صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 239399
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

آیت‌الله توسلی، رییس دفتر امام خمینی (ره)، درگفت‌وگویی که به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با خبرنگار تاریخ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) انجام داد، در مرور خاطرات انقلاب اسلامی مردم ایران با تاکید بر اینکه این انقلاب هم دنباله‌ی همان نهضت حضرت سیدالشهداء (ص) است، اظهارداشت:« آغاز نهضت امام(ره) و مبارزاتشان یکباره نبود؛ بلکه ایشان از از زمان رضاخان پهلوی با سیاست های آنها مبارزه می کردند. زمانی که پدر محمدرضا به اصطلاح خودش سلطان این ممکلت و شاه بود، کارهایی انجام داد که امام(ره) از همان سن جوانی با رضا شاه مخالفت ‌کرد. زمانی رژیم بنا داشت افرادی را برای امتحان و آزمایش طلاب تعیین و از تهران به حوزه‌ی علمیه‌ی قم اعزام کند از کسانی که مخالفت کرد حضرت امام بود.امام(ره) و مرحوم آیت‌الله العظمی حائری و دیگران اعلام کردند اگر بناست از طلاب روحانیون برای پوشیدن لباس امتحان به عمل آید باید از طرف خود روحانیت باشد و زمانی هم که افراد روحانی را خلع لباس کردند، عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین را ممنوع کردند.»

وی با بیان این‌که امام خمینی(ره) از ابتدا مبارزه‌اش را علنی شروع نکرد، افزود:«امام(ره) درس اخلاق را در مدرسه‌ی فیضیه شروع کرد و تحت آن مطالبی را بیان می‌کرد و جمعیت زیادی هم جمع می‌شد. حضرت امام (ره) از جمله کسانی بود که حق داشتند ملبس به لباس روحانیت باشند و از افراد شاخص حوزه‌ی علمیه قم بودند. مدت‌های مدید و تا بعد از20 شهریور1332این درس اخلاق ادامه داشت. امام(ره) در آن سال‌ها دو کار حساس کردند، کتاب کشف‌الاسرار را نوشتند و در همان سال 1332اعلام کردند که اساسا سلطنت معنا ندارد حکومت حکومت غیرشرعی است و به دنبال این اقدام اعلامیه‌ای دادند که هنوز باقی مانده است. نوشته‌ی ایشان در یزد در کتابخانه مرحوم وزیری است. وقتی برای دیدن کتابخانه رفتند در آن‌جا گفتند روحانیت که سکوت کرده‌اند، امام(ره) از روحانیت و افراد دانشمند خواستند که بپا خیزند. آیه‌ی 46 سوره‌ی مبارکه‌ی سبا را عنوان سخنشان قرار دادند؛«قل انما اعذکم بواحدة ان تقوم لله مثنی و فرادی».امام (ره) آن‌جا به علما خطاب می‌کنند که هان ای روحانیون اسلامی ای علمای ربانی، ای دانشمندان دیندار و گویندگان آیین‌دوست،ای دینداران خداخواه و.... موعظت خدای جهان را بخوانید و به کار ببندید که خدای متعال سفارش کرد که قیام کنید برای خدا.»

توسلی در ادامه با بیان اینکه دو مساله موجب پیروزی امام(ره) در انقلاب شد،گفت:« مساله‌ی اول قیام برای خدا و مساله‌ی دیگر مقاومت امام(ره) بود. وقتی امام(ره) در پاریس بودند اختلافی میان برخی مبارزین و کسانی که دنباله‌رو امام(ره) بودند، به وجود آمد. امام(ره) این آیه را عنوان کردند که شما برای خدا قیام کردید اختلافات جزئی را کنار بگذارید.امام(ره) با همان جمله کاری کردند که وحدتی میان آنها ایجاد شد. مساله‌ی امام(ره) مساله‌ی برای خداست و قیامش هم برای دنیا نبود، برای خدا بود. امام(ره) خود فرمود که یکی از رموز موفقیت ما این بود که همه‌ی کارها برای خدا بود. اگر این رمز را نگهداری کنیم انقلابمان باقی می‌ماند. امام(ره) مردم را خدایی کرد. امام (ره) کاری کردند که مردم احساس کنند در مقابل ملتشان و دینی که خدا به آنها عنایت کرده است وظیفه‌ی سنگین الهی دارند و ایشان درس این مقاومت و استقامت را از قرآن آموخته بود.»

منبع :

http://politiciran.blogfa.com

ادامه دارد ...


جمعه بیست و هفتم 10 1387
X