صبح امروز نشستی در خانه‌ی هنرمندان برگزار شد تا همایون شجریان به‌همراه سعید فرج‌پوری - کمانچه‌نواز گروه دستان-، حسین بهروزی‌نیا - نوازنده بربط گروه دستان - و محمد رفیعی - مدیر برگزاری کنسرت‌های شرکت دل آواز - برنامه‌هایشان را تشریح کنند.
با گروه‌های دیگر هم کار می‌کنم


همایون شجریان - آهنگ‌ساز و خواننده - در این نشست از همکاری با گروه دستان گفت؛ او عنوان کرد: دستان گروهی است که با خواننده‌های مختلفی همکاری داشته است و این‌گونه هم نیست که من تنها با گروه دستان همکاری داشته باشم، بلکه با گروه‌های دیگری نیز کار می‌کنم، حالا با فرم دیگری؛ در چند روز آینده کنسرتی را به‌همراه پدر - محمدرضا شجریان - در سلیمانیه برگزار خواهم کرد.


شجریان از تمهیداتی برای اجرای چند کنسرت هم یاد کرد و گفت: این امکان وجود دارد که کنسرت‌ها در داخل کشور شروع شود یا در خارج از کشور و یا شرکت در جشنواره‌هایی که وجود دارد، به هرحال اول باید کاری منتشر شود تا با مردم ارتباط برقرار کند.

از وکیل هم کاری بر پخش‌های غیرقانونی نیامد!


این آهنگ‌ساز و خواننده‌ی جوان درباره‌ی برنامه شاهنامه‌خوانی تصریح کرد که چیزی به این عنوان وجود ندارد و درباره پخش غیرقانونی آثار و گرفتن وکیل حقوقی خبر داد: شرکت‌هایی که منتشرکننده آثار هستند و امتیاز آن‌ها را در اختیار دارند، اغلب معتبرند، اما، ما جمع شدیم و با مشورت جمعی، یک وکیل مشترک گرفتیم؛ اما در جاهایی وکیل به ما گفت که دیگر کار من نیست!

فروش اینترنتی بلیت بدون تبعیض است 

همایون شجریان اعلام کرد: با صحبت‌ها و مشورت‌هایی که انجام شده به این نتیجه رسیدیم که خرید اینترنتی بهتر از فروش بلیت در گیشه‌هاست، زیرا فروش گیشه‌یی مسایلی چون درگیری فیزیکی، نارضایتی، تبعیض و بی‌احترامی را به‌دنبال می‌آورد که این‌کار با فروش اینترنتی مشکلات را حل می‌کند.


 

فرزند هنرمند استاد آواز ایران به چگونگی انتخاب اشعارش برای این کنسرت اشاره و بیان کرد: برنامه‌ای که تهیه می‌شود دارای شرایطی است، وقتی که نوبت به انتخاب شعر و یا غزل می‌رسد خواننده با درنظرگرفتن فضا و شرایط مختلف که مثلا کار باید روی قطعه بی‌کلام انجام می‌دهد و شعرهایی را انتخاب می‌کند. درمجموع این‌کار به سلیقه و مجموعه‌ی کار بستگی دارد.


 

این خواننده و آهنگساز درباره‌ی کنسرت در شهرستان‌ها گفت: در این‌باره با گروه دستان صحبتی به میان آمد، اما تجربه نشان داده که برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها خیلی مشکل‌تر است و مستلزم هماهنگی با سالن و یگان‌های مختلف است، ما در تهران به دلیل مرکزیت و هماهنگی بین اعضا کار بهتر و راحت‌تر است و دیدها درباره شهرستان‌ها همیشه با شک و تردید همراه بوده است.
آنچه که به صحنه می‌آید...‌

سعید فرج‌پوری - کمانچه‌نواز - هم عنوان کرد: این کنسرت در دو بخش اجرا می‌شود که قطعه اول در مایه‌ی دشتی است که آهنگ‌سازی آن را حمید متبسم انجام داد و قسمت دوم در مایه اصفهان است که به آهنگ‌سازی خودش است.

