دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2035
تعداد نوشته ها : 4
تعداد نظرات : 1
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

شرح‌هاي زيارت جامعه

درباره ويژگي‌هاي انسان كامل مطالب فراواني در قرآن مجيد و روايات و ادعيه و زيارت‌ها و نيز در كتاب‌هاي كلامي و فلسفي و عرفان مطرح شده است. علت توجه زياد به اين موضوع، نقش و جايگاه خاص انسان كامل به عنوان خليفه خداي سبحان است كه هم در عالم تكوين مسئوليت خطيري دارد و هم در عالم تشريع، و از آنجا كه هر فيض و عنايت الهي به واسطه و در پرتو او به ساير موجودات مي‌رسد، لازم است كه درباره ابعاد گوناگون وجودي وي مطالعات بيشتري ـ افزون بر آنچه در حال حاضر در دسترس است ـ صورت گيرد. پژوهش درباره انسان كامل فقط تحقيق علمي نيست، بلكه در عرصه عمل هم فوايد بي‌شماري در بردارد.

يكي از كاربرد‌هاي آن ارتباط بهتر و صحيح‌تر با او براي نايل شدن به فيوضات الهي است كه در قالب زيارت و توسل و ياري خواهي از ارواح مقدس و مطهر مطرح است. كاربرد ديگر آن در بحث شفاعت است و اين كه آيا در برزخ هم، شفاعت وجود دارد يا مختص به عالم قيامت است؟ و اين كه چند نوع شفاعت وجود دارد و حد و اندازه آن چيست؟ و مباحثي از اين قبيل.

اشاره شد كه درباره اوصاف انسان كامل در زيارت نامه‌ها هم سخن به ميان آمده است. زيارت يا مأثور است يا غير مأثور.زيارت غير مأثور از سوي افرادي مثل عالمان دين براي گفتگو با زيارت شونده بيان شده است و زيارت مأثور جملاتي است كه اهل بيت عصمت و طهارت آن را بيان فرموده‌اند.

زيارت مأثور از آن رو كه از زبان مبارك و مطهر ولي الله مطلق صادر شده، ارزش و اهميت فوق‌العاده‌اي دارد؛ زيرا در سايه آن مي‌توان به قدر منزلت و جايگاه زيارت شونده پي‌برد. نيز در پرتو آن با علوم و معارفي كه افراد اندكي توانايي ابراز آن را دارند، آشنا مي‌شويم؛ علوم و معارفي كه مي‌توان از آن به عنوان حجتي گويا در مباحث دقيق معرفت الله بهره‌مند شد.

 

زيارت جامعه

زيارت‌نامه‌هايي كه تحت عنوان زيارت جامعه ياد شده‌اند، مضاميني‌اند كه به وسيله آنها مي‌توان همه ائمه هدي(عليهم‌‌السلام) را زيارت كرد. شايد علت ديگر اين وجه نام‌گذاري، تصوير نسبتاً جامعي است كه در اين زيارت‌ها از ائمه(عليهم‌‌السلام) ارائه شده است.1

زيارت جامعه، زيارتي است كه آن را شيخ طوسي در تهذيب و شيخ صدوق در من لايحضره الفقيه نقل كرده‌اند. مرحوم مجلسي درباره آن مي‌گويد: اين زيارت بهترين زيارت جامعه از نظر متن و سند و فصيح‌ترين و بليغ‌ترين آنهاست. پدر ايشان نيز در شرح من لايحضره الفقيه مي‌گويد: اين زيارت، بهترين زيارت و كامل‌ترين آنهاست و من همواره در پرتو آن به زيارتائمه(عليهم‌‌السلام) در اعتاب مقدسه نايل مي‌شدم.2

زيارت جامعـه، بسان سيل از كوهسار وجود هـادي امت، حضرت ابوالحسن ثالث، علي بن محمد نقي (عليه‌السلام) سرازيـر شده است و در آن در پوشش بيان فضائل انسان كامل، معارف عميق توحيدي و ولايي، مطرح شده است. امام هادي (عليه‌السلام) در اينزيارت، ائمه اطهار را با جلـوه‌هاي گـوناگـون مطـرح ساخته تا زائر، آنان را از زواياي مختلف تماشا كند و آنان را الگوي خود قرار دهد

