دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 597373
تعداد نوشته ها : 859
تعداد نظرات : 102

Loading...
Rss
طراح قالب
GraphistThem246

 سال پیش در روز 15 اوت سال 1914 میلادی سرانجام پس از سال ها کار طاقت فرسا کانال پاناما که اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام متصل می کرد ، افتتاح شد. نخستین کشتی که از این آبراهه ساخت بشر عبور کرد ، کشتی کریستوبال بود. احداث کانال پاناما بدون توطئه های حکومت وقت آمریکا برای تجزیه پاناما از خاک کشور کلمبیا تحقق نمی یافت. 

از زمان جنگ ایالات متحده و اسپانیا در سال 1899 میلادی ، ایالات متحده متوجه شد به مسیر کوتاهتری برای اینکه کشتی هایش از ساحل غربی کالیفرنیا خود را به ساحل شرقی این کشور برسانند ، نیاز دارد.

زیرا در آن زمان کشتی های آمریکایی برای اینکه از ساحل غربی به ساحل شرقی و بالعکس رفت و آمد کنند ناگزیر به دور زدن قاره آمریکای جنوبی از طریق تنگه ماژلان بودند.

منطقه پاناما دارای باریکترین خشکی در آمریکای مرکزی بود که 2 قاره آمریکای شمالی و جنوبی را به یکدیگر متصل می کرد.

در آغاز کشور کلمبیا که در آن زمان پاناما جزو خاک این کشور محسوب می شد از احداث کانال استقبال کرد اما در آخرین روزهای قبل از آغاز عملیات اجرایی نمایندگان مجلس کلمبیا از اینکه حاکمیت خود بر بخشی از قلمروی کشورشان را به بیگانگان واگذار کنند با طرح واشنگتن برای احداث کانال پاناما مخالفت کردند.

دولت تئودور روزولت ، رئیس جمهور وقت آمریکا بدون هیچ شرمی به طور آشکار ساکنان پاناما را به جدایی طلبی تشویق کرد.کشتی های جنگی آمریکا در ساحل مقابل شهرهای کولون و پاناما لنگر انداخته و مانع دخالت ارتش کلمبیا شدند.

در روز 3 نوامبر سال 1903 میلادی منطقه پاناما جدایی خود را از کلمبیا و استقلالش را اعلام کرد.

3 روز پس از اعلام استقلال پاناما ، ایالات متحده این کشور جدیدالتاسیس را به رسمیت شناخت و در روز 18 نوامبر قرارداد احداث کانال میان ایالات متحده و پاناما امضا شد.

به این ترتیب ، در روز 15 اوت سال 1914 میلادی سرانجام پس از سال ها کار طاقت فرسا کانال پاناما به طول 75 کیلومتر که اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام متصل می کرد ، افتتاح شد.

 
 

مهمترین عامل احداث کانال پاناما توطئه چینی و سیاست زورگویانه ایالات متحده و تئودور روزولت ، رئیس جمهور وقت این کشور بود.

اما افتتاح این آبراهه ساخت بشر که یک شاهکار مهندسی آن زمان محسوب می شد به دلیل آغاز جنگ جهانی اول در اروپا در جهان آن روزگار مورد توجه قرار نگرفت.کانال پاناماکانال پاناما با 80 کیلومتر(50 مایل) اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام را به هم متصل کرده است.

این کانال در پایین ترین سطح ممکن بین دامنه هاى سرزمین کوهستانى و باریکى که آمریکاى شمالى و جنوبى را به هم وصل کرده، احداث شده است.

ارتفاع اصلى این سرزمین از سطح دریا 90 متر مى باشد.

به طور متوسط هر کشتى طول کانال را در مدت 8 تا 10 ساعت طى مى کند و در این مدت کارکنان کشتى ها مى توانند یکى از زیبا ترین و مدرنترین طراحى هاى مهندسى را ببینند.

قسمت هاى اصلى این کانال عبارتند از : دریاچه گاتن ((Gatun lak)), بریدگى گیلارد (Gaillard cut) و 3 سد متحرک (lock) به نام هاى میرا فلورس : پدرو میگوئل و گاتن (Mira flores, Pedro Miguel, Gatun) .

که خلاصه اى از هر کدام از این قسمت ها ارائه مى گردد.
 

حوضچه سد هاى متحرک (The Locks):

سد هاى متحرک (حوضچه) در این آبراه همانند آسانسور، کشتى ها را به ارتفاع هاى مورد نظر بالا و پایین مى برند. در این حوضچه ها سطح آب توسط پمپ هاى قوى کم و زیاد مى شود.

هر سد داراى محفظه هایى (Chambers) است که این عمل را میسر مى سازند و داراى دریچههایى هستند که کشتى ها وارد آن مى شوند و سپس با اضافه یا کم کردن آب عمل تغییر ارتفاع انجام مى شود.

به طور کلى هنگام ورود به کانال پاناما از طرف اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام ، کشتى باید 26 متر از سطح دریا بالا بیاید تا سطح ارتفاع دریاچه گاتن در وسط آبراه باشد. این امر توسط سه lock اصلى انجام مى شود.

در داخل این حوضچه ها به علت عرض کم آنها، عملیات به وسیله لوکوموتیو هاى قوى جهت کشیدن کشتى به داخل حوضچه انجام مى شود. به این ترتیب که در مدخل هر lock توسط سیم بکسل هاى قوى از جلو و پاشنه : کشتى به این لوکوموتیو ها متصل مى شود و سپس لوکوموتیوها با نیروى زیاد و سرعت یکنواخت، کشتى را به داخل حوضچه هدایت مى کنند.

