انقلاب اسلامی ایران در مقایسه با رویدادهای مشابه نظیر انقلابهای فرانسه و روسیه ، در زمانی کوتاه تر و باشتاب بیشتری به پیروزی رسید . در شش ماه آخر مبارزات مردم ایران با رژیم شاه ، تحولات با سرعت حیرت آوری به نفع مردم و انقلاب پیش می رفت . یکی از این تحولات که نقش به سزایی در پیروزی نهضت ملت ایران داشت ، هجرت امام خمینی ( ره ) بنیانگذار انقلاب اسلامی ، به فرانسه بود . امام در مدت اقامت خود در دهکده " نوفل لوشاتو " در نزدیکی پاریس ، با خبرنگاران رسانه های غربی و منطقه ای ، مصاحبه های متعددی انجام داد و شخصیتهای ایرانی و غیر ایرانی را به حضور پذیرفت . در واقع تیزبینی و دوراندیشی امام در جریان اقامت چهار ماهه در پاریس ، نقش مهمی در افشای ماهیت واقعی رژیم پهلوی ، معرفی ویژگی های انقلاب اسلامی و شاخصهای حکومت اسلامی داشت .

در آن زمان ، تظاهرات مردم علی رغم برقراری حکومت نظامی در تهران و اکثر شهرهای بزرگ ایران ، ادامه داشت . عوامل رژیم شاه با آتش زدن مسجد جامع کرمان ، اجتماع پانزده هزار نفری مردم این شهر در مراسم چهلم قربانیان فاجعه جمعه سیاه تهران را ، به خاک و خون کشیدند . پیام تبریک سران آمریکا و شوروی سابق و برخی دیگر از دولتهای شرقی و غربی به مناسبت سالگرد تولد شاه ، نشان داد که آنها هنوز به بقای رژیم او امیدوار هستند و جنایاتش را نادیده می گیرند . در این شرایط ، شاه پس از مشورت با واشنگتن تصمیم گرفت شدت عمل علیه مردم را افزایش دهد . در این راستا ، در چهارم نومبر سال 1978 ، نظامیان به راهپیمایی محصلان و متعلمان حمله کردند و بیش از 60 نفر را به شهادت رساندند . در همین روز ، اعتصاب کارکنان رادیو و تلویزیون آغاز شد و نظامیان کنترل این مرکز مهم تبلیغی رژیم را در دست گرفتند .

شاه پس از کشتار محصلان و متعلمان ، طی نطقی در تلویزیون ، ظاهرا" به اشتباهات خود اعتراف و ادعا کرد که قصد دارد آنها را جبران کند . در عین حال وی تاکید کرد که می خواهد یک حکومت نظامی به صدارت جنرال ازهاری ، روی کار بیاورد . آغاز کار این دولت ، مقارن با شروع ماه محرّم بود . محرم ماه قیام امام حسین (ع ) نواده پاک رسول خدا به همراه یاران اندکش علیه ظلم و استبداد و فساد حاکمان و شهادت آنان است. به همین دلیل، حسین بن علی (ع ) الگوی مبارزاتی مردم ایران است و این واقعیت در جریان انقلاب اسلامی ایران کاملا" آشکار بود .

در آستانه ماه محرم ، امام خمینی (ره) در پیامی به ملت مبارز ایران ، آنها را به تشدید و گسترش مبارزه فرا خواند و محرم را ماه پیروزی خون بر شمشیر نامید . ایشان تاکید کرد :
« همه و همه ، همصدا و پشت به پشت به سوی برچیده شدن سلسله ستمگر پهلوی و انهدام نظام منحط شاهنشاهی و برقراری جمهوری اسلامی مبتنی بر احکام مترقی اسلام ، به پیش که پیروزی از آن ملت به پا خاسته است . »
به این ترتیب ، مردم انقلابی ایران ماه محرم را با روحیه ای مضاعف آغاز کردند و بر دامنه اعتراضات و تظاهرات خود ، به روشهای مختلف افزودند . تظاهرات متعدد و شعارهای انقلابی شبانه بر فراز بامها که در یک زمان سر داده می شد ، رژیم را سردرگم و درمانده کرده بود . علی رغم برقراری حکومت نظامی در بسیاری از شهرهای ایران ، مردم با همبستگی و شجاعتی بی مانند به مبارزه با رژیم شاه ادامه می دادند . با بسته شدن مکاتب و دانشگاهها ، تقریبا" تمام ایران در اعتصاب فرو رفت و کشور به حالت فلج در آمد .

