دسته
لینک دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 26050
تعداد نوشته ها : 60
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب

پدر فراموش شده کامپیوتر

 

با پدر کامپیوتر دکتر جان وینسنت آتاناسف John Vincent Atanasoff آشنا شویم.
نگاهی به کامپیوترهای اولیه


دنیا همواره به آدم‌هایی نیاز داشته است که بتوانند آینده را شکل دهند و John Vincent Atanasoff یکی از همین نوابغ با چنین دیدگاهی بود. وی از جمله نخستین توسعه ‌دهندگان کامپیوتر دیجیتال الکترونیکی بوده است و در واقع پدید آمدن رشته محاسبات الکترونیکی مدیون وی است.
وی در عین نوآور بودن، فیزیکدان و ریاضیدان نیز بود.
اولین کامپیوتر الکترونیکی که از لامپ‌های خلاء استفاده می‌کرد توسط آتاناسف و کلیفورد بِری در دانشکده ایالتی یوتا ساخته شد. کامپیوتر آن‌ها که می‌توان لقب نخستین کامپیوتر دیجیتالی را نیز به آن داد، بین سال‌های ۱۹۳۷ و ۱۹۴۲ ساخته شد. این کامپیوتر می‌توانست محاسبات دودویی را انجام دهد، حافظه‌ای پاک‌شونده داشت و مدارات منطقی را شامل می‌شد. البته این کامپیوتر هیچ‌گاه به تولید انبوه نرسید و در حد یک نمونه باقی ماند.
آشنایی با پدر کامپیوتر
جان، به ریاضیات بسیار علاقه ‌مند بود و از سن ده ‌سالگی این علاقه خود را با مطالعه کتاب‌های جبر و سر و کله‌ زدن با ادوات مکانیکی که کارکرد آن‌ها تابع منطق ریاضی بود، نشان می‌داد.
جان موفق شد دوران دبیرستان را زودتر از موقع یعنی طی دو سال بگذراند. اما با این حال به دلیل نیاز مالی نتوانست به دانشگاه برود و در عوض پی کسب و کار رفت تا درآمدی برای گذراندن زندگی داشته باشد.
وی سرانجام در سال ۱۹۲۱ توانست به دانشگاه فلوریدا وارد شود و چهار سال بعد در رشته مهندسی الکترونیک با درجهA فارغ‌ التحصیل شد. سپس برای ادامه تحصیل وارد کالج ایالتی‌ یوتا شد و در همان جا با همسر آینده‌اشLura Meeks آشنا شد.
در سال ۱۹۲۶ یک سال پس از ورود به کالج موفق به دریافت مدرک عالی خود در رشته ریاضیات گردید. اما علاقه او به ریاضیات، فیزیک و مکانیک خاموش نشدنی بود. برای همین منظور، جهت کسب مدرک دکتری به دانشگاه ویکانسین رفت تا در تئوری فیزیک صاحب مدرک PHD شود.
و چنین آغاز شد
پس از تکمیل مدارج تحصیلی، جان به یاد آرزوی دیرینه خود افتاد. آرزوی وی همواره این بود که راهی بیابد تا انجام محاسبات ریاضی با سرعت بیشتری صورت بگیرند.
هر چند که در آن زمان ماشین ‌حساب ‌های شرکت IBM با نام Tabulator و نوع دیگری از ماشین‌ حساب با نام Monroe Calculator وجود داشتند، اما این دستگاه‌ها از نظر آتاناسف، هنوز کند بودند و رضایت وی را ‌حاصل نمی‌کردند.
وی اعتقاد داشت که دستگاه آنالوگ (قیاسی) نمی‌تواند به آن سرعتی برسد که محاسبات موردنظر وی را در مدت زمان کوتاهی انجام دهد و لذا به فناوری دیجیتالی بسیار علاقمند و معتقد بود.
وی با کمک همکارانش در کالج‌ یوتا، چهار اصل را برای ساخت یک کامپیوتر دیجیتالی در نظر گرفت. این اصول عبارت بودند از:
کامپیوتر مورد نظر باید الکتریکی یا الکترونیکی باشد.
کامپیوتر مورد نظر باید از سیستم دودویی (باینری) استفاده نماید.
حافظه کامپیوتر باید از ظرفیت بالا برخوردار باشد. ضمن آنکه حافظه‌ای پاک‌شدنی و احیا شونده باشد و توان مصرفی پایینی نیز داشته باشد.
کامپیوتر باید از عملیات منطقی به‌ طور مستقیم استفاده نماید و نباید از روش‌ها یا دستگاه‌های آنالوگ برای انجام محاسبات بهره بگیرد.

اولین کامپیوتر، ABC
وی با در نظر گرفتن این چهار ویژگی، از دانشکده تقاضا کرد که یکی از دانشجویان تازه فارغ ‌التحصیل شده را به وی معرفی نماید و کلیفورد بری به همین منظور به وی معرفی شد.
آن‌ها در سال ۱۹۳۹، اولین نمونه از کامپیوترشان را به نام ABC که سرنام (Atanasoff Berry Computer) بود آماده کردند که به خوبی کار می‌کرد. اما جان برای ثبت کامپیوتر خود به عنوان اولین نمونه کامپیوتر دیجیتالی مقداری تعلل کرد که این نتیجه خوبی در پی نداشت.
در سال ۱۹۴۰، دکتر جان ماچلی که چیزهایی از کامپیوتر ABC شنیده بود، از آتاناسف تقاضا کرد که کامپیوترش را ببینید و وی پذیرفت.
اما این‌کار باعث شد که ماچلی از ایده ساخت ABC بهره برداری‌های فراوانی کند و بتواند به سرعت کامپیوتر خود به نام انیاک (ENIAC) را آماده کند. در نتیجه انیاک که با کمک دکتر اکرت ساخته شده بود، با نمایش‌هایی که به راه انداخت نزد اغلب مردم به عنوان اولین کامپیوتر دیجیتالی شناخته ‌شد.
اما طی یک ماجرای حقوقی در سال ۱۹۷۲، قاضی ایالتی عنوان مبدع نخستین کامپیوتر دیجیتالی الکترونیکی را به آتاناسف اعطا کرد و مشخص گردید که در ساخت انیاک تا حد زیادی از ABC الگوبرداری شده است. وی سپس در سال ۱۹۹۰، مدال ملی تکنولوژی ایالات متحده را به لحاظ همین ابداع دریافت نمود.
دکتر جان وینسنت آتاناسف در سال ۱۹۹۵ و در سن ۹۱ سالگی درگذشت. وی هر چند که نتوانست حق اختراع ABC را برای خود ثبت نماید اما پس از آن، ۳۲ اختراع مختلف دیگر را به نام خود به ثبت رساند
دسته ها : کامپیوتر
دوشنبه هفتم 5 1387
X