دراگون – Dragon  :

 

دراگون از تیره گربه ماهی های خوراکیه . این ماهی از خانواده Pimelodidae  و با نام علمی Pseudoplatystoma Fasciatom  مشخص شده و در کتابهای علمی با نام Barred sorubim  یا Shovelmouth Catfish  مشهوره . این ماهی به هیچ وجه برای آکواریوم مناسب نیست به این علت که بسیار مهاجم و تجاوز کاره و هر ماهی ای رو که در دهانش جا بگیره میخوره و تنها میشه اونو با پیرانا و سیکلید ها نگهداری کرد .

 

ورودش به خیلی از کشورها ممنوعه چون اگر در آبگیری رها بشه نسل تمام ماهی ها رو منقرض میکنه و اونها رو شکار میکنه . این ماهی بومی نواحی شمالی آمریکای جنوبی و منطقه آمازون هست اندازه اون گاه تا  2  متر هم میرسه و رشد خیلی سریعی داره . شکل ظاهری ماهی بصورت کشیده و پهن هست با پوزه ای پهن به شکل پارو و  3  جفت سبیل دراز که یک جفت اونها روی آرواره بالایی و  2  جفت اونها در آرواره پایینی قرار گرفته . برای نگهداری این ماهی آکواریومی به گنجایش بیش از  400  لیتر نیازه . اگر آکواریوم کوچک باشه پوزه ماهی زخمی میشه و ماهی به دور خودش میچرخه و بیقراری از خودش نشون میده و از آکواریوم به بیرون میپره . بهتره کف آکواریوم از ماسه های ریز پوشیده شده باشه چون این ماهی سنگهای درشت رو به دهان میبره و با شدت به شیشه پرتاب میکنه و باعث شسکتن شیشه میشه همینطور باید بخاری رو پنهان کرد چون امکان داره با ضربه زدن به بخاری , باعث شکستنش بشه . نکته مهم برای این ماهی این هست که به آکواریومی ساده با نور ضعیف و همچنین دکور ساده ای از شاخه ها و یا ریشه درختان احتیاج داره تا در طول روز استراحت کنه . نمونه های کوچک این ماهی در بازار فروخته میشه و خیلی از آکواریومیست ها بخاطر زیبایی اون که بدنی شبیه پوست پلنگ با سبیل های دراز و باریک و پوزه ای پهن و کشیده شبیه اردک داره , میخرن ولی بعد از مدتی متوجه اشتباهی که مرتکب شدن میشن !!!!! معمولن هر نوع غذای زنده و گوشتی ای رو میخوره و جالب اینه که ماهی های کوچک و یا تکه های کوچک گوشت رو نمیخوره و قطعات غذاش باید درشت باشن . جالبتر اینکه بعد از غذا خوردن چند روزی رو صرف هضم غذا میکنه و غذا نمیخوره . این ماهی رو میشه با پیراناها و سیکلید ها و گورامی های درشت نگهداری کرد . این ماهی زمانیکه به اندازه  50  سانتیمتر میرسه تازه قابلیت تولید مثل پیدا میکنه و میتونه بیش از هشت میلیون تخم بذاره . نرها کمی بزرگتر از ماده ها هستن . این ماهی به مصرف خوراک هم میرسه و گوشت زرد رنگ و آبدار و بدون خار داره و در ورزش ماهیگیری هم یکی از ماهی های پر طرفدار به حساب میاد و زادگاهش در آمازون هست .

دسته ها : دراگون
چهارشنبه پانزدهم 7 1388
:catfish-کت فیش


قابلیت همزیستی با ماهیانی چون آنجل ،دیسکیوس و سیچلایدها باربها گورامی ها لوچ ها ودیگر ماهیان را دارا می باشد. کت فیش نیازمند آکواریوم پر گیاهی که گیاهانش دارای رشد سریع باشند می باشد. داشتن آبی با جریان ملایم باعث بوجود آمدن محیط سالم و مطلوبی برای زیست این ماهی می گردد. داشتن سنگ ها و چوب های داخل آکواریوم موجب ایجاد محیطی طبیعی و مکان های مخفی برای این ماهی می شود که این ماهی به چنین جاهای خلوت و مخفی در طول روز نیاز دارد تا خود را در آن مخفی نماید. کت فیش درطول شب فعالتر می شود و نیازمند مکان های تاریک ومخفی است که در طول روز خود رادر آن پنهان کند.

