صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1225
تعداد نوشته ها : 9
تعداد نظرات : 15
Rss
طراح قالب

خوب، اجازه بدید برگردیم به بحث قبل در مورد کهکشان ها و خوشه های کهکشانی. رسیدیم به اینجا که بعضی چیزها وجود دارند که ما نمی بینیمشون اما جرم قابل توجهی دارند. احتمالا تا حالا متوجه شدید که چرا نمی بینیمشون درسته!

الآن می خوام چندتا از اون چیزهایی که نمی بینیم رو به شما معرفی کنم:

با سحابی ها که آشنا هستید. میدونید دلیل این که اونا رو می بینیم چیه!؟

همون طور که گفتم سحابی از گاز تشکیل شده، معمولا توی هر سحابی یک یا چند ستاره وجود داره، سحابی هم نور این ستاره ها رو بازتاب می کنه و روشن میشه در ضمن گرمای این ستاره ها باعث می شه که عناصر درون این سحابی ها به دمای التهاب برسند و مثل یک لامپ مهتابی روشن بشن.

اما بعضی وقتها این گرما برای روشن کردن سحابی کافی نیست و سحابی در طول موج مرئی قادر به نور افشانی نیست پس به ناچار در طول موج های بلند تر و با انرژی کمتر (مثلا امواج فروسرخ یا امواج رادیویی) فعالیت می کند. بنابراین از دید ما خارج می شوند. پس اولین چیزی که نمیتونی ببینیمش این گونه سحابی ها هستند.در تصویر زیر یک نمونه از این سحابی ها رو می بینید. این سحابی در نزدیکی مرکز کهکشان خودمون پیدا شده و در طول موج فروسرخ عکس برداری شده.

 در نور مرئی این قسمت از فضا خالی به نظر می رسه اما در طول موج فروسرخ چنین سحابی عجیبی خواهیم دید.

مورد دوم غبار میان ستاره ای و بین کهکشانی است. همون طور که گفتم درسته که فضا یک خلاء کامل محسوب میشه اما باز هم در هر کیلومتر مربع یک ذره وجود داره. در حجم بزرگی که بین ستاره ها و کهکشان ها وجود داره مجموع این ذره ها بسیار زیاد شده و جرم قابل توجهی پیدا خواهند کرد (قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود) این غبارها را هم نمی توان دید یعنی در هیچ طول موجی تابشی از آنها دریافت نمی شود اما آنها می توانند جلوی دید ما را بگیرند. مثلا در کهکشان خودمان به دلیل وجود غبار زیادی که بین ما و مرکز کهکشان قرار دارد ما نمی توانیم اعماق کهکشان خود را در نور مرئی رصد کنیم (ولی امواج فروسرخ و رادیویی می توانند از این غبارها عبور کنند و به ما برسند و ما با استفاده از این امواج و تلسکوپ های رادیویی می توانیم عمق بیشتری از کهکشان مان را ببینیم). نکته دیگه ای که در مورد این غبارها وجود داره اینه که این غبارها تا حدی جلوی نور ستاره ها رو می گیرن و باعث می شن ستاره کم نورتر به نظر بیاد. این خاصیت باعث میشه که نور ستارگان متمایل به قرمز بشه و هرچی ستاره دورتر باشه قرمز تر به نظر می رسه. و اگر فاصله باز هم بیشتر بشه یا به عبارتی غبار بین ما و ستاره بیشتر بشه دیگه اثری از ستاره نمی بینیم و باید در طول موج فروسرخ دنبالش بگردیم.

می بینید این ذره های کوچک (همین ذرات غبار) چه کارهای بزرگی می کنن، می تونن یه ستاره غول پیکر رو ناپدید کنن! فقط با اتحاد. "وَعتَصِموا بِحَبلِ الله جَمیعاً وَ لاتَفَرَّقوا" انسان ها می توانند تا تفکر در آیات و نشانه های خدا درس های بزرگی بگیرند، این طور نیست!؟ "به درستی که در اینها نشانه هایی است برای کسانی که تفکر می کنند" (قرآن کریم).

دوستان از کنار این آیات ساده نگذرید که خیر دنیا و آخرت شما در آن است.

تمام این زیبایی ها از برکت وجود حضرت ولی عصر(عج) است. برای تعجیل در ظهور ایشان دعا کنید و یک صلوات بفرستید.


دسته ها :
دوشنبه سیزدهم 6 1385
X