شهید «وارطان آبراهامیان» فرزند ارشد خانواده زحمتکش «نِرسِس» و «آروسیاک» در اولین روز از بهار سال 1339در روستای «سنگرد» از توابع «فریدن»دراستان اصفهان چشم به جهان گشوده و پس از مدتی به اتفاق خانواده به اصفهان نقل مکان نمود.
مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی را در مدارس ارامنه «آرمن» و «کاتارینیان» اصفهان به پایان برد. بعد از سال دوم دبیرستان، ترک تحصیل نموده و به مدت دو سال به عنوان «برقکار درجه 1» در پالایشگاه اصفهان مشغول به کار شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خود را به اداره نظام وظیفه معرفی و سپس به خدمت مقدس سربازی اعزام گردید. پس از طی دوره آموزشی و پیش از آن که مدت مرخصی او به پایان برسد به آخرین سفر زندگی¬اش رفت...

 در آن زمان ارتش و نیروهای بسیجی، سخت در گیر نبرد با نیروهای ضدانقلابی در منطقه کردستان بودند. نبردی که پس از یک سال، بنا به قانونمندی ماهوی مبارزه استکبار جهانی با انقلاب نوپای اسلامی در ایران، به یورش همه جانبه نیروهای ارتش بعثی عراق به سرزمین مقدس ایران انجامید. شهید «وارطان آبراهامیان» در اولین روز از ماه آبان سال 1358 در درگیری مستقیم با نیروهای ضد انقلاب قهرمانانه به شهادت رسید. پیکر پاک وی، بعد از انتقال به اصفهان و انجام تشریفات مذهبی با بدرقه صدها تن از اهالی ارمنی جلفای اصفهان و همشهریان مسلمان، در اصفهان به خاک سپرده شد.
منبع:سایت ساجد

X