برای داشتن اکسیژن کافی در تانک این ماهی فیلتراسیون مناسب بسیار حیاتی و ضروری میباشددر صورتیکه بطور مناسبی و صحیح خوب تغذیه شوند مدفوع آنها بسیار طویل و بزرگ خواهد شد که در آکواریوم تاثیر منفی گذاشته و حتما نیازمند فیلتر کردن می باشد تا بتوانید از شر این فضولات طناب مانند راحت شوید.تعویض هفتگی آب و داشتن فیلتر کفی برای رهایی از دست این پس ماندها می تواند مفید وضروری باشد.اگرکیفیت آب آنها مناسب نباشد حفره های کوچکی درروی پوسته و باله هایشان بوجود خواهد آمد و اگر اکسیژن کافی در اختیارشان نباشد خیلی بیشتر به سطح آب می آیند

اگر برای مدت زیادی در آب نسبتا سرد نگهداری شوند ممکن است به بیماری سفیدک مبتلا گردند.بیماری ها ی قارچی یکی از مشکلات گریبان گیر این ماهیها می باشد که د ر صورت بروز لکه هایی مخملی بر روی بدنشان می گردد.

یکی از علایم خارجی این بیماری قبل از بروز لکه ها بر روی بدن و باله ،حالت خواب آلودگی ،کسلی یا بی حالی ماهی است که اگر در این مرحله دما و اکسیژن آب مطلوب تر گشته و غذای مناسب کافی و مقولی در اختیار ماهی قرار گیردمی تواند تا حدود زیادی با این بیماری مقابله کرد.

یکی از مسائل مهم و حیاتی این است که آیاغذای کافی در اختیار ماهی قرار گرفته است؟ کت فیش ها باید دارای شکم بسیار گرد وبرجسته باشند که اگر شکم آنها گود و میان تهی باشد غذای کافی نداشته اند

تصور غلطی که در مورد این ماهی وجود دارد این است که این ماهی از زیزه غذاهای دیگر ماهیان و با فضولات و پس ماندهای آنها تغذیه می کند ولی هرگز نباید این ها به عنوان غذا برای این ماهی تلقی شوند. تغذیه این ماهی ها عمد تا از کف آکواریوم بوده و توسط غذاهای کف رو همچون دل و جگر فریزه شده ، پلت ها و کرم خونی می باشد.

در یک آکواریوم هرگز تکثیر نمی شود. آنها در تونل ها ی حفر شده در ساحل رودخانه تخم ریزی میکنندماهی نردر این سوراخ زیرزمینی مانده و به محافظت از تخمها می پردازد.با این وجود این ماهی ها درآسیای شرقی فلوراید و در برخی نقاط کویینز لند بطور تجاری در حوضچه هایی تکثیرمی شوند.

تاحدود۲۰-۲۵سانتیمتررشد می کنند.


اینم از همان شیشه پاک کن خودمانی

دسته ها : کت فیش
چهارشنبه پانزدهم 7 1388


پروت – Parrot  :

دو گونه از سیکلید ها وجود دارن که پروت نامیده می شن .این ماهی به دلیل دستکاری ژنتیکی توسط انسان نام علمی نداره . در بازار به این ماهی طوطی ماهی هم گفته میشه . نوع اصلی ماهی سبز رنگه که در رودخانه ی آمازون در آمریکای جنوبی زندگی میکنه . نر ها در محیط طبیعی تا 30 - 40 سانتیمتر رشد می کنن .

 


نام این ماهی به خاطر دهان بزرگ و طوطی وار طوطی ماهی نامگذاری شده . این ماهی کمتر مورد توجه قرار گرفته و خیلی کم تکثیر شده . نوع جدیدی از این ماهی که به تازگی طرفدار پیدا کرده در بین آکواریومیست ها با نام پروت قرمز ( Red Parrot Cichlid ) یا پروت خونی (Blood Parrot Cichlid ) شناخته می شه . زمانیکه این ماهی چندین سال پیش برای اولین بار عرضه شد به رنگ نارنجی بود ولی امروزه در رنگ های مختلفی از نارنجی و قرمز گرفته تا بنفش و سبز و زرد عرضه می شه . پروت قرمز یکی از گونه هایی هست که توسط بشر به وجود اومده ( Man-Made Hybrid ) . والدین اصلی این ماهی بطور دقیق شناخته شده نیستن . ولی به نظر می رسه که گونه هایی چون سورم ( Heros Severum ) و سیکلید میداس ( Midas Cichlid ) مولدین این ماهی باشن . به توجه به اینکه این ماهی بوجود اومده توسط انسان هست زیستگاه اصلی و بومی ای نداره . ولی با با توجه به والدینش و با توجه به شرایط سایر سیکلید ها pH  6 - 7.5 برای این ماهی مناسبه با درجه حرارت 24 - 28 درجه سانتیگراد . غذای این ماهی هم مشابه سایر سیکلیدهاست . انواع غذاهای گوشتی و پلت ها . پروت در آکواریوم 20 تا 25 سانتیمتر رشد میکنه . عمر زیادی داره و تا 8 سال گزارش شده . بیشتر دارندگان این ماهی اعلام کردن رنگ این ماهی بعد ار مدتی کم رنگ تر می شه . البته این امر در مقایسه با والدینش امری غیر طبیعی به نظر نمی رسه چون والدین هم , همین تغییر رنگ رو حتا به مقدار بیشتری دارن . پروت در آکواریوم براحتی تخم ریزی می کنه و حتی تخم گذاری در چندین نوبت انجام میگیره و در سن بلوغ دائمن تخم میذاره . این ماهی هم مثل سایر سیکلید ها بعد از پسندیدن جفت , محلی رو برای تخم ریزی پاک می کنه و سپس تخم ها رو در اون مکان قرار میده . با این وجود در بیشتر مواقع بچه ای از تخم ها بیرون نمیآد . حتی در چنین شرایطی والدین چند روزی از بچه ها نگهداری می کنن تا سر انجام تخم ها توسط قارچ ها فاسد و توسط والدین خورده میشه . باید توجه داشت که تکثیر اونها مشابه سایر سیکلید هاست .