راهپیمایی های بزرگ روزهای نهم به ویژه دهم محرم که سالگرد شهادت امام حسین (ع ) و یارانش است ، ضربه ای قاطع بر پیکر رژیم پوسیده پهلوی وارد ساخت . براساس گزارشها ، در روز دهم محرم ( روز عاشورا ) حدود چهار میلیون نفر در تهران و 16 میلیون نفر در سایر شهرهای ایران با نظم و یکپارچگی کامل ، تظاهراتی عظیم برپا کردند و خواستار سقوط رژیم شاه و برقراری جمهوری اسلامی شدند . امام خمینی ( ره) در پیام خود به مناسبت این راهپیمایی ها ، آنها را همه پرسی خواند که نشان داد مردم ، شاه را نمی خواهند . در پی اوج گیری قیام ملت ایران ، آمریکا از سران سه کشور فرانسه ، انگلیس و آلمان خواست در جزیره گوادلوپ - در آمریکای مرکزی - اجلاسی به منظور بررسی تحولات ایران برگزار کنند . در این اجلاس محرمانه که در سوم جنوری سال 1979 برگزار شد ، در مورد خروج شاه از ایران ، تشکیل دولتی به ظاهر ملی و اعزام نماینده ای از جانب آمریکا به ایران ، تصمیم گیری شد .

روز بعد از اجلاس گوادلوپ ، جنرال " رابرت هایزر " نظامی بلند پایه آمریکا مخفیانه وارد ایران شد تا با همکاری سفیر آمریکا در ایران ، توطئه علیه انقلاب را برنامه ریزی کنند . دولت ازهاری در طول یک و نیم ماه حیات خود که با جنایات فراوان همراه بود ، نتوانسته بود نهضت بزرگ مردم ایران را کنترل کند . به همین دلیل ، بنا به صلاحدید قصر سفید و براساس مصوبات کنفرانس گوادلوپ ، قرار شد شاپور بختیار که از نظر آمریکا چهره ای ملی به شمار می رفت ، جایگزین جنرال ازهاری شود . بختیار در حالی دولت را در دست گرفت که بسیاری از شهرهای ایران خارج از کنترل رژیم شاه بود و اداره کشور عملا" از دست دولت خارج شده بود . در این میان آمریکا تصور می کرد که با رفتن شاه از ایران ، دامنه قیام مردم تاحدی فروکش خواهد کرد ، زیرا مردم ، شاه را مسئول جنایات رژیم پهلوی و بدبختی های خود می دانستند .

جنرال هایزر پس از مذاکرات متعدد با شاه ، وی را متقاعد کرد که ایران را ترک کند . شاه نیز که همواره از تصمیمات آمریکا پیروی می کرد ، پس از تعیین شورای سلطنت که قرار بود جایگزین وی شود ، در شانزدهم جنوری 1979 ایران را به مقصد مصر ، ترک کرد . با انتشار خبر فرار شاه ، موجی از شادی و جشن ملی سراسر ایران را فرا گرفت . ملت ایران با اتحاد و مبارزه و تقدیم شهدای بسیار ، توانسته بود شاه را که مظهر استبداد ، اختناق ، وابستگی و اسلام ستیزی بود ، از کشور اخراج کند . آمریکا کوشید شاپور بختیار ، صدراعظم جدید را به عنوان فردی ملی گرا که در غیاب شاه می تواند بخشی از خواسته های مردم را محقق کند ، نشان دهد . اما مردم به رهبری امام خمینی ( ره) هوشیارانه بختیار را طرد کردند و شعار « بعد از شاه نوبت آمریکاست » در همه جای ایران طنین انداز شد . راهپیمایی عظیم و بی سابقه اربعین که یادآور قیام امام حسین (ع) است ، تیر خلاصی بر پندارهای باطل حاکمان قصر سفید بود . پس از این راهپیمایی بزرگ ، امام خمینی کار رژیم سلطنتی را پایان یافته خواند و اعلام کرد به زودی به ایران باز می گردد .

