دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 4212
تعداد نوشته ها : 1
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

سلام

اگر در اينترنت دنبال واژه Radiant Heat بگرديد مطالب جالبي خواهيد يافت كه ممكن است نطر شما را در آينده كه اقدام به تهيه يا ساخت مسكن مي كنيد عوض كند كه امروزه به ان گرمايش كفي يا گرمايش از كف گويند.

با سيستم گرمايش از كف ، انرژي به هدر نمي رود، زيرا گرما در جايي متمركز شده است كه بيشترين نياز انسان در آنجا مي باشد (يعني تا ارتفاع 5/2 متر از سطح زمين) و انرژي بازده بيشتري در پي خواهد داشت. اجراي سيستم گرمايش و سرمايش از كف بر اساس طرح و نقشه و محاسبات يك ساختمان از حيث فني و فيزيكي طراحي و اجراء مي گردد.اين محاسبات بر مبناء ديوار ها.نوع مصالح. نوع عايق.نوع شيشه هاي درب و پنجره.و سقف هر ساختمان و محاسبه و طراحي مي گردد. محاسبات ساختمانها و وسعت كار آنها نيز جزء برنامه هاي مدور يك يك اتاق با سيستم گرمايش از كف نسبت به همان اتاق با رادياتور و يا فن كوئل، فضاي بيشتري دارد و اجازه مي دهد براي طراحي دكوراسيون و معماري داخلي، فضاي بهتري داشته باشيم. علاوه براين استفاده از سيستم گرمايش از كف باعث مي شود ذرات معلق در هوا، گردش بسيار كمتري داشته باشند، كه اين باعث مي شود ديوارها به مرور زمان سياه نشوند و دوده نگيرند.

 حركت ذرات معلق در هوا كه قابل ديدن نيستند، باعث آزار و رنجش سيستم تنفسي انسان مي شود كه در مقايسه با رادياتور و فن كوئل، در سيستم گرمايش از كف، اين پديده بسيار كمتر رخ مي دهد. همچنين در سيستم گرمايش از كف نقاط مرطوبي در ديوار وجود ندارد كه باكتري و قارچ بتواند در آنجا رشد و نمو كنند.

روش هاي اجراي سيستم گرمايش از كف به روش نوار بست........

در اين روش از بست هاي مخصوص نواري گرمايش از كف استفاده مي شود. طول اين بست هاي مخصوص پلاستيكي 30 سانتي متر بوده و به عايق حرارتي كف متصل مي شوند. همچنين اين بست ها قابليت متصل شدن به يكديگر را براي اجراي طول هاي بي نهايت، دارا مي باشند. اين روش، شيوه معمولي بوده كه با انواع مختلف و اشكال كوناكون مورد استفاده بوده و اقتصادي ترين روش اجراي سيستم گرمايش از كف مي باشد. روش نوار بست فقط مخصوص لوله هاي 16 ميلي متري مي باشد. استفاده از اين روش ارتفاع كف سازي را كاهش مي دهد به طوري كه ارتفاع سيستم گرمايش از كف در اين روش همراه با عايق زير سازي، بدون در نظر گرفتن مصالح كف تمام شده، 4 سانتي متر مي باشد

. سيستم گرمايش از كف به روش شبكه بندي(مش مفتولي)..........

اجراي سيستم گرمايش از كف با اين روش موجب مي شود ارتفاع كف سازي كاهش يافته و به علت استفاده از مش مفتولي فلزي براي نگه داشتن لوله هاي از طريق بست هاي كمربندي پلاستيكي، لوله كشي به صورت منظم تري اجرا شود. در ضمن مش مفتولي به كار رفته در كف موجب استحكام بيشتر بتن به كار رفته در كف مكان هاي صنعتي و تجاري مي شود. از اين روش جهت اجراي سيستم گرمايش از كف با لوله هاي به قطر 20 و 25 ميلي متري استفاده مي شود. ارتفاع كف سازي نيز در اين روش همانند سيستم مي باشد.