 

دسته ها : پروت
چهارشنبه پانزدهم 7 1388
 
 

- سیکلید –

 

سیکلیدها جزو ماهیان مهاجم و جنگجو و نا آروم آکواریوم هستن که نگهداری اونها با ماهیان دیگه کمی مشکله . سیکلیدها به دو گروه سیکلیدها آمریکایی و سیکلیدها آفریقایی تقسیم میشن که هر دو گروه تجاوزکار و مهاجم هستن . اغلب , این ماهی ها رو با ماهی های گوشتخوار بزرگ نگهداری میکنن اما حتا ماهی های بزرگ هم از دست این ماهی ها در امان نیستن و حتا اسکارها و پیراناها هم نمیتونن با سیکلیدها کنار بیان و گاه بینشون درگیری پیش میاد . اما سوای این خصوصیتشون ماهی هایی هستن خیلی باهوش و بسیار جذاب . رنگهای زیبایی دارن . ماده ها کوچکتر و نرها بزرگتر هستن . 

  

این ماهی ها از نوزادان خودشون به شدت مراقبت میکنن . نکته جالبتر در بین این ماهی ها این هست که والدین نوزادان رو به نوبت در دهان نگهداری میکنن و زمانیکه احساس امنیت میکنن اونها رو از دهان خارج میکنن . این ماهی ها در زمان تولید مثل بسیار مهاجم میشن و باید حتمن از ماهی های دیگه جدا باشن و یا در آکواریوم بزرگی نگهداری بشن . حتا نسبت به اشیا بیرون آکواریوم هم حساسیت نشون میدن و شب هنگام محل نوزادان رو تغییر میدن و به مخفیگاه دیگه ای منتقل میکنن و اگر باز هم احساس نا امنی کنن نوزادان خودشون رو میخورن . در موقع تخم گذاری کافیه یه کوزه سفالی رو تا نیمه در ماسه قرار بدیم تا ماهی ها گودالی درون کوزه و زیر شنها حفر کنن و تخم ها رو در اونجا بگذارن . نکته جالب اینکه این ماهی ها فقط به میل خودشون تخم گذاری میکنن و تغییرات دما و آب و تغذیه هیچ نقشی در این مورد ایفا نمیکنه و حتا بر عکس میتونه باعث نزاع بین جفت ها بشه ! این ماهی ها با اینکه دارای دهان کوچکی هستن اما به علت داشتن آرواره های قوی و دندانهای تیز , جراحت های عمیقی در بدن ماهی های متجاوز ایجاد میکنن . از نکات جالب دیگه در مورد این ماهی ها این هست که ماهی نر قادره تا تخم های ماهی های ماده گروه های دیگه ای از سیکلیدها رو هم بارور کنه و به همین دلیل انواع دورگه زیادی در بین سیکلیدها به چشم میخوره .نکته بعدی قابل تربیت بودن این ماهی ها ست . زمانیکه این ماهی ها کوچک هستن اگر در کنار ماهی های آرام و گیاهخوار بزرگ قرار بگیرن , خوی تهاجمی خودشون رو از دست میدن " بجز در زمان تولید مثل " . 

  

