دسته
وبلاگهاي برگزيده
ارتباطات
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 645495
تعداد نوشته ها : 2594
تعداد نظرات : 825
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
میلاد ماه در ماه مهربان
مرتضی طلایی
امام‌حسن(ع) در سال سـوم هجرت به‌دنیا آمد و شبیه‌تریـن شخص به پیامبر اکرم(ص) بود. در روز هفتم تولدش پیامبر(ص) گوسفندی را برای او عقیقه کرد و موی سرش را تراشید و هم وزن آن را نقره صدقه داد. او یکی از پنج نفر اهل کساء است. پیامبر(ص) فرمـود: پروردگارا مـن او را دوست می‌دارم پس او را دوست داشته باش و فرمود: حسـن و حسین دو سرور جوانان اهل بهشت‌اند.
سیوطی - تاریخ‌الخلفا

آن‌گونه که مورخان تاریخ اسلام نوشته‌اند در بهترین روزهای خدا، یکی از برگزیدگانش، عالم خاکی را به یمن وجود خویش آراست و نخستین جلوه کوثر آن‌گونه که خدای بلندمرتبه به رسولش وعده کرده بود در خانه فاطمه(س) و علی(ع) بودن آغاز کرد و آیینه‌ای شد در برابر صفات الهی تا امروز محبان و شیعیانش حجتی داشته باشند بر هر چه خوبی و مهربانی است.

رحیمی که در برابر پیرمرد فحاش شامی از حال و روزش پرسید و از وضع و روزگارش، به خانه‌اش دعوت کرد و گفت حوائجش را برمی‌آورد تا به آنجا که پیرمرد به گریه افتاده شهادت داد: خداوند خود بهتر می‌داند که رسالتش را نزد که قرار دهد.بخشنده‌ای که چندبار نیمی از هر آنچه داشت در راه خدا و رضایتش انفاق نمود و در پاسخ کمترین محبت‌ها بزرگ ترین عطایا را متکفل می‌شد.

ایثارگری که از حق و آبروی خویش برای حفظ جامعه اسلامی گذشت تا همگان بدانند که از پرورده مکتب رسول خدا و‌زاده علی مرتضی (ع) جز این صادر نخواهد شد.

در اعتقادات ما اهل بیت(ع) همگی نوری واحدند اما هر یک از ایشان را به فراخور حیات نورانی‌شان به صفتی برجسته‌تر می‌شناسیم. آن‌گونه که درخصوص امام چهارم حضرت سجاد(ع)، عبادت یا امام باقر(ع)، علم و غالبا در سیره و حیات امام حسن مجتبی (ع)، صبر، حلم و گذشت آن حضرت است که به ذهن متبادر می‌شود.

در رمضانی که هزار و چهارصد و بیست و هفت سال از میلاد نورانی آن امام همام می‌گذرد شاید جامعه ما بیش تر از پیش نیازمند در پیش گرفتن این بخش از خلق نورانی مولود مبارک این روزها باشد.
جهان جدید با ویژگی‌های خود از قبیل سرعت، پیچیدگی روابط اجتماعی، عدم تعادل میان خواسته‌ها و امکانات و رقابت شدیدتر بر سر منابع به غیر از گزینه‌هایی که به عنوان هدایای عصر جدید برایمان به ارمغان آورده، همزاد دیگری نیز داشته است که چیزی نیست جز تنش‌های ناشی از توسیع جوامع.
به خیابان‌هایمان، خانه هایمان، روابط اجتماعی و سایر حوزه‌های تعاملی انسان‌ها که دقت می‌کنیم، می‌شود دید که عدم تحمل و پرخاشگری ناشی از آن از خردترین تعامل‌ها تا نوع کلان آن چه میزان روابط مان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.مهربان نبودن، عدم‌گذشت و سخت‌گیری بر یکدیگر باعث شده تا مفاهیم مهمی چون همبستگی اجتماعی و همگرایی از همین پدیده‌های ساده و ابتدایی اثر پذیرفته و دچار خدشه شوند. شاید در ابتدا این امر بعید به‌نظر رسد اما اگر دقت کنیم چگونه مسائل خانوادگی و از هم پاشیدگی‌های ناشی از آن، که بسیاری از آنها ریشه در همان عدم گذشت‌ها و کم صبری‌ها دارد چگونه بر شئون مختلف اجتماع اثر‌گذار می‌شود آنگاه می‌پذیریم غفلت از کج روی‌های اخلاقی می‌تواند در سطوح کلان تری ما را دچار خسران و ضرر نماید.

روایت شده است روزی پیامبر اکرم(ص) به منبر رفت و امام حسن علیه السلام را در کنارش نشانید و نگاهی به مردم کرد و نظری به امام حسن علیه السلام انداخت و فرمود: «این فرزند من است و خداوند اراده کرده که به برکت وجود او بین مسلمانان صلح را برقرار سازد.»امروز نیز صلح نه به معنای ترک جنگ که در معنای کلان‌تر به معنای زیستن خوب و با مهربانی در کنار هم، گذشت و محبت، نسخه‌های شفابخشی هستند که از برکت و با تمسک به شیوه و سیره امام‌حسن‌مجتبی(ع) می‌توان در جامعه به توسیع آن پرداخت.در نیمه ماه مبارک رمضان و با آرزوی قبولی طاعات و توفیق استفاده از ایام باقی‌مانده و به ویژه لیالی پرفضیلت قدر، امیدوارم خداوند توفیق تشبه و تمسک هرچه بیشتر به خلق ماه منیر نیمه رمضان را به همه ما عنایت نماید.

عضو شورای شهر تهران

منبع: تهران امروز

دسته ها : مذهبی - مقالات
شنبه جهاردهم 6 1388
X