شرح‌هاي زيارت جامعه

به علت محتوا و مضمون بي‌نظير و معارف عرشي زيارت جامعه، شرح‌هاي ارزشمند و درخور توجهي بر آن نوشته شده است كه در ذيل به نمونه‌هايي از آن اشاره مي‌شود:

1. شرح الزيارة الجامعة الكبيرة، اثر مولا محمد تقي مجلسي (م1070) كه در ضمن لوامع صاحبقراني طرح شده است؛

2. شرح الزيارة الجامعه الكبيرة، اثر بهاءالدين سيد محمد نائيني مختاري معاصر شيخ حر عاملي؛

3. الاعلام اللامعة في شرح الجامعه، اثر سيد محمد طباطبائي، جد سيد مهدي بحرالعلوم؛

4. الانوار اللامعة في شرح الجامعه، اثر سيد عبدالله شبّر؛

5. شرح الزيارة الجامعة الكبيرة، اثر شيخ احمد احسائي؛

6. الانوار الساطعة في شرح زيارةالجامعة، اثر شيخ جواد كربلايي؛

7. شرح زيارت جامعة كبيره، اثر ميرزا علي نقي طباطبائي؛

8 شرح زيارت جامعة كبيره، اثر ميرزا محمد علي چهاردهي؛

9. شرح زيارت جامعة كبيره، اثر محمد هادي شيخ الاسلامي.3

10. يكي از شرح‌هاي زيباي اين زيارت‌نامه، شرح فيلسوف و عارف معاصر ايت الله شيخ عبدالله جوادي آملي تحت عنوان «ادب فناي مقربان» است. با آنكه اين شرح هنوز كامل نشده، ولي برخي از مجلّدات آن سه بار و برخي چهار بار تجديد چاپ شده است.4

به سبب ويژگي‌هاي شايان توجه و درخشاني كه در اين شرح وجود دارد، چكيده بسيار فشرده‌اي از بخش‌هايي از آن را ارائه مي‌كنيم.

 

منشور امامت

زيارت جامعه، بسان سيل از كوهسار وجود هادي امت، حضرت ابوالحسن ثالث، علي بن محمد نقي (عليه‌السلام) سرازير شده است و در آن در پوشش بيان فضائل انسان كامل، معارف عميق توحيدي و ولايي، مطرح شده است.

امام هادي(عليه‌السلام) در اين زيارت، ائمه اطهار را با جلوه‌هاي گوناگون مطرح ساخته تا زائر، آنان را از زواياي مختلف تماشا كند و آنان را الگوي خود قرار دهد.

در اين زيارت، مهمان با انواع غذاهاي امام شناسي، بزرگ داشته مي‌شود. در واقع اين بيانات عرشي امام علي النقي يك دوره امام شناسي است.

متن اين عبارت‌ها به گونه‌اي است كه صدور آن از غير معصوم محال است؛ وانگهي مضامين آن با قرآن هماهنگ است و اين، نكته‌اي است كه پژوهشگر را از بحث سندي آن بي‌نياز مي‌سازد.

شخصي به نام موسي بن عبدالله نخعي به حضرت علي النقي(عليه‌السلام) عرض كرد: يابن رسول الله! مرا به زيارتي با بلاغت كامل آموزش ده كه هر گاه در صدد بودم يكي از شما را زيارت كنم، از آن طريق باشد. آنگاه حجت علي الاطلاق خداوند متعال، امام هادي(عليه‌السلام) اين زيارت را بيان فرمودند.


1- سيماي ائمه در شرح زيارت جامعة كبيره، علي نظامي، ج1،ص20،و21.

2- مفاتيح الجنان (زيارت دوم از زيارت‌هاي جامعه)

3- مقدمه سيماي ائمه(عليه‌السلام).

4- از اين مجموعه تا كنون چهار جلد منتشر شده است.

دسته ها :

چرا در بين پيامبران زن وجود ندارد؟ چرا در بين 124 هزار پيامبر و 14 معصوم يك نفر زن است؟ چرا زنان به مرحله نبوت و امامت نميرسند؟ اين سوالات همواره از سوي افراد زيادي خصوصا زنان پرسيده مي شود . به همين منظور در مقام پاسخگوئي به آنها برآمديم.

