صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1360
تعداد نوشته ها : 9
تعداد نظرات : 15
Rss
طراح قالب

کهکشان: کهکشان ها را می توان از بزرگترین و دور ترین اجرام نسبت به ما به حساب آورد. کهکشان ها مجموعه کاملی از تمامی اجرام آسمان هستند. ستاره ها، سیارات، سحابی ها، غبار میان ستاره ای، سیاهچاله ها، ماده تاریک و... همگی در مجموعه ای به نام کهکشان دور هم جمع شده اند تا نشانگر قدرت بی انتهای پروردگارشان باشند.

 

 

کوچکترین کهکشان ها که کوتوله نام دارند حدود 1000 سال نوری قطر دارند و قطر بزرگترین آنها ممکن است به بیش از 100000 سال نوری هم برسد.

کهکشان ها هم مانند سحابی ها بسیار زیبا هستند و از رنگ های متنوعی تشکیل شده اند (این رنگها به خاطر وجود عناصر مختلف است، هر عنصر وقتی که گرم شود از خود نور ساطع می کند که رنگ این نور برای هر عنصر متفاوت است)، البته این رنگهای متنوع و حتی شکل ظاهری یک کهکشان را نمی توان با چشم غیر مسلح دید، در واقع با چشم غیر مسلح فقط 3 کهکشان را به اندازه یک ستاره کم نور می توان دید در حالی که تا کنون به وسیله تلسکوپ های بزرگ میلیاردها کهکشان رصد شده است.دلیل این که چنین اجرام بزرگی را به این کوچکی و کم نوری می بینیم، فاصله بسیار زیاد آنها از ماست. جالب است بدانید که نزدیک ترین کهکشان به ما یعنی کهکشان آندرومدا حدود 2 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد (انصافا از این فاصله نمیشه چیزی دید).

چی شد سرتون گیج رفت! این که چیزی نیست اگه بگم کهکشان ها هم دور هم جمع میشن و خوشه کهکشان ها رو درست می کنن چی!؟ در یک خوشه ممکنه صدها یا هزاران کهکشان وجود داشته باشه. اگه فرض کنیم فاصله بین دو کهکشان به طور متوسط 2 میلیون سال نوری باشه اندازه کل خوشه چند صد میلیون سال نوری میشه. باز اینم چیزی نیست دانشمندان میگن ممکنه این خوشه ها هم دور هم جمع بشن و خوشه خوشه کهکشان ها را بسازند. شاید کهکشان ما هم (کهکشان راه شیری) جزء یکی از همین خوشه ها باشه.

یه نکته دیگه میگم و تمام. چیزی که الآن میگم خیلی عجیبه و ممکنه باورتون نشه اما باور کنید. بر اساس حرکت کهکشان های درون یک خوشه و استفاده از قوانین گرانش می توان جرم خوشه را مشخص کرد اما وقتی جرم کهکشان ها را با هم جمع کنیم کم تر از این مقدار میشه! یعنی جرم کل خوشه از چیزی که میبینیم بیشتر است. پس چیزهایی هم وجود دارند که دیده نمی شوند اما جرم قابل توجهی دارند مانند غبارهای بین ستاره ای و بین کهکشانی، سیاهچاله ها و ماده تاریک. که بعدا دربارشون مفصل توضیح میدم.

اینم یه عکس از یک مشت کهکشان (خوشه کهکشانی)

فعلا خداحافظ.


دسته ها :
سه شنبه هفتم 6 1385
X