در موقع خرید بهتره ماهی های کوچک رو خریداری کنید تا به ماهی های دیگه آسیب نرسونن و به مرور کمی رام بشن . هوش سرشار این ماهیها نکات قابل توجه و عجیبی رو بهمراه داره . معمولا هر کدوم از سیکلیدهای نر , گوشه ایی رو بعنوان مقر قدرت خودشون انتخاب می کنن و هیچکدوم از نرهای دیگه حق ورود به اونجا رو ندارن . برای انتخاب جفت , نرها برای مبارزه به وسط آکواریوم میرن و درگیری و خشونت بخرج میدن . ماهیهای ماده نظاره گر و تماشاچی هستن و بهترین و قویترین نر رو زیر نظر می گیرن و بالاخره نر مورد علاقه شون رو انتخاب می کنن . در واقع ماده , ماهی نر رو برای ازدواج انتخاب می کنه ! ماهی ماده بعد از انتخاب نر به مقر نر میره و بیحرکت می ایسته . در اینحالت ماهی نر انتخاب شده با غرور و شادی و شهامت بیشتری از قلمرو خودش دفاع می کنه و بشدت مراقب اوضاع و احوال نرهای مجاوره تا به حریم ش وارد نشن . در این مرحله برای جلوگیری از درگیری و زخمی شدن ماهی ها بهتره جفت انتخاب شده رو به آرومی به یک آکواریوم دیگه انتقال بدیم و برای اونها یک کوزه یا گلدان کوچک قرار بدیم یا چند تکه سنگ که بر روی هم چیده شده و بحالت غار در اومده که جفت سیکلید در همون جا تخمریزی کنن . سیکلیدها معمولن دوست دارن تخمهاشون رو در داخل حفره ها و یا سوراخها مخفی کنن . ماهی ماده تخمها رو بر روی سطحی صاف می چینه و بلافاصله ماهی نر اونها رو بارور می کنه . تخمها چسبنده هستند و از سنگ جدا نمیشن . بعد از اتمام تخمریزی والدین به مراقبت از تخمها می پردازن در حالیکه یکی از اونها تخمها رو مراقبت و جریان آب رو بر روی اونها ایجاد می کنه تا تخمها تمیز بمونن ، ماهی دیگه برای تهیه خوراک به شکار میره . مراقبت از تخمها بقدری برای والدین مهمه که حتی در هنگامیکه والدین نگهبانی تخمها رو با هم عوض می کنن باز هم تخمها تحت نظر هستن . بعد از چهار روز تخمها شروع به ترک برداشتن می کنن ، والدین اونها رو از سطح سنگ جدا کرده و به دهان خودشان منتقل میکنن و در حفره داخل دهان جای میدن که اغلب برای آکواریومیست های مبتدی این تصور رو پیش میاره که والدین تخم ها یا نوزادان رو میخورن . در طی چهار روز کیسه زرده ای که در زیر شکم لاروها قرار داره بتدریج جذب بدنشون می شه و بعد از اون قادرن براحتی شنا کنن . سیکلیدها از فرزندان خودشون مراقبت می کنن و با رفتارهای هوشمندانه ای اونها رو تحت آموزشهای سختی قرار میدن . اونها بچه ها رو به گردش در داخل آکواریوم میبرن در حالیکه یکی از والدین در جلوی صف و دیگری در انتهای صف قرار گرفته . در این مرحله باید دادن غذای زنده رو به اونها شروع کرد . بهترین غذای زنده مورد علاقه اونها نوزاد آرتمیا ست . روزانه چهار نوبت باید به اونها غذا داد . گاه به دلایلی مثل ایجاد استرس و ضربه زدن به شیشه آکواریوم باعث ناراحتی و عصبانیت والدین میشه که در بیشتر مواقع ماهی نر به اشتباه شروع بخوردن بچه ماهی ها میکنه که این عمل باعث درگیری و نزاع شدیدی با ماهی ماده میشه و جفتها بشدت با همدیگه زد و خورد می کنن ، و اگر اونها رو از هم جدا نکنیم به مرگ ماهی ماده ختم خواهد شد . قبل از بروز چنین حالتی , بهتره فقط ماهی ماده بتنهایی از بچه ها مراقبت کنه که البته ماهی نر و ماده رو باید با تیغه شیشه ای جدا کرد تا باعث افسردگی ماهی نر نشه . بعد از چند روز ماهی ماده رو هم از کنار بچه ها باید برداشت و به ماهی نر خودش معرفی کرد . اگه درگیری باز هم ادامه پیدا کرد بهتره بینشون رو با یک تیغه شیشه ای جدا کرد و دو روز بعد تیغه رو برداشت و اگه همه چیز عادی بود که بین جفت آشتی برقرار شده و باید با دادن غذاهای زنده اونها رو تقویت کرد تا دوباره آماده تخمگذاری بشن . چنانچه درگیری ادامه پیدا کرد باز هم بین اونها رو با تیغه شیشه ای جدا باید کرد ! معمولن بعد از دو بار جدا سازی آشتی برقرار خواهد شد . نوزادان سیکلیدها به غذاهای گوشتی علاقه زیادی دارن . اگر در هر روز یک وعده مخلوط دل گاو و اسفناج و میگو به اونها داده بشه خیلی سریع رشد میکنن . اگه بموقع به بچه ها غذا داده بشه هیچ مشکلی پیش نمیاد ولی اگه به بچه ها گرسنگی بدید بچه های بزرگتر به بچه های کوچکترها حمله ور میشن و اونها رو می خورن ! بهتر اینه که سریع اونها رو درجه بندی کنید , بطوریکه بزرگترها در یک آکواریوم و کوچکترها در آکواریوم دیگه قرار بگیرن ! 

 
دسته ها : سیکلید
پنج شنبه بیست و چهارم 2 1388
 
 

- پیرانا – Piranha : 

پیراناها بومی آمریکای جنوبی و رودخانه آمازون هستن . تیره پیرانا جزو ماهی های خطرناک و گوشتخوار به حساب میاد که نگهداری اون سلیقه ای هست و فقط افرادی که به این ماهی ها علاقه دارن اونها رو 

نگهداری میکنن . پیرانا از خانواده Serrasalmidae و با نام علمی مشهوره .

