دسته
لینک دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 28692
تعداد نوشته ها : 55
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب

UMLچیست؟


Unified Modelling Language
یک زبان مدل سازی است که در سال ???? به وسیله شرکت Rational معرفی شد UML یک زبان شی گراست، یعنی اجزا این زبان متناسب با مفاهیم به کار رفته و پارادایم شی گرایی طراحی شده اند.
پس از ارایه مفاهیم شی گرایی در ابتدای دهه ۸۰ میلادی به تدریج روش های شی گرایی تولید نرم افزار به وسیله افراد و سازمان های مختلف ارایه گردید. این روش ها در برگیرنده یک مجموعه علایم برای بیان مفاهیم و ایده ها از یک سو و یک طرح کاری برای تولید نرم افزار از سوی دیگر بود که از مهم ترین این روش ها می توان به OMT,BOOCH ,OOSE اشاره کرد. اگرچه داشتن یک روش استاندارد امری مطلوب است ولی تفاوت روش ها امری است طبیعی و با توجه به تفاوت فراوان در نوع مسایل می توان گفت که حتی وجود روش های مختلف الزامی است. چرا که مثلا در یک پروژه بسیار بزرگ نمی توان همان روشی را به کار برد که در یک پروژه کوچک. ولی زبان و مجموعه علایم از چنین قاعده ای پیروی نمی کند و داشتن یک زبان استاندارد امری بسیار مطلوب و از بعضی دیدگاه ها حتی الزامی می باشد.
یکی از الزامات مهم در داشتن یک زبان استاندارد همگانی ناشی از نقشی است که زبان در ارتباطات به عهده دارد. البته چند گونه بودن زبان خود مولد مشکلات متعددی است. با هدف ارایه یک زبان استاندارد فراگیر شرکت Rational با گردآوری سه نفر از ارایه کنندگان معتبرترین روش های شی گرا یعنی Irar jacobson مبدع روش OOSE، BOOCH مبدع روشی با همین نام، Rambaughمبدع روش OMT و با اخذ نقاط قدرت سه روش فوق الذکر، یک زبان استاندارد به نامUML ارایه کرد. این زبان پس از ارایه از سوی ( Mamgement Group) که یکی از معتبرترین سازمان های جهانی در زمینه شی گرایی می باشد به عنوان یک استاندارد پذیرفته شد. پس از ارایه این زبان و پذیرفته شدن آن به عنوان یک استاندارد جهانی در زمینه نرم افزار، علاوه پروسه این زبان و ارایه متولوژی های مبتنی بر آن مانند usop و rup از سوی افراد و سازمان های مختلف، متخصصین در پی یافتن کاربرد این زبان در زمینه های دیگر فنی و مخصوصی بر آمدند. برآیند این تلاش ها در حال حاضر UML را به عنوان قدرتمندترین زبان مدل سازی در دنیای نرم افزار مطرح ساخته است.
دسته ها : کامپیوتر
شنبه پنجم 5 1387
X