دسته
سايت هاي مرتبط
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 7780
تعداد نوشته ها : 8
تعداد نظرات : 1
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

اميرحسين آريان‌پور (زاده تهران ۸ اسفند ۱۳۰۳ - درگذشته تهران ۸ مرداد ۱۳۸۰ نويسنده، فرهنگ‌نويس، مترجم و استاد دانشگاه ايراني بود.

اميرحسين آريان پور، جامعه شناس، پژوهشگر و نويسنده و مترجم توانمند كشورمان، هشتم اسفند ۱۳۰۳ در تهران به دنيا آمد.

او از اخلاف عصيانگران نايبي كاشان بود و از طرفي نسبتي هم با خاندان ملك المورخين سپهر نويسنده ناسخ التواريخ داشته‌است. او در سن ۱۸ سالگي يعني در سال ۱۳۲۱ در مسابقات بوكس خراسان و در سال ۱۳۲۳ در مسابقات وزنه‌برداري چندمليتي خاور نزديك اول شد. او از نظريه پردازان در زمينه علم جامعه‌شناسي و علوم اجتماعي نيز به شمار مي‌آيد و در گسترش آن بيشترين تلاشها و خدمات را در حوزه پژوهش و تحقيق به عمل آورد.او در سه زمينه، انسان شناسي، جامعه‌شناسي و حقيقت‌شناسي گامهاي ارزنده‌اي برداشته و خلاقيت علمي را با درونمايه جنبه‌هاي اخلاقي دانش و پژوهش به عنوان وجه مشخصه تلاشهايي همراه داشت. كار عظيم او تدوين فرهنگ تفصيلي علوم اجتماعي [در حوزه فرهنگ فلسفه و جامعه شناسي] به چهار زبان فارسي، انگليسي، فرانسه و آلماني است كه در مدت زماني بيش از چهل سال به طول انجاميده و بي شك، يكي از مهمترين آثار فرهنگ تفصيلي علوم در زبان پارسي و يكي از گرانبهاترين و بزرگترين آثار اميرحسين آريان پور است كه حاوي سيصدهزار فيش بوده و تاكنون انتشار نيافته‌است.

آريان‌پور در جامعه‌شناسي ديدگاهي ماترياليستي داشت[نيازمند منبع]. وي پسر خالهٔ سهراب سپهري شاعر بزرگ معاصر ونوه نايب حسين كاشي است.

ابتكار ترجمهٔ پسوند ايسم (-ism) به «-گرايي» ازآن اوست. وي در مقدمهٔ ترجمهٔ سير فلسفه در ايران مي‌نويسد: ««ism-»هاي غربي را با پسوند «-گرايي» - كه با تأييد مرحوم دكتر محمدباقر هوشيار نخست در سال ۱۳۲۵ به‌كارش بردم، و اكنون زبانزد بسياري از اهل علم و ادب است - [ترجمه كردم‌].»[۱]

اميرحسين آريان پور در روز دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۸۰ در تهران درگذشت. پيكر وي در بهشت زهراي تهران و در آرامگاه خانوادگي آريانپور به خاك سپرده شد.

ديكشنري فارسي

Farsi dictionary

دسته ها :
پنج شنبه سیزدهم 11 1390

نسخه موبايل ديكشنري آريانپور راه اندازي شد.

براي استفاده از اين ديكشنري كافي است در مرورگر موبايل خود آدرس http://aryanpour.mobi را وارد كرده و از ديكشنري استفاده نماييد.

اين ديكشنري موبايل رايگان ميباشد و نيازي به نصب نرم افزار ندارد.

 

 

سه شنبه بیست و هفتم 10 1390

فارسي (پارسي، دري و تاجيكي) يكي از زبان‌هاي هندواروپايي در شاخهٔ زبان‌هاي ايراني جنوب غربي است كه در كشورهاي ايران، افغانستان، تاجيكستان و ازبكستان به آن سخن مي‌گويند. فارسي زبان رسمي كشورهاي ايران و تاجيكستان و يكي از دو زبان رسمي افغانستان (در كنار زبان پشتو) است.

در ايران زبان نخست بيش از ۴۰ ميليون تن فارسي است (بين ۵۸٪ تا ۷۹٪). فارسي زبان نخست ۲۰ ميليون تن در افغانستان، ۵ ميليون تن در تاجيكستان، و در ازبكستان حدود ۷ ميليون است. زبان فارسي گويش‌وراني نيز در هند و پاكستان دارد (نگاه: زبان فارسي در شبه‌قاره هندوستان). با توجه به رسمي بودن زبان فارسي در ايران، افغانستان و تاجيكستان و تسلط گويشوران ساير زبان‌ها بدان به عنوان زبان دوم روي هم‌رفته مي‌توان شمار فارسي‌گويان جهان را حدود ۱۱۰ ميليون تن برآورد كرد.

گرچه فارسي اكنون زبان رسمي پاكستان نيست، پيش از استعمار انگليس و در زمان امپراتوري مغول (به فرمان اكبرشاه)، زبان رسمي و فرهنگي شبه‌قاره هند بوده است. زبان رسمي كنوني پاكستان (اردو)، كه «اسلامي‌شده»ي زبان هندي است، بسيار تحت تأثير فارسي بوده‌است و واژه‌هاي فارسي بسياري دارد. به طوري كه تمامي كلمات سرود ملي پاكستان به جز يك حرف اضافه از كلمات مشترك با زبان فارسي تشكيل شده است.