 دندانهای اره ای و به هم پیوسته و فک بسیار قوی ای داره و به همین دلیل جزو ماهی های خطرناک به حساب میاد و به راحتی میتونه هر نوع گوشتی رو پاره کنه . دسته های بزرگ ماهی های پیرانا در طبیعت به هر جانداری حمله میکنن از جمله گاومیش ها و تمساح ها و حتا مواردی هم از حمله اونها به انسان گزارش شده . ورود بعضی از انواع پیراناها به خیلی از کشورها ممنوعه . وجود خون در آب پیراناها رو شدیدن تحریک و هیجان زده میکنه و محرک بالایی برای درنگی اونهاست . بعضی از انواع پیراناها از حرکت جانوران در آب به هیجان میان و به اونها حمله میکنن و دارای شنوایی بسیار قوی ای هستن و با شنیدن کوچکترین صدایی به سر قربانی میریزن و در مدت کوتاهی چیزی ازش باقی نمیذارن . برای پیراناها نیاز به آکواریومی بزرگ و دراز با دکوری از کنده های درخت و یا گیاهان بزرگ پلاستیکی داریم . یک دسته پیرانا نیاز به 400 لیتر آب یا بیشتر داره . ماسه های درشت و فیلتراسیون بسیار قوی و آب زلال و کمی اسیدی و گرم و نوری ضعیف رو میپسندن . پیراناها بیشتر از ماهی های ریز زنده تغذیه میکنن . میتونید بهشون دل و میگوی چرخ شده هم بدین و یا تکه های ماهی کیلکای یخ زده . رشد خیلی سریعی دارن و بطور کلی فقط با بعضی انواع ماهی های گوشتخوار نگهداری میشن . 

 


با اینکه ماهی ای هست که بصورت گروهی زندگی میکنه اما در محیط آکواریوم فقط باید دو یا یک عدد از اونها رو نگهداری کرد مگر اینکه کل آکواریوم رو به پیرانا اختصاص بدین که در اونصورت یک دسته 6 تایی کافی هست و جلوه خاصی داره ! نور متوسط و ضعیف برای اونها لازمه و دمای آب باید 26 تا 30 درحه باشه . pH مورد نیاز 6 – 7.5 هست و dH آب 15 – 20 درجه مورد نیازه . پیراناها ماهی های خیلی مقاومی هستن و از هر نوع غذای منجمد و زنده گوشتی تغذیه میکنن . آرواره های قوی ای دارن که روی اون دندانهای تیغ مانند قرار داره و باید خیلی با احتیاط اونها رو گرفت و با دست بهشون غذا نداد و از پنس بزرگ استفاده کرد . آکواریومیست ها فقط دو نوع سینه سرخ و نقره ای اون رو نگهداری میکنن بخاطر زیبایی و باقی تیره های پیرانا مخصوصن پیرانای سیاه یا ببری بخاطر خطرناک بودن ورودش به بیشتر کشورها ممنوعه و فقط در بازار سیاه حیوانات پیدا میشه و معمولن خیلی کم در آکواریوم نگهداری میشه . 

  
دسته ها : پیرانا
پنج شنبه بیست و چهارم 2 1388

 

- نایف – Knife :

 

نایف یا چاقو ماهی جزو ماهی های خشن و تجاوزکار و گوشتخوار به حساب میاد . این ماهی از خانواده Notopteridae و با نام علمی Notopterus chitala  معروفه . ظاهر ترسناکی داره و شکل بدنش شبیه به تیغه قمه ست با سری باریک و پوزه تیز و بدنی کشیده و قوز دار و پهن و نقش و نگاری شبیه به مار !

 


این ماهی بومی آسیای جنوب شرقی و کشورهایی مثل تایلند و هند و مالزی هست . این ماهی بطور خاصی شنا میکنه به اینصورت که میتونه درجا , هم به جلو و هم به عقب شنا کنه بدون تغییر زاویه بدن و یا گردش بدن . این ماهی جزو ماهی هایی هست که نیاز به جای بزرگ داره چون رشد سریعی داره و حتا تا یک متر هم رشد میکنه . نیازمند آکواریومی گرم با دمای 26 تا 28 درجه و pH 6 – 7.5 و dH 4 – 10 درجه و دکور صخره ای و مکانهایی برای مخفی شدن داره . میتونید از تکه های بزرگ لوله پولیکا هم برای ایجاد مخفی گاه استفاده کنید . این ماهی نسبت به نوع غذا سخت گیره و خیلی از انواع غذاها رو نمیخوره . بیشتر از غذای زنده یا ماهی های ریز و یا دل گوسفند به مقدار کم تغذیه میشه . اگر از خوردن غذا امتناع کنه معلومه که از غذا رضایت نداره و باید غذا رو عوض کنین و یا با دادن گرسنگی تربیتش کنین به خوردن غذایی که میتونین بهش بدین . این ماهی ها در زمان بلوغ باید بصورت تکی نگهداری بشن اما در سن کم میتونن با همنوعانشون کنار بیان ولی در سن بلوغ حتا همنوع خودشون رو هم نمیتونن تحمل کنن بهتره تک باشن وگرنه بینشون درگیری پیش میاد ! همینطور بهتره با ماهی هایی نگهداری بشن که هم اندازه خودشون و یا بزرگتر از خودشون باشن . این ماهی ها با سیکلید ها مشکل زیادی دارن چون هر دو تجاوز کار و خشن هستن و اغلب بین این دو ماهی درگیری های شدیدی بوجود میاد . گاهی حتا این ماهی به ماهی های بزرگتر از خودش هم حمله میکنه و اونها رو زخمی میکنه !