 سير كمالي يكسان زن و مرد

ترديدى نيست كه مرد و زن از نظر جسمى و شرايط فيزيولوژيك با يكديگر متفاوتند و هر يك براى انجام وظايف ويژه‏اى آفريده شده‏اند. اندام مرد براى كارهاى سخت و سنگين مناسب است و اندام زن براى كارهاى ظريف،مسۆوليت حمل فرزند، شيردادن و... . اين تفاوت عين حكمت و به منظور حركت و دوام نسل بشر است. هم‏چنين به دليل ويژگي‏هايى كه ناشى از اين تفاوت است، بيشتر قهرمانان و بزرگان علم و فن و تاريخ از ميان مردان برخاسته‏اند. پيامبران نيز به دليل مسۆوليتى كه بر عهده داشتند و وظيفه خطيرى كه بايد انجام مي‏دادند، از بين مردان برگزيده شده‏اند. ولى همه اينها اين شبهه را در بر ندارند كه زن، نمي‏تواند به درجات عالى كمال انسانى و قرب خداوند نايل شود و همان سيرى را كه برخى از مردان دارند، نداشته باشد.

نمونه‏هاى ذكر شده در قرآن، گواه اين مطلب است: حضرت مريم(سلام الله عليها)، آسيه، هاجر، ساره، مادر موسى(عليه السلام) و... نمونه‏هاى اين رشد و تكامل هستند كه در قرآن ذكر شده‏اند. بنابراين تفاوت فيزيولوژيك زن و مرد؛ بدان معنا نيست كه راه كمال بر زن بسته و يا محدود است. از زاويه‏اى ديگر، بايد توجه داشت كه عدالت همواره مقتضى تساوى عددى، وزنى و... نيست. اگر كسى ادعا كند كه چون حجم و وزن بدن زنان كمتر از مردان است، پس عدالت رعايت نشده آيا اين سخن معقولى است؟ و يا گلى، هم وزن نبودن خود را با هندوانه به عنوان بي‏عدالتى مطرح سازد؟!

چون نه زن براى خدمت به مرد آفريده شده و نه مرد براى خدمت به زن؛ بلكه اين دو همانند دو بال يك پرنده هستند كه در كنار يكديگر امكانات خود را در اختيار هم قرار مي‏دهند تا هم خود زندگى كنند و به كمال برسند و هم ضامن بقاى نسل بشر باشد

اندام زن براى وظايف خاصى طراحى شده كه آن طراحى عين عدالت است؛ چرا كه متقضاى خلقت حكيمانه و مصلحت عام بشر است. در برابر اين ادعا كه زن براى خدمت به مرد آفريده شده مي‏توان ادعا كرد كه مرد نيز براى خدمت به زن آفريده شده است؛ چرا كه حاصل زحمات مردان نوعاً در اختيار زنان است و آنان هستند كه از يك سو در مردان انگيزه كار ايجاد مي‏كنند و از سوى ديگر حاصل كار آنان را مصرف مي‏كنند. پس بايد از اين سخن غيرمنطقى دست برداشت؛ چون نه زن براى خدمت به مرد آفريده شده و نه مرد براى خدمت به زن؛ بلكه اين دو همانند دو بال يك پرنده هستند كه در كنار يكديگر امكانات خود را در اختيار هم قرار مي‏دهند تا هم خود زندگى كنند و به كمال برسند و هم ضامن بقاى نسل بشر باشد.

حضرت آيت‌الله جوادي‌آملي در پاسخ به سوالي پيرامون فلسفه وجود نداشتن زنان در ميان پيامبران الهي، راز اين مساله را چنين تشريح كرده مي فرمايند.

اين طور نيست كه فقط يك زن معصومه داشته باشيم آن هم وجود زهراي مرضيه ‏سلام اللّه عليها باشد. ما دليلي بر عدم عصمت بعضي از زن‌هاي ديگر نظير زينب كبري و ‏حضرت فاطمه معصومه سلام اللّه عليهما نداريم. اين‌ كه 124 هزار پيامبر همه مرد ‏هستند براي اين است كه نبوّت و رسالت، كارهاي اجرايي دارد و خصوصيات بدني و ‏جسمي مردها به گونه‌اي است كه كارهاي اجرايي وظيفه مردهاست. از طرف ديگر ‏پشتوانه نبوت و رسالت، مقام ولايت است. كمال انسان در آن است كه بشود ولي اللّه ‏و اين مقام، اختصاصي به مرد يا زن ندارد. زنان بزرگي نظير آسيه، مريم، حضرت زهرا، ‏زينب كبري و حضرت معصومه در عالم بوده‌اند و اين‌ها هر كدام با حفظ مرتبه و درجه ‏خاص خود مي‌توانند به ولايت رسيده باشند.