در هر حوضچه حدودا 6 لوکوموتیو براى هر کشتى در نظر گرفته میشود که در طول عملیات با کم و زیاد کردن طول سیم بکسل ها از تصادم شناورها با بدنهى حوضچه جلوگیرى مى کنند.

لازم به ذکر است که در کانال پاناما 200 راهنماى ورزیده وجود دارند که این عملیات را به کمک فرماندهان کشتى ها رهبرى مى کنند.
 

تعداد راهنما ها بستگى به طول کشتى دارد که براى کشتى ایران بجنورد با طول 225 متر، 2 راهنما در نظر گرفته شده بود. همچنین در هر تردد، حدود 25 نفر کارگر محلى (Mooring Men) براى باز و بسته کردن سیم هاى بکسل بر روى کشتى فعالیت دارند.

هر lock از محفظه هاى (chambers) 53/33 متر عرض و 8/304 متر طول تشکیل شده است.

به همین دلیل کشتى ها براى عبور از کانال محدودیت هایى دارند:

حداکثر عرض کشتى براى عبور از کانال : 30/32 متر، حداکثر آبخور (Draft) جهت عبور از کانال : 04/12 متر در آب شیرین منطقه استوایى (Tropical Fresh Water) و حداکثر طول کشتى براى عبور از کانال : 1/294 متر مى باشد.

دریاچه و سد گاتن (Gatun Lake and Dam) :

طول دریاچه گاتن 8/37 کیلو متر است و بین دو سد متحرک ?گاتن? و ?میرا فلورس? واقع شده است. مساحت این دریاچه 423 کیلو متر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 26 متر است.

میزان آب این دریاچه توسط سد گاتن که بر روى ذخایر آبى در کوه مجاور احداث شده است، کنترل مى شود.

سد گاتن داراى 800 متر عرض و دهانه اى با 48/30 متر است و ارتفاع آن از سطح دریا 32 متر میباشد: یعنى 6 متر بالاتر از سطح دریاچه گاتن.

به جهت افزایش حجم آب در دریاچه گاتن، دولت پاناما در سال 2002به لایروبى این دریاچه اقدام کرد که در طول عملیات لایروبى، 7/6 میلیون متر مکعب گل و لاى از عمق دریاچه برداشته شد.

با این اقدام علاوه بر امکان حرکت کشتى ها با آبخور بالا، ذخایر خوبى نیز جهت استفاده هاى کشاورزى و آب آشامیدنى ساکنین به دست آمد.

بریدگى گیلارد (Gaillard Cut) :

در قسمتى از آبراه پاناما بریدگى گیلارد قرار گرفته که در سال 1915 توسط مهندس دیوید گیلارد ایجاد گردیده است.

طول بریدگى گیلارد 7/13 کیلو متر است که از برش صخره هاى سر راه بوجود آمده. عرض این کانال در ابتدا 92 متر بود که در طول زمان به 222 متر رسیده و همین امر باعث شده است تا دو کشتى بزرگ بتوانند از کنار هم به راحتى عبور کنند . هم اکنون تلاش براى اضافه کردن این عرض ادامه دارد.

در طول سالیان مختلف اقدامات زیادى براى بهبود تردد کشتى ها صورت گرفته است، از جمله:

بزرگتر کردن ابعاد کانال از نظر عمق ، عرض و طول.

تعویض دوره اى دستگاه ها و قطعات سدهاى متحرک.

کنترل کشتى ها با استفاده از فناورى ماهوارهاى و کامپیوترى.

به کار گیرى یدک کش ها و لوکوموتیو هاى قوى تر.

استفاده از لوکوموتیوهاى جدید و پر قدرت جهت کشیدن کشتى ها به داخل (Lock) باعث بالا رفتن سرعت و دقت در امور تردد در کانال گردیده است.
 

در پایان نکات جالبى در مورد کانال از نظرتان میگذرد:

ـ کشتى جنگى آنکان در 15 آگوست 1914، اولین عبور را از کانال پاناما انجام داد.

ـ در سال 2004 تعداد 14035 کشتى از کانال عبور کردهاند که تناژ خالص آنها بالغ بر 9/266 میلیون تن بوده است.

ـ کمترین حق ترانزیت توسط آقاى ریچارد هالیبرتون در سال 1928 بوده که طول کانال را با شنا طى کرده است. او براى این منظورتنها 36 سنت پرداخت کرد.

ـ کشتى تانکر آرکو تگزاس (Arco Texas) با داشتن 65 هزار و 299 تن محموله نفتى، رکورد حمل بیشترین مقدار بار را در کانال پاناما دارد.

ـ طویل ترین کشتى که کانال پاناما را طى کرده، کشتى مارکونا پروسپوکتر با طول 299 متر و عرض 6/32 متر بوده است.

ـ ناو جنگى نیوجرسى، عریض ترین شناورى بوده که از این کانال عبور کرده است. طول این کشتى 2/294 و عرض آن 91/32 متر بوده است.

ـ سریعترین عبور از کانال مربوط به کشتى جنگى پیگاسوس (Pegasus) است که در سال 1979 در مدت 2 ساعت و 41 دقیقه از کانال پاناما عبور کرده است.

و بالاخره کشتى ایران بجنورد در تاریخ 7 ژانویه 2006 در مدت 10 ساعت از کانال پاناما عبور کرد.

در طول این کانال، مکان هایى جهت نشستن توریست ها براى تماشا به چشم مى خورند.

عبور از کانال پاناما به جهت مناظر جالب و سبک مهندسى خاص، براى هر دریانورد جذاب است.


X