اجراي سيستم گرمايش از كف به روش آكوستيك

در اين روش از عايق آكوستيكي مخصوص گرمايش از كف كه وظيفه ساپورت لوله ها را از طريق برآمدگي هاي روي عايق دارد، استفاده مي شود. اين روش بهترين روش اجراي سيستم

 گرمايش از كف مي باشد. اين عايق فقط مخصوص لوله هاي 16 و 20 ميلي متري طراحي شده است. استفاده از اين عايق بالاترين راندمان گرمايش از كف را براي كاربر فراهم مي آورد. اين سيستم براي اولين بار در ايران توسط متخصصان در شركت طراحي و توليد شده است.

سيستم گرمايش از كف در چه مرحله از ساختمان و چه زماني اجراءميشود؟

 سيستم گرمايش از كف در دو مرحله بايد اجراء گردد. اول در مرحله شروع به اجراي تاسيسات ساختمان. يعني زماني كه لوله كشي آب سرد و گرم و فاضلاب ساختمان اجراء مي گردد (لوله كشي زير كار) كه مرحله ابتدائي لوله كشي سيستم گرمايش كف همزمان قابل اجراء ميباشدو  بايد خطوط اصلي رفت و برگشت سيستم گرمايش از كف تا جعبه انشعاب (جعبه كلكتور) اجراء گردد.مرحله بعدي بعد از مرحله سنگين كاري ساختمان و ابتداي نازك كاري كه كليه مراحل فيزيكي نظير سنگ دور ساختمان. قرنيز. گچكاري آستر و يا هر موردي كه زير نماي داخلي اجراي ميگردد. سنك پله ها.و قبل از سنگ فرش كف مكانهائي كه بايد سيستم گرمايش از كف اجراء گردد مورد اجراء قرار ميگيرد. سيستم گرمايش از كف براي ساختمان هاي مسكوني.تجاري و اداري. بايد بعد از مرحله كليه فوق به مورد اجرا كذارده شود. تا از آسيبهاي مخرب و رفت و آمد هاي غير ضرروي كم شده باشد.. در مرحله بعد از لوله كشي رفت و برگشت از خطوط اجراء شده  بايد. به خوبي مواظبت گردد تا آسيب نبيند. كليه سيستمها آبرساني نيز  بايد از سيستم لوله كشي 5 لايه(پيشنهاد يك شركت) كلكتوري استفاده شده باشد كه هيچگونه اتصالي در كف نخورده باشد و سيستم آب و فاضلاب مراحل پاياني خود را با تست هاي مربوطه انجام داده شده باشد.بعد از اجزاي سيستم گرمايش از كف از هرگونه تخريب و سوراخكاري در نواحي سيستم گرمايش از كف  بايد خود داري گردد.تا از آسيب احتمالي به سيستم جلوگيري شود. لذا چنانچه سيستم مورد خسارت قرار گيرد احتمال نفوذ هوا به داخل سيستم بعيد نيست و دائم  بايد سيستم را مورد هواگيري قرار داد.