فرج‌پوری اضافه کرد: اشعار قسمت اول از شفیعی کدکنی و از اشعار حافظ، عطار، سیاوش کسرایی و بخشی نیز از شعرهای مولانا نیز استفاده شده است و بداهه‌نوازی را همایون شجریان خود اجرا می‌کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره‌ی چگونگی ترکیب سازها گفت: سازبندی‌ همان ترکیب سابق است که قبلا اجرا کردیم و کنسرت دادیم که ترکیبی از تاز، بربط، کمانچه، دایره، تنبک و دف است.
همایون با دیگران فرق دارد

فرج‌پوری تصریح کرد: گروه دستان در برنامه کاری خود با خواننده‌های مختلفی ازجمله ناظری، بسطامی، بیژن کامکار و... اما انتخاب همایون شجریان غیر از ویژگی‌های کاری این است که وی علاوه بر خوانندگی، آهنگساز نیز است و تجربه سفر به اروپا، این مسأله را روشن کرد.

این نوازنده درباره این‌که چرا ساز قانون استفاده نمی‌کنند، اظهار داشت: ساز قانون ساز خوب و زیبایی است، اما با توجه به امکاناتی که در گروه داریم، اجرای صحنه را با همان ترکیب گفته شده انجام می‌دهیم، ولی برای ضبط از نوازنده‌های میهمان و ساز دیگری نیز بهره می‌گیریم.
هر نفر روزی 5 بلیت 10 تا 35 هزارتومانی

محمد رفیعی - مدیر برگزاری کنسرت‌های شرکت دل‌آواز - درباره‌ی فروش بلیط‌ها توضیح داد: فروش بلیت از اول مردادماه جاری رأس ساعت شروع می‌شود و افراد تا روز فروش می‌توانند حتا مشخصات خود را تغییر دهند و بعد از تمام‌شدن زمان سایت قفل می‌شود و هر فرد پنج بلیط را می‌تواند تهیه کند.

مدیر برگزاری کنسرت‌های شرکت دل آواز افزود: قیمت بلیت‌ها بستگی به جایگاه دارد و از 10 هزار تا 35 هزار تومان قابل خریداری است.

رفیعی افزود: بانک صادرات را به مجموعه بانک‌ها انتخاب کردیم که مشکل کارت‌ها نیز حل شود، لازم است توجه داشته باشند که کارت‌ها باید قابلیت خرید اینترنتی داشته باشند، لذا خریداران باید از بانک درخواست کنند که کارت را برای خرید فعال کند و کد CVV2، رمز دوم را نیز داشته باشند تا بتوانند استفاده کنند.

وی بانک‌های ملت، صادرات، کشاورزی، ملی، سامان، توسعه صادرات، اقتصاد نوین و صنعت و معدن از جمله بانک‌هایی هستند که کارت‌هایشان قابلیت خرید اینترنتی دارد.

رفیعی افزود: برنامه‌ریزی برای فروش صرفا آنلاین است و درب ورودی با بارکد چک می‌شود و امسال در کنسرتی که 7 شب برگزار شد منظم‌ترین کنسرت را در تالار بزرگ کشور داشتیم.

رفیعی به هدف شرکت از فروش اینترنتی اشاره کرد و افزود: تنها دو هدف است که یکی این‌که به بلیتی که خارج از سیستم خریداری می‌کنید، اعتماد نکنید، و هدف دوم عدم اعتماد به بازار سیاه است.

همچنین حسین بهروزی‌نیا - نوازنده بربط گروه دستان - نیز درباره همکاری با شجریان در این نشست ابراز داشت: تور کانادا و آمریکا اولین همکاری من با همایون شجریان بود و از آن‌جایی که خودم برای گروه دستان برنامه‌ریزی می‌کنم قرار شد که من به تهران بیایم و در کنسرت سلیمانیه نیز به گروه بپیوندم.

همایون شجریان نخستین کنسرت مستقل خود در ایران را روزهای 31 مرداد، اول، سوم و چهارم شهریورماه سال جاری، به‌همراه گروه دستان در تالار بزرگ کشور برگزار می‌کند.

گروه دستان زمستان گذشته با همراهی همایون شجریان تور کنسرتی را در اروپا برگزار کردند.

منبع:ایسنا

 


دسته ها : اخبار موسیقی
پنج شنبه بیست و هفتم 4 1387
X