بان فارسي با اينكه يكي از اركان اصلي هويت ايراني است و به عنوان زبان ملي و رسمي ايران شناخته شده‌است، ولي هويتي بسيار فراتر از فلات ايران دارد به طور مثال قبل از استعمار هند توسط انگليس، در زمان حكومت گوركانيان در هند، كه ادامه دهنده امپراتوري تيموريان در هند بودند، فارسي زبان رسمي اين امپراتوري وسيع بود. يا نقل مي‌كنند كه وقتي كه شاه اسماعيل صفوي در ابتداي يكي از جنگهاي خود قطعه شعري به زبان تركي آذربايجاني براي پادشاه عثماني فرستاد، پادشاه عثماني شعري فارسي را در جواب او، براي شاه اسماعيل پس فرستاد. زبان فارسي جدا از اينكه زبان اصلي و يا زبان دوم مردم سرزمين ايران با قوميت‌هاي مختلف بوده‌است، نفوذ بسياري در كشورهاي مجاور خود همچون امپراتوريهاي گوركانيان هند و عثماني داشته‌است.آن هم در حالي كه در كنار نفوذ زبان فارسي، نفوذ فرهنگ ايراني هم در فرهنگ‌هاي ديگر ديده مي‌شود و به طور مثال در امپراتوري گوركانيان در كنار دين اسلام، فرهنگ ايراني جزو سرلوحه‌هاي فرهنگيشان بوده است.

رنگ سبز مناطق مادري زبان فارسي و رنگ نارنجي سرزمين هايي كه فارسي زبانان مهاجر در آن اسكان دارند.

اين نفوذ فرهنگي تا به آن حد است كه ريچارد نلسون فراي، استاد بازنشسته دانشگاه هاروارد معتقد است كه «…عربها ديگر نقش ايران و زبان فارسي را در شكل گيري فرهنگ اسلامي درك نمي‌كنند. شايد آنان آرزو دارند كه گذشته را فراموش كنند، ولي با اين كار آنها ريشه‌هاي معنوي، اخلاقي و فرهنگي خودشان را حذف مي‌كنند…» .

در سال ۱۸۷۲ در نشست اديبان و زبان‌شناسان اروپايي در برلين، زبان‌هاي يوناني، فارسي، لاتين و سانسكريت به عنوان زبان‌هاي كلاسيك جهان برگزيده شدند. بر پايهٔ تعريف، زباني كلاسيك به‌ شمار مي‌آيد كه يكم، باستاني باشد، دوم، ادبيات غني داشته باشد و سوم در آخرين هزاره عمر خود تغييرات اندكي كرده باشد.

زبان فارسي از نظر شمار و تنوع ضرب‌المثل‌ها در ميان سه زبان اول جهان است

فرهنگ لغت فارسي آنلاين

دسته ها :
جمعه چهارم 9 1390

در 3 سال اخير با گسترش استفاده از موبايل هاي هوشمند،  Ipad   و كتابخوان هاي الكترونيكي مانند كيندل آمازون، كتابخوان سوني و كتابخوان نوك فروش كتابهاي الكترونيكي  و صوتي افزايش چشمگيري داشته است

سايت آمازون در حال حاضر  بيش از يك ميليون عنوان كتاب الكترونيكي  و 100000 عنوان كتاب صوتي دارا ميباشد.

لازم است ناشران كتابهاي ايراني و فارسي نيز به اين امر مهم توجه داشته باشند.

دسته ها :
يکشنبه دوم 5 1390

كيندل آمازون كه با قيمت 139 دلار در سايت آمازون به فروش ميرود يكي از پرطرفدارترين كتابخوانها ميباشد.

اخيرا شركت آمازون كتابخوان كيندل خود را با شرايط ويژه و به قيمت 114 دلار به فروش ميرساند.

كتابخوان جديد كيندل آمازون باريكتر ، روشن تر ، سبكتر و سريعتر ميباشد

دسته ها :
پنج شنبه سیم 4 1390

ديكشنري آنلاين انگليسي به فارسي و فارسي به انگليسي آريان پور اولين ديكشنري آنلاين فارسي در اينترنت بوده است

اين ديكشنري از سرعت بالايي در جستجوي كليدواژه ها برخوردار است

از قابليت هاي جديد اين ديكشنري گروه مباحثه زبان فارسي و بلاگ فرهنگ و زبان فارسي ميباشد كه علاقمندان ميتوانند سوالات و مطالب خود را در اين بخشها منتشر نمايند

دسته ها :
سه شنبه بیست و یکم 4 1390

كيندل كتاب خوان الكترونيكي آمازون ميباشد.

 

كتاب خوان آمازون يكي از پرفروشترين و پرطرفدارترين كتاب خوانها در سراسر جهان ميباشد. از ويژگي هاي اين كتاب خوان وجود كتابخانه بسيار قوي در سايت آمازون ميباشد كه براحتي ميتوان كتاب مورد نظر را خريداري و از طريق اينترنت  wireless وارد كيندل آمازون كرد.

از ويژگي هاي كيندل ميتوان به قابليت خوادن فايل هاي PDF و Word و همينطور سيستم text to

speech نام برد.

امكات علامت گذاري در كتاب از ديگر ويزگي هاي كيندل ميباشد

 

اطلاعات بيشتر در رابطه با كيندل آمازوندسته ها :
سه شنبه بیست و یکم 4 1390

سايت فرهنگ پارسي داراي ديكشنري انگليسي به فارسي آريانپور و گروه مباحثه زبان فارسي جهت علاقمندان زبان فارسي و بلاگ خبري زبان و ادبيات فارسي ميباشد.

در اين سايت كاربران ميتوانند سوالات خود را مطرح و يا به سوالات افراد ديگر پاسخ دهند.

در بخش بلاگ آخرين اخبار زبان فارسي منتشر ميگردد

بخش ديكشنري داراي فرهنگ لغات انگليسي به فارسي - فارسي به انگليسي و انگليسي به انگليسي ميباشد..

دسته ها :
چهارشنبه پانزدهم 4 1390
X