 

دسته ها : نایف
چهارشنبه بیست و سوم 2 1388

 

- اسکار – Oscar :

 

یکی از محبوب ترین ماهی های آکواریوم در رده گوشتخوارها به حساب میاد که خیلی مورد توجه آکواریومیست های حرفه ای قرار میگیره . ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلا ست. این ماهی از خانواده Chichlidae و با نام علمی Astronotus ocellatus  شناخته میشه به شما پیشنهاد می کنم حتما بخرید به نظر من بهترین ماهی آکواریومی هست 

 


شاید در نگاه اول ظاهر خشن و پر هیبت و ترسناکش افرادی که دارای روح لطیفی هستن رو منصرف کنه از خرید چنین ماهی ای , اما دونستن اینکه این ماهی یکی از باهوش ترین و دست آموز ترین ماهی های آکواریوم به حساب میاد , باعث شده که جزو پر طرفدار ترین ماهی ها شمرده بشه . از خصوصیات ماهی اسکار اینه که کاملن دست آموز میشه و صاحب خودش رو از غریبه تشخیص میده . وقتی شما به ماهی خودتون غذا میدین , بعد از مدتی ماهی فقط وقتی که شما جلوی آکواریوم می ایستین به سمتتون میاد و هر کس دیگه ای که قصد غذا دادن به اونها رو داشته باشه , بهش توجهی نمیکنه حتا وقتی گرسته باشه ! وقتی که این ماهی ها بزرگ میشن میتونید سطح بدنشون رو نوازش کنین و از نوازش شدن لذت میبرن . از طرفی ماهی هایی هستن با هوش خیلی بالا . گاهی اوقات از سیستم پنهان سازی غذا استفاده میکنن و طعمه ها رو در جایی مخفی میکنن و سر فرصت اونها رو میخورن . شکارچی های خیلی ماهری هستن و به سادگی هر نوع ماهی کوچکی رو صید میکنن . از نوزادانشون مراقبت میکنن و خیلی دوست داشتنی هستن . از این نظر این ماهی ها پر طرفدار شدن . شرایط نگهداری اونها تقریبن ساده ست و ماهی های خیلی مقاومی هستن در مقابل بیماریها و در صورتیکه در شرایط خوبی نگهداری بشن و از نظر تغذیه و بهداشت رعایتشون رو بکنید , خیلی زود بزرگ میشن و بعد از یکی دو سال آماده برای تولید مثل . بهتره بصورت گروهی نگهداری بشن در دسته های 3 تا 4 تایی یا بیشتر تا خودشون جفتشونو انتخاب کنن . این ماهی ها از سن 2 سالگی بالغ میشن و آماده تخم گذاری . یعنی اندازه اونها باید تقریبن بین 15 تا 20 سانتیمتر برسه . دمای 24 تا 28 درجه رو میپسندن و در دمای 28 درجه تخم ریزی میکنن و کمتر از این دما رو نمیپسندن و عوض کردن قسمتی از آب آکواریوم با آب تازه محرک خوبی برای تولید مثل اونها به حساب میاد .

نکته بسیار جالب در این ماهی ها اینه که با دکوراسیون آکواریوم مشکل دارن و اگر از دکور آکواریوم خوششون نیاد و یا خیلی شلوغ باشه , اونو به هم میریزن و گاه دیده شده حتا قطعات پلاستیکی گیاهان رو از آکواریوم به بیرون می اندازن . نسبت به اکسیژن آب حساس هستن و اگر اکسیژن آب کم باشه سریع عکس العمل نشون میدن و به پهلو مایل میشن ! نسبت به شوک و استرس شدید هم حساس هستن و در این صورت دچار سکته میشن و لبهاشون کج میشه که ارزش اقتصادی خودشونو از دست میدن . پس باید خیلی مراقب باشید تا به این ماهیها شوک وارد نشه . همینطور , این ماهی ها وقتی که میترسن رنگشون عوض میشه و به پهلو روی ماسه ها دراز میکشن , این حالت در زمانی اتفاق می افته که قصد گرفتن اونا رو با تور دارین ! آکواریومی که مناسب برای اونها باشه , آکواریومی بزرگ با فضای باز برای شنای ماهی و تزئینات صخره ای و کنده های درخت و آبی کمی اسیدی با تهویه دائم آب هست . ریگ های نسبتن درشت و تکه سنگهای درشت و صیقلی . pH مورد نیاز این ماهی 6 – 7.5 و dH آب 5 – 15 هست . موقع تخم گذاری بهتره از یک تکه کاشی تمیز و براق یا یک تکه سنگ مرمر صاف استفاده بشه و در کف آکواریوم قرار بدید تا ماهی تخم ها رو روی اون بذاره . وگرنه ماهی ها خودشون اقدام به تمیز کردن سطح سنگها یا حفر گودال در ماسه میکنن و سپس شروع به تخم گذاری میکنن . در این شرایط هیچ ماهی ای نمیتونه به لانه اونها نزدیک بشه و پدر و مادر به شدت از تخم ها مراقبت میکنن .