خبر بازگشت قریب الوقوع امام خمینی به کشور ، همانقدر که برای مردم مسرت بخش بود ، آمریکا و دولت بختیار را با بحران های جدیدی مواجه کرد . دولت برای جلوگیری از ورود امام خمینی به ایران ، میدان های هوایی را بست . جنرال هایزر ، فرستاده نظامی آمریکا نیز به کمک قوماندانان ارشد اردوی شاه ، طرح کودتای نظامی را به عنوان آخرین امید واشنگتن برای سرکوب قیام مردم ، در دستور کار قرار داد . امام خمینی که خطر را احساس می کرد ، لازم دید که رهبری انقلاب ایران را از نزدیک در دست بگیرد . به این ترتیب ، او که رهبری شجاع بود و جز خدا از هیچکس نمی هراسید ، علی رغم همه هشدارها و تهدیدها ، در اول فبروری سال 1979به ایران بازگشت . استقبال بی سابقه میلیونها تن از مردم ایران از امام در تهران ، جای هرگونه تردید را در پیروزی نهضت ، از بین برد . همانگونه که امام خمینی (ره) رهبر دوراندیش انقلاب اسلامی ایران پیش بینی کرده بود ، حضور ایشان در تهران ، به روند تحولات انقلاب سرعتی مضاعف بخشید .

امام خمینی چهار روز پس از ورود خود به ایران ، انجینر مهدی بازرگان را به عنوان صدراعظم موقت منصوب کرد . امام قبلا" نیز شورای انقلاب را برای سامان دادن به مسایل انقلاب تشکیل داده بود . در حالی که خطر کودتا به شدت ایران و انقلاب را تهدید می کرد ، بار دیگر میلیون ها تن از مردم در یک راهپیمایی از انتصاب صدراعظم توسط امام حمایت کردند . حضور صدها تن از پرسنل نیروی هوایی اردو در محل استقرار امام در تهران و بیعت آنان با رهبری انقلاب ، خشم رژیم را برانگیخت . لذا گارد شاهنشاهی که نیروهای وفادار به شاه بود ، به پایگاه نیروی هوایی اردو در تهران حمله کرد . با ورود مردم به صحنه و حمایت آنها از نظامیان انقلابی ، سنگرها و مراکز حساس دولتی و نظامی ، یکی پس از دیگری به دست مردم فتح شد تا آن که در 22 دلو 1357( 11 فبروری 1979 ) ، رژیم ستمگر پهلوی که از حمایت گسترده قدرتهای بزرگ برخوردار بود ، عملا" سقوط کرد و دربرابر ایمان و اراده یک ملت شجاع ، از صحنه روزگار محو شد . به این ترتیب ، انقلاب شکوهمند مردم ایران به پیروزی رسید و الگویی نوین از نظامی اسلامی و مردمی را به نمایش گذاشت . برای ملتهای تحت ستم نیز جبهه های جدیدی برای مبارزه با قدرتهای گردنکش و استکباری گشوده شد و تغییرات مهمی در معادلات منطقه ای و بین المللی به وجود آمد .

منبع:http://dari.irib.ir

دوستان ادامه دارد


X