صفحه ها
دسته
دوستان وبلاگي
منابع و ماخذ وبلاگ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 239208
تعداد نوشته ها : 352
تعداد نظرات : 72
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
رویدادهایی از 20 بهمن 1357 در ایران از نظر می گذرد.

* با حمله مأموران گارد به پادگان نیروی هوایی تهران، جنگ خیابانی آغاز شد. به گفته همافران وقتی که رادیو اعلام کرد فیلم ورود امام خمینی بعد از اخبار تلویزیون نمایش داده خواهد شد، آنها در سالن پادگان اجتماع کردند. با ظاهر شدن تصویر حضرت امام بر صفحه تلویزیون طنین صلوات سالن را پر کرد و در این هنگام افراد گارد به سوی آنها تیراندازی کردند و درگیری آغاز شد.

* مردم ساکن در اطراف خوابگاه همافران، هنگامی که از حمله نیروی گارد به همافران آگاه شدند، اهالی خیابان‌های اطراف را نیز باخبر کردند و طولی نکشید که جمعیت انبوهی در کنار دیوار خوابگاه گرد آمدند که با فریاد الله‌اکبر از همافران حمایت می‌کردند.

* اجتماع مردم در کنار خوابگاه همافران نیروی هوای که از ساعت 10 شب آغاز شده بود همچنان ادامه یافت. ترس مردم این بود که در صورت پراکنده شدن، نیروهای گارد مجددا به همافران حمله کنند لذا از دفتر حضرت امام کسب تکلیف کردند و دفتر امام توصیه کردند که پراکنده نشوید.

* مردم در کنار خوابگاه نیروی هوایی همچنان شعار می‌دادند و خود را با آتش لاستیک‌های فرسوده گرم می کردند که در ساعت 3.5 بعد از نیمه شب مأموران حکومت نظامی با خودروهای نظامی و در حالی که از دور با شلیک هوایی مسلسل‌ها در صدد ترساندن مردم بودند، به اجتماع مردم حمله کردند. در این هنگام مردم به کوچه‌های اطراف پناه بردند اما مأمورین توانستند 152 نفر را دستگیر و به محل استقرار حکومت نظامی در کلانتری تهران و منتقل کنند. (ظاهرا اولین کلانتری ساقط شده در جریان هجوم مردم همین کلانتری بود.)

--------------

منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی

منبع :

http://www.mehrnews.com


شنبه پنجم 11 1387
X