باید بدونید که برای تحریک اسکارهای به تخم گذاری باید pH آب 7.5 و سختی آب  10 و دمای آب 28 درجه و آکواریومی با گنجابش 200 لیتر لازمه  وگرنه تخم نمیگذارن . تخم ها بعد از 3 تا 4 روز شکفته میشن و نوزادان تا مدت 2 روز بی حرکت باقی میمونن و بعد از اون از کیسه زرده تغذیه میکنن . بعد از یک هفته لازمه روزانه 4 بار با آرتمیا و در هفته های بعد از دل چرخ شده گوسفند تغذیه بشن . این ماهی ها گوشتخوار و مهاجم هستن و بهتره فقط با ماهی های گوشتخوار نگهداری بشن . برای سلامتی اونها خوبه از ماهی های رودخانه ای ریز در هفته یک تا دو بار استفاده بشه . البته بهتره از قبل طعمه ها رو در ماده ضد عفونی کننده به مدت یک ساعت قرار بدید و بعد به آب ماهی ها بندازید تا اگر حامل بیماری باشن , از بیمار کردن اسکارها جلوگیری به عمل بیاد . گاهی اوقات غذاهای گیاهی مثل گلوله خمیر نان جو و اسفناج هم میخورن . اما غذای اصلی اونها قطعات درشت گوشت و دل گاو و میگو و حتا گوشت صدف هست . ماهی سیکلید گورخری میتونه در کنترل تجاوزکاری اسکار نقش مهمی رو ایفا کنه و خوبه این دو ماهی در کنار هم نگهداری بشن تا از حالت تهاجمی و کنجکاوی اسکارها کم بشه . اسکارها رنگهای متفاوتی دارن . سفید و صورتی و زرد و ببری و قرمز و حتا باله پروانه ای و مسی رنگ . میتونید رنگهای مختلف اونها رو با هم نگهداری کنید . راههای تشخیص جنسیت اسکار کمی مشکل و در سن بلوغ فهمیده میشه :

ماهی نر :

- قوز روی سر بلندتر از ماده ست .

- دهان بزرگتر و لبها پهن تر از ماهی ماده ست .

- نوک لوله اسپرم در مخرج دوکی شکل و قلمو شکله .

 

دسته ها : اسکار
چهارشنبه بیست و سوم 2 1388راهنمای خرید ماهی های آکواریومی :


بعد از شفاف شدن آکواریوم , میتونید به خرید ماهی اقدام کنید ! اما قبل از هر چیز باید بدونید که چه نوع ماهی ای رو میخواهید نگهداری کنین . برای خرید ماهی نکات مهمی رو باید در نظر بگیرید :


- هرگز از ماهی فروشیهای کثیف یا بی اعتبار ماهی نخرید .


- ماهی هایی رو انتخاب کنید که با هم سازگاری داشته باشن چه از نظر همزیستی و چه از نظر نحوه پرورش و تغذیه و خصوصیات رفتاری . برای نمونه نمیتونید ماهی گوشتخوار بخرید و در کنار ماهی گیاه خوار قرار بدید . و یا ماهی کم تحرک بخرید و در کنار ماهی های پر تحرک و مهاجم قرار بدین . ماهی سرد آبی بخرید و در کنار ماهی های آب گرم قرار بدین . ماهی ریز رو در کنار ماهی های خیلی درشت قرار بدین .


- ماهی ای رو انتخاب کنید که بیمار نباشه ! ماهی های بیمار روی بدنشون لکه های سفید بصورت نقطه های ریز دیده میشه و یا تنشون زخمی هست و لکه های سرخ داره و یا چشم و پولک هاشون میتونه پف کرده و مات باشه و از همه مهمتر کم تحرک باشن و باله هاشون جمع باشه و کف آکواریوم بخوابن و دم و باله های شنا رشته رشته و از هم جدا و خورده شده باشه ! اینها مشخصات عمومی ماهی بیماره که باید خیلی دقت کنید . ماهی سالم سرحال و فعاله و باله های شناش کاملن باز هستن و با اشاره دست سریع عکس العمل نشون میدن و رنگ شفافی داره .
- لازمه ماهی ای رو که میخرید در مورد نوع غذا و دمای آب و سازگاریش با ماهی های دیگه از فروشنده حتمن سوال کنید و بعد اقدام به خرید بکنید !! گاهی ماهی ها خیلی زیبا هستن اما نگهداری اونها فقط یکروز بیشتر نیست چون شرایط نگهداریشون مشکله و سریع میمیرن . پس جدا از زیبایی به توانایی خودتون در نگهداری از ماهی ها هم توجه کنید .