روش و چگونكي كل اجراي سيستم گرمايش و سرمايش از كف

اجراي سيستم گرمايش از كف در دو مرحله براي ساختمانهاي نوساز اجراءمي گردد. وقتي ساختمان در مراحل سفت كاري مي باشد و زمان اجراي لوله كشي تاسيسات آب و برق وكاز ساختمان. مرحله ابتدائي اين سيستم اجراي لوله كذاري خطوط رفت و برگشت از مبداء يعني محل نصب موتورخانه و ياپگيج ديواري و يا زميني. تا به محل نصب جعبه كلكتورميباشد. كار جعبه كلكتور تقسيم انشعاب لوله هاي اصلي سيستم گرمايش از كف مي باشد كه دو عدد اتصال با نام كلكتور كه به شكل لوله و در بدنه آن چندخروجي كه شيرهاي اصلي به ان متصل گرديده است نيز در جعبه كلكتور نصب و تعبيه و به آن متصل مي گردد.نيز مورد استفاده قرار مي گيرد. اين كار با اتصال به سيستم آب سرد و گرم به هم به طور موقت متصل شده وبراي بارگيري و تست و اطمينان از سيستم تا زمان بهره برداري در جعبه تا موقع اجراي سيسم گرمايش از كف در حال انتظار مي ماند. بعد از اجراي لوله كشي خطوط رفت و برگشت.و سيستم لوله كشي آب سرد و گرم. و كاز و برق. كف ساختمان را بعد از تست مقدماتي مي پوشانيم به اين صورت كه هر چقدر لوله در كف مي باشد  بايد كاملا ژوشانده و روي آن را در همه نقاط يك سطح و هموار و به صورت تراز با پوكه و ملات سيمان و يا هر مصالح ديگر كه مورد تائيد معمار ساختمان و يا مهندس ناظر بوده سطح سازي مي نمائيم بايد حتما نيز توجه كرد كه سطح مورد نظر در همه نقاط ي سيستم گرمايش از كف قرار است اجراء گردد.بايد كاملا صاف. هموار و تراز باشد. زير سازي محل اجراي گرمايش كف با همان مصالح  بايد محكم شده تا از نشست احتمالي بعد از گرمايش از كف جلوگيري گردد.

از سطح ابتدائي براي زير سازي سيستم گرمايش از كف چه مقدار نياز داريم؟

براي اجراي سيستم گرمايش از كف از روي سقف بكر كه هنوز هيچ اقدامي صورت نپذيرفته ما حدود ١٢الي ١٧سانتيمتر در ساختمانها و كف واحد هاي آپارتماني- تجاري -اداري-مسكوني نياز داريم به اين صورت كه.

۱- لوله كذاري برق ۵/۲سانتيمتر

۲-لوله گذاري آب سرد و گرم ۴ سانتيمتر

۳-لوله كذاري كاز اگر از زير كار عبور داده شود ۳ سانتيمتر

روي لوله هاي فوق را همسطح سازي مي كنيم و شروع به اجراء لوله كشي به شرح زير با اندازه هاي فوق مي نمائيم

عايق ضد نفوذ هوا xpe حد اكثر ۳ سانتيمتر

لوله كشي گرمايش از كف ۵/۱ سانتيمتر

ملات و سنگ فرش هم ۵سانتيمتر

مجموع كلي محاسبات سيستمها اگر روي هم به صورت تقاطعي عمل شود ١٧ سانتيمتر مي باشدكه به احتمال زيادموردمصرف قرار مي گيرد

 هزينه سيستم گرمايش از كف نسبت به ساير هزينه هاي سيستمهاي ديگر

 هزينه سيستم گرمايش از كف را اگر از هم اكنون و در دراز مدت بخواهيم محاسبه نمائيم فقط يكبار براي هميشه شما آنرا پرداخت مي نمائيد. يعني همان هزينه اوليه بعلاوه دستگاه گرم كننده را شما هزينه مي كنيد.شركت ها انرا ضمانت يا با هزينه بيشتري بيمه مي كنند. در حال حاضر بدون سيستم گرم كننده(پكيج) با بهترين مصالح متري حداكثر 18000 تومان امروزي انجام مي گردد

آنچه در بالا ذكر شد تنها نظر و روش يكي از شركتهاي ارائه دهنه خدمات مي باشد و به علت تنوع روش و محصول توليدي روشهاي پيشنهادي ديگري نيز وجود دارد. اما انچه قطعي است استفاده از نظر طراح مي باشد كه بطور يقين در راندمان گرمايش موثر است مثلا كم گرفتن طول لوله باعث گرماي زياد كف و زياد گرفتن طول لوله باعث سرد شدن موضعي بخشي از ناحيه پوشش داده خواهد بود.

مطالب فوق از اينترنت تهيه شده ولي به هرحال براي اجرايي كردن لازم است جستجوي بيشتري انجام شود مثلا سايتهي خارجي وجود دارند كه در طراحي و محاسبات به فرد كمك مي كنند.

 

دسته ها : انرژي
X