صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1212
تعداد نوشته ها : 9
تعداد نظرات : 15
Rss
طراح قالب

سحابی: معروف به زایشگاه ستاره هاست. شاید از لحاظ زیبایی هیچ کدام از پدیده های آسمان همتای آن نباشد.

سحابی چیزی شبیه ابر در زمین است، مجموعه عظیمی از گاز و غبار میان ستاره ای. سحابی ها از روی زمین به صورت یک لکه ابر رنگی دیده می شوند، البته تشخیص رنگهای مختلف در آنها با چشم ممکن نیست اما با عکس بر داری از آنها با تلسکوپ های بزرگ می توان زیبایی های آن را به خوبی دید.

فضای بین ستاره ها معمولا خلاء کامل است. در حالی که در هوای روی زمین در هر سانتیمتر مکعب یک کادریلیون(=1024=000 000 000 000 000 000 000 000  1000) ذره وجود دارد. بهترین خلائی که می توان در آزمایشگاه تهیه کرد حدود یک میلیارد ذره در هر سانتیمتر مکعب است. در حالی که خلائی که خارج از جو زمین وجود دارد در حدود 0.00001 تا کمتر از 1 ذره را شامل می شود که خیلی خیلی بهتر از بهترین خلاء ما روی زمین است.

ماده بین ستاره ای (همانطور که گفتم فضا کاملا خالی نیست و مقدار بسیار جزیی ماده در آن وجود دارد، به این مواد ماده بین ستاره ای می گویند) معمولا از هیدروژن یا هلیم تشکیل شده است. وقتی چگالی این مواد به یک ذره در سانتیمتر مکعب برسد به آن منطقه از فضا سحابی می گویند.

سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که چطور سحابی را که چگالی آن اینقدر کم است از چنین فاصله دوری می توان دید ولی هوای اطراف خود را که تراکم ذرات آن از سحابی بسیار بیشتر است، نمی توان دید؟

دلیلش اینه که سحابی یه وجب دو وجب نیست که حد اقل چند سال نوری قطر داره در چنین حجم بزرگی حتی اگه تو هر سانتیمتر مکعب یک اتم باشه جرم کلش از مجموع اجرام منظومه شمسی هم بیشتر میشه! پس درسته که چگالیش کمه اما جرمش خیلی زیاده و نمیشه اون ورشو دید. (یاد حدیثی از امام علی(ع) افتادم: نپندارید که جرم (وزن) زبان کوچک است در حالی که جرم اش بزرگ است.)

خوب خسته نباشید از دیدن این همه عظمت خدا. خیلی دلم می خواست عکس چند تا از سحابی ها رو براتون بزارم اما نمی دونم توی این وبلاگ چطور میشه عکس گذاشت. اگه شما می دونید حتما به من بگید عکس های جالبی دارم که باید حتما ببینید.

به هرحال توی این لینک ها می تونید چند تا عکس توپ از سحابی های معروف ببینید

سحابی بازتابی

سحابی عقاب

سحابی بومرنگ

سحابی جبار


دسته ها :
يکشنبه پنجم 6 1385
X