نبوت و رسالت امر اجرايي است، اين ‌كه ‏زني پيامبر نشده است براي اين است كه زن بايد با همه افراد جامعه تماس بگيرد، در ‏جنگ و صلح فرماندهي جنگ را به عهده بگيرد. اين كار اجرايي براي زنان دشوار است ‏اين‌چنين نيست كه اگر پيامبران همه از جنس مرد بودند معنايش اين است كه كمال ‏معنوي مخصوص مرد است، بلكه كمال معنوي مربوط به ولايت است و در ولايت الهي ‏بين زن و مرد تفاوتي نيست، زن و مرد هر دو مي‌توانند ولي اللّه بشوند.‏

دسته ها :

علائم حتمی برای ظهور :

1. خروج سفیانی وخسف بیدا : در روایتی از امام علی بن الحسین(ع) مرویست که قیام حضرت قائم حتمی و امر سفیانی نیز حتمی است و تازمانی که سفیانی نیاید حضرت قیام نخواهد کرد.

 2. خروج یمانی: امام صادق(ع) دراین باره میفرمایند: سه کس در یک سال و در یک روز قیام می­کنند؛ خراسانی و سفیانی و یمانی و در بین این سه پرچم بهترین پرچمها از یمانی است: زیرا پرچمی است که به حق دعوت می­کند.

 3. صیحه آسمانی: ندایی که ازآسمان شنیده میشود و عالمیان همگی این صدا را خواهند شنید ازجمله علائم حتمی شمرده میشود .امام باقر در روایتی از این نشانه ظهور چنین بیان میفرمایند: صدایی از آسمان شنیده می­شود که حق با او (امیر المومنین) و پیروان اوست. در این هنگام قائم ما خروج خواهد کرد.

 4. قتل نفس زکیه:قتل نفس زکیه نیز از علائم قطعی ظهور شمرده میشود و براساس روایتی از نبی گرامی اسلام(ص) در شرح علائم ظهور اینگونه نقل میشود که : مهدی ظهور نمی­کند تا اینکه نفس زکیه کشته شود.

 5. ظهور دجال : براساس همین روایات دجال بعنوان فردی با یک چشم که از گودی معمول زیرچشم برخوردار نبوده و چشم سمت چپش روی پیشانی اش قرارگرفته و دارای شمایل ترسناکی است و...نام برده شده است .

 براساس روایات مختلف چهره دجال ناقص ، کور و یک چشمی که و ‏از اصل خلقت یک چشم ندارد به طورى که ‏گودى حدقه‏اش نیست و ادعای خدائی میکند ،چشم چپش در وسط پیشانی او قرار دارد،متولد شده در میان قوم یهود ازجمله ترسیم شده است.

 در بیان دیگر مشخصات ظاهری دجال میخوانیم : مردی چاق و سرخ روی است ( در برخی منابع ذکر شده است که لحاظ بزرگی هیکل هیچ انسانی از ابتدای خلقت مانند او وجود نداشته است ) ،موهایش مجعد است،پایش لنگ است، دارای قدرتهای فوق بشری و جادوئی است به نحوی که تصور میشود مرده را زنده میکند و در قحطی مردم را طعام میدهد.

 هفتاد هزار ترک ، یهود ، زنا زاده ، خواننده ، نوازنده ، بادیه نشین و زن از او پیروی می کنند به هرخرابه ای برسد می گوید گنج هایت را آشکار کن پس آنچه گنج دارد آشکارمی شود.

 طول حکومتش چهل روز است و در این مدت همه را به کفر میکشد

برای نجات از شرش حفظ نمودن سوره کهف قبل از خروجش و در صورت رویت وی خواندن سوره حمد و خانه نشینی و توکل بر خدا توصیه شده است

اما تاکنون برسراین مطلب که آیا دجال یک انسان است یا تعبیری از یک رویداد یا ابزار است تردید وجود داشته است .ازهمین رو دلار آمریکا،تلویزیون ،ماهواره و..ازجمله تعابیری است که از دجال در زمان کنونی نام برده میشود.

 

دسته ها :
ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت ، علی ابن موسی  الرضا (ع) بر تمام  مسلمین جهان مخصوصا شیعیان  مبارک باد.
دسته ها :
X