صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 232243
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

افسر سابق سیا در کتاب جدید خود:

امریکا به شکست خود اعتراف کند و رو به درگاه تهران آورد

19 بهمن 1387

"رابرت بر" افسر سابق سیا در بیروت با انتشار کتابی تحت عنوان "شیطانی که می‌شناسیم" ضرورت مذاکره با ایران جدید که آن را یک ابرقرت معرفی کرده، به هیأت حاکمه جدید امریکا توصیه کرده است.

رجانیوز_ هفته‌نامه "دی‌سایت" چاپ آلمان که خوانندگانش نخبگان و اقشار روشنفکر حوزه آلمانی زبان قاره اروپا هستند، در شماره 6 نوامبر خود طی مقاله‌ای با عنوان "ایران و قدرت" به معرفی این کتاب پرداخته و به نقل از نویسنده افزوده است:

رئیس جمهور جدید امریکا اینک باید با مسأله‌ای دست و پنجه نرم کند که از سال 1979 تاکنون تمام رؤسای جمهور امریکا همواره با آن دست به گریبان بوده‌اند. ایران در جریان انقلابی فقط یکی دو ساله خود را از استیلای امریکا خارج ساخت. از آن زمان امریکایی‌ها بسیار کوشیدند ایران را بار دیگر به حوزه نفوذ خود بازگردانند. همه برنامه‌های آنها هدفی جز "تغییر رژیم" نداشت و تغییر رژیم هم چیزی نبود الا از میان برداشتن جمهوری اسلامی.

امریکایی‌ها از همه طراحی‌های خود در این رهگذر هیچ توفیقی نیافتند. برعکس، جنگ در عراق و افغانستان فقط به تقویت بیشتر ایران منجر شد و امروز جمهوری اسلامی قوی‌تر از هر زمان دیگری است و واشنگتن دچار سرگردانی و ناتوانی هرچه بیشتر است. حال تکلیف چیست؟ هیچ‌کس پاسخ روشنی برای این سؤال ندارد. علت ایران است که ایالات متحده امریکا تصویر کاملاً اشتباهی از سرزمین ایران دارد. این نظر رابرت بر در کتاب تازه‌ای با عنوان "شیطانی که ما می‌شناسیم"، است.

او معتقد است امریکا از زمان اشغال سفارتش در تهران از سال 1979 هرگز از آثار بر جای مانده از آن خود را خلاصی نبخشیده است. این واقعیت که عده‌ای جسور و بی‌پروا امریکایی‌های زیادی را در ساختمان سفارت امریکا به گروگان گرفتند تا امروز هم این اعتقاد را تقویت کرده است که گویا در ایران فقط یک عده افراد غیرقابل محاسبه، زمام قدرت را به دست گرفته‌اند.

افسر سابق سیا که در عین حال، جزء بهترین کارشناسان مسائل خاورمیانه و نزدیک نیز هست، در کتاب خود می‌نویسد که هیچ چیزی غلط‌‌تر و نابه‌جاتر از اینگونه تصورات از ایران نیست. ایران هرگز یک حکومت توتالیتر که توسط "فاشیست‌های اسلامی" رهبری شوند، نیست... پرزیدنت احمدی‌نژاد هرگز درصدد به راه‌انداختن یک جنگ جهانی سوم نیست. رهبران ایران افرادی منطقی، عملگرا و با حساب و کتاب هستند.

اینها جملات خیرخواهانه‌ای است که می‌تواند به مباحث کارشناسی مهیجی که بسیار ضروری هستند و فوریت نیز دارند، کمک کند. رابرت بر، در دوران جنگ داخلی لبنان مأمور سازمان سیا در بیروت بوده است. او در آنجا به تجربه دریافته بود که ایران با چه مهارت و درایتی حیطه نفوذ خود را در لبنان گسترش می‌دهد.

به اعتقاد رابرت‌بر، امروز ایران با داشتن حزب‌الله از قوی‌ترین ابزارها برای به کرسی نشاندن منافع خویش بهره‌منده گردیده است. البته این که نفوذ ایران بر حزب‌الله واقعاً آنگونه که رابرت بر می‌گوید همه‌جانبه است، محل بحث و مناقشه است ولی این نکته جای بحث ندارد که ایران قابلیت شگفت‌انگیزی از خود نشان داده و توانسته است از فرصت غیرمنتظره‌ای که به او روی نهاده با دقت و صحت تمام بهره‌برداری لازم را بنماید. وقتی هم که امریکا به افغانستان و عراق قشون کشی کرد، ایران اصلاً درنگ نکرد و توانست خلأ برجای مانده را پرکند، امروز ایران قدرت نظام دهنده منطقه است، قدرتی که در عراق و افغانستان بدون خواست و اراده‌اش هرگز صلح و ثباتی برقرار نخواهد شد.

رابرت‌بر در کتابش از این هم فراتر می‌رود و معتقد است که ایران می‌خواهد دوباره دوران امپراتوری گذشته‌ای را زنده کند. او ایران را یک ابرقدرت معرفی کند، به عقیده او ایران در شرایط حاضر از چنان قدرتی برخوردار است که به سلاح اتمی هیچ نیازی ندارد. البته او در ابراز نظارتش خیلی زیاده‌روی می‌کند و ضعف‌های سیاسی و اجتماعی ایران را نادیده می‌گیرد. در عین حال، به گفته رابرت بر، 2 عامل بسیار قابل توجه هم وجود دارند که از ایران یک قدرت خودآگاه و متکی به تاریخ خود ساخته است:

1- ایران یک هژمون است، هژمونی که به دنبال عدالت است.

2- ایران یک شریک گفتگوی کاملاً‌ ارزشمند است.

با جمع جبری این 2 عامل می‌توانیم به این نتیجه برسیم که ایران در منطقه می‌تواند شریک ایده‌آلی برای امریکا باشد، بهتر از عربستان سعودی، عراق و یا مثلاً پاکستان. ممالکی که رابرت بر، آنها را همچون محصولاتی تصنعی که می‌توانند واگرایی زیادی داشته باشند، می‌بینند.

نویسنده کتاب در نهایت چنین نتیجه‌گیری می‌کند که ایالات متحده امریکا باید هرچه سریع‌تر با ایران از در مفاهمه برآید. امریکا باید به "شکست خود" در خلیج فارس اعتراف کند و روی به درگاه تهران آورد. امریکا تنها از این راه می‌تواند خود را از فروغلتیدن در شن‌های روان منطقه برهاند. این هم از خدمات و مساعی رابرت‌بر می‌باشد که حامل این پیام ناخوشایند بوده است. هنوز معلوم نیست که آیا ساکنان جدید کاخ سفید قصد فهم این پیام را دارند یا خیر؟

منبع :

http://www.irdc.ir

 


دسته ها : سیاست
يکشنبه بیستم 11 1387
X