارد پیروزی انقلاب اسلامی زمینه ساز شکوفایی استعدادهای دانشجویان شده است.

این دانشجوی ارشد دانشگاه، با این بیان درباره ارزیابی خود از موقعیت توانایی وآمادگی جامعه جوانان کشور، و این که زمینه سازی های بروز استعدادها در کشورمان چقدر اهمیت دارد؟، پاسخ می دهد:«برای شکوفایی استعدادها مسلماً زمینه سازی، مهم و کارساز خواهد بود تا از این طریق شرایطی ایجاد شود که جامعه و خانواده ها از فرصت های مهیا شده استفاده کنند.»

وی فرآیندهای باروری استعدادها در کشور را رشد فرهنگی می خواند و به زعم او از این اتفاق، خودباوری و شوق جوان ها در بروز خلاقیت به وجود خواهد آمد.»

«رضایی» دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد حقوق نیز در مورد نقش زمینه سازی ها در جهت بروز آمادگی های علمی - فناوری به این باور است که کشف، معرفی و حمایت اندیشه جوانان نوآور و دارای استعداد خیلی مهم است و می باید از نظر مالی بهای بیشتر به آنان داده شود.

وی حمایت دولت نهم در این زمینه را خوب توصیف می کند و می افزاید: «جوانان در مقطع زمانی فعلی وسایلی اختراع کرده و به منصه نمایش گذاشته اند الان استقبال دولت از نوآوری های جوان ها خوب است. طرح ها بررسی می شوند و استقبال از آن درحد ۸۰-۷۰ درصد است.»

● فرآیندهای اقتصادی و امید به زندگی با فناوری بومی- ملی

«مهندس مقداد همتی» عضو هیئت مرکزی تکنولوژی دانشگاه علم و صنعت، در ادامه

گفت و گوی مان، پیرامون فرایندهای بروز توانایی های علمی جوانان در جامعه و کشور معتقد است هر قدر نیاز داخل از طریق فناوری های بومی- ملی تامین شود، علاوه این که تاثیر مستقیم اقتصادی در خانوارهای ایرانی دارد، هزینه های فناوری های جدید را برای خانواده ها پایین می آورد و به دنبال آن بر اقتصاد خانواده به طور مستقیم تاثیر مثبت دارد.

از سوی دیگر ظهور علمی استعدادهای جوانان، خودباوری، امید به زندگی و پیشرفت در جامعه را افزایش می دهد.»

به گفته وی، هر میزان امید به زندگی و خودباوری و استقلال ملی در کارهای بزرگ افزایش یابد، این ارتقاء سطح فرهنگی جامعه، مقدار خودباوری و حرکت به سمت افق های آینده در بحث خودکفایی بیشتر می شود. فرایند نوآوری ها، خودباوری است که افزونی امیدواری و سطح فرهنگی را باعث می شود.»

در پی پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷، زمینه ر شد و فضای انسجام اندیشه ایرانی به ویژه طیف جوانان- که می توانند و یا زمینه بلوغ استعداد تئوری های علمی، مدیریتی و فناوری دارند - فراهم شد که اصولاً نه تنها یک نیاز کشور که یکی از اهداف و شاخص های متن انقلاب بوده است. در طول عمر ۳۰ ساله انقلاب افکار عمومی داخل و خارجی شاهد بوده که در زمینه های متعدد و گوناگون، پدیده های علمی و نوآوری در سطح کشور و حتی از روستا و بخش، عینیت یافته و فراتر آن برخی از فناوری ها در حوزه های مختلف برای نخستین بار در کشور اختراع و ارائه شده است. شرط اول و مهم برای این تحولات علمی و غیره، همانا ایجاد زمینه، آزاد بودن فکر، امکانات مالی تزریقی و حمایت مدیریت ها در سطوح مختلف کشور بود که میدان پردازش اندیشه و نمود بلوغ علمی برای نسل دهه های اخیر مهیا شده است.

● مشاوران جوان اندیشه ای نو و بدیع

«علی مرتضوی شریف» دبیر شورای اطلاع رسانی گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری درباره برنامه ریزی برای کارسازی، شناخت و تامین نیروی جوانان و ورودشان به تشکیلات مدیریتی و اجرایی کشور توضیح می دهد.

وی درباره وظایف مشخص شورای اطلاع رسانی این گروه می گوید:«این شورا در عرصه های مختلف وزارتخانه ها افراد نخبه جوان (از شاغلان مربوطه) را شناسایی و ایده هاشان را در عرصه های اجرایی کشور ارائه می دهد. به عنوان مثال در وزارت آموزش و پرورش یک نفر از شاغلان جوان شناسایی می شود و به عنوان مشاور جوان در همان وزارتخانه معرفی و فعال می شود.

«مرتضوی شریف» چند برگ کاغذ سرفصل دار اداری را نشان می دهد و می گوید: از طریق مشاور جوان مان در خوزستان نامه ای بدست ما می رسد مبنی بر این که یک جوان با استعداد ویژه شناسایی شده است. ما براساس این نامه و اطلاع رسانی موضوع را طی مراحل اداری پیگیری می کنیم و جواب مثبت داده می شود.»

وی با اشاره به این که حوزه اطلاع رسانی مشاوران جوان چند ماه بیش نیست که فعالیت خود را شروع کرده است، از برگزاری کلاس آموزش و تربیت نیروی رابطان خبری شورا، در وزارتخانه ها و سازمان ها خبر می دهد ضمن آن در همین ارتباط از راه اندازی سایت مشاوران جوان، می گوید. به گفته وی با بهره گیری از این سایت، ضعف هایی که مشاوران پیش از سایت در زمینه اطلاع رسانی از مجموعه فعالیت ها و عملکردشان داشتند، برطرف و کارها پربارتر نسبت به قبل می شوند.

این اقدامات مثبت به لحاظ آن انجام پذیرفت که در جریان بررسی نیازهای اطلاع رسانی حوزه های مشاوران جوان متوجه می شویم از یک سیستم منسجم برخوردار نیستند. لذا طراحی و راه اندازی ارتباط از طریق سایت صورت گرفت.

● تعامل با رسانه ها

دبیر شورای اطلاع رسانی گروه مشاوران جوان از فعالیت های دیگر این شورا می گوید:«یکی از اهداف ما، داشتن تعامل با رسانه های جمعی است چرا که این ایده بسیار ارزشمند دکتر احمدی نژاد در حمایت از حضور جوانان در عرصه های فکری و اجرایی است. بنابراین، شورای اطلاع رسانی گروه مشاوران جوان ریاست جمهوری آمادگی دارد عملکرد مشاوران جوان در وزارتخانه ها و سازمان ها و ... از طریق رسانه های جمعی، اطلاع رسانی شود. معتقدم در آن صورت، رسانه های ارتباط جمعی می توانند فارغ از مسایل سیاسی، بهتر عملکرد گروه های جوان و اهداف مان را بررسی کنند چرا که اصولاً رسانه های جمعی، صدای جامعه را منعکس می کنند.»

 

 

 

( www.kayhannews.ir )


جمعه یازدهم 11 1387
X