- خرید ماهی های خیلی درشت در کنار ماهی های ریز توصیه نمیشه . اگر مایل به خرید ماهی درشت هستین , 4 تا 6 عدد ماهی درشت کافیه ولی زیباترین حالت داشتن 10 تا 15 ماهی متوسطه و یا اگر مایل به خرید ماهی های ریز هستین , خوبه که اونها رو بصورت گروهی بخرید . یا همین طور ماهی های کم تحرک .


- تشخیص نر و مادگی بیشتر ماهی ها امکان نداره و در سن کم ممکن نیست . مخصوصن ماهی های گوشتخوار کوچک . بهتره که اگر قصد پرورش این ماهی ها رو دارین اونها رو بصورت گروهی خریداری کنید در دسته های 4 – 5 تایی تا خودشون جفت یابی کنن و از این نظر فروشنده رو مقصر ندونین .


- در آکواریوم بزرگ بهتره ماهی های پر تحرک و گروهی رو نگهداری کنید تا ماهی های ریز و کم تحرک . و بر عکس در آکواریوم کوچک بهتره ماهی های ریز رو انتخاب کنید .

-

دقت کنید که هر نوع ماهی ای برای آکواریوم مناسب نیست و بعضی فروشندگان هم فقط به فروش ماهی فکر میکنن نه به توانایی و تجربه شما برای نگهداری ماهی ! پس از خرید ماهی هایی که شناختی نسبت بهشون ندارین و یا نیازمندی های زیاد و حرفه ای میخوان مثل ماهی های دیسکاس و نئون ها و جواهر ماهی ها و ماهی های گوشتخوار و مخصوصن آب شور در ابتدای کار , خودداری کنید .


- دقت کنید هیچ وقت از فروشنده ای که ماهی مرده و بیمار در بین ماهی هاش وجود داره ماهی نخرین . چون احتمال داره بیماری به آکواریوم شما هم منتقل بشه !


- هرگز آبی رو که توی کیسه نایلونی حاوی ماهی هست و از فروشنده گرفتین رو در آکواریوم خالی نکنید . بهترین کار اینه که یک ظرف یا سطل آب داشته باشین و 24 ساعت قبل آب کنین و توی اون به اندازه 5 گرم نمک بریزین و کمی هم محلول متیل بلو . وقتی ماهی رو از فروشنده میخرید و به منزل میارین , ماهی رو با تور بگیرین و توی این آب برای مدت یکساعت قرار بدین و در واقع قرنطینه کنین . و بعد با تور تمیز گرفته و به آکواریوم انتقال بدین . این عمل باعث میشه اگر بیماری ای روی پوست یا همراه آب ماهی باشه , از بین بره و ماهی ضد عفونی بشه و آکواریوم شما آلوده نشه .


- موقع خرید گیاهان آکواریومی توی یک لیوان یکبار مصرف مقدار 5 گرم پرمنگنات پتاسیم که از داروخانه خریدین حل کنین . حالا گیاهانی که خریدین رو در سطل آب قرار بیدن و محلول پرمنگنات رو در سطل آب خالی کنید و 15 دقیقه صبر کنین تا کاملن ضد عفونی بشه و بعد زیر آب خوب بشورید و در آکواریوم بکارید !


- هرگز گیاهان آکواریومی رو از جایی نخرین که روی گیاهان حلزون وجود داره . حلزون ها باعث میشن که سطح آکواریوم در مدت کوتاهی پوشیده از حلزون بشه و گیاهان رو میخورن و سوراخ سوراخ میکنن و تخم ماهی ها رو هم نابود میکنن . بهترین دارو برای حلزونها نمک طعام هست که اگر گیاهان رو برای 5 دقیقه در آب و نمک غلیظ قرار بدین , تمام حلزونها و تخم حلزونها رو نابود میکنه ! همینطور کسانیکه حلزون دارن و نمیدونن چطور از شرش راحت بشن ماسه هاشون رو خوبه توی آب نمک غلیظ بخیسونن .


- از انداختن حیوانات آبزی مثل لاک پشت های آبی , مارماهی , قورباغه و سمندر و خرچنگ و میگو در آکواریوم جدن خودداری کنید . این حیوانات انگل های خاصی دارن و گوشتخوارن و شدیدن مهاجم و آلودگی ایجاد میکنن و بهتره جدا نگهداری بشن در صورت تمایل !!!!دوشنبه یازدهم 6 1387
X